A máme zde další díl naší rubriky Módní abeceda. Dnes se můžete těšit na velmi zajímavé termíny, které začínají na písmeno H. Tak schválně bude nějaký název či pojem, který jste ještě neslyšeli? Tak o tom se právě teď můžete přesvědčit.

Hipster – Je momentálně asi největším trendem mezi pány ve věku mezi dvaceti a třiceti lety, mohou však být i starší. Hipster je člověk, jenž chce být nezávislý na tradičních postojích a zvyklostech, utíká od komerce. Poznat takového správného hipstera nemusí být až tak jednoduché, jelikož jejich styl je velmi různorodý. Můžete ho poznat podle několika základních náležitostí, které většinou splňují do posledního puntíku. Mezi ně patří obliba nezávislé hudby, a co se týká oblékání, těžko je najdete v obchodech se značkovou módou, nejčastěji vyhledávají vintage módu, která se v běžných konfekcích neobjevuje. Posledním trendem mezi hipstery je především plnovous či delší strniště, podle toho byste je mohli poznat asi nejlépe. A kde se vůbec tento styl vzal? Pojem vznikl někdy ve 40. letech, kdy omladina nejčastěji poslouchala jazz, jejich modlou byl především saxofonista Charlie Parker nebo pianista Harry Gibson. Nynější styl se začal znovu objevovat někdy kolem 90. let 20. století jako reakce na komerční život střední třídy, kteří mladí prostě odmítali respektovat, a tak se trhli a vyznávají svůj svět, který je podle nich mnohem jednodušší a krásnější než život obyčejného smrtelníka.  

sa
Zdroj foto: https://www.facebook.com/DomandAdrian/photos_stream

Haute couture – Už jste slyšeli tento pojem? Ne? Haute couture označuje vrchol módní tvorby. V mekce módy, v Paříži, se takto ve 20. století označovali návrháři, kteří tvořili tzv. vysokou módu. Modely s označením Haute couture v dnešní době určují módní styly a každoročně se jimi na přehlídkách předních světových návrhářů inspiruje celý módní průmysl. Přehlídky, kde se prezentují tyto modely, jsou velmi nákladné, jelikož se jedná o nejvyšší módní tvorbu, tak i prostory musí být luxusní, stejně jako modelky a VIP osobnosti. Jak už název napovídá, pokud si budete chtít pořídit nějaký takový kousek, musíte počítat s vysokou pořizovací cenou. Ta se může pohybovat v řádkách statisíců a vyšplhat se může až do několika miliónů. Titulem Haute couture se pyšní například módní dům Chanel, Christian Dior, Versace, Christian Lacroix, Yves Saint Laurent a další.

sd
Model s označením Haute couture, který má na svědomí módní dům Chanel
Zdroj foto: http://www.chanel.com/

Móda je to, co vám návrháři nabízejí čtyřikrát do roka. Styl je to, co si sami vyberete.
 
Lauren Hutton

Hunter – Pokud toužíte po kvalitních, moderních a hlavně nápaditých holinkách, tak rozhodně Hunter je tím pravým výrobcem. V minulosti tato značka získala nespočet ocenění a o tom, že se jedná o přední výrobce kvalitních gumáků, svědčí i to, že se stala dodavatelskou firmou nepromokavé obuvi celé královské rodiny. Obutí této anglické firmy nosí i známe osobnosti z celého světa, jejich velkou fanynkou je například Kate Moss, Naomi Campbell, Ema Watson…

s

Gumáky značky Hunter, 3190 Kč, www.hunter-boot.cz

Hedvábí – Pojem hedvábí zná asi každý, ale možná málokdo ví, jak takové pravé hedvábí vzniká. Tento luxusní a velmi oblíbený materiál si stále drží svůj punc a nádech luxusu, ač je v poslední době často nahrazován syntetickým hedvábím. Ženy, které chtějí jen to nejlepší, se k pravému hedvábí stále rády vracejí. Pojďme se tedy podívat, jak se přírodní neboli pravé hedvábí vyrábí. Za vše můžeme poděkovat nočnímu motýlovi, který se jmenuje Bourec morušový, a chová se hlavně na severu Číny a v Íránu. Hedvábí je tvořeno z jeho výměšků žláz, ty jsou vylučovány housenkou ze dvou žláz, které jsou umístěny na její hlavě. Kokon, který vznikne díky vyloučení výměšku, je tvořen jediným nepřerušeným hedvábným vláknem, které je od 300 do 900 metrů dlouhé. K výrobě jednoho kilogramu hedvábí je potřeba asi 2–3 tisíce kusů kokonů.

ads
Kukly bource morušového určené k výrobě hedvábí.
Zdroj foto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hedv%C3%A1b%C3%AD

Halenka – Módní kousek, který má ve svém šatníku snad každá žena. Jedná se totiž každoročně o navýsost trendy záležitost, které působí velmi žensky, příjemně se nosí a její využití je nepřeberné. Hodí se jak k džínsům, tak i k sukni, v zimě skvěle koresponduje s legínami a kozačkami. V létě jistě oceníte její prodyšnost a trendy budete, pokud si ji vezmete k džínovým šortkám a k nim obujete letní kozačky či módní gladiátorky.

x
Halenka 1899 Kč, www.zoot.cz

Čtěte také:

Reklama