Bulvár

Mohla být Barunka Panklová nemanželskou dcerou Dorothey de Talleyrand-Périgord?

Dorothea, nejmladší sestra naší „paní kněžny“ Kateřiny Vilemíny Zaháňské, byla podobně jako ona mimořádné atraktivní žena. Milenců a ctitelů měla nepočítaně a mít nemanželské děti patřilo tak trochu ke koloritu rodiny, ostatně ani ona nepocházela z lože manželského …

Její matka, krásná Dorothea von Medem, se stala ve svých osmnácti letech třetí manželkou kuronského vévody Petra von Biron. Ten byl o 37 let starší a už dvakrát rozvedený. Během deseti let mu porodila pět dětí (z předchozích manželství žádné legitimní neměl), z nichž dospělosti se dožily tři krásné dcery – Kateřina Vilemína, Paulina a Johanna.

Dorotheu obdivovali mocní mužové tehdejší Evropy, okouzlovala politiky, umělce i filozofy, byla ozdobou evropských salonů. Občas své dcery i manžela k jejich smutku opouštěla, cestovala, užívala si. Jeden z jejích milenců polský hrabě Alexandr Batowski se stal otcem její poslední dcery, kterou pojmenovala po sobě - Dorothea. Manžel Petr Biron byl ale formát. Potřetí se rozvádět nechtěl a nemanželskou Dorotheu legitimizoval. Ta tedy nesla jeho jméno a považovala ho za skutečného otce.

DorotheaDorotheu von Biron (1793-1862) odjela matka porodit do berlínského zámku Friedrichsfelde, kde s ní také prožila nejranější dětství. Nebylo zrovna nejšťastnější. Idylka s biologickým otcem hrabětem Batowskim brzy skončila a mateřské povinnosti nějak neprožívala. Na zimní měsíce sice odjížděly do Zaháně, kde žil Petr Biron s třemi dcerami a kde se pořád něco dělo, na což v dospělosti Dorothea s povděkem vzpomínala. Jinak se ale o ni starala anglická guvernantka, na niž Dorothea vzpomínala jako na nejhorší čarodějnici.

A ta měla svérázné metody. Vyžadovala slepou poslušnost a domnívala se, že čím tvrdší výchovu bude děvčátko mít, tím lépe v budoucnu obstojí. Docílila toho, že z Dorothey vyrůstalo vzdorovité dítě s častými záchvaty zlosti, které cítilo, jak je matce na obtíž.

Když hraběte Batowského vystřídal v matčině srdci ženatý švédský diplomat generál Gustav Moritz Armfeld (mimochodem jak víme, stal se otcem Gustavy, jediné, navíc nemanželské a velmi dobře utajené dcery Kateřiny Vilemíny Zaháňské), konečně tu byl někdo, kdo si malé Dorothey všiml. Pochopil, že není neschopná, nýbrž jen totálně zanedbaná. Během krátké doby ji naučil číst a psát a především zařídil propuštění nenáviděné guvernantky a prosadil nové učitele a vychovatele.

A ti pozitivně ovlivnili Dorothein vývoj – měnila se fyzicky i duševně. Ráda malovala, zajímala se o matematiku a astronomii, ale především milovala knihy. V knihovně berlínského paláce na Unter den Linden, který jí odkázal její nevlastní otec Petr Biron, dokázala trávit celé dny. Vyrůstala z ní krásná a navíc i mimořádně sečtělá slečna.

V necelých čtrnácti letech se jí dostalo prvního svatebního návrhu. Uprchlý francouzský král Ludvík XVIII. hledal nevěstu pro svého synovce vévodu de Barry. A Dorothea von Biron se mu líbila po všech stránkách. Jenže její srdce hořelo pro jiného muže. Byl jím polský šlechtic Adam Czartoryski, který se těšil u Poláků velké oblibě pro svůj neohrožený postoj při třetím dělení Polska. I když byly sympatie na obou stranách, Dorotheina matka dělala všechno proto, aby ze známosti, která vlastně ani nezačala, sešlo.

A brzy se přihlásili o Dorotheinu ruku i další nápadníci. Mezi nimi i bývalý Napoleonův ministr zahraničních věcí Charles Maurice de Talleyrand-Périgord. Ne ale pro sebe. Hledal bohatou nevěstu pro svého dvaadvacetiletého synovce Edmonda, kterému plánoval v budoucnu odkázat majetek.

Sňatek se uskutečnil v roce 1809 a díky němu se ze šestnáctileté Dorothey von Biron stala hraběnka de Talleyrand-Périgord. Svatby se na protest nezúčastnila žádná z jejích sester. Pobouřilo je, že matka Dorotheu k sňatku donutila, i když říkávala, že si ženicha budou moci samy vybrat. Také Edmond se ženil ryze účelově - chtěl se pouze zalíbit a vyhovět svému strýci. Nešťastné manželství, v němž se v krátkém sledu narodily tři děti, dva synové a dcera, se prakticky po třech letech rozpadlo, ačkoli k rozvodu došlo až o mnoho let později. Edmond se projevil jako nenapravitelný záletník oddávající se hazardu, pití a kamarádům. Bezostyšně využíval svého strýce, který celoživotně hradil jeho dluhy ze své bezedné pokladny.

V dalších letech se Dorothea nebránila novým vztahům, nicméně většinou se objevovala po boku manželova strýce, o 39 let staršího Charlese Maurice de Talleyrand-Périgorda, o němž se říkalo, že se stal jejím milencem. Ten ji i její děti finančně zabezpečoval a ona mu na oplátku vedla domácnost a všude ho doprovázela. Spolu se také objevili na Vídeňském kongresu v letech 1814 -15, kde se jednalo o novém uspořádání Evropy po Napoleonově pádu.

Přezdívalo se mu „tančící kongres“ a setkali se tam nejmocnější mužové a nejkrásnější ženy tehdejší Evropy. Dorothea de Talleyrand-Périgord zde byla podobně jako její tři sestry ozdobou všech salonů a slavností. Tady se znovu zamilovala a dokonce plánovala, že se rozvede. Okouzlil ji mladý svobodný hrabě Karel Clam-Martinic.

V následujícím roce se sice milenci rozešli, ale intenzivní vztah nejspíš nezůstal bez následků, a proto se muselo vše dokonale ututlat. A to se podařilo. Podle mnoha indicií Dorothea skutečně někdy na podzim roku 1816 tajně porodila dceru ve francouzských lázních Bourbon l'Archambault, které navštívila se svým „strýcem“ Talleyrandem. Dítě dostalo novou identitu (která se ostatně ještě v budoucnu změnila) a mlžení bylo tak dokonalé, že se ani neví přesné datum narození. Její další osud vložila stárnoucí babička Dorothea von Biron, která měla s nemanželskými dětmi svých dcer patřičnou praxi, do rukou své nejstarší dcery Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Pokud tedy - podle těchto hypotéz - bylo toto dítě pozdější Barunka Panklová, musela být skoro o čtyři roky starší, než se stále oficiálně uvádí v učebnicích literatury.

Dorothea nikdy tuto nemanželskou dceru oficiálně neuznala za vlastní a není ani známo, že by se o ni v budoucnu zajímala či se s ní setkala. Podle doktorky Heleny Sobkové, autorky několika knih, která se už 40 let tématem života Barunky Panklové alias Boženy Němcové na základě studia pramenů zabývá, ale mohla Barunčinou matkou skutečně být. Ano - mohla! Doktorka Sobková totiž přistupuje k výsledkům svého bádání s velkou pokorou. Nutno ale říci, že ne všichni autoři literatury faktu se s těmito novými teoriemi ztotožňují.

Zaháň

Na zámku v Zaháni sice Dorothea von Biron, pozdější hraběnka de Talleyrand-Périgord, na rozdíl od svých starších sester nevyrůstala, ale oblíbila si ho natolik, že ho koupila a strávila tu poslední léta svého života

A jaké byly další osudy Dorothey de Talleyrand-Périgord? V roce 1824 se rozvedla a po boku stárnoucího Charlese Taylleranda žila až do jeho smrti v roce 1838, kdy ji učinil svou univerzální dědičkou. Nebránila se ale ani dalším vztahům, z nichž se údajně narodily další nemanželské děti, jejichž osudy nejsou příliš známy. Otcem jedné z dcer měl být i Charles Maurice Talleyrand-Périgord .

Když zemřela v roce 1839 Kateřina Vilemína Zaháňská, zdědila zámek v Zaháni její sestra Paulina. Dorothea de Talleyrand-Périgord si zámek velice oblíbila a často sem za ní zajížděla. Když pak v roce 1845 zemřela i Paulina, koupila celé panství od jejího syna Konstantina. Zámek zmodernizovala a žila zde až do své smrti v roce 1862 jako poslední vévodkyně zaháňská.

Foto: Wikipedie

 

 Mohli jste si přečíst i o těchto zajímavých ženách:

 

   
29.12.2016 - Historie - autor: Jana Ládyová

Komentáře:

 1. [22] Rikina [*]

  risina — #15 Sml80 Byla to povinná četba, a už to mnohým stačilo k tomu, aby to programově zazdili. A mohl být češtinář jaký chtěl. Sml57 Osobně si myslím, že Božena Němcová asi byla povahou dost těžko snesitelná osoba. Nicméně její životopis byl zjevně pestrý a možnosti ke spekulacím bohatě poskytující. Tohleto tady je takový "historický Blesk", takový bulvár a drbárna. Přesně podle pavlačového zaměření magazínu. Sml80 Nijak se to neliší od článků o současných "celebritách", akorát tím, že to bylo už dávno.

  superkarma: 0 29.12.2016, 21:29:19
 2. avatar
  [21] Jindriska8 [*]

  Pěkný článekSml67

  superkarma: 0 29.12.2016, 20:44:13
 3. avatar
  [20] Myškomedvídek [*]

  zajímavé čteníSml67

  superkarma: 0 29.12.2016, 16:45:39
 4. avatar
  [19] judi [*]

  Sml59Sml67 Zajímavé.

  superkarma: 0 29.12.2016, 16:19:18
 5. avatar
  [18] Majoranka1997 [*]

  Krásné počtěníčko - děkuji Sml67Sml16

  superkarma: 0 29.12.2016, 16:05:51
 6. [17] slávenka [*]

  Opět velmi zajímavé čtení, díky.Sml16

  superkarma: 0 29.12.2016, 15:43:07
 7. avatar
  [16] koralek59 [*]

  Sml67Sml67Sml67 moc pěkné a opravdu zajímavé čtení Sml22

  superkarma: 0 29.12.2016, 15:21:39
 8. avatar
  [15] risina [*]

  rychenza — #2 Tobe ji nejak vykreslovali sludruzi? Mne uzasna cestinarka a zakladce a pak skvely cestinar na stredni Sml58.

  1. na komentář reaguje Rikina — #22
  superkarma: 0 29.12.2016, 15:11:23
 9. avatar
  [14] ohnivazenaMagdalena [*]

  kobližka — #13

  Vévodkyně Kuronská, napsala 29. ledna 1816 Kateřině Vilemíně:

  ... jde zcela určitě o starosti s tím devítiměsíčním tělesným stavem. Ať je to jak chce, je naší povinností ji zachránit a zabránit skandálu...

  ....................................................................

  Tutlalo se co se dalo.....Sml58Sml58

  superkarma: 1 29.12.2016, 13:53:41
 10. avatar
  [13] kobližka [*]

  Velmi zajímavé.Hlavně,jak se přistupovalo k mimomanželským vztahům a dětem z nich narozených.Až se zdá,že dnešní doba je snad,co se týče morálky,poněkud lepší.Alespoň v tom,že se tajně narozené děti nedávají do cizích rodin.Pokud jde o ty mimomanželské vztahy,tak si nedělám iluze.

  Jinak velmi zajímavé povídání.

  1. na komentář reaguje ohnivazenaMagdalena — #14
  superkarma: 0 29.12.2016, 13:49:22
 11. [12] babos [*]

  opět hezké počteníčko

  superkarma: 0 29.12.2016, 11:41:24
 12. [11] Jana Ládyová [*]

  OlgaMarie — #10 Předpokládám, že máte určitě na mysli ten nádherný Hellichův portrét B. Němcové a nejkrásnější portrét Dorothey.

  Ano - ta podoba je až neuvěřitelná! Bohužel ani já jsem je nemohla na srovnání do článku zařadit, ač bych velice ráda! Je toho sice plný internet a také jsou v knihách nejen Heleny Sobkové, ovšem tyto portréty nejsou volně přístupné, i když si z dodržování autorského práva zatím skoro nikdo nic nedělá.

  Proto používám foto z Wikipedie či naše fotky, pokud tedy k tématu máme, a zrovna v tomto případě ta podoba Dorothey s BN patrná příliš není. V redakci ale nemůžeme riskovat žalobu.

  Co se týká dat narození nemanželských dětí, v tom bylo mlžení rodiny von Biron přímo dokonalé! Například i jediná nemanželská dcera Kateřiny Vilemíny Gustava se sice narodila v roce 1801, ale v oficiálním rodném listě byla o několik měsíců starší.

  superkarma: 1 29.12.2016, 11:37:08
 13. avatar
  [10] OlgaMarie [*]

  Už jsem to někdy sem psala, jaká je velmi nápadná podoba Dorothey s Boženou Němcovou. Bohužel zde nemohu uveřejnit jejich portréty. Vzpomínám, že datum narození BN je odvozován od roku, kdy chodila do školy.

  Mám sbírku vysvědčeních mého otce, kde jsou 3 různá data jeho narození, souhlasí pouze rok 1915. Myslím si, že den 31. 1. se dnem 21. 10 se liší velmiSml52.

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #11
  superkarma: 2 29.12.2016, 11:09:02
 14. avatar
  [9] kapkamore [*]

  PěknéSml67

  superkarma: 0 29.12.2016, 09:40:43
 15. [8] bobani [*]

  hezké

  superkarma: 0 29.12.2016, 09:12:31
 16. [7] Zdeňka Procházková [*]

  Hezké počtení

  superkarma: 0 29.12.2016, 09:07:18
 17. [6] zlá teta [*]

  moc pěkné čteníSml16

  superkarma: 0 29.12.2016, 08:44:04
 18. avatar
  [5] Ni-ka [*]

  To se mi líbilo:)))Super.

  superkarma: 0 29.12.2016, 08:15:03
 19. avatar
  [4] misa.35 [*]

  Opět skvělé počtení Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 29.12.2016, 07:06:46
 20. [3] iřka [*]

  Sml59Sml67

  superkarma: 0 29.12.2016, 06:35:53
 21. [2] rychenza [*]

  Knihy pani Sobkove se velice dobre ctou, mam je moc rada - a at uz byl matkou Bozeny Nemcove kdokoli, prave diky Sobkove jsem si Nemcovou zamilovala. Do te doby jsem ji nesnasela, za coz patri diky hlavne tomu, jak nam ji vykreslovali soudruzi.

  1. na komentář reaguje risina — #15
  superkarma: 2 29.12.2016, 05:29:20
 22. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 29.12.2016, 01:32:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme