Zamyslete se, ve vašem okolí se určitě nachází někdo, komu by rc modely na dálkové ovládání udělaly radost. Bratr, syn, přítel, nebo dokonce tatínek? Kdo z nich bude ten šťastný, kterému darujete hračku?


Dronem zabodujete zejména u mladších generací
O dronech jste již jistě slyšely. Některé firmy v zahraničí je používají k doručování balíčků, filmaři je užívají pro pořizování záběrů z výšky, záchranné organizace v Africe pomocí nich doručují léky do odlehlých oblastí. Jedná se v podstatě o malé létající stroje, které bývají často vybavené kamerou. Někdy se řídí ovladačem, jindy aplikací v telefonu. Dají se s nimi natáčet hezká videa, ale i dělat nejrůznější triky a otočky. Všechno záleží na tom, jaký model vyberete.


Obrovskou výhodou je, že drony jsou snadno dostupným zbožím. Seženete jen nejen ve specializovaných obchodech, ale i ve spoustě e-shopů s elektronikou. Ty nejlevnější se dají koupit pod tisícovku, nejdražší stojí i přes 100 000 Kč. Jako dárek pro člověka, který s dronem ještě nikdy nelétal, bude ale bohatě stačit model v hodnotě cca 1 000 – 3 000 Kč. Kupte klidně nějaký levnější, pokud obdarovaného létání nadchne, pořídí si pak nějaký lepší. Rozhodně se však zaměřte na drony s kamerou, protože bez možnosti pořizovat záběry je zábava jen poloviční.

Milovníky rc skládaček potěšíte spíš letadlem
Modelářství už dnes sice nepatří mezi tak rozšířené koníčky, jako tomu bylo dřív, ale třeba k němu právě svým dárkem někoho přivedete. Zajímá se váš syn o válečnou techniku? Tank nebo bojové letadlo mu pořídit nemůžete, ale jejich zmenšenou verzi ano.

Létat se dronem sice není úplně snadné, nicméně jelikož jsou tyto hračky tolik rozšířené, výrobci na to myslí a produkují i snadno ovladatelné modely. Také rc letadla se vyrábí v kategorii pro začátečníky, tak se na ně zaměřte, pokud obdarovaný s létáním ještě nemá žádné zkušenosti.

Stavebnice kupte pouze člověku, o němž víte, že si modely rád sám skládá, nebo předpokládáte kreativní duši. Například v e-shopu PeckaModel.cz mají moc pěkné stavebnice kolem tisícovky (třeba model El Marabu). Pro náročnější je pak připravený model britské stíhačky Spitfire. Repliky historických letadel mívají většinou velký úspěch, jen si dejte pozor, ať se netrefíte do nějakého, který už váš blízký vlastní.

Zůstanete raději na zemi? Pak kupte rc auto
Létání lidi přitahuje odnepaměti, avšak pohybovat se po zemi je přece jenom snazší. Také jízda s autíčkem na ovládání je jednodušší než létání s rc modelem. Mějte ale na paměti, že pokud budete vybírat rc auta, nebavíme se tu o úplných hračkách. Samozřejmě záleží na cenové hladině, ty dražší varianty už bývají opravdu propracované. Mohou mít i spalovací motor jako běžné automobily, vodíkový pohon, a k dispozici jsou dokonce elektromobily. Dětské modely zakoupíte pod tisíc korun, přesto bývají kvalitní a velmi zdařile napodobují skutečná vozidla.


Podle čeho vybírat?
Hlavním kritériem by měl být věk. Pětiletému synovi pořiďte levnější model s jednoduchým ovládáním. Tatínkovi, který rád kutí a potřebuje zábavu na dlouhé zimní večery, naopak spíš nějaké pěkné letadlo na sestavení. Příteli, jenž miluje moderní technologie, uděláte radost dronem s kamerou.

Dále si určete cenový limit. Mrkněte se do nějakého e-shopu a prohlédněte si, v jakých cenových relacích se vámi požadovaný dárek pohybuje. Dobré modely jsou drahé, nicméně i mezi levnějšími se dají najít velmi kvalitní kousky a začátečníkům budou bohatě stačit.

Rozhodně se neorientujte jen podle ceny a vzhledu, jak mají ženy ve zvyku. Muže budou víc zajímat technické parametry než design. Proto se poraďte s někým, kdo tématu aspoň trochu rozumí. Může to být váš kamarád, manžel, nebo zástupce e-shopu. Nebojte se zavolat či napsat e-mail, případně se stavte někam na prodejnu a pobavte se osobně. Člověku, který se vyzná, většinou stačí říct cenové rozpětí a popsat osobu, pro niž bude dárek určený, a hned vám doporučí pár konkrétních výrobků.

Na závěr pro vás máme ještě jeden dobrý tip pro koupi rc modelů. Vybírejte od výrobců, kteří nejsou úplně neznámí. Daleko lépe se pak budou shánět náhradní díly, nové baterie apod.

Reklama