A je to tu opět, týden utekl jako voda a je zde naše pravidelná rubrika Módní abeceda. Pro dnešní den se budeme věnovat písmenku G, člověk by řekl, že se pod ním moc věcí neukrývá, ale to je omyl. Pojďte se tedy schválně podívat na to, co jsme vybrali...

Glamour – Že jste někdy již tento výraz slyšeli? Ano, je to dost možné, jelikož se jedná o velmi často používaný termín. Glamour je druh focení, kdy se fotograf snaží zachytit krásu ženského těla. Nenechte se vyvést z omylu, nejedná se o žádné sprosté fotografie, nýbrž o tzv. všechno a nic. To znamená, že sice kupříkladu modelka může být nahá, ale intimní partie jsou vždy zakryty, buď kusem oblečení, jinou částí těla, či se jedná o šikovnou hru stínů. Glamour není druh focení, který by se využíval například při focení reklamních kampaní atd. Jelikož se na fotografiích neklade důraz na oblečení, nýbrž na modelku jako bytost. Teď si možná můžete myslet, že glamour modelky jsou vždy bez oblečení, ale to také není pravda. Mohou být oblečené, ale vždy musí vyvolat v oku diváka pocit jakéhosi erotického a sexuálního napětí.

ds
Zdroj foto: https://www.facebook.com/Paris.Glamour.Studio?fref=ts

Givenchy – Bylo velmi těžké se rozhodnout, zda zmínit módní libůstku Gucci, nebo tuto francouzskou legendu, ale pojďme se tedy podívat na to, jak vůbec Givenchy značka vznikla. Jejím otcem je Hubert de Givenchy, který roku 1952 otevřel svůj první salon na Monceau Plain a ihned se svou první kolekcí sklízí velký úspěch. V té době se ikonou značky stala Bettina Graziani, která byla úspěšnou modelkou, a Hubert speciálně pro ni vytvořil legendární halenku Bettina. Rok poté se Hubert setkal s božskou Audrey Hepburn, která pro něj byla múzou, a pojilo je 40 let dlouhé přátelství, kdy Audrey byla i velvyslankyní značky. Značka se později začala rychle šířit po celém světě a měla až neskutečný úspěch. V roce 1995 odešel slavný zakladatel Givenchy do penze a zastoupil ho neméně slavný návrhář John Galliano, kterého později vystřídal světově vyhledávaný návrhář Alexander McQueen. Ten ve společnosti Givenchy kraloval čtyři roky, po něm na pomyslný trůn značky usedl Julien Macdonald, kterého po dvou letech nahradil Riccardo Tisci.
I přesto, že značka ve světovém módním průmyslu funguje již desítky let, tak stále její jméno patří na pomyslný Olymp. Miliony žen halí svá těla do kousků Givenchy a další zástupy žen si přejí alespoň jeden kousek vlastnit. Ještě na závěr nesmíme zapomenout zmínit, že Givenchy nenabízí pouze skvostně kousky oblečení, ale je i špičkou v kosmetickém světě.

s

ds
www.givenchy.com

Oděv vznikl z touhy zakrýt některé části těla proto, aby byly záměrně zdůrazněny.
Gina Lollobrigida

Gumáky – Kdo by neznal tradiční holinky. Vždyť již od raného věku zdobily naše nožky a měly nás udržet alespoň trochu v suchu. Za jejich boom vděčíme Arthurovi Wellesleyemu, který je v 19. století zpopularizoval, ale jejich historie sahá až do 18. století. Klasické holínky tak, jak je známe, jsou vyráběny z kvalitních PVC materiálů. Jenže módní trendy si žádají určitě změny, a tak i gumáky prošly menšími úpravami. Sice v základu se stále jedná o neprodyšnou obuv, která nás má chránit před mokrem, jen s tím rozdílem, že se vyrábějí z jiných materiálů, tudíž nyní na holínce můžete vidět i kůži, semiš atd.

as
Módní holínky, Tommy Hilfiger, Destroystores.cz, 4099 Kč

Grunge – Je dost možně, že tohle slovíčko jste ještě nikdy neslyšeli, ale existuje. Jedná se o styl oblékání, který spočívá v tom, že se lidé oblékají jako dělníci. Teď si asi představíte klasického dělníka v montérkách, ale tak to není. Ti, jenž preferují grunge, mají v oblibě různé košile, nejčastěji pak ty flanelové, roztrhané kalhoty, tenisky, nejoblíbenější jsou ty značky Converse. Jak už sám název vypovídá (grunge znamená špinavý, roztrhaný) jedná se o takové kousky, které na oko působí nedbalým, starým a obnošeným dojmem. Budete se divit, ale i takové kousky naleznete v našich obchodech a jejich pořizovací cena se někdy může šplhat pěkně vysoko, jelikož poptávka po takových kouscích stále roste.

cx
Zdroj foto: https://www.facebook.com/pages/Grunge-Style/263234920551673?sk=photos_stream

Gobelín – Též můžete znát pod názvem tapisérie, jedná se o ručně tkaný, většinou vlněný nástěnný koberec. Gobelín sáhá hluboko do naší historie a čemž svědčí i nejstarší zachovalý nález v Evropě – Abrahamův koberec z roku 1150. I přes svou tisíciletou tradici se gobelíny tvoří dodnes, i u nás najdete manufaktury, které se stále ruční výrobou gobelínu zabývají. Možná se teď divíte, proč jej zmiňujeme v módní abecedě, když se jedná o koberec, který přece nemá s módou mnoho společného. Jenže, gobelín má i mnoho variací, které se sice označují za nepravé, ale stále spadají pod gobelín, mezi ně patří i vyšívaný gobelín. Petit point je bodová gobelínová výšivka z drobných křížkových stehů, kterou můžete vidět i na kabelkách, šatech, atd.

sd
Sametová taška s gobelínovou květinovou výšivkou, www.marlen.cz, 1990 Kč

Čtěte také:

Reklama