Vztahy

Moje matka je bezdomovec. Přitom má kde bydlet!

homeless

Kamila neměla vůbec jednoduché dětství.  Vychovávala ji jen matka Marie, která byla zahořklá a věčně upracovaná. Do kapsy měly opravdu hluboko a o takových běžných věcech, jako je třeba návštěva kina, si mohla nechat jen zdát. Proto se v den svých osmnáctin rozhodla, že odjede do Prahy za lepším životem. O tom ale nechtěla matka ani slyšet. Jenže Kamila žít věčně v chudobě nemohla, a tak raději utekla. Zanechala za sebou jen dopis s vysvětlením. Netušila, že její odchod obrátí naruby nejen její, ale i celý matčin život.

„V Praze se mi vedlo opravdu lépe než doma. Seznámila jsem se s mým současným mužem Alešem, který vlastnil malý obchod. Podnikání jen vzkvétalo a brzy jsme si mohli dokonce dovolit i menší domek,“ vzpomíná na časy, kdy to vypadalo, že se na ni opravdu usmálo štěstí. Jenže brzy přišla krutá realita.

Kamila neměla o matce žádné zprávy čtyři roky. Snažila se ji sice kontaktovat, ale marně. Myslela si, že se na ni stále zlobí. Teď se ale mohla konečně o svou matku postarat, a tak se za ní rozjela. „Neplánovaného setkání jsem se docela bála. To, co ale následovalo, jsem netušila ani v nejhorším snu. Moje první zděšení nastalo, když jsem zjistila, že v matčině domku před nedávnem hořelo a sousedé mi oznámili, že tam už nikdo nebydlí. Suše konstatovali, že matku najdu nejspíš někde v lesích nebo, když budu mít štěstí, tak na nádraží. Se strachem jsem se vydala ji hledat. Zamířila jsem tedy tam, kam mě poslali. Kromě dvou pobudů, kteří se váleli opilí na lavičce, jsem nikoho nepotkala. V hlavě se mi honila jedna myšlenka za druhou a výčitky, proč jsem se za ní nerozjela dřív. S podnikáním bylo ale tolik práce...“ lituje Kamila.

„Pobudové se začali handrkovat a k mé hrůze jsem zjistila, že ta opilá špindíra je moje matka! Pak se všechno odehrávalo jako ve špatném filmu. Matka mě sotva poznala, ale do auta se mnou nasedla. Cestou jsem myslela na to, jak se to mohlo stát a co řeknu Alešovi. Měla jsem vztek jak na sebe, tak na ni. Hrozně zapáchala, že jsem musela mít v autě stažená všechna okna. Můj původní nápad, že ji umyju a převleču dřív, než dorazíme domů, jsem brzy zamítla. A tak se Aleš, který na nás  čekal se slavnostním obědem a obrovskou květinou pro budoucí tchyni, nestačil divit. Hned jak uviděl z okna moje auto, vyběhl před dům a galantně otevřel matce dveře. Ta jen něco zachroptěla a z auta vypadla rovnou pod jeho nohy,“ vzpomíná Kamila na opravdu nepříjemný zážitek, kdy musela svému budoucímu muži oznámit, že ta opilá špinavá žena je opravdu její matka.

„Aleš se ale zachoval ohromně. Bez zbytečných komentářů ji odnesl domů, aby se prospala, a začal vymýšlet plán na její záchranu. Dohodli jsme se, že zrekonstruujeme její vyhořelý domek a mezitím se o ni budeme starat.“

Matka ale o nic takového nestála. „Zajímala ji jen její láska k Pepovi, který ji vlastně do všeho dostal. Když jsem se před čtyřmi lety od ní odstěhovala, cítila se osamělá a zklamaná a skočila na lep hned prvnímu muži, kterým byl právě Pepa. Brzy se k ní nastěhoval, ale jeho styl života byl podivný. Chodil po okolí, vybíral popelnice a každý špinavý kus hadru přinesl matce domů. Za chvíli nebylo v bytě pomalu k hnutí a sousedé si  právem stěžovali na neutuchající zápach. Pepa sám nepracoval a skoro každý měsíc ji obral o veškeré peníze, které propil. Kde se vzal v jeho hlavě nápad rozdělat v bytě oheň, nikdo neví, ale stálo je to málem život. Matka byla ale tak zaslepená láskou, že neváhala, spáleniště opustila a následovala Pepíka do lesů a na nádraží, kde jsem ji našla,“ vypráví Kamila o tom, jak se Marie do svízelné situace dostala.

Matka nedala jinak, než že se musí vrátit za Pepou, a tak Kamile nezbylo nic jiného než ji odvézt zpátky. „Ukázali mi s pýchou chatrč v lese, kde bydlí přes léto. Z větví, plechu a folií si splácali hroznou boudu,“ otřásá se Kamila. „Tu jim ale brzy odnesl vítr, takže vegetují jenom v křoviskách na matracích. A v okolí samozřejmě odpadky, plechovky a plastové láhve,“  znechuceně vzpomíná na den, kdy jí matka představila, jak žijí s Pepou.

„Řekla jsem si, že takhle ji nemůžu nechat. Její domek jsem nechala opravit a s Alešem jsme se snažili do něj matku nalákat, aby mohla žít a bydlet zase jako člověk. Šla tam jedině s podmínkou, že tam může i Pepa. A tak jsem svolila. Po čase mi volali vyděšení sousedé, že v bytě přebývají i neznámá individua a neví si s nimi nikdo rady. Hned jsem se za matkou rozjela. Když jsem viděla, co zbylo z opraveného bytu, zbyly mi jen oči pro pláč. Domek je opět zdevastovaný, všude se válejí hromady hadrů a hrozně to páchne. Došlo mi, že matka svůj životní styl jen tak nezmění,“ krčí rameny Kamila. 

„Za matkou teď jezdím poměrně často. Hlavně proto, abych ji zkontrolovala. Skupinka bezdomovců se mezitím poměrně rozrostla a dokonce si pořídili psa, aby je prý hlídal. Nechápu to, ale matce tenhle život vyhovuje. Kdykoliv mám příležitost, snažím se ji přimět k rozumu. Většinou je ale opilá, a tak ani nevnímá. Zkusila jsem jí dávat peníze, aby si koupila alespoň jídlo, ale buď si za ně rovnou koupila alkohol, nebo jí je sebral Pepa. Nezřízeným způsobem života přišla i o zuby a já s tím nemůžu dělat vůbec nic. Když vidím zvěsti o umrzlých nebo podpálených bezdomovcích, jímá mě hrůza, jestli mezi nimi nebyla třeba ona,“ chvěje se Kamila, která si vyčítá, že kdysi svoji matku opustila.

Jak byste se zachovala vy?

   
10.07.2009 - Láska a vztahy - autor: Simona Votyová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [89] zzuzzka30 [*]

  esterka820 — #85Přesně moje řeč !!!

  superkarma: 0 23.07.2009, 17:15:26
 2. [88] mrowiecova [*]

  Sml80Sml80

  superkarma: 0 20.07.2009, 11:30:21
 3. [87] dwolfova [*]

  No nemyslím, že se zachovala dcera Kamila taky "skvělě", když 4 roky si na mámu ani nevzpomněla - to se měla starat dřív - to již bylo a je pozdě - nyní svou mámu nezmění - ano mohla utéct, osamostatnit se, jak to chceme nazvat, ale kdyby chtěla a to asi moc nechtěla - každý měsíc se na ni informovat a ne až po 4 letech !! V době, když už byla ve sraru nebo-li v bahně až po uši?!?!

  superkarma: 0 17.07.2009, 14:22:15
 4. avatar
  [86] Myškomedvídek [*]

  každý má nějakého koníčkaSml80

  superkarma: 0 16.07.2009, 21:35:26
 5. [85] esterka820 [*]

  CO NA TO ŘÍCT,KAŽDÝ SVÉHO ŠTĚSTÍ STRŮJCEM?V TOMTO PŘÍPADĚ SE MI ZDÁ,ŽE VÝČITKY VŮČI MATCE JSOU ZBYTEČNÉ-ONA MÁ PEPANA,A DOTYČNÁ SVOU RODINU.NEINVESTOVALA BYCH SVOU POMOC,ČAS A NAKONEC I PENÍZE ,NĚKOMU KDO O TO VLASTNĚ NESTOJÍ....TADY BY SE DALO APLIKOVAT NĚKOLIK PŘÍSLOVÍ-O HÁZENÍ HRACHU NA ZEĎ,KOMU NENÍ RADY-TOMU NENÍ POMOCI...ATD.

  PŘÍBUZNÉ SI NEVYBÍRÁME....BOHUŽEL.

  1. na komentář reaguje zzuzzka30 — #89
  superkarma: 0 14.07.2009, 17:01:57
 6. avatar
  [84] Suzanne [*]

  Julča — #81 Julčo, teď ti nerozumím. Naše debata nemá co do činění s našimi vztahy (stýkám se s těmi, které mám ráda, mám vztahy v pořádku a ty asi taky). Jen tu teoretizujeme, tys měla pocit, že ti někdo něco podsouvá, tak jsem vysvětlila odkazem na tvou větu, z čeho to vyplývalo.

  OlgaMarie — #83 S tímhle se ztotožnuju, to jsem se snažila říct.

  superkarma: 0 14.07.2009, 10:43:05
 7. avatar
  [83] OlgaMarie [*]

  Julča — #82 Neznám nikoho, kdo by s chutí žil se zahořklým člověkem, poslouchal jeho stesky a pláč nad tím, že má hluboko do kapsy. To musí nutně vysosat každého. Holka se takovému životu vzepřela a máma místo, aby holku podpořila v hledání lepšího života a popřála jí štěstí, padla. Muselo jí to vyhovovat, protože jinak by se vzpamatovala, dokud byl čas.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #84
  superkarma: 0 14.07.2009, 07:07:32
 8. avatar
  [82] Julča [*]

  OlgaMarie — #80 Na mě to působí tak, že matka ji chtěla doma, ne že se jí chtěla zbavit. Zajímalo by mě, jak matku kontaktovala a po jak dlouhé době.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #83
  superkarma: 0 14.07.2009, 06:36:53
 9. avatar
  [81] Julča [*]

  Suzanne — #79 Tak znovu, je logické, že se chtěla mladá osamostatnit (i když všichni to nedělají) a je to i dobře. Ale jak jsem psala, mohla ji říct, že až se jí bude dařit, že matce pomůže, ozve apod., matka by měla pocit, že ji neztratila. Pokud se rozešly ve zlém, mohla se ozvat třeba po roce, pokud ji má ráda, i přes možnou hádku. Pokud se neozvala tolik let, teď čeká, co? Psala jsem taky, že bych  za tu dobu toho člověka poslala do některých míst, protože po tak dlouhé době nemůže očekávat, že matka bude skákat radostí, že si na ni dcera vzpomněla.

  Nezlob se na mě, taková doba je kus života  a jak už psali přede mnou, matka má svůj život taky, ať se to mladé líbí nebo ne. Kdyby nepotkala Pepu, mohla být už kdoví kde a mladá by to možná taky nevěděla a hledala by ji marně.

  Ano, pokud mám někoho ráda, nenechám ho čtyři roky...atd. za tím si stojím. Ale tak to mám já, možná vy projevujete lásku tak, že se s člověkem nestýkáte, nevíte jak žije, nevím. A nebo se stýkáte jen s těmi, kteří jsou v pohodě a s nemocným ne. Já fakt nevím, co tím tady chce co říct. Prostě dcera odešla a vztahy jsou pryč.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #84
  superkarma: 0 14.07.2009, 06:32:32
 10. avatar
  [80] OlgaMarie [*]

  Julča — #77 Julčo, nesnažím se ti cokoliv podsouvat pro nepochopení toho, co píšeš. Mě vždy zaskočí, když je nějaké ženské bližší chlap než dítě.  Na mě celé vyprávění působí tak, že se máma holky ráda zbavila a konečně nemusí nic řešit a dceru to bolí, přestože to takhle přímo nenapsala. Pokusy o kontakt zde byly. Holka doufala, že máma jen trucuje a ona si máma zatím zatím zařídila život bez ní. Nenechala si pro ni ani kousek místa...Jak píšu: Konečně se jí zbavila...Tobě by nebylo líto, kdyby tě máma takhle odepsala, vymazala ze svého života? Kdyby ji máma měla někdy ráda, tak by byla šťastná, že si šla  hledat radostnější budoucnost. 

  1. na komentář reaguje Julča — #82
  superkarma: 0 14.07.2009, 06:27:17
 11. avatar
  [79] Suzanne [*]

  Julča — #78 Nerozčiluj se, psalas to v č.67, že pokud máš někoho ráda, nenecháš ho čtyři roky zpustnoutSml80 Předtím zase, že matku nechala ve štychu. Tak co si z toho má člověk odvodit?Sml80 Možná máš jen jiné formulace, ale já to taky pochopila jako Olga MarieSml80

  1. na komentář reaguje Julča — #81
  superkarma: 0 13.07.2009, 23:19:55
 12. avatar
  [78] Julča [*]

  OlgaMarie — #76 Kde jsem napsala, že ji nemá ráda,

  že se nemůže osamostatnit apod. Naopak, psala jsem že je dobře, že se jí daří. To ale neznamená, že nebude vědět o své matce nic čtyři roky a že nemohla občas zajet. Teď má výčitky, ale matka už prostě o to nestojí. Teď se s tím musí smířit dcera.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #79
  superkarma: 0 13.07.2009, 21:32:45
 13. avatar
  [77] Julča [*]

  OlgaMarie — #76 Proboha NEPODSOUVEJ  mi něco, co jsem nenapsala. Je to zbytečný Sml28

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #80
  superkarma: 0 13.07.2009, 21:28:34
 14. avatar
  [76] OlgaMarie [*]

  Julča — #75 Protože si dovolila odejít a hledat si své místo v životě? Tak už ji nemá ráda?

  Jakmile se rozhodne žena mít dítě, musí si uvědomit, že dítě by mělo být na prvním místě. Bez podmínek. Má ho milovat, ať je jaké je a ne dělat tytyty, když budeš zlobit, nebudu tě mít ráda...Sml79

  1. na komentář reaguje Julča — #77
  2. na komentář reaguje Julča — #78
  superkarma: 0 13.07.2009, 21:24:36
 15. avatar
  [75] Julča [*]

  Tím jsem chtěla říct, že je to její nejbližší člověk, dcera to není.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #76
  superkarma: 0 13.07.2009, 19:25:06
 16. avatar
  [74] Julča [*]

  grizzly — #73 Jistě, já jsem neřekla, že ne. Pořád se mi něco podsouvá. Jenže matce je asi s Pepou dobře, byl s ní celou dobu, tj. 4 roky. Teď je matka v lese na matracích, bez Pepy by už třeba nebyla vůbec Sml80

  superkarma: 0 13.07.2009, 19:23:55
 17. avatar
  [73] grizzly [*]

  Julča — #51 To dost dobře nešlo. Někdy je těžké se osamostatnit, když tě druzí k sobě stahují a nechtějí ti to dovolit. Kamila udělal jedinou možnou věc, čistý řez. (ale podle všeho to tak nechápala). Jestli, že nechce skončit jako matka či dodatečná konkubína Pepy tak musí být pevná.

  1. na komentář reaguje Julča — #74
  superkarma: 0 13.07.2009, 18:16:12
 18. avatar
  [72] Suzanne [*]

  Julča — #71 A bylo by lepší tedy nekontaktovat vůbec?

  Nevím, jaké měla důvody. Strach, nechuť... odkládání někdy vede daleko. Nepíše, co znamená, že matka "nechtěla ani slyšet". Třeba odešla po ošklivé scéně, třeba to prostě jinak nešlo, než utéct, odstřihnout to. Třeba věděla, že se se zlou potáže, až se ozve, tak sbírala odvahu. Sml80 Pisatelka nijak nepopisuje matku "před" kromě toho, že byla zahořklá a upracovaná. Já chápu, že od toho musela utéct...

  superkarma: 0 13.07.2009, 10:08:39
 19. avatar
  [71] Julča [*]

  OlgaMarie — #70 Ale jo, pořád mi uniká, proč najednou po 4 letech má dcera o ni starost a dřív ji neměla.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #72
  superkarma: 0 13.07.2009, 06:00:51
 20. avatar
  [70] OlgaMarie [*]

  Julča — #67 Ve vlastním domku není v jiném srabu, než který si přivodí sama.

  1. na komentář reaguje Julča — #71
  superkarma: 0 12.07.2009, 22:27:28
 21. avatar
  [69] OlgaMarie [*]

  evelyn — #68 A teď je otázkou, zda je to opravdu pomoc.

  superkarma: 0 12.07.2009, 22:12:13
 22. avatar
  [68] evelyn [*]

  Kamila ma kamaradku, i ja ji znam, byla u nas parkrat s Kamcou, hrozne hodna holka, jeji mama je uplne nesamostatna, ma jeste dva sourozence i tata byl, ale jen ona se starala, aby byl zaplacenej najem, aby bylo co jist, splacela dluh na najmu nejakych 150 tacu, kdyz se odstehovala a oni na to kalili. Pred asi peti lety odjela do Anglie, ani jeden nezacal pracovat a jen cekali s natazenou rukou, co ona posle a ona kazdej mesic posilala, co myslite, platili najem, ne, zustali na ulici, mama mela nejakej uraz s krvacenim do mozku, chvili to vypadalo, ze umre, prezila, ale neni v poradku. Ta holka ma porad vycitky, posila penize na Kamilu, ta to dal dava jeji tete, aby jim to davala jen po castkach, jinak to prosustrujou za den a nezajima je, co bude zitra. 

  Tady uz opravdu neni pomoci, ale je to jeji rodina  aona nedokaze prestrihnout to poutoSml15

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #69
  superkarma: 0 12.07.2009, 14:06:52
 23. avatar
  [67] Julča [*]

  Suzanne — #66 POkud máš někoho ráda, nenecháš ho čtyři roky zpustnout. Teď je prostě pozdě, ať má dcera výčitky jakékoliv. Ona vůbec neměla o matce ani ponětí, kde a jak žije. Nechala ji tam ve srabu a odešla. Neříkám, že to není normální, jasně, že se mlaďoši osamostatní a je skvělé, že se dceři daří.

  Mohla matce při odchodu říct, až na tom bude lépe, že jí třeba pomůže, pošle peníze apod. Ona prostě utekla a matka to vzala jako velkou křivdu.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #70
  superkarma: 0 12.07.2009, 09:42:56
 24. avatar
  [66] Suzanne [*]

  Julča — #65 To je taky pravda. Ale když to beru podle sebe, těžko bych se smiřovala s tím, že moje máma (rodič, kohokoli mám ráda) žije mimo společnost. Pořád mám pocit, že kdyby ji dcera tzv. nechala žít, že by měla ještě větší výčitky a okolí by ji považovalo za hydru, že se nepokusila jí pomoct. Ať už to znamená cokoli. Osobně by mě trápilo víc to, že ten někdo žije v lese v kartonech, než to, že se s ním nevídám. To je možná podobný, jako když se rodina nemůže smířit s tím, že jeden její člen žije u sekty. Vím, že to tu nevyřešíme, spíš tak cvičně zkoumám, co bych dělala já.

  1. na komentář reaguje Julča — #67
  superkarma: 0 12.07.2009, 09:35:27
 25. avatar
  [65] Julča [*]

  Suzanne — #64 OlgaMarie — #63 já si to nemyslím, matka se jí o nic neprosí. Dokonce po ní nechce ani peníze. Jistě, že Pepa byl první člověk, kterého potkala, ale nikde tam není nic o nevděčné dceři. To nakonec nikdo ani neví, co matka říkala.

  Kdyby po mně někdo čtyři roky  ani nevzdechl, pak se najednou přiřítil a začal mi organizovat život, pošlu ho do patřičných mezí Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #66
  superkarma: 0 12.07.2009, 09:09:47
 26. avatar
  [64] Suzanne [*]

  OlgaMarie — #63 No já si tohle právě myslím taky.Sml15

  1. na komentář reaguje Julča — #65
  superkarma: 0 12.07.2009, 08:51:05
 27. avatar
  [63] OlgaMarie [*]

  Suzanne — #62 Julča — #61 Houby, že sedla Pepovi na lep. Byl to asi jediný člověk, který byl ochoten poslouchat její stesky plesky na zasranej život a nevděčnou dcéru. Mohla si mužského hledat už dřív, ale to měla lamenty na nepřízeň života ještě na koho vylejvat. Zvolila nejsnadnější cestu - flašku a přivožrat se, nic neřešit, ponadávat si a když vyhoří dům, tak z něho odejít... Neschopnost postarat se sám o sebe a žít svůj život se občas zamění s depresí, což je vážné onemocnění. Místo, aby s dcerou prožívala radost nad tím, jak se jí zadařilo, ukazuje jí s flaškou v ruce, kam ji dohnala. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #64
  2. na komentář reaguje Julča — #65
  superkarma: 0 12.07.2009, 06:59:18
 28. avatar
  [62] Suzanne [*]

  Julča — #61 aha, tak jsem chápala blběSml30

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #63
  superkarma: 0 12.07.2009, 00:44:25
 29. avatar
  [61] Julča [*]

  Suzanne — #60 Ježiši, neříkám, že na tom má zásluhu. Já nevím, jak ti to ještě vysvětlit. Matka je za svůj život zodpovědná sama. Tak ať ji mladá nechá žít a je to. Čtyři roky ji bylo jedno, jak matka žije, najednou tolik péče?

  1. na komentář reaguje Suzanne — #62
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #63
  superkarma: 0 11.07.2009, 20:05:04

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] Suzanne [*]

  Julča — #59 Ale jo, já ti rozumím. Podlé tvého na situaci matky má dcera svoji zásluhu (jestli tě dobře chápu), podle mého ne. Teď už se tady jen tak přetahujeme o tu jemnou nuanci, kde se to ještě dalo změnit. Jenže ať resumé bude jakékoli, situace už se stala, zpět to vzít nelze a jediná možnost pro dceru je pracovat na odstranění svých pocitů viny, protože to je cesta do pekel. Máma si bude evidentně žít dál podle svého. A pokud jednou přijde čas a máma to bude chtít změnit, jenom dobře.

  1. na komentář reaguje Julča — #61
  superkarma: 0 11.07.2009, 19:43:40
 2. avatar
  [59] Julča [*]

  Suzanne — #58 Proboha, já neříkám, že za to může dcera. Já říkám, že matka měla možná problémy a dcera ji nechala samotnou, bojuj, jak umíš. Většina lidí se vzpamatuje, jiní sáhnou po flašce. Proč by měla matka teď přijmout dceru s otevřenou náručí a dokonce žít, jak po ní dcera chce?

  1. na komentář reaguje Suzanne — #60
  superkarma: 0 11.07.2009, 17:08:49
 3. avatar
  [58] Suzanne [*]

  Julča — #57 Ale já si myslím, že za to, že matka nebyla a není v pořádku, nemůže dceraSml80 Nejde přece odpovědnost za něčí život přenést na bedra osmnáctiletého člověka. Moje dítě, i kdyby se teď v osmnácti sebralo a šlo do pryč, nemůže za to, jak žiju já. Pokud to myslíš tak, jak píše níže Evelyn, pak jo. Možná jsme trochu alergická na jakýkoli náznak vydírání, i když tady to není ze strany matky, ale spíš ze strany okolí (sousedi na ni přenášejí kupříkladu zodpovědnost za řešení bordelu v domě apod.)

  evelyn — #56 S tím souhlasím beze zbytku.

  1. na komentář reaguje Julča — #59
  superkarma: 0 11.07.2009, 16:50:36
 4. avatar
  [57] Julča [*]

  Suzanne — #55 Finanční, možná i jiné, dcera si jich nevšimla, nebo o nich záměrně nepíše. Kdyby byla matka v pořádku, nebyla by asi tam, kde je.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #58
  superkarma: 0 11.07.2009, 15:24:05
 5. avatar
  [56] evelyn [*]

  Suzanne — #55 ja jen nesouhlasila s temi nazory pred mym prvnim prispevkem, jak dceri vsichni klepali na rameno, jak je uzasna a matka nevdecnice propadla peklu a porad nesouhlasim, je to nekde uprostred, obe maji svuj podil "viny" na tom, co se stalo a ze spolu nemely kontakt tak dlouho.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #58
  superkarma: 0 11.07.2009, 15:04:22
 6. avatar
  [55] Suzanne [*]

  Julča — #54 Jaký problémy matka měla? Nic o tom tady nečtu. Dcera zbavila matku jasné finanční zátěže. Chtěla odejít (každé dítě chce jít, osamostatnit se, matka to musela čekat), ale matka byla proti. Dcera neměla jinou možnost, než jít proti její vůli. Jasně, ozvat se mohla. Ale já v tom vidím tu celkovou posranost vztahů. Za pár let člověk odpustí leccos, někdy si vytvoří opačný pocit, zde pocit výčitek, možná to byl i důvod, proč se teď holka ozvala a skočil na ni pocit zodpovědnosti.

  evelyn — #53 To je pravda. Osobně, kdyby mi dítě zdrhlo po nějakým konfliktu a neměla bych coby matka úplně čistý štít, hledala bych i kvůli sobě. A věřím, že bych našla.

  Samozřejmě, že tu jen planě diskutujem, v jejich kůži žádná nejsme. Jen máme různé úhly pohledu.

  1. na komentář reaguje evelyn — #56
  2. na komentář reaguje Julča — #57
  superkarma: 0 11.07.2009, 14:55:29
 7. avatar
  [54] Julča [*]

  Suzanne — #52 Já to zase otočím. Dcera věděla, že má matka problémy a utekla ji. Nechala ji ve štychu Sml80

  To už jsou jen dohady. Já to vidím tak, že dcera nemá čisté svědomí.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #55
  superkarma: 0 11.07.2009, 14:37:15
 8. avatar
  [53] evelyn [*]

  Suzanne — #52 ale ta mama asi na dceru kontakt nemela, proto se ozvat nemohlaSml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #55
  superkarma: 0 11.07.2009, 14:35:25
 9. avatar
  [52] Suzanne [*]

  Julča — #51 prostě nebyla. Teď se jedná o to, že to podle některých reakcí vypadá, že ji neměla radši kontaktovat vůbecSml30 Ne, trochu to bagatelizuju, jasně.

  Ale otoč to - jak se chová rodič, jehož dítě odejde a radši se čtyři roky neozve?

  1. na komentář reaguje evelyn — #53
  2. na komentář reaguje Julča — #54
  superkarma: 0 11.07.2009, 14:24:40
 10. avatar
  [51] Julča [*]

  Suzanne — #50 MOhla být s matkou v kontaktu pořád, pokud by ji na ni záleželo Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #52
  2. na komentář reaguje grizzly — #73
  superkarma: 0 11.07.2009, 12:52:55
 11. avatar
  [50] Suzanne [*]

  Julča — #49 Však to píšu, že to má každej jinakSml80

  Nerozešly se v dobrém - oboustranně. Holka to po čtyřech letech chtěla urovnat. Čím se provinila? Ničím. Snad ani nemyslela, že se máma posadí na prdel, prostě pro ni chce lepší život - ve svých očíchSml80 Dělá to tak každý. Jediné lepší řešení by bylo bývalo nekontaktovat vůbecSml80

  1. na komentář reaguje Julča — #51
  superkarma: 0 11.07.2009, 12:44:54
 12. avatar
  [49] Julča [*]

  Suzanne — #48 Tak to vidíš ty, že se nezakopeš do lesa. Pro matku to bylo asi nejjednodušší řešení, jak už někdo psal, třeba se jí už nechtělo nic řešit. Každej řeší situace jinak, samota napomáhá k depresím.

  Souhlasím s evelyn, co si myslela, že se matka posadí na prdel? Kdyby si naopak matka našla bohatého přítele, ke kterému by se nastěhovala, tak by si dcerunka stěžovala, že matka si žije velice dobře, proto po ní ani nevzdechne.

   Zajímalo by mě, jak matku kontaktovala. Telefon asi neměla, pošta není nejvhodnější řešení.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #50
  superkarma: 0 11.07.2009, 11:46:41
 13. avatar
  [48] Suzanne [*]

  grizzly — #43 obávám se, že se Kamila musí oprostit od pocitu zodpovědnosti za matku (matka je plnoletá) i od jejího majetku (prostě není její).

  evelyn — #41 Já nevím, smutná bych byla, ale je tolik lidí, co se s příbuznými nestýkají... Kamila neodešla náhle, řekla svůj úmysl, byl normální a přirozený, zakousla se matka. Dobře, tohle bylo mezi nimi. Ovšem kvůli tomu, že se mi dítě čtyři roky neozve, se nezakopu do lesa. Tohle má asi fakt každý trochu jinak, to je jasné.

  1. na komentář reaguje Julča — #49
  superkarma: -1 11.07.2009, 10:27:25
 14. avatar
  [47] kapkamore [*]

  Je to velmi těžké, to rozlousknout...

  superkarma: 0 11.07.2009, 00:26:18
 15. avatar
  [46] Verana [*]

  Kamila si určitě nemá co vyčítat, nemůže svoji dospělou matku vodit za ručičku, vybrala si způsob života sama a určitě né ze dne na den, pokud by mě opustily dcery, tak přeci kvůli tomu neskončím na ulici nebo v kartónech v lese. Je to určitě ještě mladší ženská, tak měla nechat dceru se osamostatnit a časem si mohly dát vztahy opět do pořádku. Chápu, že je jí to moc líto, komu by nebylo, ale jak píšu na začátku, dítě nemůže přebírat odpovědnost za jednání rodičů.

  superkarma: 0 10.07.2009, 23:16:04
 16. avatar
  [45] risina [*]

  grizzly — #43 Jak má nechat Kamial přepsat dům na sebe? Pokud patří matce a ta není zbavena svéprávnosti, může si s ním dělat, co chce - třeba ho nechat přepsat na Pepu...

  superkarma: 0 10.07.2009, 21:07:09
 17. [44] yesica [*]

  gffv v          gfrdeeežřdrv bbdýdrř fdrčžfu nuzháink,unžým  s durb b bz gzhu

  superkarma: -6 10.07.2009, 17:44:42
 18. avatar
  [43] grizzly [*]

  No to je hustý.

  Takže popořádku:

  1. proč nutit matku aby změnila svůj styl života???

  chce to matka, nebo je to proto, že se dcera stydí. Napravení špatného svědomí? Každý je svého štěstí strůjcem a žije tak jak je schopen žít. - Nezbývá než se s tím smířit a hledat pochopení.

  2. jak nutit matku aby se změnila?

  jednoduše

  - protialkoholní léčba (pacient musí souhlasit)

  - oddělení od její sekty bezdomovců

  - doplnění ztracené společnosti

  Vše s nejasným výsledkem se strašnými náklady - má to cenu???

  3. Braň sebe a svou rodinu, akceptuj matku bezdomovkyni a zařiď ať tě nestrhne k sobě. Minimalizuj ztráty - dům nech přepsat na sebe nebo na potomka, dej jí jasně najevo, že s jejím současným životem nesouhlasíš, ale máš jí ráda. Nedávej jí peníze, ale naturálie. Zařiď aby se na tvých nemovitostech nepohybovali pochybné existence - pozor aby jsi díky nim nepřišla o majetek a rodinu.

  1. na komentář reaguje risina — #45
  2. na komentář reaguje Suzanne — #48
  superkarma: 0 10.07.2009, 17:04:05
 19. [42] dadma [*]

  Myslím, že Kamila si nemá co vyčítat.Všechny děti jednou odejdou z domova.  Také by mě bylo líto kdyby se dcera 4 roky neozvala a já nevěděla co s ní je a že se na mě vykašlala.Ale dospělý člověk se přeci musí umět o sebe postarat sám.Je vidět, že matce Kamily způsob jakým žije vyhovuje.A s tím Kamila asi nic nenadělá.Chytila se Pepy nebo Pepa jí to je vlastně jedno a jak se začne s pitím ve větší míře je to začátek konce.

  superkarma: 0 10.07.2009, 16:56:04
 20. avatar
  [41] evelyn [*]

  Suzanne — #40 hele ja bych asi taky nemela chut do zivota, kdyby me holky uplne odepsaly a neozvaly se rokySml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #48
  superkarma: 0 10.07.2009, 16:40:00
 21. avatar
  [40] Suzanne [*]

  No to nemůže očekávat. Ale jak říkám, chápu, že ji to trápí. A opravdu jsem přesvědčená, že matinka by jí zazlívala odchod i na druhou stranu města.

  1. na komentář reaguje evelyn — #41
  superkarma: 0 10.07.2009, 16:28:09
 22. avatar
  [39] evelyn [*]

  Suzanne — #38 ona to nezpusobila, mama nebyla asi prilis stastna a ni pred jejim odchodem a pravdepodobne sklon k depresim mela, ale hodne jejimu padu prispela a po ctyrech letech nemuze ocekavat, ze mama padne na prdel, ze si konecne vzpomnelaSml80

  superkarma: 0 10.07.2009, 16:25:23
 23. avatar
  [38] Suzanne [*]

  evelyn — #37 Jo, ale když už k tomu všemu došlo a chtěla se pokusit mámu zkontaktovat, tak je to lepší než říct si - neudělala jsem to za čtyři roky, radši už to neudělám vůbec.

  Rozumově chápu, že má matka nárok žít, jak chce. Ale kdyby moje máma takhle žila, trápilo by mě to taky. Ale ta holka to fakt nezpůsobila, takže jediná rada je, řešit svoje vlastní pocity - s psychologem, šamanem, jakkoli.

  1. na komentář reaguje evelyn — #39
  superkarma: 0 10.07.2009, 16:19:10
 24. avatar
  [37] evelyn [*]

  Suzanne — #36 Sml30ne ty, ale byl tu i takovy navrh.

  Zenska se dostala do deprese, pomoc potrebovala, ja neobvinuju holku, sama byla mlada a mela co delat se sebou, ale ty ctyri roky, kdy ani nevedela, ze barak vyhorel, mama je bezdomovkyne...Jsou pro me dlouho na pokus kontaktovat vlastniho rodiceSml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #38
  superkarma: 0 10.07.2009, 16:11:58
 25. avatar
  [36] Suzanne [*]

  evelyn — #33 chraň Bůh, z mých úst nic o zbavování svéprávnosti nepadlo, to zas ne. Jen tvrdím, že dcera neudělala nic, za co by se měla stydět. Odešla do světa. A to, že se dlouho neozvala, na tom má velkou zásluhu i ta máma.

  Jsem dokonce přesvědčená, že máma by takle skončila, i kdyby se dcera odstěhovala na druhý konec města.

  1. na komentář reaguje evelyn — #37
  superkarma: 0 10.07.2009, 16:01:55
 26. [35] menhet [*]

  Co mi tenhle příběh připomíná, co mi tenhle příběh připomíná?

  Už vím!!!

  Moje tchýně je na tom podobně. Svoje děti vyštvala svou "láskyplnou" péčí z domu. Jedno dost daleko, druhý alespoň do jiného města. Do domku si sice Pepu nenastěhovala, ale vypadá to tam podobně. Muž se s ní nechce vidět a já bych jí nejraději vzala latí po hlavě po tom, co všechno mi řekla.

  superkarma: 1 10.07.2009, 14:51:42
 27. avatar
  [34] OlgaMarie [*]

  ToraToraTora — #24 Sml67Je to tak! Konečně si máma žije, jak si přála. O nic se nestará, nic neřeší, místo "nevděčné" dcery má vždypřítomného Pepu! A až bude zle, určitě se dcera objeví a problém zaplácne. Tyhle Matky přímo nesnáším.

  superkarma: 0 10.07.2009, 14:47:55
 28. avatar
  [33] evelyn [*]

  Suzanne — #32 ale ten rodic si tady nestezuje, stezuje si dcera. Taky si nemyslim, ze matka vedela, kde ji kontaktovat.

  Mne prijde, ze ta zenska byla nestastna, ne kazdy se umi smirit s tim, ze decka vyleti z hnizda, notabene, kdyz byly jen samy dve, takze ten vztah byl o to intenzivnejsi. To ze se dcera sbalila a neukazala se ctyri roky ji pomohlo na dno. Ja ji neomlouvam, je dospela a za svuj zivot je sama zodpovedna. Ale ani nestojim na strane dcery, nelituju ji a neplacam ji po rameni, jak je uzasna, chce se postarat a matka alkoholicka spinava si toho nevazi. zbavte ji zodpovednosti, zavrete ji do ustavu, protoze nezije podle norem, ktere my uznavame.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #36
  superkarma: 0 10.07.2009, 14:41:35
 29. avatar
  [32] Suzanne [*]

  Ještě si to pročítám - Kamila chtěla odjet (přirozeně), matka byla proti. Je logické, že odjela, je to normální a přirozené, potřebovala se osamostatnit. Komunikace byla špatná, samozřejmě, ale na tvorbu jejich komunikačního kanálu byly dvě. A já osobně si myslím, že za způsob, jakým se dítě učí komunikovat, je z velké části zodpovědný rodič.

  1. na komentář reaguje evelyn — #33
  superkarma: 1 10.07.2009, 14:06:59
 30. avatar
  [31] Mishaak [*]

  evelyn — #20 Nezbývá mi než souhlasit. Rozhodně bych se jako dcera nesmířila s tím, že se mi nedaří mamku kontaktovat. Kdyby to prostě nešlo, tak bych tam určitě zajela osobně. To přece není tak těžké.

  superkarma: 0 10.07.2009, 14:03:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme