Zdraví

Mohou žít ženy s metastatickou rakovinou prsu normální život?

Metastázy. Slovo, které pro většinu lidí znamená jediné – smrt. A i důvod, proč nemocného raději neobtěžovat svými dotazy, protože, co když třeba řeknu něco nevhodného? A vůbec, proč s někým takovým vůbec mluvit, když je jeho čas na tomto světě spočítán?

S podobným přístupem se často setkávají ženy, které žijí s metastatickou rakovinou prsu. Zatímco o časném nádoru prsu a jeho prevenci je společnost poměrně dobře informována a vnímá ji jako něco vcelku běžného, vždyť rakovinu „porazily“ mnohé ženy-celebrity, o tom, že až 30 % žen se nemoc vrátí v metastatické formě, se už tolik nemluví. Proč je tomu tak? Jednoduše proto, že tyto ženy už nemohou být vyléčeny a tak je většina společnosti vnímá jenom jako „čekatelky na smrt“. Už málo se ale ví, že tyto ženy mohou vést celkem normální život řadu let. A čas, který jim zbývá, se rozhodně nemusí odehrávat jen v nemocnici nebo mezi čtyřmi stěnami bytu. I ženy s metastatickou rakovinou prsu chtějí žít normální život, být se svojí rodinou, scházet se s přáteli a věnovat se svým koníčkům. Mnohým z nich ale bariéra jiných lidí běžný život neumožňuje, ať už je to z nedostatku zájmu, nebo jsou příčinou obavy z komunikace s nemocnou ženou.

onkologie

Průměrný věk pacientek s metastatickou rakovinou prsu je 65 let, nemoc se ale nevyhýbá ani mladším ženám, z nichž mnohé mají rodinu a starají se o nezletilé děti. Představme si, jaký je rozdíl v tom, když žena zemře v době, kdy jsou jejímu dítěti 2 roky nebo 7 let. Malé dítě si pravděpodobně maminku vůbec pamatovat nebude, zatímco školák určitě ano. To samé je samozřejmě i případ babiček, které s vnoučaty tráví často spoustu volného času.

Jak tedy vnímat metastatickou rakovinu prsu a jak pomoci ženám, které s ní žijí?

Především je důležité si uvědomit, že tato forma rakoviny je chronická nemoc. Třeba jako cukrovka, cirhóza jater nebo revmatoidní artritida. Rakovina prsu není jen jedna, existuje několik typů a pro každý je vhodný jiný typ léčby. Podle typu nádoru dostane žena buď jeden typ léčby, nebo kombinovanou terapii. Pokud se žena dozví, že má v těle metastázy, což může být naprosto nečekaně i po 15 letech od vyléčení rakoviny prsu, jde stále o rakovinu prsu, a to i přesto, že jsou metastázy třeba v kostech. Pacientka, která se úspěšně léčila s časným nádorem prsu, by se měla stále sledovat, protože příznaky návratu nemoci jsou velmi nespecifické a mohou být lehce zaměněny s běžnými nemocemi. Může to být třeba bolest hlavy nebo zad, metabolické potíže, kašel a podobně.

Z dotazníkového šetření, které nedávno realizovala nezisková organizace ONKO Unie, mimo jiné vyplývá, že 28 % žen s časným stádiem karcinomu prsu nemá dostatek informací o možném návratu onemocnění. 99 procent žen, které se šetření zúčastnily, považuje za důležité, aby měly dostatek znalostí o své nemoci a až 96 % pacientek se snaží informace zjišťovat aktivně. I přesto 42 % oslovených pacientek uvedlo, že informací o nemoci nemají dostatek stejně jako o nových možnostech léčby. Zatímco téměř polovina žen nemá problém o svém onemocnění hovořit, u metastatické formy se často objevovaly odpovědi žen, které nechtěly svojí nemocí nikoho obtěžovat, a proto se zříkaly konverzace na toto téma, další skupina žen otevřeně uvedla, že si s někým potřebuje o nemoci popovídat.

onkologie

Ženy s touto formou nemoci můžeme podpořit už jenom tím, že se o ně budeme zajímat, abychom nemoc zbavili nesmyslného tabu. Mamince, babičce nebo kolegyni z práce pomůžeme, když s nimi budeme mluvit a sdílet s nimi jejich emoce. Bavme se ale nejenom o rakovině, s tou žije nemocná každý den, ale zkusme zjistit, co by jim udělalo radost a jak by chtěly zbývající čas strávit. Vyrazte společně třeba na procházku, kupte si něco hezkého na sebe, zajděte na dobrý oběd. Pomoci může i komunikace s jinými ženami se stejnou diagnózou, a to v žádném případě neznamená debatování jen o nemoci. Pacientské organizace pořádají i spoustu volnočasových aktivit. Ze všeho nejdůležitější ale nakonec je dát ženám najevo, že nejsou na odpis. Tak jako vzdělávací kampaň se stejným názvem, která chce tyto ženy podpořit. A v neposlední řadě i herečky Dana Batulková a Jitka Smutná, které se staly ambasadorkami kampaně a můžete je na podzim vidět v Divadle Rokoko ve hře Happy End pojednávající právě o ženách s rakovinou prsu. Z představení rozhodně nebudete odcházet smutní, o to se postaral i režisér hry pan Arnošt Goldflam!

onkologie

   
25.07.2016 - Zdravá prsa - autor: (red)

Komentáře:

 1. [5] Andreadornova [*]

  Podpora je nejdůležitější souhlas Sml22

  superkarma: 0 25.07.2016, 14:49:44
 2. avatar
  [4] gerda [*]

  kantor10 — #2Svatá pravda, každý jsme jiný. Při vážném onemocnění hraje velkou roli podpora okolí a dobré příklady těch, co to nevzdali.

  superkarma: 1 25.07.2016, 10:43:09
 3. [3] bobani [*]

  je to individuální

  superkarma: 0 25.07.2016, 08:55:49
 4. [2] kantor10 [*]

  gerda — #1to se lehko řekne.Záleží,jak je na tom člověk psychycky

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 2 25.07.2016, 08:38:21
 5. avatar
  [1] gerda [*]

  Ve vnímání rakoviny se udál velký posun. Já si pamatuju, jak rodiny tajily, když někoho postihla. Protože tenkrát byla ortelem smrti. Dnes se pacientům daří s pomocí medicíny bojovat líp. I s rakovinou je to přece pořád tentýž člověk s jeho vlastní povahou, koníčky, láskami...dokud rakovina nezasáhne natolik, aby pacient musel ležet na přístrojích, pořád stojí za to užívat života jak to jde. Nemyslit na smutné konce, ale dopřávat si, co nás baví.

  1. na komentář reaguje kantor10 — #2
  superkarma: 1 25.07.2016, 07:17:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme