píše s humorem naše čtenářka s nickem Verča27 a potvrzuje tím svou teorii, že si potomky pořizujeme hlavně proto, abychom zase mohli kupovat hračky pro sebe.

Dobrý den všem hravým ženám in. Hračky nás provázejí celým dětstvím vlastně i dospělostí. Já mám takovou teorii, že si potomky pořizujeme hlavně proto, abychom zase mohli kupovat hračky pro sebe. Moje dítě bude mít asi dříve Lego pirátskou loď než postýlku. To, že to třeba bude holka, nevadí.

Stejně si s ní bude hrát převážně tatínek. :-) Nedávno jsme s manželem vzpomínali na své hračky a shodli jsme se na tom, že nejvíce jsme si vyhráli s těmi nejjednoduššími - dřevěnými kostkami či obyčejnou panenkou. Ty dražší, třeba i funkční na baterie velmi brzy skončily rozbité, nebo zapomenuté ve skříni.

Když se člověk podívá na batole hrající si v kaluži s kelímkem od jogurtu, dojde k přesvědčení, že děti vlastně ani drahé hračky nepotřebují. Drahé hračky potřebují hlavně dospělí. Čím dražší, tím lépe. No a toho využívají i výrobci hraček. Zrovna nedávno se mi dostal do rukou katalog z hračkářství. Dost mě udivily třeba mluvící hračky, které učí děti barvy, písmena a číslice ve dvou světových jazycích a jsou určeny větším kojencům a batolatům. Opravdu nechápu, proč by batole muselo umět abecedu či počítat. A už vůbec ne, proč by to mělo dělat anglicky.

Doufám, že tohle někdy moje děti od prarodičů či jiného štědrého dárce nedostanou. Co je na dnešní době úžasné, je obrovská nabídka kreativních hraček. Já měla maximálně tak korálkovou mozaiku či dětské vyšívání. Dneska nad lákavými krabicemi s výrobou taštiček, přívěsků či malým tkalcovským stavem vyloženě slintám. I když i ta korálková mozaika je uložená někde u rodičů na půdě spolu s mými ostatními hračkami - kuchyňkou, panenkami Honzíkem, Lenkou a Josefinou a pytlem plyšáků. On je vkus dětí nevyzpytatelný a možná jejich čas ještě přijde.

Verča27

Milá Verčo27, máte úplnou pravdu v tom, že dítě si vystačí s úplně obyčejnými věcmi, a myslím, že taková hra mu dá do života mnohem více, než nějaká mechanická, která nabízí vše, ale nevzbuzuje fantazii

Text nebyl redakčně upraven

Reklama