WCStěhujete se do nového, nebo se, hlavně psychicky, připravujete na rekonstrukci bytového jádra v bytě současném? Už víte, že obklady budou modré, vana dřevěná a na stropě úsporné žárovky, které mění barvu podle vaší stávající nálady. Často však do poslední chvíle nevíme, jakou vybereme toaletu. Přitom by si právě tato místnost zasluhovala náležitou pozornost. Pojďme si říct, co je dobré si při výběru toalety promyslet.

Toaleta prošla v historii dlouhým vývojem a mnoha změnám. Za vynález dnešní podoby splachovacího záchodu vděčíme Siru Johnu Haringtonovi, který s tímto nápadem přišel v roce 1596. Z anglického spojení Water Closet pak pochází celosvětově známá zkratka WC, která označuje toalety vybavené vodním splachováním.

V současné době lze vybírat z nepřeberného množství různých tvarů, barev a rozměrů mís. Nejvýznamnější rozdíl však nespočívá pouze v samotném vzhledu toalety, ale zejména v jejich kotvení a systému splachování. To znamená, že buďto můžete mít závěsný záchod se zabudovanou nádržkou, nebo stojící kombi klozet.

WCS nohou nebo bez nohy?

Stále větší popularitě se v posledních letech těší právě závěsné toalety, které jsou oproti ostatním prostorově úspornější. Nádržka je totiž zabudována ve stěně, a tak je vidět pouze splachovadlo. Tento typ toalet navíc postrádá tzv. nohu, díky čemuž je doslova zavěšena na stěně. Díky závěsnému systému je úklid toalety snazší a udržování čistoty v jejím okolí jednodušší. Konstrukce závěsných záchodů unesou váhu až 300 kg, proto se na ně může bez obav posadit opravdu každý. Velká výhoda spočívá také v jejich přizpůsobitelné výšce, což se hodí zejména v případě, že v bytě žije hůře pohyblivý senior, jenž má problém se vstáváním.

WCTip odborníka:

„Při výběru nového WC se zaměřte také na jeho glazuru. Kvalitní materiál totiž snižuje pravděpodobnost šíření mikroorganismů. Díky novým technologiím jsou i desky a sedátka s povrchem upraveným proti bakteriím, čímž můžete chránit nejen svou rodinu,“ nabádá Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnost, OBI Praha - Štěrboholy.

WCS uzavřeným nebo otevřeným okruhem?

V podstatě existují dva typy splachování, a to s uzavřeným nebo otevřeným okruhem. Zatímco u otevřeného splachovacího okruhu voda volně vytéká do celé mísy, klozety opatřené uzavřeným okruhem jsou vybaveny malými otvory, z nichž voda vytéká rovnoměrně. Dále je možné vybírat mezi toaletami s hlubokým a plochým splachováním. Klozety s hlubokým splachováním se vyznačují tím, že obsah dopadá přímo do zavodněné části mísy, naopak u druhého typu dopadá obsah na pevnou plochu.

Při výběru vhodné toalety je vhodné se zaměřit nejen na mísu, ale i na samotná splachovadla. Některé typy novějších splachovadel jsou osazeny dvěma tlačítky pro oddělené splachování. Větší tlačítko většinou na 6-8 litrů a menší na 3-4 litry vody, čímž efektivně šetříte vodu i peníze.

Alternativa toalety

WCNa místech, kde není kanalizace a vodovodní řád doposud zaveden nebo se jeho výstavba ani neplánuje, jako jsou například chaty či chalupy pro kempování, je chytrým řešením pořízení si chemického záchodu. Ten je tvořen ze dvou částí - nádržky na vodu, kterou se splachuje a sběrná nádoba, do které se nalije voda a chemický přípravek na rozkládání. Doporučuje se používat speciální toaletní papír, který se snadněji rozkládá. Všechny tyto speciální potřeby i samotný chemický záchod je možné pořídit v kterémkoliv hobbymarketu OBI.

Doplňky

WCToaletu si ke své spokojenosti a maximálnímu pocitu pohodlí můžete doladit množstvím doplňků. Nejvíce exponované sedátko lze pořídit z různého materiálu a v rozličném designovém provedení. Mezi nejoblíbenější, zejména kvůli odolnosti a hygieně, patří kvalitní plastová sedátka, vyrábějí se ale i dřevěná nebo pryskyřicová. Hladká textura plastu nebo dřeva může skvěle doladit celkový vzhled koupelny, nicméně populární jsou i prkénka se vzorem. Jejich prostřednictvím tak můžeme naše záchody proměnit v pole plné slunečnic, tichomořský ostrov nebo povrch s imitací kapek.

V současné době si můžete vybírat ze široké nabídky i dalších moderních doplňků, které usnadňují údržbu toalety i její samotné používání. Speciální štětky vám umožní snadnější a hygieničtější čištění, díky držákům na toaletní papír se pro něj nebudete muset ohýbat a skříňky vám zajistí jejich organizované uskladnění.

Už si budete svou toaletu náležitě hýčkat?

Více inspirace najdete na www.obi.cz

Reklama