Bulvár

Moje velikonoční dilema

 

Hodyhodydoprovody dejtevejcemalovaný neboaspoňbílý slepicevámsnesejiný… drmolí asi sedmiletý, čokoládově snědý klučina na prahu našeho bytu. Jeho menší bráška, který stojí vedle, pro jistotu neříká nic, jen svírá igelitku a proutek s mašlí a upírá na mne jiskřivé temné oči. Nacházíme se na sídlišti na okraji Prahy, v šestém patře panelového domu. Většina sousedů už před dvěma dny zmizela na chalupy, takže se kluci něco nazvonili, než jim vůbec někdo otevřel. O vejce zjevně nestojí, malovaný ani bílý. Chtěli by zlatou dvacku nebo ještě radši šustivou padesátku. Evidentně nevědí, co to vlastně dělají a proč. Někdo zkušenější je poučil, že je dneska šance něco z lidí vydyndat.

Ty kluky jsem v životě neviděla, možná bydlí na jiné straně sídliště. Dám každému pomeranč a posílám je pryč. A cítím se mizerně. Zatracené tradice! Pitomé Velikonoce!

Když byla ještě naživu tchyně s tchánem, jezdívali jsme na svátky na Moravu. Taky už to tam dávno nebyla žádná folklorní idyla, ale mládenci tam „na šmegustr“ chodili v hojném počtu. Pěkně se oblékli, ti starší dostali frťana, ti malí vajíčko nebo čokoládu. V neděli večer jsme barvili s holkama vajíčka a v pondělí se celé dopoledne čekalo, jestli někdo přijde. Někdy se ale stalo, že nikdo nepřišel - přece jen, už to bylo dlouho, co se můj muž odstěhoval do Prahy, kamarádi se oženili a příbuzní odstěhovali. Holky byly otrávené a napřesrok nechtěly s námi jet.

Ne, neposmívám se velikonočním svátkům, to rozhodně ne. Snažím se jen vysvětlit, jak je pro někoho jako jsem já těžké najít k nim vztah – pro městského člověka, jedináčka, jehož rodiče je také skoro neslavili, navíc pro nevěřícího. Nevím, jak mají „správně“ vypadat. Nemají pro mne žádný obsah, žádnou skutečnou náplň. Na druhou stranu – člověk to vidí všude okolo sebe, v časopisech, ve výlohách... Velikonoční menu, výzdoba, zajíčci a beránci. Nejsem divná, když ještě nemám (a nejspíš ani mít nebudu) napečené mazance? Jediné papírové kuře byste u nás doma nenašli!
Obávám se, že naše holky na tom budou v dospělosti stejně, nebudou mít žádný vzor, kterého se držet. Nu což, co se dá dělat. Vánoce míváme krásné, ale Velikonoce se budou muset „naučit“ jinde. Třeba v rodině svého budoucího. A kdoví, možná je víc lidí, kteří mají s velikonoční tradicí - a s tradicemi vůbec - trochu problém. Všichni cítíme, že jsou potřeba, že by měly být samotným základem našeho života... jenomže co s tím, když se svět okolo nás tak hrozně změnil? Není to už jen karikatura? Nezasluhovaly by starobylé zvyky také nějaký ten „upgrade"?

Takže letos jsme to prostě nelámali přes koleno. Jedna dcera si na prázdniny naplánovala brigádu, druhá pojede s kámoškou na chatu. My s mým mužem vyrážíme na výlet do Jižních Čech, prohlédnout si po dvaceti letech Český Krumlov a navštívit vzdálené kamarády. Mazance nepeču, vajíčka nebarvím. Snad mi to tam nahoře – pro případ, že tam přece jen někdo je – odpustí…

 

Po tomhle kacířském projevu se vás, milé ženy-in, skoro ani neodvažuji zeptat, jak to máte vy…

Slavíte Velikonoce podle všech tradic a zvyků,

nebo je trochu „šidíte“?

Co se u vás na svátky jí a pije?

Jaké používáte techniky barvení vajec?

Dostaly jste někdy opravdu citelně napráskáno?

Polévají se u vás kluci vodou?

Pletou si „vaši chlapi“ pomlázky sami, nebo používají kupované?

Vnímáte Velikonoce jako křesťanský svátek, nebo spíš jako oslavu jara?

Napište nám o tom na redakce@zena-in.cz! Jednu z vás jako obvykle odměníme.

   
06.04.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [52] holly [*]

  Peču mazanec, peču beránka, zdobím byt, ale Velikonoce bytostně nesnáším. Mám na nich ráda jen to, že se nejde do práce. Pokud to je možné, trávím celý den někde na túře.

  superkarma: 0 11.04.2007, 16:01:56
 2. avatar
  [50] cicinka [*]

  Tak za mnou přišlo pět stálých koledníků + a .A byla jsem ráda.Aspoˇn neuschnu a třeba se i zazelenám .Zjistila jsem že by mně i zamrzelo,kdyby nepřišli.

  superkarma: 0 09.04.2007, 16:08:23
 3. avatar
  [49] sanvean [*]

  Tobbi: K nám do baráku se nikdo takový nedostane, máme zlou babu domovnici

  superkarma: 0 08.04.2007, 12:15:28
 4. avatar
  [48] Vivian [*]

  renike: ?

  superkarma: 0 08.04.2007, 10:39:34
 5. avatar
  [47] renike [*]

  vnfhrhfggfgfg

  superkarma: 0 07.04.2007, 22:24:00
 6. [45] Tobbi [*]

  Hm, já prostě nechápu, proč těm malým snědým žebrákům, kteří chtějí jen prachy VŮBEC NĚKDO OTEVÍRÁ? Vždyť je to jenom podpouje. Oni mají úžasnou sociální inteligenxci a dokáží zcela přesně vycítít, kde by se dalo z lidí něco vymáčknout.

  superkarma: 0 07.04.2007, 11:11:49
 7. [44] Tobbi [*]

  Sirikit: No vidíš, furt tu pindám, jak nesnáším Velikonoce a jejich tradice na "Vajíčko od Zajíčka" bych zapomněla. To jsem měla ráda a jestli budu mít někdy prcka, tak je to jediná tradice, kterou budu dodržovat. Vzpomínám si, že jsem sestře a sestřenici dokonce malovala mapku. A vždycky jsme při tom naprosto zdevastovaly zahradu.

  superkarma: 0 07.04.2007, 11:09:15
 8. avatar
  [43] micinka.juli [*]

  ale když se mě včera zeptal šéf, jestli budu barvit vejce, řekla jsem mu, že na vejce se vy**** a nabarvím si radši hlavu abych byla na jaro

  superkarma: 0 07.04.2007, 10:20:32
 9. avatar
  [42] micinka.juli [*]

  možná z tradice, možná ze sentimentu, každý rok nabarvím vejce voskovou batikou (jsem asi vážne taky už exot, koukám), napeču jidáše - ty si u mě vychutná každá návštěva, ale to ostatně veškerý moje pečení (beránka už nepeču, nějak mi přestal ten suchej piškot chutnat a jiný recepty nebudu zkoušet) a pak si s mladým uděláme úžasnej vajíčkovej salát s rajčaty, on rád i vařený vejce ke svačině do školy, takže se to rozhodně užije, jen je to barevný a je to sranda...
  mlácení jsme si užili zamlada, to jsem se před sousedem dokonce schovávala pod postel (jsem z Prahy), ale nikdy to nebylo přes míru, spíš legrace, stejně pomlázka je přece od slova pomlazit=omladit, tak proč ne?
  koupila jsem si novou šálu za 39 korun,aby mě beránek "nepokakal"... jinak na nové šaty moc netrpím,to si koupím podle chuti celoročně

  superkarma: 0 07.04.2007, 10:19:24
 10. avatar
  [41] evelyn [*]

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Velikonoce

  superkarma: 0 07.04.2007, 09:45:56
 11. avatar
  [40] Evikus [*]

  * spíš je šidím
  * budu poprvé péct kachnu i mazanec tak doufám že se mi to povede
  * nebudu žádné barvit
  * ani moc ne, většinou jen od táty a bráchy, do paneláku moc koledníků nechodilo, ale teď bydlíme s manželem na vesnici, takže od něj určitě dostanu, ale před koledníky se asi zavřu, nikoho tady neznám a stejně jsem nic nekoupila tak jim ani nemůžu nic dát. A stát ve dveřích a nechat se mlátit mi připadá dost potupné
  * polévaní vodu je asi jen na Moravě myslím
  * manžel ještě žádnou nemá, ale si si jí koupí
  * obojí! Ale do kostela nechodím, spíš jsem ráda že už je teplo, kytičky, ptáčci.....

  superkarma: 0 06.04.2007, 19:38:28
 12. avatar
  [39] Janinas [*]

  Velikonoční svátky mám ráda, protože přichází jaro, sluníčko hřeje a můžu jít na zahrádku. Na víkend jsem už naložila maso a budeme grilovat. Rodina bude pohromadě a to je pro mě nejdůležitější. Mám ráda kytičky, takže si vyzdobím byt tulipány a narciskama. Už mám voňavé frézie a hyacinty. Vajíčka jsem koupila pro své synovce čokoládová a barvit budeme v neděli s dcerou pro její koledníky. Ještě koupím nějaké mašle.

  superkarma: 0 06.04.2007, 18:50:15
 13. avatar
  [37] Fazol [*]

  U nás je to spíš oslava jara ,v celém bytě kvetou kytky/každý rok nějak ví že jsou velikonoce/,venku je nádherně a tak vezmu psy a jdeme na dlouhou procházku.Vejce nebarvím-nejíme je a nikdo nikoho nepolévá-pocházím z Polské vesnice a tam se všichni polévají navzájem/kýblema ledové vody z potoka/od té doby velikonoce nemusím/asi jsem zhýčkaná/.

  superkarma: 0 06.04.2007, 12:36:22
 14. avatar
  [36] Lilinka [*]

  -Skoro ne. Slavili jsme je hodně, když jsem byla malá, ačkoli jsem se na ně nikdy netěšila. To asi kvůli tomu, abych se seznámila s tradicemi...
  -Letos bude nejspíš králík se špěenátem a brknedlíkem
  -Barvíme jen pár vajíček v cibulových slupkách, na to nějaké obtisky.
  -Ano
  -Ne, u nás se to nedělá.
  -"Moji chlapi" nikoho švihat nechodí.
  -Spíše jako oslavu jara.

  superkarma: 0 06.04.2007, 12:07:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] Amálie [*]

  Sirikit: Včera u kamarádky se mi její synátor chlubil vajíčkem, které vyráběli ve škole (je v 1.třídě). Jak se moc nedojímam, tak tohle mě teda dostalo, zářil jak sluníčko a neustále brebentil o postupu. Pak na něj skočila moje psí šelma a mlaďas i s vajíčkem se poroučeli k zemi.

  superkarma: 0 06.04.2007, 10:37:13
 2. avatar
  [32] Sirikit [*]

  Velikonoce jsou pro nás ve znamení výletů, brouzdání po jarním lese, kolem vody, prostě Relax. Jóó, když byly děti malé, to jsme je slavili. Malovaná vajíčka jsme nepozorovaně dali porůznu do trávy, jako že je tam vytrousil zajíček a děti hledaly. Musím říci, že ta vajíčka "od zajíčka" byla vždycky úplně nejlepší, ty, které si děly "našly" chutnaly úplně nejlíp, kam se ně hrabaly různé čokoládové pochoutky a doma barvená vajíčka - pche, ty zaječí byly prostě jiné. Drželo je to tak do šesti, sedmi let, pak pochopily, kdože ta vajíčka vlastně ztrácí. Ale stejně to bylo kouzelné vidět tu radost v dětských očičkách, když si našly to svoje vajíčko.

  superkarma: 0 06.04.2007, 10:31:08
 3. avatar
  [31] Meander [*]

  Velikonoce neslavím. Tedy pokud je tím myšleno nechat se zmlátit a ještě za to někomu něco dávat.
  Vejce nebarvím, co s nimi potom.
  O polévání vodou nic nevím. Moje máti pletla pomlázky pro celou vesnici, protože to nikdo jiný neuměl. Taky to umím. A nikomu to neukážu.
  Velikonoce jsou pro mě jednoznačně svátek křesťanský, tedy nevidím důvod, proč je slavit spankingem.

  superkarma: 0 06.04.2007, 10:24:46
 4. avatar
  [30] Amálie [*]

  * Jojo, velkonoce slavíme. Letos to bude výlet "poznej Šumavu na in-linech". To bude masakr!
  * Co dají místní hospůdky při pondělních výletech. Akorát s babčou napečem mazance a berana, protože nám chutnají. A pečem je i během roku. Ve čtvrtek jíme něco zeleného a (pouze) mluvíme o tom, že v pátek by nemělo býti maso.
  * Včelí vosk a špendlík zapíchlý v tužce, poslední dobou krakeluju a používám ubrouskovou techniku. Babča k tomu vytáhne buková vajíčka, která kdysi dotáhla z Polska.
  * Ano, mladík si odnesl citelnou újmu. Přišel, zazvonil, že mě vymrská, tak jsem se otočila, opřela o zeď a utrousila: no tak dělej. Zrudnul a utekl.
  * Na vsi u babči jo, ve městě ani ne.
  * Kamarádi ze vsí pletou. A jak zručně!
  * Velikonoce moc nevnímám. A kdyby mě neupozornilo okolí, jsem schopná v pondělí vyrazit do práce, volat klientům a dožadovat se otevření úřadů.

  superkarma: 0 06.04.2007, 10:12:05
 5. [29] Mončí [*]

  Velikonoce ráda mám.
  Peču beránka, mazance, věnec, koláče, barvím vejce a dělám výzdobu.
  Každý rok se těším na koledníky, chodí pořád ti stejní a vždycky je legrace.

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:58:52
 6. avatar
  [28] fructia [*]

  Velikonoce už asi 5. rokem v naší rodině neslavíme. Přijde mi to o ničem. Věřící nejsme a koledníci po obdržení vajíček s nimi třískají o silnici, stojí hlavně o prachy, protože sladkostí je dneska všude dost..

  Bohužel i Vánoce jsou hlavně honící období za dárky

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:54:38
 7. avatar
  [26] marcellina* [*]

  jo a beranka jsem koupila biskupskeho, mazance nejime

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:33:02
 8. avatar
  [25] marcellina* [*]

  byt si sice nazdobime, ale velikonocni na pondeli stejne vetsinou vypadneme nekam ven, nejlepe na kolo

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:31:31
 9. [24] a.... [*]

  Má někdo Velikonoce rád??? Já jo, venku je všechno pěkně zelený, třeba bude svítit sluníčko a já se projedu na kole a pocourám po přírodě. Zajdu pokecat s lidmi, na který jsem neměla čas. Koledníci mi mohou být ukradení...

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:30:47
 10. [23] Pianistka [*]

  S Velikonocema si nevím rady, ráda bych zachovala nějaké tradice, ale Velikonoce jsem nikdy ráda neměla, teď se to snažím překousnout a vymyslet nějaké příjemné rituály

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:26:10
 11. avatar
  [22] Hysteria [*]

  Taky velikonoce neslavím,ostatně celé volno strávím v práci.

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:19:51
 12. [21] Asdareel [*]

  Jestli letos bude v televizi Quo vadis?

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:17:28
 13. avatar
  [20] Ťapina [*]

  Já nevím, kde furt berete ty bandy ožralých otravných koledníků. Ať jsem bydlela v kterémkoliv koutě republiky, tak se mě tohle nějak nedotýkalo. Jo, ojedinělá skupinka ať už dětí, nebo starších zazvoní, no ale když o ně nestojím, tak neotvírám, ne? Nejvíc ožralí se tady potácí týpci, co jsou v hospodě na golfu ožralí denně, tak proč by Velikonoce měly být výjimkou? Posledních pár let na Velikonoce jezdíme na první čundr, když teda zrovna není země pod sněhem jako loni, nebo do toho něco nevleze, jako letos.

  superkarma: 0 06.04.2007, 09:08:38
 14. avatar
  [19] Maši [*]

  Velikonoce nesnáším,už od mala, bydlím na moravské vesnici, kde se ty pondělní nechutné zvyky dodržují až moc...kromě kýblů vody a všeho mokrého prádla a fialového zadku, ještě byli všichni chlapi pokaždé odporně na mol...navíc mám dvě dcery a tak to už léta řešíme tak, že v pondělí vyjíždíme na nejrůznější výlety...navíc velikonoce nijak neslavíme, nebarvíme vejce, nepřežíráme se k prasknutí a nechodíme do kostela. Raději vyrazíme za sluníčkem do přírody...a to nejen na velikonoce!

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:45:03
 15. avatar
  [18] šája [*]

  Od malička nemám Velikonoce ráda. Rodiče pocházejí z velkých rodin, vždycky se u nás doma sešli všichni strýčkové, protože jsme byli jedna z mála rodin bez chalupy a tudíž trčící ve městě, zatímco ostatní tetičky raději zdrhly....a tak u nás kolikrát sedělo i sedm strýčků už notně přiopilých, zatímco táta s bráchou vysedávali zase někde jinde, u babičky třeba....Máma z toho byla nešťastná, nevěděla kolikrát, jak se jich zbavit Nebyly Velikonoce, aby se naši kvůli tomu nepohádali
  No a dneska? Obě babičky mým dětem nakoupí tuny čokolád, asi aby netrpěly nouzí....dostaví se švagr se synem, dnes už dospělým, vejce si vezmou 1 (slovy jedno)...a to je asi tak všechno Mazanec upeču, je k snídani...do vázy na březovou větvičku pověsím kraslice vyrobené ratolestí ve školce.....a tím považuji Velikonoce za šťastně prožité.

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:38:12
 16. avatar
  [17] SENSITIVESKIN [*]

  Vzhledem k tomu, že nepeču a nedělám žádný "žrací" výtvory, tak mě velikonoce berou jen ve smyslu volnýho pondělí a event. návštěvě některých příbuzných - kde si dám pochopitelně nějakou mňamku do kokosu Jo, když jsem byla malá roztomilá holčička , to mě bavily všechny svátky, maminka byla výýýýýborná kuchařka

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:30:20
 17. avatar
  [16] Beruška1 [*]

  Velikonoce jsme slavili, když byla moje holčička malá. Dneska je to už spíš o tom, že si užíváme den volna navíc, prostě si relaxujeme. Vajíčka nebarvím, proč taky, abychom je pak povinně museli sníst. Žádným koledníkům neotvírám, prostě děláme, že nejsme doma. Ale dělám si menší velikonoční výzdobu, mám na misce velikonoční kraslice, ješty ty pravé, z vyfouknutých vajíček, zdobené voskem nebo obarvené a vyškrábané vzorky. A mám je už hodně dlouho, dneska už se snad ani nedají koupit, buď jsou vejce udělaná umělá, nebo jsou polepená nějakou velikonoční tapetou.

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:25:42
 18. avatar
  [15] svetluszka [*]

  nesnáším velikonoce, hlavně pondělí.....a "duchovní odkaz" mi neříká nic....
  Kdyby nebylo máti, která se v tom úplně vyžívá, tak v pondělí zamknu, vypnu zvonek a "koledníci" mi můžu

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:22:50
 19. avatar
  [14] wich [*]

  wich: Omlouvám se za styl (asi stokrát slovo takže)

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:22:41
 20. avatar
  [13] wich [*]

  Z Velikonoc se úplně vytratil jejich duch, podobně jako to začíná nyní u Vánoc, takže je ani neslavím. Přijde mi hloupé stát mezi dveřmi, nechat se vyliskat pomalu cizími lidmi a ještě jim za to zaplatit (o vajíčka a čokoládky už nikdo nestojí) .
  Slavím je jako svátky jara. Máma vyrábí spoustu krásných dekorací, takže mě zásobuje, ráda peču, takže nějaký ten beránek taky je. Takže tím moje oslavy končí a léta využívám tyto svátky k návštěvě prarodičů na Vysočině .

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:19:58
 21. avatar
  [12] cicinka [*]

  Taky mně to nějak nebere.Duchovní odkaz mi nic neříká.Ale jelikož to děti učí ve škole a školce,tak vajíčka zdobíme.Pomlázku tatínek zajistí(z hyper-super nee).Každý rok se u mně zastaví stejní koledníci a všechna čest,chlapci si vezmou vajíčko či čokoládu tatínkové štamprlu a je to O.K.Jen někteří jsou asi zamindrákovaní,takžemi uštědří,sice jeden,ale pořádnej štípanec.těm ale nic nedám.Jinak jako dítě a až do nynějška,jsem šupání pomlázkou vyloženě nesnášela,cítila jsem se trapně.
  My jako děti-holky,jsme vždycky symbolicky vyšupaly dědečka a dostaly jsme vajíčka co jsme si sami ozdobily.

  superkarma: 0 06.04.2007, 08:02:10
 22. avatar
  [11] LenkaT. [*]

  Velikonoce taky nemusím. Ale přijedou mladí z vnukem 3-letým a ten z toho má bžundu, moct babičku vyšlehat a ještě za to něco dostat. Tak pro něho to jo, ale starší moc nesmí a oni to ví. Cizím zvonícím u dvěří neotvírám, ale psi se můžou zbláznit. No nějak už to zase přetrpím.

  superkarma: 0 06.04.2007, 07:54:12
 23. avatar
  [10] christee [*]

  Jezdíme na chalupu. Trochu zdobíme, trochu malujeme vejce, ale nikam nechodíme, ani nikdo k nám. Vyšupe nás táta jen tak symbolicky a velikonoce jsou fuč...

  superkarma: 0 06.04.2007, 07:53:12
 24. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Velikonoce neslavím, neuklízím, nezdobím byt, nebarvím vejce. Můj syn odmala odmítá kohokoli mlátit pomlázkou, nikdy to nedělal, takže ani teď a nikdo jiný k nám nechodí. Pokud někdo zazvoní, neotevřu. Letos jedu na 2 dny pryč a v pondělí budu relaxovat.

  superkarma: 0 06.04.2007, 07:40:47
 25. [8] Nikol [*]

  Taky velikonoce neslavím. Ale jako dítě jsem se na ně vždycky dost těšila. Vyrůstala jsem na malé vesnici, kde jsme se všichni znali a taky se tam dodržovaly tradice. S barvením vajíček jsem si vždycky vyhrála - vosk, sláma... Teď jsem si akorát natrhala větvičky břízy do vázy, navěsila na ně kraslice, v neděli upeču mazanec a to ja asi všechno, co nám bude doma velikonoce připomínat. Ale až budu mít děti, určitě s nimi budu jezdit k rodičům na vesnici, aby poznaly svátky takové, jako je znám já.

  superkarma: 0 06.04.2007, 07:37:31
 26. avatar
  [7] Aja [*]

  Na ty snědý klučiny zřejmě čekal před barákem sněděj tatík v mercedesu
  Velikonoce nicmoc neřeším, jezdíme na chatu, takže klídek. Ale když vím, že se máme stavit u kamarádů, tak nějakou velikonoční maličkost nebo kus velikonočního žvance vezmu s sebou. Je mi trapné přijít s prázdnýma rukama a okecávat, že "nás teda Velikonoce nějak neberou"....

  superkarma: 0 06.04.2007, 07:33:39
 27. [6] Morgiana [*]

  Velikonoce nesnáším, zejména pondělí. Dodnes jsem se s pomlázkou nesmířila. Připadá mi, že to jen příležitost nás beztrestně zmlátit a přitom se ožrat nebo něco vyžebrat. Nemohu si pomoct.

  superkarma: 0 06.04.2007, 07:31:26
 28. avatar
  [5] Léthé [*]

  Nemít děti a vnoučátka, nějaké Velikonoce by mi mohly být ukradený . Jenže své děti jsem ty tradice kdysi naučila a oni je zatím docela dodržují…takže vnoučátko sice přijde s pomlázkou koupenou z Globusu , ale jen tak symbolicky. To mlácení v Čechách jsem stejně nikdy nechápala . No a aby je „beránek nepokakal“ …taky nevím proč se to říká … něco vždy dostanou…..a tím pro mě velikonoce končí…

  superkarma: 0 06.04.2007, 07:23:41
 29. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Evo, vubec je neresim. V Cesku jeste jakz takz - ze teda to jaro, ale tady je furt leto, tak taky nic.... Zadne mlatici zvyky u nas doma nedrzime, nic spec. nevarim ( navic pracuji den co den, takze VON bude grilovat steaky ), vejce uz 32 let nejim...

  superkarma: 0 06.04.2007, 03:01:00
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  Já Velikonoce vůbec neřeším... Akorát si v pondělí udělám volno a někam vyrazím.
  Nejsme křesťani a ten svátek pro nás žádný duchovní význam nemá, tak se mi ho nechce ani prznit a tvářit se, že dodržuju nějaké tradice, když pořádně ani neznám jejich původ a podstatu... a je mi docela líto, že pro většinu děcek a asi i dospělých je to dnes už jenom to žebrání po domech a dyndání peněz a alkoholu...
  Prostě z těch tradic už zbylo jenom to, co dnešním materiálně založeným lidem něco říká - velikonoční žebrání a vánoční nákupy... A žranice

  superkarma: 0 06.04.2007, 00:24:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme