Styl

Modelky „plus size"! Že by svítalo na lepší časy?

Často se stává, že pod mými články o módě spíš diskutujete nad hubeností modelek než nad tím, co mají na sobě. Těžko se mi vysvětluje, proč tomu tak je, protože to sama nevím. Proč stále trvá trend anorektiček a jestli se můžou v modelingu prosadit i dívky "krev a mlíko" jsem se zeptala osoby nad míru povolané. Ředitele modelingové agentury PH Model Petra Holance.

dh

Ve světě se stále diskutuje o tom, že trend hubených modelek je na ústupu, ale když tak sleduji světové přehlídky, praxe trochu pokulhává. Stále jsou v kurzu dívky, které jsou kost a kůže. Jak je to ve vaší modelingové agentuře?

phModelingové agentury se řídí požadavky klientů a snaží se zastupovat takové modelky, které jejich požadavkům vyhovují. V tomto ohledu se vkus návrhářů, i přes celosvětovou diskuzi na toto téma příliš nemění. Ale je třeba dodat, že módní mola jsou pouze jedním z odvětví modelingu a je mnoho modelek, které jsou velmi úspěšné, ale díky jejich “normálně” štíhlé postavě je na molech neuvidíme.

Liší se nějak výběr modelek ve vaší agentuře od světových trendů?Pokud ano, tak čím?

Modeling je mezinárodní business a pokud chce modelka, potažmo její agent, uspět, musí mít již předem představu, na jeké klienty, kdy a v jaké části světa se zaměřit. To je první úvaha, kterou máme při výběru modelek. Je docela běžné, že se některé naše modelky i po několika letech spolupráce s PH ani neznají, protože každá z nich pracuje pro jiný typ zakázek a v jiných částech světa.

Ale abych odpověděl na otázku, ano řídíme se trendy, respektive požadavky našich klientů, tedy světovými trendy, jestli to tak chcete nazývat. Musím ale dodat, že nemám pocit, že by byly nejaké naše české a nejake cizí trendy. My na věc tak nenahlížíme.

Některé české módní návrhářky si pro svoje přehlídky vybírají i ženy(většinou slavné osobnosti z řad hereček a zpěvaček), které nesplňují tak přísná kritéria co se věku a váhy týče a slaví s tím úspěchy. Čím si to vysvětlujete

Je to jejich marketing. Někteří návrháři (a nejen návrháři) se snaží upozornit na to, kdo jejich šaty nosí, někteří jiní na to, jak jejich šaty vypadají, někteří i na obojí.

Neuvažujete o něčem takovém?

Jsou agentury, které se specializují na zastupování osobností pro jejich reklamní aktivity, ale to je jiný business. Sportovci, herci, herečky, zpěvákci a jiné osobnosti. Zastoupení vítězek soutěžě Miss by mělo mít spíše takový charakter. Málokterá vítězka soutěže krásy se stane i dobrou modelkou. Naše úzká spolupráce s Miss Marketing a její ředitelkou Michaelou Maláčovou napovídá o některých našich záměrech do budoucna.

Existuje vůbec nějaká česká modelingová agentura, která by si vybírala i modelky řekněme „ženštějších“ tvarů?

phAno, PH Model Management zastupuje i takové modelky. Neděláme to dlouho a nemame takových modelek mnoho, ale celkem se nám v tomto směru daří. Postupně budejeme tzv. Plus Size divizi.

Je paradoxní, že některé z takových modelek mají tendenci hubnout, což může způsobit ztrátu zakázek. Naštěstí máme nedaleko kanceláře fast food. Kdyz nějaká “plus size” modelka zhubne, tak potom musí pod dohledem pracovníka do fast foodu a sníst co se do ní vejde. Je to tvrdý business!

….delám si legraci.

Co říkáte na návrat slavných světových topmodelek, které se svým věkem řadí spíš ke střední generaci? Mají ještě vůbec šanci se vedle mladičkých a neokoukaných tváří prosadit?

Myslím, že modelky jako Claudie Schifferová, Eva Herzigová, Kate Mossová a další ikony modelingu 90.let nemají potřebu se prosazovat. Oni se už prosadily a tento stav očividně trvá, protože je všichni chceme i nadále vidět na fotografiích, na titulních stranách a reklamních kampaních. My zákazníci si je žádáme a ony nám za patřičný honorář vyhoví.

Která modelka z vaší agentury uspěla ve světě? Čím je podle vás  výjimečná?

Kupříkladu Bára Holotová. Její exteriér je skvělý, ale síla její osobnosti dělá rozdíl oproti ostatním modelkám.

Nebo Kristyna “Kristy” Kaurová (foto) Jeji ojedinělý “look” přesně padl do oka stylistům od Calvina Kleina, Givanchy, Alexandra McQueena a dalších. Během minulého fashion weeku se z ní přes noc stala hvězda.

Ale mohu zmítit i Libora Duška (foto) Myslim, že Libor nikdy neuvažoval o kariéře modela. Náhodou jsme si ho vyhlídli a dnes patří k nejžádanějším modelům z východní evropy. Pracuje pro Louis Vuitton, Givenchy, Roberto Cavali a dalsi. Libora ctí jeho skromnost a také čerstvý diplom inženýra. Je důkazem, že ne každý model je jen nafoukaný panák.

Co byste  poradil  rodičům dívek,  nebo i chlapců, kteří se chtějí věnovat modelingu?

phAť k modelingu nepřistupují jako k letní brigádě. Pokud modeling jejich dcery má mít nějaký pozitivní dopad pro její budoucnost, musí k němu přistupovat jako k businessu s výhledem na několik let dopředu. At´ se pečlivě informují o agentuře s kterou hodlají spolupracovat. Ať nikomu neplatí předem za to, že jim slíbí, že z jejich dcery udělá modelku. Ať se oprostí od předsudků, které tuto profesi provází – ve většině případů to není pravda. Ať se jejich dcera učí anglicky, nezapomíná na slušné vychování a odpovědnost vůči lidem, kteří pro ni pracují.

V PH vyžadujeme schůzku s rodiči každé začínající modelky. Myslíme si, že její rodina musí mít podrobné informace o tom co, kde a proč jejich dcera má dělat. Jen tak to může dělat dobře a s nezbytnou podporou svého zázemí doma.

Jaká jsou rizika spojená s tímto povoláním?

Pokud se ptáte na drogy, anorexii a zhýralý způsob života vůbec, mohu říci, že se modeling jako odvětví showbusinessu za posledních 30 let naprosto změnil a zprofesionizoval. Úspěšní jsou ti, kteří dokáží dobře odvádět svoji práci a s tím se nic z výše zmíněného neslučuje. Ano, taková nebezpečí hrozí, stejně jako hrozí ve škole, na diskotéce nebo jinde. Myslím si, že ti kteří se dostanou na “šikmou plochu” by se na ní dostali i bez modelingu.

Jak modelky vyhledáváte?

phJsme přítomni na všemožných soutěžích, sledujeme weby kde začínající modelky umisťují sve fotografie, mnoho dívek nám zasíla své fotografie. Především ale máme několik spolupracovníků, kteří se zabývají hledáním tváří na místech, kde se koncentruje mládež. Většinou ti, které by nikdy samo nenapadlo se modelingem zabývat jsou ti s největším talentem. A naopak.

 Kdyby za vámi přišla hezká třicátnice s tím, že se chce stát modelkou, co byste jí řekl?

Snažíte se mě dostat do rozpaků. Myslím, že se to zatím nestalo ……..zeptal bych se, jestli nemá dceru.

A co by řekl fotbalový trenér 40- ti letému chlápkovi, který by se ptal jestli může začít s kariérou  profesionálního fotbalisty?

Jakým způsobem“nevhodné“typy odmítáte

To samozřejmě není nic příjemného. Modeling nutně nesouvisí s obecně uznávanou krásou. Snažíme se, aby bylo zřejmé, že na to tak pohlížíme. V podstatě by to mělo vyznít stejně, jako když je někdo odmítnut při pohovoru na jakékoliv jiné zaměstnání. 

Jaké ženy se líbí vám? Dokážete se na ně podívat i jinak, než očima ředitele modelingové agentury?

Já mám oči jen jedny. Netuším, jestli bych se na ženy díval jinak, kdybych měl jinou práci. Ano, moje přítelkyně je modelka, ale práce je v našem vztahu okrajové téma. Líbí se mi, že jezdí skvěle na snowboardu, že se naučila řídit motorku, že studuje práva, že jeden den lezeme po horách nebo pečeme buřty na ohýnku a druhý den dokáže stát ve studiu před fotákem na druhém konci světa.

   
16.02.2010 - Krása - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [20] monikaa [*]

  Modelky Brno jsou krásné, nelíbí se mi vychrtlé modelky

  superkarma: 0 14.02.2011, 11:23:39
 2. avatar
  [19] wich [*]

  xenie — #18 Nosím velikost 34, džíny třeba i 32 a jako vychrtlá anorektička si určitě nepřipadám, a chlapeckou se má postava též nazvat nedá Sml32

  superkarma: 0 16.02.2010, 22:52:18
 3. [18] xenie [*]

  trend anorekticek trva proto, ze navrhari jsou vesmes buzeranti, takze preferuji chlapecke postavy  ...a navic na model velikosti 34-36 spotrebuji mene materialu nez na model velikosti 40 a vic...  off topic: skoda A.McQuena, to byl krasnej chlap...

  1. na komentář reaguje wich — #19
  superkarma: 0 16.02.2010, 19:35:05
 4. avatar
  [17] RenataP [*]

  ToraToraTora — #16 jojo, tak to už chápu. Prostě samec.

  superkarma: 0 16.02.2010, 14:38:06
 5. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  RenataP — #14 spíš něco, u čeho nemusím bátad, zda se to již holí a nebo zda se to vůbec kdy holit bude

  1. na komentář reaguje RenataP — #17
  superkarma: 0 16.02.2010, 13:06:58
 6. avatar
  [15] wich [*]

  RenataP — #14 Já myslím, že mezi šampónem a nemytým čunětem je ještě široké spektrum, kam se ti hezcí, upravení a voňaví sympaťáci nějak popasují Sml9

  superkarma: 0 16.02.2010, 13:01:37
 7. avatar
  [14] RenataP [*]

  ToraToraTora — #13 chlapy jako nemytý čuňata a ženský jako prasnice?

  Sml52Sml57

  1. na komentář reaguje wich — #15
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #16
  superkarma: 0 16.02.2010, 12:58:18
 8. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Dano, my nadáváme nejen na vyhublé modelky, ale i na chlapy, co vypadají jako šamponi....dočkáme se nápravy? Sml58

  1. na komentář reaguje RenataP — #14
  superkarma: 0 16.02.2010, 11:45:03
 9. [12] macamala [*]

  Nejlépe se nakupuje u našich západních sousedů.Sml16 Výběr je daleko širší. Navíc řada věcí přijde další sezonu jako nová kolekce k nám.

  superkarma: 0 16.02.2010, 11:35:07
 10. avatar
  [11] wich [*]

  Vy si všechny vážně kupujete modely z přehlídkových mol? Já nakupuji většinou v Orsay, Zebře, Zaře a jiné konfekci a tam tedy většinou daný kousek obléká ramínko, případně figurína Sml80

  superkarma: 0 16.02.2010, 11:04:09
 11. avatar
  [10] átéčko [*]

  jiti — #9 To si člověk řekne, tohle se na mě nebude hodit, na tohle jsem stará a tlustá.

  Protože už má 30 a BMI20

  superkarma: 0 16.02.2010, 10:37:01
 12. avatar
  [9] jiti [*]

  Suzanne — #4 Přesně tak. I já si raději koupím kousek pokud je předveden na normální ženské ne na chodícím ramínku.

  1. na komentář reaguje átéčko — #10
  superkarma: 0 16.02.2010, 10:10:14
 13. avatar
  [8] jiti [*]

  Taky by mne nějaká size plus zajímala. Bude vysoká 180 cm a vážit ne 50 ale 58 kilo! Kdo v dnešní době má BMI víc než 20 je tlustej. AŤ se rozhlížím jak se rozhlížím, zase tak moc lidí s nadváhou (opravdu nadváhou) není. Spíš je trochu problém že se nehýbeme, povadlý zadky a břicha to ano.

  superkarma: 0 16.02.2010, 10:08:06
 14. avatar
  [7] wich [*]

  V ČR je hlavním problémem nadváha, spíše už obezita (jen se kolem sebe rozhlédněte v obchodě, na ulici, v divadla... co vidíte? Sml58). Tak radši energii vložte na řešení reálných problémů, ne hrstku modelek s podváhou. Že ve fabrikách lidi stojí 8 hodin za pásem a likvudují si klouby a páteř, vám je jedno - prostě daň za práci, tak proč by vás měla zajímat zrovna štíhlost modelek - taky daň za práci Sml80

  superkarma: 0 16.02.2010, 09:21:39
 15. avatar
  [6] Juana [*]

  To jsou  kecy, znám ženskou, které je 28 a živí se v USA modelingem, přímo na přehlídkách. Ať mi tu pán nekecá, že třicátnice je na modeling stará.

  superkarma: 0 16.02.2010, 09:13:38
 16. avatar
  [5] *modrá [*]

  To co je na fotkách u článku (těch větších) tak to je dost hrůza :-)

  superkarma: 0 16.02.2010, 08:07:03
 17. avatar
  [4] Suzanne [*]

  RenataP — #3 Kdysi bývaly v Tescu přehlídky a tam určitě chodily třicátnice. I starší. Krásný baby! A člověk si dokázal představit, jak model vypadá na normální babě, ne na sedmnáctce.

  1. na komentář reaguje jiti — #9
  superkarma: 0 16.02.2010, 08:00:34
 18. avatar
  [3] RenataP [*]

  Dante Alighieri — #2 no což teprve XL, žejo... To je podle mě pořád ještě normální... Občas mám XL a jsem podle BMI u hranice vychrtlosti, tak fakt nevím, kdo může nosit XXS...

  ...moje děti?

  A je hnus velebnosti, že ve 30 je ženská stará na molo. Sakra není... co je hezkých vnadných 30tnic!!! A že by jim to slušelo, protože JSOU NORMÁLNÍ. Ne ty rachitický mrtvoly - ale holt je třeba asi šetřit materiálem na ty nenositelný hadry nebo jsou návrháři zblbý tím, jak se kdysi naučili kreslit návrhy na ty vyčáhlý postavičky...

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 0 16.02.2010, 07:16:27
 19. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  mysak — #1 Podle mě vypadají tak, že nemají 45 kg, ale 50... Nebo nemají velikost XXS, ale jenom XS.

  Žvásty, že vychrtlost z mol ustupuje, mě unavují. Jsou to jen kecy. Jsme ještě hodně daleko od toho, než tam budou chodit holky jako já, co nosí velikost L. Jestli k tomu tedy vůbec někdy dojde... Prostě ať si ty žvásty nechaj´, když dobře vědí, jak to je! Sml24

  1. na komentář reaguje RenataP — #3
  superkarma: 0 16.02.2010, 01:07:00
 20. avatar
  [1] mysak [*]

  že teda nějaké plus size modelky pro představu ukázali.. Sml30

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #2
  superkarma: 0 16.02.2010, 00:58:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme