Již počtvrté vám přinášíme módní pojmy, které se skrývají pod jednotlivými písmeny. Tentokrát se zaměříme na písmeno E, které se sice pod sebou mnohou názvů neskrývá, ale i tak se jich pár najde. A co vše se tedy pod tímto písmenkem nachází, se dozvíte právě teď.

Elestan – Určitě jste tento pojem již mnohokrát slyšeli, jedná se totiž o syntetické vlákno, které dodává materiálům pružnost. Polyuretanové vlákno je celkem mladíčkem, vzniklo roku 1959 a bylo vyvinuto americkou firmou DuPont. Již tenkrát bylo jasné, že se jedná o revoluční materiál, a také tomu tak je. Je využíván téměř ve všech kouscích oblečení od spodního prádla přes trička, kalhoty až po svetříky. Využívá se hojně ve všech koutech země, ne všude se ale nazývá elastan. Asi nejznámější je pod názvem Lycra, ale může být pojmenován i jako Dorlastan, Elaspan, Linel apod.

sda
Košilka, 529 Kč, New Yorker

Emilio Pucci – Tohoto italského návrháře rozhodně nesmíme opomenout, a to ihned z několika důvodů.  Tím prvním je, že Emilio Pucci a především pak jeho modely se již několik desítek let pohybují na pomyslném piedestalu módního světa. Tím druhým důvodem je, že letos je to přesně sto let, co se Emilio narodil. Ve svých módních počátcích se věnoval pouze lyžařskému oblečení, jelikož byl vášnivým sportovcem. Jeho modely měly velké úspěchy, a proto později rozšířil své portfolio. Emilio nikdy nedělal nic za účelem především zbohatnout. Byl z velmi bohaté šlechtické rodiny, která o peníze opravdu neměla nouzi, a možná díky tomu se stal takovou módní ikonou. Na jeho kouscích bylo vidět, že jsou navrhované s láskou, citem a že ho jeho „koníček“ ho opravdu baví, což se samozřejmě promítlo do jednotlivých modelů. Jeho velkou obdivovatelkou mimo jiné byla božská Marylin Monroe. Byl velmi ambiciózní, proto mu pouze oblečení nestačilo a rozšířil své kolekce o doplňky a pro ženy potřebnou kosmetiku. Po jeho smrti (1992) se o impérium s názvem Emilio Pucci stará jeho dcera, která jde úspěšně v otcových šlépějích.

sda

sda
Ukázka z kolekce podzim/zima 2014/15
Foto: http://home.emiliopucci.com/

Elle – Každá z vás jistě alespoň jednou měla v ruce tento prestižní časopis. Jedná se o nejprodávanější módní časopis na celém světě a dá se říct, že je takovým guru v oblasti módy. Prodává se již přes padesát let a dnes vychází ve 33 zemích světa, i u nás. Je to měsíčník a česká edice má často i kolem 300 stran nejen módy, ale i kosmetiky, různých ženských témat, rozhovorů atd. Součástí časopisu jsou běžně i různé bonusy jako vzorky kosmetiky, parfémů, atd.

asd
Zdroj foto: http://www.elle.cz/

Elite Model Look – Jedná se o prestižní soutěž, která již odstartovala kariéru mnoha slavným modelkám a topmodelkám, které se staly hvězdami právě díky této soutěži. A která jména vděčí organizátorům akce za svůj úspěch? Rozhodně můžeme zmínit Lindu Vojtovou, Lindu Nývltovou, Kristínu Chrástekovou, Ester Geislerovou, Denisu Dvořákovou, Michaelu Kociánovou ad. Možná některý tato jména neznáte, ale věřte, že ve světě se jedná o velmi úspěšné ženy, jejichž tváře zdobí obálky prestižních časopisů. Tato soutěž je každoročně jednou z nejdůležitějších akcí v módním světě, a to již od roku 1983, v ČR začala soutěž Elite Model Look později, a to roku 1991.

sad
Krásná Linda Vojtová
Zdroj foto: https://www.facebook.com/LindaVojtova?fref=ts

Embroidery – Tak schválně, kdo z vás ví, o co se jedná? Toto anglické slovíčko se dá přeložit jako výšivka. Tudíž když uvidíte tento název, už budete vědět, že se jedná o kousek oblečení s výšivkou.

asd
Šaty, 1650 Kč, Tamsinlondon.cz

Čtěte také:

Reklama