Rakovina mozku. Sterilita. A teď ještě ke všemu rakovina úst. Tak to tu ještě nebylo! Mezinárodní tým onkologů nyní přišel s tvrzením, že časté používání mobilního telefonu může vést i ke zvýšenému riziku zhoubného nádoru úst.

Tým mezinárodních vědců ve své studii zjistil, že příliš časté telefonování mobilem zvyšuje riziko maligního (zhoubného) tumoru ústní dutiny. Studie vychází z analýzy zdravotních záznamů skupiny 1724 lidí pocházejících z Izraele. Z nich mělo 402 jedinců benigní, nezhoubný nádor úst, 56 maligní neboli zhoubný nádor úst a 1 266 osob rakovinu nemělo.

Jedinci používající mobil nejčastěji měli také častěji nádor příušních žláz. V průměru pak pětileté časté používání mobilu k telefonním hovorům zvýšilo riziko tohoto typu rakoviny až o 50 % ve srovnání s těmi, kteří nevolají mobilem vůbec. Tomu, že mobilní telefon skutečně zvyšuje riziko rakoviny, nasvědčuje i fakt, že se nádor objevoval na té straně hlavy, kde hovořící běžně svůj přístroj držel.

Zajímavé je i zjištění, že více ohroženy jsou osoby z venkovských oblastí, kde je síť vysílačů mnohem řidší a telefon musí pracovat výkonněji, aby „chytil“ nejbližší signál. Ve městech je ve srovnání s tím síť tak hustá, že telefony pracují na minimální výkon.

Máte obavy z častého používání mobilu? Pokud je mobilní telefon skutečně tak nebezpečný, vrátila byste se k pevné lince? Kolik minut denně provoláte?

Reklama