Zdraví

Mobilní telefony: Opravdu (ne)způsobují rakovinu?

mobile

Už několik let čteme v novinách slovní přestřelky vědců o škodlivosti mobilních telefonů. Olej do ohně přililo vydání práce, která výzkumy o škodlivosti telefonů srovnává.

Hledání pravdy

Spisek analyzující věčně omílané téma mobilní telefony a rakovina vydala pod názvem „Mobilní telefony – 15 důvodů k obavám“ nezávislá občanská sdružení. Na více než 40 stranách čteme kritiku dlouhodobé studie Interphone. Ta běží již od roku 1999 a zaměřuje se zejména na výskyt některých nitrolebečních nádorů: gliomu (nádor z buněk, co jsou oporou pro neurony), neurinomu (nádor z obalů sluchového nervu) a meningeomu (nádor z mozkových obalů). Výsledky studie jsou publikovány pouze částečně – podle nich nemají uživatelé mobilů vyšší riziko vzniku nitrolebečních nádorů, ba dokonce naopak. To je autorům kritického spisku přinejmenším podezřelé. Obávají se zmanipulování studie.

Pachatel neznámý

Rozlousknout oříšek škodlivosti mobilů bude složité. Jednak není známo, proč vůbec a jak vlastně mozkové nádory vznikají. U 5 % z nich má vliv dědičné zatížení, zvýšený výskyt se popisuje u lidí v častém kontaktu s herbicidy, pesticidy či meziprodukty při zpracování ropy a lidí s AIDS. A navíc zdraví člověka ovlivňuje tolik dalších faktorů, že lze jen těžko vytrhávat působení mobilních telefonů z kontextu životního prostředí a životního stylu jednotlivce.

Varovné výsledky

Pokud byly buněčné kultury v laboratoři vystaveny elektromagnetickému záření o podobné intenzitě, jakou vysílají mobily, docházelo v buňkách ke zlomům DNA. Právě poškození DNA stojí na začátku vývoje nádoru. Ale přece jen – tkáňové kultury mají jiné podmínky k růstu než naše buňky. Studie nicméně prokázala, že časté telefonování (zvláště na jedné straně) zvyšuje riziko nádorů slinné žlázy.

Hlavně s rozumem

Technický pokrok zkrátka předběhl naše biologické poznání. Svádět všechny nádory, neplodnost či poruchy psychiky na mobily není tou správnou cestou. Zároveň je dobré mít na mysli, že bezdrátové telefony nejsou tak nevinnou hračkou, jak ji výrobci a prodejci představují. Je tedy lépe mít se na pozoru, zbytečně dlouho a často netelefonovat a snažit se co nejvíce používat handsfree sety.

Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz

   
29.12.2009 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [4] Dana90 [*]

  a ty handsfree tolik neškodí?To je mi ale novinka,ale někde jsem už myslím četla o častém používání mobilu a nemocem s ním spojené.

  superkarma: 0 29.12.2009, 19:55:43
 2. [3] Rikina [*]

  No právě že těch zátěžových faktorů je tolik, a působení se sčítá, že už se nedá říct takhle jednoduše "mobily způsobují to a ono". Sml80 Ale zdravé a neškodné patrně nebudou, jako ostatně cokoli, co vydává elektromagnetické záření.

  superkarma: 0 29.12.2009, 09:42:18
 3. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Kdo ví, možný to je, copak u dospělých, ale děti od mala mobily, no nevím, nevím, asi to nebude to pravý ořechový Sml23

  superkarma: 0 29.12.2009, 06:33:25
 4. [1] ILONESA [*]

  Ježišmarjá, to aby se člověk bál na něco sáhnout - mobily jsou škodlivý, mikrovlnky taky, to nám zřejmě nezbývá nic jiného, než se vrátit do doby kamenné, to nás ještě ozařovalo pouze sluníčko Sml52. A to je taky škodlivý....

  superkarma: 0 29.12.2009, 02:57:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme