cukroví

Vánoční pečení je v mnoha rodinách tradicí, která se neporušuje. V dostatečném předstihu před vánočními svátky se sepíše seznam cukroví, nakoupí suroviny a pečení může začít. Někde se peče postupně, každý víkend něco jiného. Jinde se udělá velké pečení, kdy se jeden den napečou suché základy a na druhý den se cukroví naplní krémem, marmeládou a nazdobí čokoládou.

Rodiny s malými dětmi mají o zábavu postaráno. Stačí dětem připravit těsto na perníčky, uvolnit jim stůl, půjčit formičky a máte během krátké doby plné plechy nejrůznějších tvarů. Perníčků totiž není nikdy dost. Zručnější maminky na nich dokážou vytvořit krásné jemné zdobení z ušlehaného bílkového sněhu. Stejně tak krásně je ale zvládnou nazdobit i děti. A kdo nemá bílkovou polevu rád, vystačí si s perníčkem bez ozdob. Jsou totiž výborné i bez nich.

Tradičním cukrovím, které objevíte snad v každé domácnosti, jsou vanilkové rohlíčky. Názory na to, jestli mají být z mandlí, lískových nebo vlašských ořechů, se liší. Chutnají všechny skvěle. Důležité je obalit je ještě za horka ve směsi moučkového cukru s vanilkou. To jim dodá tu správnou vánoční chuť. Milovníci zdravého pečení můžou rohlíčky vyzkoušet z celozrnné špaldové mouky. V kombinaci s vlašskými ořechy jsou dokonalé!

Další stálicí na talíři s vánočním cukrovím je linecké. Hvězdičky, kolečka, srdíčka. To jsou nejčastější tvary. Jemný máslový základ, plněný marmeládou, která musí chuťově vyniknout. Výborně se hodí rybízová nebo višňová. Svěží variací na klasiku jsou kolečka plněná pomerančovým džemem, politá hořkou čokoládou. Zaručujeme vám naprosto dokonalou kombinaci chutí.

Kokosky. I ty patří na vánoční stůl. Pevný bílkový sníh, do kterého se přimíchá kokos. Někdy se ještě marmeládou přilepují na kolečka z lineckého těsta. Klasika, která se nikdy nepřejí. Výtečné jsou i obyčejné bílkové pusinky, které milují především děti. Chcete letos vyzkoušet něco nového a nebojíte se složitých receptů? Upečte si miniaturní francouzské makronky.
Bílkový sníh doplňuje cukrový rozvar a najemno namleté loupané mandle. Při správném dodržení postupu vykouzlíte skořápky, které se budou rozplývat na jazyku. Do nich potom plníte krém podle vaší vlastní chuti. Co třeba čokoládový se smetanou? Nebo maliny s mascarpone.

Nepečené cukroví připravujeme až těsně před Stědrým dnem. Nemá příliš dlouhou trvanlivost, ale žádná slavnostní tabule se bez něj neobejde. Na klasické rumové čokoládové kuličky nezapomeňte použít to nejkvalitnější kakao a nešetřete ani na rumu. Velice hezky se vedle těchto tmavých kuliček budou vyjímat smetanově bílé. Ty můžete připravit z kokosu, másla a slazeného kondenzovaného mléka. Uvnitř skrytá loupaná mandlička je chutným překvapením.

Kdo chce trochu zdravější cukroví, může vyzkoušet nejrůznější sušenky. Směs celozrnné mouky, ořechů, ovesných vloček a sušeného ovoce je skvělá kombinace. Z jednoduchého těsta uděláte malá kolečka, která na plechu upečete v troubě. Některá kolečka můžete pokapat trochou kvalitní čokolády.

Jaké cukroví pečete vy? Máte rádi klasiku, nebo každý rok zkoušíte nové recepty?
Máte nějaké přání, který recept byste si u nás chtěli přečíst? Který za vás máme vyzkoušet?

Reklama