Rodina

Moje babička kojila předškoláka!


Miluji rodinné historky. Na téma kojení koluje v naší rodině  jedna obzvláště „vypečená“. Nejmladší dítě mojí skvělé babičky bylo kojeno do pěti let! Babička to při svých šesti dětech asi už příliš neřešila a je docela možné, že celý proces kojení už ani neregistrovala. Nebylo prý nijak zvláštní, když můj strýc, nyní už sám zasloužilý dědeček, přinesl židličku ke kamnům, a zatímco jeho maminka vařila oběd pro početnou rodinu, spokojeně se obsloužil v mléčném baru.

 

Oficiální doporučení

WHO (Světová zdravotnická organizace) a UNICEF doporučují výlučné kojení po dobu šesti měsíců a v kojení pokračovat s postupně zaváděným příkrmem do 2 let věku dítěte. Pokud se objevuje v rodině alergická zátěž, je vhodné s plným kojením pokračovat až do 7. či 8. měsíce života miminka. Samozřejmě za předpokladu, že dítě prospívá přiměřeně svému věku.

 

Zkušenosti z praxe:

Proč se některé děti spokojeně odstaví kolem dvanácti měsíců nebo i dříve, zatímco jiné vyžadují kojení o rok, nebo dokonce o dva roky déle? Odpověď je velmi jednoduchá. Každé dítě je jiné, každé je osobností. Některé děti pochopí, jak se obsluhuje nočník, v roce a půl, jiné s ním urputně zápasí klidně do tří let.
Existují jedinci, kteří začnou běhat v deseti měsících, jejich pomalejší kolegové v tomto období ještě sotva lezou.  Některá batolata (především malé slečny) ve dvou letech plynně mluví, jiné se spokojí s pantomimou a několika nejdůležitějšími výrazy (většinou ham, mama, auto, dej apod.).
S odstavováním dítěte to není jiné, doporučení nedoporučení. Zkuste batole donutit, ať se nakojí, když o to prostě nestojí. To je asi ta jednodušší varianta. Některé děti mají naopak velice silnou potřebu sání, dotýkání a fyzické blízkosti. Užitečné je vědět, že se u dítěte mohou projevovat dosud neodhalené alergie či jiné zdravotní obtíže, kvůli kterým potřebuje být kojeno déle. Dejte svým dětem čas. Pokud byste ale kojila své větší batole s nelibostí a sebezapřením, určitě bude pro oba dva prospěšnější dítě odstavit.
Lepší je vyrovnaná a spokojená maminka než vynervovaná osoba, která se cítí být jen okénkem ve školní jídelně.  Většina českých pediatrů se shodne, že v našich zeměpisných šířkách si maminky nemusí vůbec vyčítat, pokud odstavily své dítě kolem roku. I plné počáteční kojení po dobu 6 měsíců je úspěchem s velkým zdravotním přínosem. Jedním z největších problémů kojících i nekojících matek je, že jim do toho stále někdo povídá. Jednou kojíte moc dlouho a svým okolím jste označena za divnou osobu, nebo kojíte krátce, neřku-li vůbec, a jste tím pádem zařazena do škatulky sobec.

 

Pozitiva kojení

Neoddiskutovatelným faktem ale je, že krmení dítěte mateřským mlékem má pro jeho jedinečné, a bohužel nenapodobitelné, složení mnoho zdravotních přínosů a praktických výhod. Jak uvádí známá propagátorka kojení a primářka novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice MUDr. Magdalena Paulová, Csc.:
Mateřské mléko je bohaté na imunologicky aktivní protilátky. Ty se podstatným způsobem účastní vývoje imunitního systému kojence. Protilátky chrání kojence především před onemocněním horních cest dýchacích, zánětem středního ucha a nemocemi zažívacího systému. Plně kojené děti proto jen vzácně onemocní průjmy. Imunitní systém novorozence je nezralý, a proto obranné látky od matky předávané při kojení chrání dítě před působením mnoha virů a bakterií. Kojené děti jsou méně často nemocné a onemocnění probíhá lehčeji než u dětí nekojených. Velmi významné je kojení ve vztahu k alergiím. V prvních šesti měsících výlučného kojení dostává kojenec v mateřském mléce vše, co potřebuje. Čiré, vodnaté mléko na začátku pití uhasí jeho žízeň. Hlad ukojí na tuky bohaté a husté zadní mléko. U zdravého dítěte se lze spolehnout, že je schopné si dobu kojení a potřebné množství potravy určit samo.“ Některé studie uvádějí, že kojené děti mají menší riziko, že onemocní diabetem, a též jsou prý méně ohroženy obezitou.

 

Zajímavé jsou i dosud publikované závěry ohledně kojení a jeho účinků na tlumení bolesti u novorozenců. Tým dětského lékaře R. Carbajala vyšetřoval u 180 zdravých novorozenců reakce na bolest při odběru krve. Ze 44 miminek, které byly během této procedury kojeny, neprojevovalo 80 % dětí skoro žádné známky bolesti, 16 dětí dokonce nereagovalo na bolestivý vpich vůbec.

 

Otázkou však zůstává, zda by podobná situace nenastala i při podání lahve s mlékem nekojenému miminku.

Velkou útěchou pro ženy, které kojit nemohou, nebo se prostě rozhodly svého potomka nekojit je, že výrobci náhradní dětské výživy se doslova předhánějí ve zdokonalování svých výrobků a v maximálním přiblížení se složením mateřskému mléku. Formule jsou obohaceny o široké spektrum vitamínů a minerálů, bílkoviny se štěpí, aby byly vhodnější pro dětský organismus, přidávají se potřebné esenciální aminokyseliny.
Posledním hitem je dodávání prebiotik a vícenenasycených mastných kyselin LC-PUFA, které jsou důležité pro optimální vývoj mozku a zraku.

 

A jaká je tedy optimální délka kojení?

Odborná veřejnost by v tom měla mít celkem jasno, oficiální doporučení se zakládají na přibližně 6 000 studiích, které jsou z celého světa (z USA, Kanady, Japonska atd.). Na základě všech těchto studií vyšlo doporučení kojit do 2 let. Praxe je však vždy trochu jiná, neboť každá z nás se nalézá v odlišné životní situaci. Doporučení WHO je shodné pro ČR, ale i pro méně rozvinuté země, kde je dlouhodobé kojení často nutností, aby se pokryly alespoň nejzákladnější nutriční požadavky. V tomto bodě tedy hledejte řešení, které bude vyhovovat vám i dítěti.
Pravděpodobně budete muset udělat ve svém rozhodování několik kompromisů. Než se rozhodnete, najděte si dostatek informací, a to nejen odborných, ale užitečné jsou i rady zkušených maminek, které si tímto obdobím již prošly. Pokuste si dát reálné cíle, pokud možno si zajistěte podporu rodiny.

Jak dlouho jste kojily svého potomka vy, milé ženy-in? Nebo jak dlouhou dobu hodláte kojení v budoucnu obětovat?  Máte nějaké zaručené typy, jak odstavit závisláčka?

   
22.11.2006 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [224] toflo [*]

  Já jsem kojila do 7.měsíce.Co jsem začala přikrmovat,tvořilo se mi míň mléka až úplně zmizelo.Problém jsem měla jen na začátku při tvorbě mléka-bylo ho moc,takže jsem tři dny trpěla než se to upravilo.Také mě od kojení zrazovalo dost lidí,protože malá často při kojení začala brečet (ne vždy) a kroutit se.Byla jsem z toho zoufalá,trvalo to přes 5 měsíců,ale nedala jsem se a jsem ráda.I po finanční stránce jsme hodně ušetřili.

  superkarma: 0 23.02.2007, 21:51:28
 2. [222] Samík97 [*]

  Moje známá kojila ještě ve 2 letech dítěte a kluk si došel pro stoličku a řekl:tutat plta/překlad:cucat prsa/ a dal si po jídle "gáblik".

  superkarma: 0 05.01.2007, 19:29:39
 3. avatar
  [220] keddie [*]

  Kojila jsem 12 měsíců. Ke konci už jen ráno. Postupně o to dcera přestala projevovat zájem, takže se mi mléka tvořilo stále méně a ráno jedla "normální" stravu. Teď je jí 13 měsíců a když jí nabídnu prso, jen se směje a bere ho jako hračku . Rozhodně se z něj už nechce napít. Bohužel nechce ani žádné umělé mléko....

  superkarma: 0 03.12.2006, 23:03:44
 4. avatar
  [219] Vivian [*]

  medved: kalorickou hodnotu má relativně vysokou, ale jako tekutina se v žaludku asi moc dlouho neudrží

  superkarma: 0 26.11.2006, 16:08:39
 5. avatar
  [218] *Kotě* [*]

  medved: a to já si zas myslím, že dost vysokou, specielně to zadní mlíko... když jsem koukala na kalorické hodnoty UM, tak jsou to dost bomby, no a vzhledem k tomu, že děti na MM přibývají stejně jako na UM, pochybuji, že by to zvládaly z minima kalorií

  spíš to bude asi o tom, že Lucka už nepovažuje MM za jídlo

  superkarma: 0 23.11.2006, 23:00:08
 6. avatar
  [217] medved [*]

  Vivian: stejne to je myslim ujety....nevim jakou ma MM kalorickou hodnotu, ale rekla bych, ze moc velkou ne....lucka se rano napije, vstane z postele a mlati na dvere kuchyne, ze chce snidat

  superkarma: 0 23.11.2006, 22:29:33
 7. avatar
  [216] Vivian [*]

  gerda: o tom je i celá jedna povídka od mého oblíbence Guye de Maupassanta... tam paní taky kojí hladovýho chlapa... ve VLAKU

  superkarma: 0 23.11.2006, 20:26:37
 8. avatar
  [214] *Kotě* [*]

  stasha: já vídám kojící matky poměrně často, protože se pohybuji v místech, kde se jaksi častěji vyskytují, ale ženu, která se vysloveně exhibovala, jsem viděla jen jednou (ve srovnání s těmi stovkami ostatních, které kojí decentně).

  Mně se to jeví tak, že se slečnám to kojení ekluje jaksi a priori a rozjitřelá fantazie pak i ze zahaleného prsa a matky kojící nenápadně v koutku udělá exhibicionistku vyvalující kozy na okolí.

  superkarma: 0 23.11.2006, 17:31:28
 9. avatar
  [213] stasha [*]

  Kudy já to chodím? Matku kojící na veřejnosti jsem viděla jen párkrát a ani jedné nebylo vidět prsa ani kousek Kde všichni berete ty exhibošky?

  superkarma: 0 23.11.2006, 17:05:37
 10. avatar
  [212] Sisy [*]

  Teda takhle bouřlivou diskuzi jsem už hodně dlouho nečetla. Sama jsem matka tří dětí a všechny tři jsem kojila tak dlouho jak to šlo. Kojila jsem je samozřejmě i venku, protože hladové dítě si nedá poručit. a musím říct, že nikdo se na mě pohoršeně nedíval ani to nijak nekomentoval. Brali to jako fakt (asi je to tím, že bydlíme v menším městě než je Brno nebo Praha). Nechápu ty, kteří to odsuzují nebo nějak jinak kritizují. Pokud se to někomu nelíbí, tak ať je zalezlý doma, protože ho musí pohoršovat asi úplně všechno (to jak se dneska oblékají mladé děvčata,vulgární chování pubescentů). A ještě maličkost, v minulosti jsem byla na návštěvě ve Švýcarsku. Tam byla kojící matka v každém parku a lidé se na ni jenom usmívali. Asi je to prostě v nás a v tom jak jsme byli vychovaní. Snad jsem nikoho neurazila,ale je to můj názor za kterým si stojím. A přeji si více maminek, které se nebudou bát nebo stydět kojit na veřejnosti. Vždyť je to nejlepší pro naše děti.

  superkarma: 0 23.11.2006, 16:50:51
 11. avatar
  [211] honuska [*]

  4 roky kojení u druhého dítěte, 2,5 let u prvního a třetí má půl roku a zatím kojím.

  superkarma: 0 23.11.2006, 15:46:40
 12. [210] Radka29 [*]

  Radka27: zdravím dvacetsedmičku

  superkarma: 0 23.11.2006, 15:28:38
 13. avatar
  [208] sunshine [*]

  Rybulka: na pláži, kde je to dovoleno chodím nahoře bez

  superkarma: 0 23.11.2006, 14:39:31
 14. avatar
  [207] Ťapina [*]

  gerda: Ve stodole, ne uprostřed náměstí

  superkarma: 0 23.11.2006, 14:23:53
 15. avatar
  [206] gerda [*]

  a dodatečně mi napadla závěrečná scéna ze Steinbecka, z jeho Hroznů hněvu. Z té by se některé pisatelky ze zdejší diskuze asi úplně zbláznily, protože tam ve stodole kojí....mladá matka starého muže, který umírá hladem! Normálně ho kojí jako mimino. A Hrozny hněvu patří ke klasice v literatuře, ne?

  superkarma: 0 23.11.2006, 12:49:44
 16. avatar
  [205] jiti [*]

  kojení je supr praktická věc, nedokážu si vůbec představit, že bych měla několikrát za noc vstávat, lítat do kuchyně a ohřívat mlíko. Takhle mám malýho vedle sebe, zamrčí tak mu dám prso a on se obslouží sám. Jsem vyspaná, žádná únava z nočního vstávání. co se týče kojení na veřejnosti, já se stydím, ale nic proti němu nemám.

  superkarma: 0 23.11.2006, 11:26:22
 17. avatar
  [203] Evča [*]

  Rybulka: mně dnes napadlo zase, jak jsem v létě potkávala holky s vyvalenýma prsama, někde se dalo i najít tílečko , tak, že kojící mamina vypadá určitě estetičtěji než některé co jsem potkávala - mlaďošky překypující

  superkarma: 0 23.11.2006, 10:04:50
 18. avatar
  [202] Rybulka [*]

  Včera mě napadlo, jestli tady ty vášnivé diskutérky chodíte třeba na pláži nahoře bez? Když vás tak pohoršuje kojící matka? Mně se chození nahoře bez absolutně ekluje. Narozdíl od kojení, který je prostě nutný.

  superkarma: 0 23.11.2006, 09:50:54
 19. avatar
  [201] Radka27 [*]

  Děvčata, čekala jsem teda hodně peprnou debatu. Nečekala jsem však, že se někdo bude hanlivě vyjadřovat o ženě kojící dítě na veřejnosti. Předpokládám, že ty, které měly k věci nejvíce keců, samy děti nemají a nezažily o co vlastně jde. Třeba to, že pro matku je ve chvíli hladu dítěte nějaká veřejnost těžce stranou a jde se kojit - kdekoliv. Znám matky, jejichž kojící dvojku prso lze decentně skrýt. Znám matky které mají kojící sedmičku a s tou už to jde hůř. Priorita je ale u obou stejná - Já mám dítě, já jsem za ně zodpovědná a nakojím ho.

  superkarma: 0 23.11.2006, 09:20:06
 20. avatar
  [200] Radka27 [*]

  Radka29: Nazdárek

  superkarma: 0 23.11.2006, 09:14:39
 21. avatar
  [199] Radka27 [*]

  No to je článeček Je mi jasné co v těch skoro 200 příspěvcích asi je za melu. A ani to nebudu dočítat...možná

  superkarma: 0 23.11.2006, 09:02:32
 22. avatar
  [198] Jeremi [*]

  Juana: To, že kojené dítě zpravidla neumí pít z flašky, nebo, že není samozřejmostí, že se povede odstříkat plnou dávku, jsem pro zjednodušení pominula. I tak mi ta rada přišla nezrealizovatelná.

  sunshine: Dceři jsou dva měsíce, bez kojení vydrží tak dvě až dvě a půl hodiny. Snažím se být na kojení doma, protože, světe div se, je to rozhodně pohodlnější. Ale někdy to prostě nejde - třeba tu novou občanku mít musím, pokud nechci porušovat zákon, a s cestou na úřad, počkáním ve frontě dalších zájemců, vyřízením a cestou zpátky se do startovacího okna mezi dvě jídla nevejdu. Ledaže bych brala jako důvod, proč předběhnout, ale to už tu taky bylo odsouzeno, že?

  Vivian: Jak to dělaly mámy dřív? Seděly doma. Ono se s miminama jednak obecně míň cestovalo a druhak bylo nepoměrně víc dětí na umělém mléku. A když nekojíš vůbec, tak holt nekojíš ani mimo domov. Maximálně ohříváš sunar na primusu jako naši pro mě cestou na chatu.

  Nyo: No jo - ono to zvrací, prdí a mlaská. Fakt děs.

  superkarma: 0 23.11.2006, 08:56:48
 23. [196] E.H. [*]

  Teda já nevím, ale z některých reakcí to vypadá, jako by ty ženy narážely na vyvalená kojící prsa vlastně neustále a všude, kam přijdou. Jezdím hodně veřejnou dopravdou, pohybuju se ve společnosti, ale když tak přemýšlím, nějak si nemůžu vzpomenout, že bych někdy viděla nějakou matku kojit. Jo, vlastně viděla, v létě na koupáku. Mám pocit, že se tady každá debata zvrhne do předhazování nějakých extrémů, které jsou spíš výjimečné, než běžné. A jestli má někdo problém, když dvakrát do roka spatří na okamžik prso a kojící se dítě, tak by s tím měl jít k psychiatrovi. Jak to děláte vy, když jste třeba někde na výletě? Sednete si na lavičku a sníte třeba housku? Myslím, že ano. A mimino, který je závislý na kojení, to má vydržet, aby se náhodou nějaký útlocitky nekácely do mdlob? Trochu postavený na hlavu, ne? Anebo jste v životě neviděly nic "strašnějšího", než je krmící se dítě? Některý z vás maj teda starosti, to vám povím.

  superkarma: 0 22.11.2006, 22:27:34
 24. avatar
  [195] Ladia [*]

  Kojila jsem dlouho (některé ž-in by z toho věku omdlévaly ), prostě nám to tak vyhovovalo. Na veřejnosti ovšem minimálně, protože na to potřebovala svůj klid.
  Kojících žen na veřejnosti jsem viděla pomálu, ale to bude asi tím, že nekoukám po ostatních, ale hledím si svýho

  Myslím, že každý má právo na svůj kus žvance, když má hlad

  superkarma: 0 22.11.2006, 21:38:51
 25. avatar
  [194] Henri [*]

  Radka29: medved: Žena ženě vlkem, přece .

  superkarma: 0 22.11.2006, 21:20:20
 26. avatar
  [193] Lilinka [*]

  superkarma: 0 22.11.2006, 20:31:48
 27. [192] Radka29 [*]

  medved: Mluvíš mi z duše! Dítě si prostě řekne, že má hlad a i kdyby se maminka snažila sebevíc, tak mu nevysvětlí, že se to teď zrovna nehodí. A s tím odstříkáváním do láhve.. Pokud je dítě plně kojeno, tak to není zase tak jednoduché odstříknout plnou dávku mléka, když se dítě mezitím každé dvě až tři hodiny kojí. Nehledě nato, že to není pro maminku nic příjemného!

  Zkrátka a dobře, milé maminky, nenecháme si kojení ničím a nikým zprotivit. Ať se to někomu líbí nebo né, hlavně že jsou spokojení naši drobečci!!!

  superkarma: 0 22.11.2006, 20:26:08
 28. avatar
  [191] medved [*]

  teda ja ziram tolik nenavistnym reakci na matky s detma dcera ma 18 mesicu, porad ji kojim a hodlam ji kojit nadale, protoze nam to proste vyhovuje...kdyz byla opravdu mala, tak jsem ji uuuplne klidne kojila na verejnosti a nijak jsem se obzvlast nehalila, ale ani nevystavovala...by me stejne zajimalo, jak se to dela...kdyz vyhrnu tricku, dite se lapne prsu, tricko mu spadne na nos a prso je z 50% zakryte trickem a zbytek zakreje hlava ditete...takze je prso pri cele akci videt tak na dve vteriny na zacatku a na konci

  ted uz ji venku nekojim , protoze kojeni se omezilo na doby rano/vecer a neni nutny to provozovat nekde venku, ale kdyby bylo, tak to klidne udelam

  a docela me dostalo to,jak maji matky s detma preci dost casu ...NIKDY jsem nemela tak malo casu jako ted...asi vam nedochazi, mile remcalky, ze dite nema trpelivost, takze se proste nudi a prudi a tudiz kazde cekani je hra kdo s koho...ano, da se zabavit, ale je to drina a nevydrzi to vecne...nemluve o tom, ze dite potrebuje pomerne casto jist spat apod takze nazory, ze matky s ditetem muzou pockat jsou dost ujety ....resp. z nich primo cisi nezkusenost s detma

  superkarma: 0 22.11.2006, 20:13:25
 29. [188] Arleta [*]

  Moje švagrová kojí, neteři bude v prosinci 5let. Je to dost přehnané, ale švagrová je tak nějak celá přehnaná

  superkarma: 0 22.11.2006, 19:58:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [187] tutanka [*]

  Nyotaimori: zase perlíš

  superkarma: 0 22.11.2006, 19:51:12
 2. [186] Radka29 [*]

  Mám 8-měsíčního chlapečka a kojení si doslova užívám! Určitě mi nedělá žádný problém kojit malého i venku (samozřejmě né tak, aby to všichni viděli, ale v ústraní). Pokud to někoho pohoršuje, je to jeho problém.

  superkarma: 0 22.11.2006, 19:36:52
 3. avatar
  [185] Vivian [*]

  A jak to dělaly mámy dřív, když se (pokud vím) venku běžně nekojilo?

  superkarma: 0 22.11.2006, 19:33:27
 4. avatar
  [184] janinkab [*]

  Dobrý téma- kdyby mi tak někdo poradil, jak kojit, když to nějak nejde...

  superkarma: 0 22.11.2006, 19:01:23
 5. [183] Bellana [*]

  Vivian: V hodně průhledných blůzách jo. A taky v minisukních šířky opasku . Neplní mě nadšením pohled na ženu kojící na ulici, zvláště když je to typ supermatky, ale vadí mi to míň a taky jich méně potkávám, než pohled na osoby, které vypadají, jako by šli v pracovním oděvu do svého zaměstnání ve vykřičeném domě.

  superkarma: 0 22.11.2006, 19:01:12
 6. avatar
  [182] Vivian [*]

  Bellana: v tom někdo chodí po ulici?

  superkarma: 0 22.11.2006, 18:48:02
 7. avatar
  [181] Juana [*]

  Jeremi: Jenže většina kojeních dětí flašku nechce, ani s odstříkaným mlíkem. Holka se časem naučila pít z flašky Avent, ale jenom čaj, sunar plivala.
  Holku jsem musela kojit i v autobusu, protože jinak hystericky ječela hladem - byly jí 3 měsíce. Pořád mi přijde lepší ji uchlácholit mlíkem, než nechat spolucestující, aby si vychutnali její řev. A neraďte mi, že jsem měla sedět doma na prdeli. Holka se narodila po povodních, kluk nastoupil do první třídy a já jsem v popovodňové pražské dopravě pendlovala mezi kanceláří a školní družinou, abych vyzvedla syna a k tomu jsem měla na břiše mimino. Bohužel máme poněkud hektický život, děti s námi chodily od malička do práce, nikdy jsem nebyla na opravdové mateřské.

  superkarma: 0 22.11.2006, 18:40:15
 8. [180] Bellana [*]

  Salazarka Zmijozelová: A co soudíš o modelkách s výstřihem pod pas nebo ve zcela průhledných halenkách? Prostě v takových těch bordelových modelech?

  superkarma: 0 22.11.2006, 18:39:04
 9. avatar
  [179] sunshine [*]

  Jeremi: mnoha matkám se nepovede mléko odstříkat, mě to teda nešlo nikdy. Dítě ale vydrží pár hodin bez kojení. Tohle kojení na veřejnosti je pohodlnost matek. Já to teda neuznávám jedině,když není jiná možnost tak kojit někde, kde je málo lidí a otočená zády.

  superkarma: 0 22.11.2006, 18:14:07
 10. avatar
  [178] Jeremi [*]

  jitusha: (35) "Jen si myslím, že mléko se dá odstříkat a vzít s sebou, když vím, že budu déle z domova a dítě bude chtít nakrmit..." Zkoušela jsi to domyslet dál? Pominu, že bych odstříkáváním ztratila půl hodinu a krmení dítěte by mi pak zabralo druhou. Ale jak bych asi tak to odtříkané mléko cestou uchovala? Jak bych ho přihřála před krmením na tělesnou teplotu? Udržovat ho teplé v termoboxu je poměrně spolehlivá cesta, jak dítěti přivodit zažívaci problémy (teplé mléko je skvělá živná kultura pro nejrůznější bakterie).
  To radši budu pohoršovat pár škarohlídů kojením. Tuhle jsem ke kojení využila "frontu" na podání žádosti o novou občanku. Kdyby neprozradila mlaskáním, co se děje, tak nikdo ani netušil, jestli se pod dekou náhodou jen neuspává.

  superkarma: 0 22.11.2006, 18:09:18
 11. avatar
  [177] Odemětobě [*]

  Manx to přece nemyslela vůbec zle.Ale když se nad jejím příspěvkem zamyslíte,má pravdu.Která kojící matka si může dát panáka? Jednak by jí mléko za chvíli teklo samoproudem,jednak by přiopila i své robě.Kojené dítě se dokrmuje lžičkou,ne z láhve-která hlídací babička má na to trpělivost.Stejně tak těhotenství,která vášnivá lyžařka lyžuje i v 8.měsíci. Nehledejte v každém názoru špatnosti,stačila dnes marmeláda.

  superkarma: 0 22.11.2006, 18:08:09
 12. avatar
  [176] Vivian [*]

  sunshine: no když jsi psala, že by se to nemělo přehánět, tak jsem myslela, že je to nezdravý nebo tak...

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:49:49
 13. avatar
  [175] sunshine [*]

  Vivian: přijde mi to opravdu nechutné. Vidět ženu, která kojí stojící dítě se mi teda dost ekluje a to jsem velký zastánce kojení. Já kojila dlouho a to v době, kdy se o tom vůbec nepsalo a spíš se krmilo Sunarem.

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:48:38
 14. avatar
  [174] Vivian [*]

  sunshine: a čemu to vadí?

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:41:57
 15. avatar
  [173] Ťapina [*]

  Marmeláda je příbuzná paní Marie. Nebo možná budoucí snacha

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:29:57
 16. avatar
  [172] sunshine [*]

  Nic by se nemělo přehánět ani délka kojení. Já jsem kojila kluka rok a půl a myslím si, že to bylo ažaž byl už velký. Jak mi říkala máma má už zuby, tak ho už nekoj,jak to vypadá a měla pravdu. Dneska se to přehání např. sestra kojila dítě ještě ve 4 letech ne pravidelně ale přišel si prostě cucnout mléka. Když si na to vzpomenu je mi z toho špatně ještě dneska.

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:22:32
 17. avatar
  [170] Zuza.N [*]

  Manx: pokud bereš těhotenství a kojení jako omezování, tak si nikdy děti nepořizuj...
  Já kojím 11 měsíčního syna 2x denně, baví mě to a jsou to krásné chvilky, doufám, že nám to ještě dlouho vydrží. Ale je to samozřejmě každýho věc, sestřenice kojila 6 týdnů a nejde jí do hlavy, že můj kluk nepapá od tří měsíců rajskou jako ten její...

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:11:35
 18. avatar
  [169] Odemětobě [*]

  Vivian: mně jen vadilo,že mi z monitoru kape ta její jedovatost

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:07:03
 19. avatar
  [168] Odemětobě [*]

  Tak si tak říkám,že je škoda,že už jsem na děti stará.Jako kojící matka jsem se z 1 vypracovala na velikost 3,konečně bych mohla vystavovat bujné poprsí.

  superkarma: 0 22.11.2006, 17:05:57
 20. avatar
  [167] vininka [*]

  kojila jsem pouhé 2 měsíce,protože kde nic není ani smrt nebere,že?Pokud budu mít ještě jedno mimčo,což nevylučuji,tak bych chtěla kojit max.do roku.Kojící matky na veřejnosti mi naprosto nevadí.S žádnou exhibicionistkou jsem se ještě nesetkala.Tolik k tématu.
  PS: Reagovat na příspěvky marmelády je ztráta času...

  superkarma: 0 22.11.2006, 16:54:48
 21. avatar
  [165] Salyna [*]

  superkarma: 0 22.11.2006, 16:11:10
 22. avatar
  [163] Salyna [*]

  Myslím, že je normální nakojit dítě kdekoliv, samozřejmě nemusím ukazovat prsa, ale tak když má dítě hlad tak se otočím a nakojím... a nikdo mi vidět nemusí. Samozřejmě že jsem nekojila všude možně... ale nic špatnýho na tom nevidím.

  superkarma: 0 22.11.2006, 15:42:15
 23. avatar
  [162] Vivian [*]

  Odemětobě: já myslím, že marmeláda akorát provokuje (takovýhle ujetý názory má všude, kde se objeví) a má prdel z toho, jak vždycky někoho vytočí.... Ovšem ani to se nevylučuje s těma diagnózama, cos napsala ty

  superkarma: 0 22.11.2006, 15:40:23
 24. avatar
  [161] Odemětobě [*]

  Manx: zanechala v tobě opravdu hluboký dojem,že? Aspoň budeš mít o čem vyprávět vnoučatům

  superkarma: 0 22.11.2006, 15:04:40
 25. avatar
  [159] Odemětobě [*]

  Manx: už jsi to tady tuším jednou psala,pamatuji si,že jsme tu úchylku rozebírali.Třeba až trošku povyroste,bude se maminka zase uspokojovat jinak,než kojením.

  superkarma: 0 22.11.2006, 14:54:16
 26. avatar
  [158] Odemětobě [*]

  Marmeládo,škoda,že nemáš vyplněný profil.Docela by mě zajímalo,kolik je ti let a kolik máš dětí.Buď jsi zapšklá stará panna nebo sociálně nedospělý element.Setkala jsem se jen s decentně kojícími maminkami,třeba v Krakově v parku v neděli odpoledne seděla na každé lavičce jedna.Nikoho to nepohoršovalo ani v katolickém Polsku a já osobně dnešním maminám závidím.Mám děti narozené v r.87 a 89,tehdy neexistovalo nakojit dítě ani u dětské lékařky,nedejbože v parku.Kdykoliv jsem vyrazila něco vyřídit na úřady do centra,tak zpět jsem tlačila kočár s řvoucím miminem 3 km,do kopce, zpocená až na zadku.A ty pohoršené pohledy,co jsem to za tyrana. Takže ať nikdo neodsuzuje kvůli pár exhibionistkám všechny kojící matky.

  superkarma: 0 22.11.2006, 14:49:52
 27. avatar
  [156] Amálie [*]

  To je zase diskuze. a některé příspěvky jsou přímo perly


  Kojení mi nevadí, ani na veřejnosti, ani to, že je někde něco vidět. Ale vadí mi matky, které z toho dělají osobní exhibici.

  superkarma: 0 22.11.2006, 14:42:01
 28. avatar
  [155] Kuře [*]

  Karolka: Mě nešlo o to, aby nás pustili, ale aby nás nepředbíhali!!!! A ještě s tak pitomým odůvodněním.

  superkarma: 0 22.11.2006, 14:41:33
 29. avatar
  [153] Kuře [*]

  lilithheta: To asi nedělá dobře nikomu. Proto si do čekáren nosím haldy malých hračiček, tužtiček, kokinek atp.
  Nejhorší je, když si v čekárně dřepně matka, která táhne batole a každých cca 5 vteřin zaječí: " "Buď přece v klidu". To ty děti prostě nejsou schopné vydržet.

  superkarma: 0 22.11.2006, 14:38:50
 30. avatar
  [152] Salyna [*]

  kareta:

  superkarma: 0 22.11.2006, 14:36:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme