Styl

Módní ilustrace je opět v módě


Myslíte si, že fotografie a počítačová grafika definitivně vytlačila z módní branže ruční kresbu? Že je zastaralá, nemoderní a neefektivní? Omyl. Módní ilustrace nejen nevymřela, ale zažívá svou velkou renesanci. Je v kurzu a trendy, řečeno módním slovníkem. Nejlepší světoví tvůrci berou svými svěžími, zábavnými dílky kšefty nejen fotografům, ale dokonce i modelkám. Ale nepředbíhejme a udělejme si malý výlet do historie.

Prvním průkopníkem této výtvarné disciplíny, která povýšila kresbu oděvu na umění, byl francouzský couturier Paul Poiret. Jeho zásluhou dosáhla módní ilustrace na počátku dvacátého století dokonce vyššího postavení než fotografie. Fantazie, originalita a hlavně barva dokázala zachytit životní pocit, zdůraznit současné, vyjádřit ducha doby.
Poprvé angažoval všestranně talentovaného Paula Iribeho - scénografa, karikaturistu, ilustrátora, návrháře látek a šperků. Vzájemná inspirace byla výhodná pro obě strany a přinesla jim úspěch. Paulem Iribem mohla tedy začít éra módních kreslířů.Poněkud stylizovanější kresbu s elegantně aranžovanými pózami „modelek“ měl další výtvarník ve službách Poireta George Lepape.


Ze značného počtu umělců, kteří pracovali pro tohoto módního mága, však vyčnívá Rus Romain Tirtoff zvaný Erté. Do Paříže přišel jako dvacetiletý mladík a u Poireta, který ho objevil, nastartoval závratnou kariéru. Přinesl dosud nevídaný mondénně teatrální styl, jeho kresby vynikaly nekonečnou nápaditostí, grácií pózujících figur a překrásnou barevností. Když došlo mezi ním a Poiretem k roztržce, podepsal smlouvu s už tehdy prestižním módním magazínem Harper´s Bazaarem, kde navrhoval titulní stránky celých 25 let.
Ani ženy však nezůstaly pozadu. Ve dvacátých letech se svými návrhy prosadila i Jeanne Lanvin a ve třicátých zase Elsa Schiaparelli, která do svých lehce surrealistických kreseb vkládala nejen nápady, ale i humor.


Nebudu vás unavovat výčtem všech slavných módních ilustrátorů a kreslířů historie. Na jednoho však nesmím zapomenout. Byl to René Grau. Diorův přítel, tvůrce image a všech reklamních kampaní této značky. I když se on sám považoval  spíše za komerčního kreslíře, jeho velkorysé barevné plochy, rozmáchlá gesta a proporční rozdělení plochy je přirovnáváno k obrazům Toulouse-Lautreca.Porovnejte „historii“a žhavou současnost. Mladá generace výtvarníků, grafiků a módních ilustrátorů dobývá nejen stránky exkluzivních módních magazínů, ale i konta reklamních agentů a snobských sběratelů.

Mezi nejžádanější patří vídeňačka Anja Kroncke, svými šarmantními stínovým siluetami si získala i srdce pařížské módní scény.
Graham Rounthwaite proslavil svými komiksově rozpohybovanými postavami ducha londýnských ulic. A k jeho klientům se řadí značka Levi´s nebo hudební kanál MTV.Španěl Jordi Labanda studoval původně průmyslový design (na jeho kresbách je to vidět), ale brzy zjistil, že lidé jsou mnohem zajímavější, a začal se věnovat módní ilustraci.Hyrerealistické práce Saschy Pollach ve stylu airbrush osmdesátých let plně zapadají do nového retrotrendu. Její počítačově vytvořené kýčovité obrazy nacházejí své zákazníky nejen v módních časopisech.A víte, že i česká grafická škola má ve světě módní ilustrace své želízko v ohni?
Mezi těmi nejlepšími se určitě neztratí...
Určitě jste se s jejími působivými obrázky setkaly na stránkách těch nejprestižnějších magazínů.
Jak se vám líbí?

   
29.01.2007 - Krása - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Canadian [*]

  Queen Elle, Nyotaimori: Illustrator nebo Corel Draw by byl pohodlnejsi kazdopadne souhlasim, ne vse je malovane rukou

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:58:17
 2. avatar
  [7] aiša [*]

  moc se mi nelíbí

  superkarma: 0 29.01.2007, 12:44:37
 3. avatar
  [6] wich [*]

  Pěkné, líbí se mi

  superkarma: 0 29.01.2007, 08:41:43
 4. [4] tanecnice [*]

  Nyotaimori: pochybuju,a je to spis ten krejci, to slovo v sobe zahrnuje umeni strihu

  superkarma: 0 29.01.2007, 08:37:59
 5. avatar
  [2] Canadian [*]

  Nyotaimori: jeste tusim "navrhar"

  superkarma: 0 29.01.2007, 01:38:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme