Zdraví

Mohou tampony poškodit vagínu nebo děložní čípek?

naked

Seznamte se s dalšími mýty kolem tamponů!

Používáte tampony? Zajímáte se o to, jak je správně používat? V souvislosti s používáním tamponů se v minulosti a současnosti vyskytlo mnoho zavádějících informací, které vešly v podobu „mýtů". Přinášíme vám druhý zajímavý článek na toto neobvyklé téma.

Mýtus: Tampony mohou poškodit vagínu nebo děložní čípek
Pravda: Omyl. Běžné používání tamponů podle pokynů uvedených v příbalových letácích nezpůsobuje žádné klinicky významné trauma vagíně ani děložnímu čípku. V místech, kde jsou tampony v kontaktu s vaginálním epitelem, by mohly způsobit určité vysoušení, zvláště pokud absorpční schopnost používaného tamponu je větší, než vyžaduje míra menstruačního krvácení. (Letáky k tamponům doporučují vždy používat nejnižší absorpční schopnost, která vyhovuje potřebám uživatelky.) Většina žen však takové změny vůbec nevnímá, když k takovým změnám dojde, velmi rychle se vyřeší díky schopnosti rychlé regenerace tkáně. Správně zavedený tampon do střední třetiny vagíny by neměl být v kontaktu s děložním hrdlem, ale pokud k němu dojde, nepředpokládá se žádný klinicky významný účinek, a případné menší vysychání, ke kterému dojde, by se mělo rychle vyřešit.

Mýtus: Tampony mohou narušit vaginální flóru a způsobit vaginální infekce.
Pravda: Souvislost s vaginálními infekcemi a používání tamponů nebyla dosud prokázána. Je běžné, že zdravá vagína je osídlena různými bakteriemi a příležitostně i houbami. Přirozená rovnováha této mikroflóry se někdy, z důvodů ne zcela známých, naruší. Příčiny tohoto problému, který postihuje některé ženy, nejsou ještě zcela známy, ale pravděpodobně odrážejí nějaký nedostatek v imunitním systému ženy. Dosud nebyla zjištěna žádná souvislost mezi používáním tamponů a bakteriální vaginózou nebo vaginálními kvasinkovými infekcemi. Nesčetná léta zkušeností žen s tampony na trhu poskytují přesvědčivý důkaz o tom, že používání tamponů nezpůsobuje vaginální infekce, ani u žen nezvyšuje riziko pro získání vaginální infekce.

Mýtus: Tampon se může ztratit uvnitř těla, vytahovací šňůrka se může odtrhnout.
Pravda: Správně zavedený tampon se nachází ve střední třetině vagíny. Ženy nemusí mít obavu z příliš hlubokého zavedení tamponu, ať už používají tampon s aplikátorem, či bez. Prst i aplikátor jsou si podobné délkou a umožňují zavedení tamponu až do střední části vagíny (což je přesně místo, kde by tampon měl být umístěn pro optimální účinek a pohodlí). Zde bude na svém místě udržován svaly pánevního dna a hydrostatickým tlakem pánevních orgánů, a to i v případě, že žena učiní náhlý pohyb nebo bude provozovat fyzickou aktivitu. Protože otvor děložního čípku je příliš malý (obvykle o velikosti špendlíkové hlavičky) a také protože neexistuje síla, která by tampon vytlačovala vzhůru do děložního čípku a dělohy, tampon nemůže samovolně vklouznout do dělohy.

o.b.Při výrobním postupu tamponu je vytahovací šňůrka přivázána a pevně připevněna k absorpčnímu tělu tamponu. Různí výrobci používají různé metody připevňování vytahovací šňůrky k tamponu, ale všechny metody zajišťují pevné připevnění. Chce-li se uživatelka ujistit, zda je šňůrka dobře připevněna, zatáhne za ni před zavedením tamponu do vagíny silným, krátkým pohybem. Nemůže-li žena nalézt vytahovací šňůrku, zatímco je tampon zaveden, měla by počkat do úplného nasáknutí tamponu krví. Poté by měla být schopna jemným tlačením ve dřepu (jako při stolici) vytlačit tampon k vaginálnímu otvoru, kde jej může uchopit dvěma prsty a vyjmout. Není-li opravdu možné tampon vytáhnout, měla by navštívit gynekologa.

   
22.12.2010 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] nadenica [*]

  Když porovnám velikosti těchto věcí s velikostmi pánských věcí, měli bychom se bát spíš těch druhých "věcí". A co pak udělá porod s ženskými pohlavními orgány???Sml80

  superkarma: 0 22.12.2010, 12:19:20
 2. [1] Zuzice82 [*]

  Znám pár lidí ze svého okolí právě z těmito předsudky , kteří by tampón nepoužili ani náhadou. A jak se dočítám jsou to opravdu jen mýty.

  superkarma: 0 22.12.2010, 08:51:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme