Bulvár

Moje žena je gambler!


Už dvakrát se léčila a zase do toho spadla. Nemůže jít nakoupit, protože vystavené ovoce jí připomíná obrázky na hracím automatu. Chce se léčit, ale jen do chvíle, než jí světýlka zatemní hlavu...

 

Jednou jsem na nějakém mejdanu, posilněna sektem, vhodila do hracího automatu dvě stovky a za hlasitého povzbuzování přátel zahájila nerovný boj s citróny, malinami, švestkami a pomeranči. Drtila jsem tlačítko start a sledovala kolotoč „vitaminů“ kroužících na světélkujícím válečku.

 

Zhruba po deseti minutách jsem postrádala dvě stě korun a iluze o faktu, že automat je výherní. Byl pouze hrací. Další hodinu jsem pak špekulovala, co jsem si mohla za prošustrovaný peníz koupit. Umím si představit, že bych propadla třeba stropem, pátou třídou nebo víkem od kanálu, ale propadnout z vlastní vůle hazardu se nechystám. Ne každý má ovšem na „forbes“ stejný názor. O to hůř, když je vlastně slušný člověk a máma od dítěte…

 

„Mou paní jsem poznal na dovolené, kde jsem s kamarády „lezl“. Věnuji se totiž sportovnímu horolezectví a tehdy jsme byli lézt v Hřensku,“ vzpomíná dvaačtyřicetiletý Michal z Mělníka. „Byla to úžasná, hodná  holka a myslím si to o ní i dneska. Po půl roce jsme čekali Kačenku. Zůstala doma a já jezdil do Prahy do práce. Tam pracuji jako technik u jedné velké počítačové firmy,“ vypráví Michal.

 

„Simona tehdy začala také jezdit do Prahy. Má tam kamarády ze střední a také otce. Často jela ráno se mnou a já ji pak vyzvedl,“ dodává a pokračuje. „Myslel jsem, že naším vztahem nemůže nic otřást, ale jen do chvíle, než jsem ji jednou navečer  prostě nenašel. Otec mi sdělil, že u něho vůbec nebyla, a její přátelé mě poslali do herny. Byla tehdy v sedmém měsíci! Stála u forbesu a na displeji bylo něco přes pět set korun. Zeptal jsem se jí, jestli to tam naházela ona. Řekla, že ne, že to je výhra za vloženou stokorunu. Neměl jsem v té době pocit, že je to nějaké neštěstí.“  

Nechal tehdy svoji paní dohrát a odjel s ní domů.       
                                        
 


Michal si dokonce vyčítal, že moc pracuje a že se manželka asi trochu nudí. „Jenže pak jsem ji tam nahrábl ještě mnohokrát a pokaždé tvrdila, že je tam pár minut,“ pokračuje…

 

„Jednou mi to už přišlo divné, a tak jsem si odchytil barmana. Sdělil mi, že manželka je tam celý den. Kolik tam naházela, mi říct nechtěl, ale řekl, že hodně. Obvolal jsem známé a jejího otce. Nevěřil jsem, že je to pravda. Hodně jsme se pohádali a Simona slíbila, že toho nechá. To také udělala, protože se narodila Kačenka,“ dodává muž.

 

Hrála i s kojencem v sedačce...

 

Simona byla s malou dcerkou doma pouze pár měsíců.

 

S kojencem v sedačce dál střídala v Praze jednu hernu za druhou a domů se vracela autobusem, před koncem Michalovy pracovní doby.

„Dnes si vyčítám, že jsem nebyl prozíravější a že jsem na to přišel poměrně dost pozdě,“ pokračuje ve vyprávění Michal. „Vlastně jsem na to ani nepřišel já,“ vysvětluje. „Volala mi její kamarádka, která měla informace zase od jiného kamaráda, který bydlí u jedné z heren. Tehdy jsem si na manželku doma počkal. Plakala. Pochopil jsem, že to sám nezvládnu,“ říká.

 

Michal se obrátil na psychiatrickou ambulanci v pražských Bohnicích a domluvil pro svou ženu léčení. Malé Kačence bylo něco přes rok.

„U zaměstnavatele jsem vyjednal pro dobu, kdy byla Simona hospitalizovaná, neplacené volno. Já nechtěl, aby to někdo věděl, proto jsem řekl jen to, že mám rodinné problémy,“ vypráví. „Dodnes to tady málokdo ví. Není to velké město a o publicitu tohoto druhu opravdu nestojím.“ dodává Michal.

 

PhDr. Karel Humhal, klinický psycholog

Vyléčit tento druh závislosti, tak jako třeba chřipku, opravdu nelze. Existují různé formy s různou úspěšností. Například skupinová terapie, hospitalizace, ambulantní možnost léčby, ale v zásadě je to všechno o člověku. Ženy, bohužel, navíc bojují se závislostí mnohdy obtížněji. Zase je jich ale stále ještě menší procento. Postižený člověk k rozhodnutí jednoduše musí dojít. Okolí a jeho blízcí mu mohou maximálně pomoci, ovšem vyléčit se musí sám.

 

 

Nemůže jít ani nakoupit

 

Po několika týdnech léčení se Simona vrátila domů. Michal mezitím přestěhoval celý byt, přistavěl příčku a koupil nové obklady do koupelny a do obýváku sedačku. „Moc jsem chtěl, aby se tu ženě líbilo, a také jsem tak nějak vyhodnotil, že by bylo dobré, kdyby to žena chápala jako nový začátek, a věřil jsem, že ty změny pomůžou. Pořídil jsem to, co si přála,“ pokračuje Michal ve vyprávění.

„Skutečně to bylo pár týdnů dobré. Začal jsem zase chodit do práce a věřil, že je to za námi,“ říká.

 

Simona ale dál hraje. „Jezdí hrát do Prahy a já už nevím, co s ní. Malou jsem dal do školky také v Praze, protože tak to lépe stíhám. Ráno ji tam dám a odpoledne ji vyzvednu. Manželka je někdy doma, ale povětšinou není. Čekám, jestli se prostě neprobere sama. Nic jiného mi nezbývá,“ pokračuje muž.

„Nedávno mi říkala, že vlastně moc chce přestat, ale nejde to. Říká, že když vidí v krámě vystavené ovoce, už nevidí ovoce, ale okamžitě se jí vybaví ty obrázky na válci. Přece jen to poslední dobou trochu omezila, tak třeba jednou….“ doufá Michal a dodává: „Přemýšlel jsem i o rozvodu. Dceru bych dostal, jenže… já ji mám stále hrozně rád.“

 

Michal se z pochopitelných důvodů vyfotit nenechal a jeho paní o našem rozhovoru ani neví. Možná by ale měla. Aby věděla, co všechno tento muž obětuje a že jí stále věří.

 

Ne každý by se choval stejně. Jako motivace by jí to možná pomohlo...

 

Myslíte si, že svou závislost paní Simona nakonec zvládne? A co Michal, má raději z manželství odejít?

 

   
11.07.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [28] Martina59 [*]

  Betfair? Nejdřív si přečti recenze na Betfair

  superkarma: 0 03.04.2013, 15:06:27
 2. avatar
  [27] Eva_CZ [*]

  Rikina: vis, nemam ti zazle, ze nevis, protoze nejsi zavisla.
  To jde pak stranou uplne vsechno. I ty deti, ktere samozrejme milujes, jen ta zavislost te tahne jinam.

  superkarma: 0 14.07.2008, 00:24:24
 3. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  kareta: ale zavislost je prece JEDNA, jen ma ruzne podoby. Ale uplne stejnejn prubeh, priznaky a dopad.

  superkarma: 0 14.07.2008, 00:23:07
 4. [25] Rikina [*]

  Vivian: dost kuřáků si myslí, že zrovna oni budou mít tu kliku a rakovinu nedostanou, protože jejich dědeček taky kouřil jak fabrika a dožil se jarého věku 106 let. Takže povědomost o možném chcípnutí, jak píšeš, je neodradí. Zato vědomí, že přijde o dceru, by s matkou snad trochu zacloumat mohlo. Aspoň se to přece všude tvrdí, že je to nejvyšší poslání, být matkou, a že by pro svoje děti matky udělaly cokoli. Ovšem Simoně z článku zatím zjevně nehrozí vůbec nic, tudíž nemá ten důvod snažit se přestat.

  superkarma: 0 13.07.2008, 23:39:29
 5. avatar
  [24] Aktij [*]

  Taky si říkám, kde na to bere prachy

  superkarma: 0 13.07.2008, 18:55:39
 6. avatar
  [23] kareta [*]

  Eva_Fl: on léčí i cigarety a hry?

  superkarma: 0 13.07.2008, 18:34:33
 7. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  http://www.drnespor.eu/addictcz.html

  superkarma: 0 13.07.2008, 18:32:24
 8. avatar
  [21] kareta [*]

  Michaela 323: i na netu je hazard

  superkarma: 0 13.07.2008, 18:32:00
 9. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  Michaela 323: nepomohlo.

  superkarma: 0 13.07.2008, 18:14:20
 10. [19] Michaela 323 [*]

  Pan Michal je asi moc hodný člověk, možná by pomohlo manželce hry nainstalovat do počítače. Penize by z toho sice nebyly, ale tak dlouho jako v herně by u toho nevydržela. Přeji mu, ať to dobře dopadne.

  superkarma: 0 13.07.2008, 17:50:15
 11. [18] ivoman [*]

  můj syn se už 10 let potyká ze závislostí na automatech,bezúspěšně,rozpadlo se jeho manželství,neplatí alimenty,ale všem přeji dobry den

  superkarma: 0 12.07.2008, 17:35:56
 12. avatar
  [17] kareta [*]

  Eva_Fl: to mají skvěle vymyšleno

  Varuj se hazardu, vzpoměň si na Jardu!! (Jára da Cimrman )

  superkarma: 0 11.07.2008, 21:48:49
 13. avatar
  [16] Eva_CZ [*]

  Rikina: a ty myslis, ze ona je tak blba, ze to nevi?
  A ze je to tak jednoduchy?
  Neni, ver mi. Ona by rada prestala, jen to proste neumi, nezvlada, nemuze.

  Mimochodem - tady na FL je jakejkoliv hazard zakazan. Je tady v okoli jedina herna - na uzemi Indianu. Na ty totiz neplati zakon statu Florida. A zijeme vsichni. A v hospodach se uz roky nekouri a jsou taky plny.

  superkarma: 0 11.07.2008, 18:49:46
 14. avatar
  [15] Vivian [*]

  Rikina: když kuřákovi od závislosti nepomůže vědomí, že chcípne na rakovinu, tak nevím, neví, jestli jí pomůže, když jí řekne, že přijde o dceru...
  Ad hotovost - asi bere rodičovský příspěvek (cca 3,8 tis.), manžel jí dává něco na domácnost...

  superkarma: 0 11.07.2008, 15:22:50
 15. [14] Rikina [*]

  Po dobrém to evidentně nezabralo, takže po zlém. Sdělit, že přijde o všechno - o lásku, dceru, manželství, i ten přestavěný byt s novou příčkou, protože jestli jsou jí automaty milejší, nechť přespává třeba v herně na židli. Pokud jí aspoň trochu záleží na manželovi a dítěti, ještě by ji to mohlo vyděsit a dostat k nějakému rozumnějšímu přístupu. Jestli je už pozdě, tak to sice nebude nic platné, ale aspoň bude jasno, že veškerá další snaha je marná. Mimochodem zdá se, že Simona nechodí do práce, kde tedy bere hotovost na házení do automatů?

  superkarma: 0 11.07.2008, 14:19:14
 16. avatar
  [13] kareta [*]

  MĚ SE TO PŘED LETY POKOUŠELI VYSVĚTLIT A NEPODAŘILO SE, PŘIPADÁ MI TO JAKO DEBILNÍ ZÁBAVA

  superkarma: 0 11.07.2008, 13:38:33
 17. avatar
  [12] breberka [*]

  Nežila bych s mužem, který je:
  a)alkoholik
  b)feťák
  C)gambler
  d)násilník, cholerik..atd, anebo když je v nějaké sektě
  mmch. asi jinak není tak skvělá žena, když po těch puticích dokáže tahat i mimino v autosedačce


  superkarma: 0 11.07.2008, 12:56:20
 18. avatar
  [11] medovniicek [*]

  Bohužel takový případ jsme měli v rodině.Strýc začal hrát automaty,takže celá výplata byla v háji,nehledě na to,že doma měl hladové děti.Nebylo na nájem,tak putovaly do menšího bytu a tak se stěhovali asi 3 krát!Nakonec se s ním teta rozvedla,bylo to pro ni těžké,ale už nemohla dát,ten člověk ji tím ubíjel,bylo to asi nejlepší řešení i pro ty děti.Člověk musí chtít se z toho vyléčit,jinak nemá šanci a nějaké zamykání nebo vydírání asi nemá cenu.Udělá to jednou,udělá to znova.Pokud můžu mluvit za sebe,tak já bych od tohoto člověka odešla,nevidím s ním žádnou budoucnost...

  superkarma: 0 11.07.2008, 11:29:58
 19. avatar
  [10] Ťapina [*]

  V životě jsem nehodila do hracího automatu ani korunu a přesto si dovedu živě představit, jak snadno člověk spadné do té závislosti na barevných obrázcích a šanci na výhru.

  superkarma: 0 11.07.2008, 09:56:48
 20. [9] nancy0 [*]

  Nevěřím, že to sama vzládne, znám jednoho člověka po léčení a je v tom zase

  superkarma: 0 11.07.2008, 09:19:53
 21. avatar
  [8] Evikus [*]

  Zřejmě jí budeš muset opustit aby se dostala na samé dno, od kterého se třeba odrazí a pak se vše vrátí do starých kolejí (možná).

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:33:11
 22. avatar
  [7] kuty [*]

  Michalovi přeju pevné nervy a hodně štěstí,ale asi s jinou ženo u.

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:20:30
 23. [6] hurvyk [*]

  Pana Michala je mi moc líto!Pracovala jsem nějakou dobu v restauračním zařízení kde byly ty čertovské mašinky,a vím co dovede hráčská vášeň udělat s rodinou.Viděla jsem nešťastnou 24letou ženu,které manžel prohrál celé zařízení bytu.Co můžu poradit?Jen to,že s tímto problémem se sami nevypořádají a měli by opět vyhledat odbornou pomoc,dokud ještě mají kde bydlet.Držím palce

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:08:30
 24. [5] Anai [*]

  O téhle závislosti toho moc nevím, na rozdíl od té alkoholové (otčím), jestli je šance na vyléčení stejná, tak to je hodně, hodně

  superkarma: 0 11.07.2008, 08:03:30
 25. avatar
  [4] Julianna [*]

  Myslím si, že závislost jen tak "nepřejde", že je to nutno léčit asi dlouhodobě a dost hlídat, nevím, co by měl mužský udělat, zůstat, odejít, je to těžké, obdivuji ho.Já bych to asi nezvládla, přeji sílu, pevné nervy a spoustu lásky
  Jo a věta máma od dítěte je fakt hrozná, ale bohužel zažitá, Míšo já se nezlobím .

  superkarma: 0 11.07.2008, 07:11:57
 26. avatar
  [3] ŠTÍSTKO [*]

  musí chtít sama!!!! A když ji rodina podpoří,přeju .

  superkarma: 0 11.07.2008, 07:07:31
 27. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Myslíte si, že svou závislost paní Simona nakonec zvládne?

  Vis, rika se, ze se clovek musi nechat padnout na dno. Je to bohuzel pravda. Pak zavisly stoji pred rozhodnutim : pokracovat a chcipnout, nebo zit.

  Michale, bohuzel : odejdi od ni. Moje zavislost trvala 20 let. Tohle neni zivot.

  superkarma: 0 11.07.2008, 00:14:46
 28. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  když je vlastně slušný člověk a máma od dítěte
  Miso, ty neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

  superkarma: 0 11.07.2008, 00:09:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme