Čtenářka Katka nám poslala svůj příběh a svěřila své obavy z toho, jak ji, Pražandu, přijmou na vesnici, kam se chystá odstěhovat.

Dobrý den,

téma „naplavenin“ je pro mě víc než aktuální. Já jsem se v Praze narodila, můj snoubenec pochází z Moravy, ale už několik let tu v Praze žije. Chceme se s partnerem přestěhovat z Prahy na venkov.

Přesně, jak píšete v úvodním článku, z důvodu založení rodiny a touhy po soběstačnosti. Moc se těším, ale přeci jen...

Jednou z věcí, které se obávám, jsou právě předsudky vůči přistěhovalcům z města. Sama jsem nic z toho dosud nezažila, na venkov jezdíme a cítíme se tam dobře. Doufám tedy, že budeme mít štěstí na sousedy.

Jsem si jistá, že naše budoucí děti už budou vnímány jako místní. Vychováme je k úctě k lidem, budeme pravidelně jezdit do Prahy (kde mám rodinu a přátele), aby děti věděly, jak to chodí ve městě, aby získaly větší kulturní rozhled, a aby hlavně poznaly, že jsme všichni na jedné lodi.

Moje teta má však hořkou zkušenost. Přestože se na venkově narodila, provdala se do Prahy a prožila ve městě velkou část života. Přesto se ke svým kořenům stále vracela. Teď, v důchodu, se odstěhovala do rodinného domku na venkově a zkrátka ji tam jedni sousedi nepřijali, stále jí dávají najevo, že jim vadí a proč nezůstala „v té své“ Praze. Škoda, že mnozí lidé mají takovouto mentalitu. Chovají se nespravedlivě, ale to už je jejich boj.

Připomíná mi to „odvěký“ boj mezi Prahou a Brnem nebo mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Všechno je o lidech, ne o tom, odkud kdo je.

Mám kamarády v Brně, kteří se ke mně nikdy nechovali jako k „pražandě“, přestože to opravdu nemusí být pravidlem. Vlastní špatnou zkušenost s hloupým škatulkováním lidí nemám, takže mám nervy pevné. Budou se mi možná hodit při přestěhování. A kdoví, možná ani nebudou třeba a setkáme se s lidmi, kteří jsou fajn.

Katka
text nebyl redakčně upraven


Děkuji Katko za váš příspěvek. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Vezměte srdce do dlaně a se vztyčenou hlavou a otevřenou myslí vejděte do společnosti a ukažte jim, jaká jste. A věřte spolu se mnou, že lidé jsou vesměs hodní a milí, a ti, kteří takoví nejsou, nestojí za to, abychom se s nimi bavili.

Dnešním tématem dne bylo: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

A to bude do deseti minut…

Reklama