boty - ilustrační foto

Boty. Opravdu nezanedbatelná součást oblečení. Často jsme ochotni za ně dát třeba i pětinu výplaty. Letní či zimní, společenské nebo sportovní, nízké i vysoké.

Dnes je už úplně jedno, jaké boty si k té které příležitosti vezmeme. K běžnému nošení jsme si oblíbili především pohodlné sportovní obutí. Nosí se značkové i méně kvalitní z trhu „od Vietnamců“.

boty - ilustrační fotoSportovní obuv se značkou Botana asi střední a starší generaci není třeba příliš podrobně představovat. Tyhle boty se vyráběly ve Skutči. České „rodinné stříbro“. Co se tam některý volný den podívat? Milovníci krásných bot si tu určitě přijdou na své.

Při návštěvě tamního muzea, které představuje expozici věnovanou historii obuvnictví ve městě a okolí, zjistíme, že výrobě bot všeho druhu se ve Skutči dařilo už dávno před zmiňovanou Botanou.

První zmínky o místních ševcích a jejich privilegiích pocházejí už z 16. století. Za Marie Terezie pak přibylo šití bot vojenských a na začátku 20. století vznikly první továrny, které ruční práci nahradily strojovou.

boty - ilustrační fotoV muzeu je v rámci exkurze do historie obuvnictví k vidění i úctyhodná sbírka všelijakých bot a botiček. V jeho areálu vás určitě zaujme i replika ševcovské světničky, kde se jako by na okamžik zastavil čas.

Je tu opravdu nač koukat, co obdivovat a v nejednom případě tu máme i možnost zavzpomínat si na životní období provázené tou kterou obuví: dětské botičky, sandálky, první mokasínky, boty do tanečních, vysoké štekle k minisukni, nebo naopak placaté „kristusky“ k dlouhé hipísácké džínovce, papuče, pantoflíčky, kozačky… Ale především pohodlné sportovní boty!

Milou připomínkou jsou také mnohdy už bohužel zapomenuté fotografie sportovců a obuv, ve které naši tehdy ještě Československou republiku tak úspěšně reprezentovali.

boty - ilustrační foto„Zdejší muzeum vlastní jednu z největších sbírek obuvi v České republice,“ říká tamní průvodce Libor Aksler. A je to prý především díky velmi dobré spolupráci s výrobci obuvi jak z první republiky, tak následně za časů Botany, kteří vždy ochotně do depozitáře muzea věnovali své nejlepší výrobky. Některé z nich jsou doslova pastvou pro oči.

K vidění je tady ale i nová kolekce obuvi současné firmy Botas. Mnozí z návštěvníků si, podle slov Libora Akslera, Botas připomenou jako obecný název pro sportovní obuv, který vznikl právě tady ve Skutči.

Městské muzeum ve Skutči, Rybičkova 364, 539 73 Skuteč, tel.: 469 350 131, www.muzeum.skutec.cz, muzeum.skutec@seznam.cz

Otevřeno denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Vstupné 30 Kč, snížené 10 Kč, rodinné 60, příplatek za fotografování 20 Kč

Reklama