Bulvár

Moje anabáze se zahrádkou


Chtěla bych vám napsat příběh o naší zahrádce. Už od dětství tíhnu k přírodě. Snad proto, že jsem Býk a mám ráda zvířata a tak různě. Naše babička s dědou měli zahrádku a králíky. A ve finále jsem šla na „hnojárnu“. Pak jsme taky bydleli na vesnici, kde byla velká zahrada a v dospělosti jsem stále chtěla zahrádku. Až se jednou povedlo. No ale nebylo to zas tak růžové, jak to vypadá. Zkusím být stručná.

Nejdříve mi na základě žádosti rada města schválila pronájem pozemku za účelem zřízení zahrádky. Ale pouze na 10 let. A to se mi zdálo trochu uhozené. Tak jsem zašla za vedoucí odboru a ta mě ujistila, že se nemám čeho bát, že to je pouze formalita a smlouvy se běžně prodlužují. Nádhera, řeknete si. Ale již zmíněný pozemek zdaleka nepřipomínal místo, kde by něco někdy mělo růst.
Viz foto.
No ale byla jsem ráda, že mám tu možnost mít zahrádku. Tak, zvelebování začalo. Popíšu pouze v bodech, co vše se muselo udělat. Nastoupila těžká technika. Nejdříve se kramrem nahromadil bordel a odvezl na skládku. Cca 10 Liazek. Pak se musela navézt zemina. Protože na tom, co tam bylo, by nerostly ani skalničky. Několik tun aby se pokrylo 318 m2. Jelikož je pozemek v mírném kopečku, musel se srovnat terén. To se řešilo pražcem. 20 ks. No a nakonec se to muselo celé oplotit. Pak se muselo vyřešit, kam se bude dávat nářadí. Bouda. Nakonec jsem musela žádat stavební povolení, i když bouda stojí na pražcích, ale má 4 x 5 m, a to prý musí být. Takže: Geodézie cca 2000 Kč. Projektant. Stavební dozor. Potvrzení o odvozu vzniklého odpadu pro životní prostředí cca 6000 Kč. Zaměření pozemku pod chatou a zaměření samotného pozemku. Vyjádření hasičů. Vyjádření Telecomu, že v zemi nevedou dráty. Pak samotná chatka. Materiál a práce. Je celá ze dřeva a je zateplená. Uvnitř jsou palubky. No a pak to příjemnější. Sázení. Několik keříků rybízu. Borůvky. Maliny. Broskvoň. Meruňka. Angrešty. Třešeň. Jablůňka.Pak se musely vybudovat cesty. Na auto a mezi záhonky. Dlažba. No a kolem plotu jsem vysázela cca 30 tůjí. Na zbytek se vysela tráva. No a pak ty běžné věci jako jsou bylinky, kytičky, jahůdky, brambory a kořenová zelenina. No prostě nádhera.


Byla jsem jak v ráji. Koupila jsem zahradní nábytek. No a pak další věci. Koupila se sekačka a čerpadlo na vodu. A to bylo asi co se týká investic a práce vše. Spokojeně si tu žijeme a relaxujeme.
Pak přišel nápad, že si necháme udělat elektřinu. Domluvilo se to tak, že energetické závody vybudují přípojky na svoje náklady, pod podmínkou, že nám město pozemky prodlouží na dalších deset let.
Tak a teď přišla rána. Nestalo se tak a městská rada nesouhlasí!!! Teď, když zahrádka konečně začala vracet ten dluh (meruněk kilo a broskve 3, tůje už plní účel plotu), měl by být konec? Teď vůbec nevíme, co dělat. Na radnici se změnilo osazenstvo a ti asi nechtějí zahrádky. Takže můj sen o za zahrádce se pomalu bortí a já nevím, co mám dělat.
Ducka


Milá Ducko,
když jsem ten váš příběh četla, vzpomněla jsem si na film Na samotě u lesa... ale že by neměl dobře dopadnout? To by mi to bylo líto za vás. Je vidět, s jakou láskou jste tu zahradu budovala a představa, že vám to nějaký úředník vezme, je děsná.

   
20.04.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] tomáš [*]

  U nás když vrátili pozemek majiteli,všechny zahrádkáře vyhnal a od té doby leží vše ladem, nejmíň 15 let.Co se dalo vykopat,to je už pryč, a zbyl hotový prales kopřiv,šípků,ostružin a neopečovávaných stromů,ovoce nerodí...Bolestný pohled. A druhá kolonie se nyní znelíbila městu,které se rozrůstá a potřebuje nové pozemky.Letos skončí... prý z toho udělají park.Já být těmi zahrádkáři,co tam mohli pěstovat desítky let, tak mi to srdce utrhne. Naštěstí si můžu dloubat do hlíny na vlastních pár metrech u domu.O velké zahradě jen sním :-)

  superkarma: 0 20.04.2007, 18:58:34
 2. avatar
  [14] Amálie [*]

  Editorko, jak "vezme"? Vždyť do toho šli s vědomím, že jde pronájem na 10 let. Pak se může, ale nemusí prodloužit. Pozemek není jejich.

  superkarma: 0 20.04.2007, 16:29:25
 3. avatar
  [13] gerda [*]

  Rikina: tajně bych mu hodila do půllitru s pivem projímadlo. Nejhorší je, že s tím nic nenaděláš, i když máš stokrát pravdu. Někdo má prasečí radost, když druhému pokazí práci.

  superkarma: 0 20.04.2007, 14:03:02
 4. [12] Rikina [*]

  gerda: já tam nemusím, anžto jsem chalupu prodala a v té vsi jsem nebyla nejmíň 5 let. A s tou lampou to bylo tak, že měla stát původně jinde, ale majitel toho pozemku, kde měla stát, chodil se starostou do hospody, a tak mohl lobbovat, aby se milá lampa postavila kus vedle, tam u tý "městský". Ona tam stejně nic nepěstuje, leda ňáký divný stromky s černejma bobulema.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:58:58
 5. avatar
  [11] gerda [*]

  Rikina: já okolo bývalých zahrad občas projít musím a vždycky mě píchne u srdce. Ještěže se toho nedožil tatínek, pamatuju se, jak před těmi třiceti lety v potu tváře spolu s jeho bráchou (taky už nebožtík)ručně kopali sklípek k zahradní chatce. Jak jsme v kýblech tahali vodu na zalévání, protože tam nebyla studna. Jak to tam krásně kvetlo, podél cestičky řada tulipánů, pivoněk, za chvilku by byly zahradní konvalinky, plnokvětý jasmín. To by člověk skutečně brečel. Kus života v tom, a pak stačí týden s bagrem a je to jako by se tam nikdy nic nedělo...na pronajatých pozemcích, zvlášť ve velkých městech, se podle mé zkušenosti nevyplácí mnoho investovat. Jen to, co se dá odvézt. Nejhorší je to pak s těmi stromy, to je jako vražda.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:50:06
 6. [10] Rikina [*]

  Jenom že vím, o čem mluvím - měla jsem pronajatý menší pozemek vedle mé chalupy. Byly tam kopřivy, bezinky a různý čurbes. Když jsem to zlikvidovala, osobně navozila zeminu kolečkem, vysela trávu a vysadila černé jeřáby, přijel bagr a jeřáb stavební, uprostřed toho pozemku vyrobili výkop, do výkopu zasadili lampu obecního osvětlení, a odjeli, zanechavše za sebou pustinu. Už jsem na ten pozemek nikdy nevkročila. Pokud vím, kolem lampy je opět čurbes, býlí a kopřivy...

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:40:24
 7. avatar
  [9] femme [*]

  gerda: to je taky zahrádkářská kolonie někde nad Motolem je z toho celej špatnej a já se mu nedivím, nechal tam kus svýho "mládí" a z tý dřiny byl kolikrát úplně odepsanej

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:36:33
 8. [8] Rikina [*]

  Do toho bych nešla. Územní plány se mění, a pronájem na dobu určitou, to nestojí za to něco začínat. Leda když jsou ty zahrádky na terénu naprosto nevhodném pro cokoli jiného, například poblíž našeho sídliště ve svahu, ale opravdu strmém, kde se stavět téměř nedá a i ty zahrady jsou terasové, aby vůbec něco šlo pěstovat. Nebo v jiném městě je zahrádkářská kolonie na místě vysušené bažiny. Rovněž nevhodné k zástavbě. Jenže to se pak zase zahradničí za takových podmínek, že se člověk nadře neúměrně výsledku.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:35:36
 9. avatar
  [7] gerda [*]

  femme: je to opravdu strašné. My jsme se to dověděli touhle roční dobou, všecko v květu, byla to zahrádkářská kolonie, kde byly zahrádky jako z magazínu, zeleň, dospělé plodící stromy, záhonky, pěstované trávníky - a když v tom začaly řádit stavební stroje, trhat stromy i s kořeny, fuj...ještěže aspoň počkali na dobu vegetačního klidu, protože dělat tohle na jaře, asi by to někdo odnesl infarktem. Chudák kocour, myslila jsem si, jak mu bude pod višní dobře a oni mu ani hrob nenechali.

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:26:23
 10. avatar
  [6] femme [*]

  můj kamarád má zahrádku už leta a teď, když to po letech dřiny dali všechno krásně dohromady jim hrozí, že jim ty zahrádky zruší není lepší nic nemít

  superkarma: 0 20.04.2007, 13:18:43
 11. avatar
  [5] gerda [*]

  Klobouk dolů, to je proměna! V tom je fůra dřiny a lásky k přírodě. Nechci kazit radost, ale pronajaté pozemky na určitou dobu nemusí být pronajaté navždy. Takhle dopadla se zahrádkou moje maminka a všichni její sousedé zahrádkáři. Zahrádka jí vydržela cca 30 let, už to vypadalo, že to vždycky bez problému o další roky prodlouží - a pak město vypovědělo smlouvu, protože potřebovalo stavební místa pro bytové domy. Jistě si každý umí představit, co udělá se zahrádkářem, když se mu vykácí stromy, co ještě plodí, když se zbourá zahradní domeček...naštěstí získala zahrádku jinou a tak dobu, kterou ještě měla k dobru, využila k tomu, že převážela odkopky, trvalky - dokonce i bílé obrubníkové kameny. Takže si zahrádku částečně odnesla na opačný konec města. Ale mě bolí srdce, že nad hrobem mého kocoura, kterého jsem zabaleného do vyžehlenéhé bílého povlaku pohřbila pod višní, teď stojí barák. Člověk by neměl přilnout k jednomu místu, pak se to dost těžko snáší. A tobě, Ducko, přeju, aby město vaše zahrádky nikdy nepotřebovalo

  superkarma: 0 20.04.2007, 11:48:07
 12. avatar
  [4] ducka [*]

  To nevím, ale psala jsem dotaz na radu města, tak počkám, co mi odpoví. Můj táta dopadl skoro stejně, jen v jiné části města, ale těm nabídlo město náhradní pozemek, ale úplně někde za městem, kam důchodce ani nemůže docházet.

  superkarma: 0 20.04.2007, 11:26:33
 13. [3] Pianistka [*]

  Ducka: a neprodalo by vám to město ?

  superkarma: 0 20.04.2007, 11:13:07
 14. avatar
  [2] ducka [*]

  Uvidíme, jak to dopadne. Snad dobře.

  superkarma: 0 20.04.2007, 11:12:39
 15. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Ducka:tedy Tvoji anabázi Ti opravdu nezávidím.Ale mám také obavy,přesto,že to máme pronajaté na soukromém pozemku,ale nikdy nevíme hodinu a den,kdy a co se stane.
  je to pořád sázka do loterie a právě ta investice přijde jednou v niveč,už jsem se s tím raději dopředu ztotožnila a až jednou k tomu dojde budu na mrtvici ach jó.
  Obvzlášť na státním,je v plánu kompletní rušení zahrádek,už jich zrušili tolik,ale proč?
  nedej se a bojuj

  superkarma: 0 20.04.2007, 11:03:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme