Domácnost

Módní plemena psů

Každá doba má svoji módu. Módě podléhá spousta věcí počínaje oblečení, přes vybavení bytu až po psy, které chováme. V současné době patří k nejmodernějším plemenům jednoznačně labrador a retriever. Skoro se dá říct, že pokud máte dům a neběhá vám kolem něj labrador nebo retriever, jste tak trochu out. Z malých plemen stále vedou jorkšíři, mopsíci a bišonci. Ve srovnání s minulou dobou hodně ubylo pudlíků, kterých u nás bývala spousta. Ubylo také pekinézů a bedlington teriérů (u posledně jmenovaných je to například veliká škoda, neboť se jedná o nenáročné plemeno velmi milé povahy).
K módním plemenům také stále ještě patří plemena bojová – pitbull teriér, rotvajler a spol. Zrovna tato plemena nejsou ideální jako módní výstřelek. Spousta majitelů si je pořizuje, aniž by tušili, že si pořizují plemeno velice náročné na čas, které potřebuje řádný výcvik a pevnou ruku majitele. Psů jsou potom plné útulky a psí rubriky v inzerci. Text inzerátu se téměř vždy opakuje „Z rodinných důvodů daruji ročního pitbulla…“ Faktem ale zůstává, že ačkoliv to tak může díky médiím vypadat, nejsou to právě tito psi, kteří nejvíce koušou. K veterináři musí jít každý pes který právě někoho pokousal, aby se zjistilo, zda nemá vzteklinu. Veterinář je povinen každé kousnutí psem hlásit státní veterinární správě. Z těchto hlášení vyplývá, že v kousání jednoznačně vedou kokršpanělové, pudlové, knírači a jezevčíci. Takový třeba kokršpaněl, pokud není řádně veden a zjistí, že v rodině není „vůdce smečky“, snaží se na tento post dostat sám a je připraven o své místo bojovat s ostatními členy rodiny.
Nepořizujte si tedy psa jen pro to, že ho má „každý“. Než se pro to které plemeno rozhodnete, zjistěte si o něm co nejvíce informací a porovnejte jeho potřeby se svými možnostmi. Nezapomeňte také zjistit, zda se povaha psa bude hodit k vašemu životnímu stylu (i když – znám tatínka, který nechtěl svému synovi koupit mopsíka, protože jejich povaha by byla stejná – mopsík je poklidné gaučové plemeno a takový byl i synek – otec ale věřil, že pořídí-li plemeno aktivnější povahy, vytáhne syna z gauče).
   
26.02.2003 - Dům a byt - autor: Michaela Veselá

Komentáře:

 1. [41] Marry [*]

  Když jsem potkala pána s malým bílým pejskem, hned mi padl do oka. Jde o boloňského psíka, já mám fenku a jsem s ní moc spokojená. Předtím jsem měla pudla, taky byl dobrým pejskem, ale po zkušenostech s boloňáčkem bych už jiného nechtěla. Nelíná, je chytrý, ohleduplný, prostě antistresový a antialergický pes a navíc to je krásná bílá kulička.

  superkarma: 0 01.06.2012, 23:12:42
 2. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Simba: Taky pochybuju.

  Vlny módních plemen se mi nelíbí, každý by si měl pořídit psa, jaký mu vyhovuje, a ne co se zrovna "nosí" - a proč to nutně musí být vůbec nějaké plemeno?

  superkarma: 0 04.12.2003, 21:33:01
 3. avatar
  [39] Simba [*]

  Zajímalo by mne, zda se plán "Koupím psa, syn vstane z gauče" podařil Moc šancí bych mu nedávala. Ale je fakt, že tak před 20 lety byli všude vidět pudlíci.

  superkarma: 0 10.11.2003, 10:21:17
 4. avatar
  [30] Ťapina [*]

  ruby:Obvykle se běhá na veterinu rychleji než na dětské. Ano, skutečně. Syn ti totiž řekne, že mu není dobře už při prvních příznacích, ale když to vidíš na psovi, tak už o něj máš strach.

  superkarma: 0 28.02.2003, 13:18:18
 5. avatar
  [13] emma [*]

  mám několik poznámek k článku:
  1) jsem ráda, že se konečně poukazuje na to, že nejvíc napadení pochází od kokršpanělů, jezevčíků atd. Jsou to přece jenom lovecká plemena, která v sobě musí mít nějakou agresivitu, a to si spousta majitelů neuvědomuje!
  2) rotvajler není bojové, ale pracovní plemeno.
  3) myslím, že pořádný výcvik potřebuje každý pes, ne jen bojové plemeno. i z gaučového povaleče se může stát malý tyran, který poslouchá jen za deset deka šunky.
  jinak článek nicmoc, takový splácaný páté přes deváté, bez stylu.

  superkarma: 0 26.02.2003, 14:31:28
 6. avatar
  [10] Acinka [*]

  My máme s přítelem slečnu - gordon - setr (nevím zda je to správně napsané) je to lovecký pejsek, je nádherná a veselejšího pejska sem v životě nezažila . Jinak se mi líbí taky labradoři, dogy a bíglové

  superkarma: 0 26.02.2003, 12:59:02
 7. avatar
  [9] megrin [*]

  Já myslím, že je úplně fuk, jaká plemana pejsků zrovna teď frčí Nejlepší je stějně ta naše kulička Podle mého názoru by člověk měl psíčka vybírat podle úplně jiných věcí - povahy plemene, pohlavi, ale hlavně podle toho, kolik má na pejska prostoru, zkušeností a trpělivosti sbírat rozkousané boty, rozthané polštáře a vůbec. Jestli dokáže respoktovat psí osobnost jako takovou a jestli si s ní dokáže poradit a tím správným způsobem jí usměrnit. Aby potom miláčkové nekončili na ulicích a vlepším případě v inzerátech typu daruji z rodinných důvodů.

  superkarma: 0 26.02.2003, 11:52:59
 8. avatar
  [8] Livinne [*]

  Je fakt,že by se měl potenciální majitel pejska zamyslet nad podmínkami,které mu poskytne.Já chtěla malé hravé nelínavé plemeno,rozmýšlela jsem se mezi boloňským psíkem a bišonkem a zaplať pánbu za mojí boloňáččí slečnu,líp jsem si vybrat nemohla

  superkarma: 0 26.02.2003, 11:04:42
 9. avatar
  [5] pavlenta [*]

  Máme doma také labrador retrievra a je to skutecne nesmírně milý a poslušný pes. Jednoznačně doporučuji i k dětem.
  Jenom mě mrzí, že autorka textu rozlišuje plemeno labrador a retriever. Přitom labrador patří mezi 6 druhů retrievrů. Dále je nejznámější golden retriever a ostatní, která nejsou tak rozšířená.Informace najdete na www.retriever.cz.

  superkarma: 0 26.02.2003, 10:22:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme