Sběratelství podpisů známých lidí patří mezi velice oblíbené koníčky. Na internetu je mu vymezeno mnoho místností různých diskuzních serverů, sběratelé podpisů se sdružují do klubů a své „úlovky“ mezi sebou vyměňují...

podpis

Máte nějakou sběratelkou vášeň? Dříve bylo celkem běžné sbírat poštovní známky, odznaky, v dětství jsme sbírali samolepky, céčka, autíčka či jiné hračky, babičky mají vitríny plné upomínkových sošek a předmětů, turisté loví dřevěné turistické známky... takhle bych asi mohl pokračovat donekonečna. Dnes se ale chci zaměřit na sběratelskou vášeň, která provází moderní dobu plnou známých osobností, hvězd, hvězdiček a celebrit. Tušíte správně, budeme si povídat o sbírání autogramů.

Jak vypadá autogram?

Sbírání autogramů vzniklo nejspíš, když první spisovatel podepsal svoji knihu a napsal do ní věnování. Dnes ale sběratelé autogramů upřednostňují úspornější formu (lépe se skladuje a katalogizuje). Na autogramiádách je poznáte snadno, obchází známé osobnosti s kartičkami či jejich fotografiemi a prosí o podpis.

Jak se autogramy sbírají?

„Tento měsíc se mi vrátily tři autogramy asi z tisíce odeslaných žádostí, takže úspěch!“ pochvaluje si sběratel Karel. Autogramy se sbírají různě, chodíte na autogramiády, posíláte dopisy, e-maily, navštěvujete sběratelské burzy a další akce pořádané klubem sběratelů.

Cena autogramu

Jako je největším skvostem ve sbírce filatelisty Modrý Mauricius, existují i velmi cenné a drahé autogramy. Mezi nejlepší kousky v dražebních síních patří...

  • Abraham Lincoln vydražen za 937 tisíc dolarů.
  • Paul McCartney vydražen za 127 liber.
  • A z domácích má například velkou hodnotu podpis Jaroslava Foglara z 29. dubna 1996, jehož cena se odhaduje okolo 10 milionů korun.

Klub sběratelů

Stejně jako většina sběratelů čehokoli jiného, mají i sběratelé podpisů své kluby. Ten český největší najdete na internetových stránkách...

Klub pořádá pro své soukmenovce pravidelné podpisové akce, na které zve známé osobnosti ze všech odvětví lidské činnosti. Můžete zde tedy narazit na slavné herce, spisovatele, moderátory, sportovce, vědce... je to prostě hotový podpisový maraton, kdy osobnosti hodiny sedí u svého stolečku a kolem nich prochází štrúdl podpisuchtivých sběratelů.

Proč se sbírají autogramy?

Vysvětlit sběratelskou vášeň je obtížné. Každý člověk má jiné důvody... „Ráda navštěvuji párty a honím celebrity,“ svěřuje se sběratelka Linda. Další to dělají pro peníze, jiní zdědili sbírku podpisů a ve sbíraní pokračují, někteří podpisy rádi třídí, mnoho sběratelů o své sbírce rádo diskutuje s ostatními sběrateli.

Kam dál?

Reklama