Rodina

Moje pleť? Katastrofa

„Mé těhotenství probíhá zatím bez problémů. Ovšem až na moji pleť. Sice nikdy nebyla bez chybičky , ale teď je to hrůza. Jsem osypaná jako puberťák,“stěžuje si Lenka, která začíná čtvrtý měsíc. Podobné potíže trápí mnoho nastávajících maminek. V těhotenství totiž dochází k rozsáhlým změnám v celém ženském organismu. Jedná se o změny v oblasti látkové výměny (metabolismu) a samozřejmě hormonální.To vše se projeví na kůži ale třeba i na vlasech.

Pozor na strie!V tomto období se u mnoha žen (90%) objevují strie . Mohou poznamenat nejen bříško, ale i prsa, stehna či boky. Jediné, co můžete proti nim dělat, je jemná masáž tělovými mléky či krémy. Pokud se u vás již objevily, jedinou útěchou je to, že časem vyblednou a nejsou tak zřetelné. Stejně jako se u někoho objeví strie, jiné maminky zase potrápí „prasklé žilky“- odborně se jim říká pavoučkové névy. Na rozdíl od zmiňovaných pajizévek se dají po porodu odstranit buď elektrickou jehlou nebo laserem.

Těhotenství a akné? Akné má na svědomí několik faktorů, zásadní je především zvýšená tvorba mazu, řízená hormonálně. Svou roli hraje i dědičnost, v rodině mívá často někdo těžší akné. V těhotenství se akné může jak zlepšovat, tak zhoršovat – prostě u každého je to jinak. ( a samozřejmě úplně jinak než bychom si přály!) MUDr. Lucie Jarešová z dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady doporučuje při výskytu většího množství akné vždy konzultaci s kožním lékařem. „Pupínky nikdy nevymačkáváme, vede to k tvorbě jizev a riziku vzniku infekce. Čištění pleti je nejlepší svěřit do odborných rukou medicinálně kosmetických pracovišť. Obličej umývat maximálně 2xdenně vhodným čistícím prostředkem. Nemastný make-up můžeme používat, není vždy nutné aplikovat speciál. make-up používaný pro léčbu akné,“ radí dále doktorka Jarešová. Dbejte i na dostatek tekutin - voda hydratuje pokožku zevnitř a napomáhá odstranění odpadních látek buněčného metabolismu a zabraňovat tak jejich toxickému působení nejen na pokožku, ale celý organismus.“Trpělivost a důslednost jsou podstatné faktory vedoucí ke zlepšení pleti,“ připomíná dermatoložka.

Čokoláda, chipsy, sladkosti… Jednotný názor na vztah mezi akné a stravou není. Podle doktorky Lucie Jarešové se jedná o zcela individuální odezvu na určitý druh potravin.Mezi potraviny, které mohou podporovat vznik pupínků např. patří sladkosti, ořechy, čokoláda, koření, kyselá jídla, hořčice, tučná jídla (tuky všeobecně), chipsy, coca-cola. Tyto souvislosti ale nejsou tak jednoduché, aby se zvýšená činnost mazových žláz dala jen do přímé souvislosti s potravou.“ Je vhodné konzumovat čerstvé ovoce, zeleninu, mléčné produkty, zejména bio jogurty, ryby a drůbež, dostatek tekutin (kolem 2,5 litru), nejlépe neperlivá vody. Potřebný je též spánek, během kterého dochází k regeneraci nejen kůže, ale i mozku a krve, přičemž maximum nastává kolem 1 hodiny ráno," dodává MUDr. Jarešová.Pokud jste si sami nepříznivý vliv určitých potravin na akné skutečně vypozorovali, tak jejich vynechání v jídelníčku můžete zkusit a otestovat si efekt.

Pomoc- skvrny! U některých maminek se mohou objevit také symetrické, nepravidelné, tmavě pigmentované objevit skvrny. Odborně se jim říká melasma – „maska těhotných“. „Projevuje se později, kolem 2. trimestru těhotenství , u 50-75% gravidních žen. Také ženy užívající hormonální antikoncepci mohou mít tyto změny, udává se výskyt až u 1/3 žen. Obvykle vymizí spontánně do 1 roku po porodu, „upozorňuje MUDr.Lucie Jarešová. Jako prevenci by poradila hlavně vyvarovat se používání kosmetiky nebo přípravků (např. parfémy), které mohou dráždit kůži nebo jsou fotosenzitivní. Jedna z oblíbených pověr tvrdí, že máte-li je budete mít holčičku, ovšem nespoléhejte na to. Moje kamarádka Hanka o sobě v těhotenství tvrdila, že jí její pleť ze všeho nejvíc připomíná kůži žirafy a má samozřejmě krásného chlapečka. ..

Zapomeňte na solárko! Dermatologové před návštěvou solária všeobecně varují a nedoporučují jej kvůli účinkům UV záření. „ V těhotenství to platí dvojnásob, zvyšuje se riziko množnosti vzniku hyperpigmentací, melasma atd. Ženy jsou náchylnější ke změně krevního tlaku a kolapsovému stavu. I když UV záření je zachyceno kůží, dochází ale vlivem tepla ke zvýšení celkové teploty, to pro miminko není vyhovující. Přirovnala bych to k tomu být zavřená ve stanu kam praží slunce, upozorňuje MUDr. Lucie Jarešová z Fakulní nemocnice na Královských Vinohradech.

Pozor na áčko!Pokud pravidelně užíváte nějaké vitaminové preparáty, tak se poraďte s lékařem. K dostání jsou speciální vitaminové přípravky pro maminky.V těhotenství se nedoporučuje užívání tablet beta karotenu, vitamínu A. „Především v prvním trimestru těhotenství, z důvodu možnosti vzniku vrozených vývojových vad (poškození správného vývoje kostí) a potratů. Užívání léků pouze z indikace lékařem," varuje doktorka Jarešová. Těhotné ženy by proto neměly jíst ve větším množství játra a výrobky z jater, červené papriky, sladké brambory, rajčata, špenát. Denní dávka do 15 mg – např. 2 mrkve, půlka červené papriky, 150 gr. špenátu .  

   
21.10.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Cleara [*]

  No já jsem zatím těhotná nebyla, takže to je trošku mimo téma, ale mám příspěvek spíš k těm problémům s pletí. Když jsem asi před dvěma lety měla mononukleosu, tak jsem měla pleť úplně krásnou. Žádné akne, nebyla mastná. Jak se mi ale jaterní testy stabilizaly, začala jsem jíst zase normálně a má problematická pleť byla zase zpátky až do dneška. Nejhorší je, že vím, co bych měla jíst, abych vypadala jažtakž k světu, ale opravdu kvůli tomu nemám motivaci jíst jen doma připravené jídlo, navíc nemastné a nekořeněné? Kdyby se tak v restauračkách a jídelnách vařilo, tak bych to klidně jedla. Je to docela dobrý, stačí si zvyknout. Navíc si všem vysvětlujte: já držím striktní dietu abych měla hezkou pleť. Koukali by na mě jak na blázna.

  superkarma: 0 22.10.2005, 17:55:07
 2. avatar
  [18] *Kotě* [*]

  V těhotenství jsem měla moc krásnou pleť a po porodu se moc nezhoršila, moje někdejší akné je pryč

  A strije se mi neudělala za celé těhotenství ani jedna, a když už jsem si chtěla gratulovat, naskákaly mi při porodu

  superkarma: 0 22.10.2005, 10:37:38
 3. [17] 7kraska [*]

  jo a strie - nemam tuseni, co to je, jen jsem o tom slychala, zadnou jsem u sebe nenasla...ale bricho mam povolene a podle kamaradek se s tim neda moc delat

  superkarma: 0 21.10.2005, 19:46:47
 4. avatar
  [16] kubikm [*]

  Ijka: přesně tak moje dcera, když byla těhotná s chlapcem...jedla kvanta rajských....u holčičky je nejedla....

  superkarma: 0 21.10.2005, 16:59:27
 5. avatar
  [15] vládík [*]

  Vivian: tak jsem se dívala a melasma je totéž co chloasma ... jó, člověk se učí celej život

  superkarma: 0 21.10.2005, 16:57:39
 6. avatar
  [14] vládík [*]

  Vivian: no a co to je melasma??? já znám akorát melasu

  superkarma: 0 21.10.2005, 16:52:12
 7. avatar
  [13] rozpustna [*]

  měla jsem to naopak, hezkou pleť v těhotenství.Břicho jsem mazala jak blázen,přesto ho mám jak brázdy brambor....

  superkarma: 0 21.10.2005, 16:50:13
 8. avatar
  [12] Vivian [*]

  vládík: ale melasma se v těhotenství může taky objevit, ne?

  superkarma: 0 21.10.2005, 14:06:21
 9. avatar
  [11] Kelly [*]

  Proč bych si např. neměla dát špenát, když se po něm můžu utlouct? ... zvlášť v těhotenství? Tělo si snad samo řekne, na co má chuť ...
  Strava má být pestrá a vyvážená, s minimem tuků a cukrů ... a to platí po celý život ...

  superkarma: 0 21.10.2005, 11:38:06
 10. avatar
  [10] Pajinka [*]

  Já mám opačný problém - v těhotenství krásnou pleť a jinak , myslím, že je to daleko horší možnost

  superkarma: 0 21.10.2005, 11:13:15
 11. avatar
  [8] Ijka [*]

  Co je to za hovadina, že se nesmí jíst rajčata?! Mně oba kluci vyrostli na rajčatech- v první polovině těhotenství jsem je jedla na kila. Vždycky na svačinu sedm rohlíků se salámem a k tomu jedno kilo rajčat. A oba zdraví jako buci, i když doteť jim rajčata nechutnají a nejedí je.

  superkarma: 0 21.10.2005, 09:53:27
 12. avatar
  [7] svetluszka [*]

  ....říká se, že když budoucí maminka čeká holčičku, tak ta jí "ubírá krásu" a mamina má problémy s pletí.. ...a u chlapečků naopak... Pár lidem co znám, to tak dopadlo, včetně mě. Myslím, že je to miminkovejma hormonama..... . ..nebo to jsou babský řeči....

  superkarma: 0 21.10.2005, 09:42:38
 13. avatar
  [6] Vladislava1 [*]

  na zadku)

  superkarma: 0 21.10.2005, 09:26:22
 14. avatar
  [5] Vladislava1 [*]

  tak to já měla pleť také super také sem se snažila předcházet striím-prsa bříško,ale že se mi při porodu udělají strie jako hrom to jsem netušila

  superkarma: 0 21.10.2005, 09:18:42
 15. [4] 7kraska [*]

  ja mela taky nejhezci plet v zivote prave v tehotenstvi, krasnou hladkou a ruzovou...vlasy taky, vubec se nemastily, nepadaly a drzely tvar, az na to bricho jsem byla krasavice :-))))...po porodu oboji hruza

  superkarma: 0 21.10.2005, 08:53:01
 16. avatar
  [2] vládík [*]

  melasma??? snad chloasma uterinum ...

  superkarma: 0 21.10.2005, 06:19:20
 17. avatar
  [1] malenina [*]

  koukám co všechno se mi vyhlo ovšem po porodu to bylo něco, puberťáci proti mě hadra

  superkarma: 0 21.10.2005, 06:13:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme