Styl

Moje první šminky aneb padej se umejt, na to máš čas!

Vzpomenete si, kdy jste poprvé vlezla mamince do kosmetické taštičky a namalovala si pusu od ucha k uchu? Vzhled klauna nic nemělnil na tom, že jste se cítila jako krásná princezna.

makeup

To byly naše „šminkovací“ začátky s kouzlem zakázaného ovoce. Maminka lomila rukama nad rozlámanou rtěnkou, rozpatlanými stíny a rozsypaným pudrem, ale nikdy se dlouho nezlobila. Copak mohla, když jsme vypadaly tak roztomile a bezelstně?

Šminky nás prostě přitahovaly jako magnet už od dětských let. V pubertě nám pomáhaly bojovat s prvními mindráky. Zamaskovaly nevzhledné pupínky, zvýraznily nevýrazná kukadla, vyzmizíkovaly nenáviděné pihy.

Jak já ty zrzavé puntíky na nose nenáviděla. Však také díky nim jsem přišla k prvním šminkám.

Tenkrát (to mi bylo asi dvanáct) jsem si tajně koupila svůj první make-up. Jediný, který byl na trhu. Tuhý a hodně krycí Dermacol v tubě, tuším, že číslo 205. Naplácala jsem si ho na nos a tváře v domnění, že nikdo nic nepozná.

Jenomže jsem se přepočítala. Moje „vizážistické zkušenosti“ nulové úrovně mě prozradily. Byla jsem odhalena, demaskována a zahanbena svou odporně všímavou a hlavně zlomyslnou tetou. Před celým příbuzenstvem, které se sešlo na babiččiných narozeninách, mi cípem mého bílého trička otřela tvář a ukázala důkaz mé zhýralosti. „Padej se umejt, na to máš ještě čas!“

Nevím, jestli jsem se padala umýt, ale určitě jsem se propadala hanbou a koukala zmizet někam hodně daleko a vybrečet se z té potupy a ponížení. Od té doby jsem tuhle tetu nenáviděla.  

To byla moje ne zrovna příjemná vzpomínka na první šminky.

A teď nechám prostor vám, milé ženy-in. Pište mi na téma:“Moje první šminky“

 • Určitě máte také nějaký zážitek z prvního malování.
 • „Kradly“ jste šminky mamince?
 • Pamatujete si na svou první řasenku, rtěnku, nebo pudr? Kdo vám ji koupil?
 • Kdy jste se vůbec poprvé namalovala? Co na to vaši rodiče? Zakazovali vám to, nebo byli benevolentní?
 • V kterém období jste chodila nejvíc zmalovaná? Dokázala jste svým zjevem šokovat?
 • Máte nějakou příhodu se šminkami?

Napište nám. Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A co můžete získat za svůj příspěvek?

Dalo by se čekat, že šminky, ale my budeme originálnější. Odměníme dvě čtenářky-autorky nejlepších příspěvků na téma „Moje první šminky“

Výhra: 2 x dvě vstupenky do Divadla Kalich na představení Don Quijote. Ve čtvrtek 22. září, začátek představení v 19.00 hod.

V hlavních rolích se představí Oldřich Kaizer a Jiří Lábus.

Vstupenky k vyzvednutí v pokladně divadla, ½ hodiny před představením na jméno: redakce Žena-in

   
19.09.2011 - Krása - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] átéčko [*]

  Sml31takovou tetu bych neměla ráda doteď. Co je jí po tom!

  superkarma: 0 19.09.2011, 17:13:31
 2. avatar
  [9] Altamora [*]

  V našem maloměstě jsme se většinou malovaly od patnácti. Tenkrát zrovna přestaly být moderní černé linky-kočky a začaly mastné modré a zelené stíny. Ty monokly byly tak hrozné, že jsem pár let počkala, než přišlo počátkem sedmdesátých let do módy přirozenější líčení práškovými stíny. Bílý stín pod obočí, hnědý nebo tmavě šedý do prohlubně a na pohyblivé víčko modrý, zelený nebo fialový stín, pak tenoučká linka nebo nic a černé řasy. A na rty perleťová rtěnka a perleťové nehty. Kdo neměl hezkou pleť, nanesl si dermacolovou masku. Na mě to bylo moc tmavé, teď používám ivory nebo porcelain beige. Tedy když mám malovací období.

  superkarma: 0 19.09.2011, 16:28:06
 3. avatar
  [8] Altamora [*]

  Rikina — #6 To nevíš, že největší povinností ženy je být pečlivě nalíčená, mít dokonalý outfit, útlý pas, bujnou hruď, štíhlé nohy, dokonalý účes a vyznat se v nejnovějších erotických hračkách? To ti řekne každá pětadvacetiletá expertka na partnerské vztahy.Sml30

  superkarma: 0 19.09.2011, 16:14:48
 4. [7] cilani [*]

  Rikina — #6 bez toho si chlapa nenajdeš a jestli čirou náhodou jo, tak si ho neudržíš, to nevíš ...!?!?

  Občas se namaluju, teda když jdu někam, kde se očekává, že budu trochu k světu a stejně se to časem setře, jak na to furt šahám, oblizuju rty a otírám obličej, když se potím. Přítel stejně ocení jen decentní a nenápadné malování. Takové ty přestajlované holčiny ho uvádí do veselé nálady. Znám i jedince mužského pohlaví, kterým se namalované dívčiny vyloženě nelíbí. Taky znám ale případ, jehož dívčina musí být "reprezentativního" vzhledu..Sml80. Já raději ty burany, co namalované nevyžadují..

  superkarma: 0 19.09.2011, 15:32:19
 5. [6] Rikina [*]

  JustitiaJ — #3 viď? Zajímavý, jak to některým lidem strašně vadí, když slyší, že se někdo nelíčí. Tedy lidem - ženám. Hned by poučovaly a vychovávaly, jak je to potřebné. Sml80 

  1. na komentář reaguje cilani — #7
  2. na komentář reaguje Altamora — #8
  superkarma: 2 19.09.2011, 14:47:30
 6. [5] Rikina [*]

  Nemám zážitek z prvního malování. Sml80 Ba ani z jiného, mě to nějak minulo a nikdy jsem neměla potřebu válečných barev. Sml57 Vyhazuju peníze za jiné hlouposti, než šminky.

  superkarma: 1 19.09.2011, 14:45:23
 7. avatar
  [4] HANÝŠKA [*]

  Sml16první moje líčení jsem zkusila v 15 letech,byla jsem v nemocnici a s holkama jsme se nudily,sestřičky byly mladé tak nám pomohly sehnat vše potřebné a cenově pro nás dostupné,pak nám daly školení,bylo to fajn,ale to už je dávno.Sml59

  superkarma: 0 19.09.2011, 14:37:56
 8. [3] JustitiaJ [*]

  Já jsem si v 8. třídě namalovala krásný kulatý zdravíčka. Musela jsem si je umejt. A když jsem si zhruba o rok později chtěla nalakovat nechty bezbarvym lakem, dostala jsem sodu od babi. Od té doby se nelíčím a co myslíte - zase je to špatně! Sml54

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 19.09.2011, 12:27:38
 9. [2] zdenicka2606 [*]

  Jejej, to mi bylo asi 14let, řasenky byly v takovém pouzdru s hřebínkem z umělé hmoty, ale jelikož jsem na to neměla penízky, tak jsem používala krém na boty, ale opatrně, když se trochu dostal do očí hrozně to pálilo.Sml22 A na oči černou tužku, která se prodává dodnes. Jo a na obličej maurový krém. To jsem byla celá oranžováSml52, protože se prodával jen v jediné barvě. Poprvé, když mě maminka takto vymalovanou potkala na ulici, tak jsem dostala facku a honem domů...umýt. Sml31. Ale když jsem vyšla ZDŠ, tak jsem se už mohla namalovat. Oči ohraničené silnou černou linkou a maurový krém Sml54Sml54Sml54. To bylo v roce 1969. Ale ráda na to vzpomínám....a ještě cukrovou vodu na natupírované vlasy, pěkně navlhčit ruce a upravit účes...Sml30.

  Zdeňka

  superkarma: 0 19.09.2011, 11:48:21
 10. avatar
  [1] luneta [*]

  to byla teda kráva teta

  superkarma: 1 19.09.2011, 08:33:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme