Vztahy

Mobbing, aktuální problém...

Představte si situaci z běžného pracoviště, kterou jste jistě již všichni někdy zažili, nebo které jste jistě již někdy byli svědky.

Jeden z pracovníků na dotyčném pracovišti není oblíbený mezi ostatními kolegy. Není zván na přátelská posezení po práci ani na oslavy narozenin či svátků svých kolegů. Nechodí s ostatními na společné obědy a komunikace mezi ním a jeho spolupracovníky je minimální. Kolegové si od něj udržují maximální odstup, na své otázky dostává jen jednoslabičné odpovědi, mnohdy se přeslechne jeho pozdrav a pokud s ním někdo začne sám od sebe mluvit, bývá v tom vždy nějaká skrytá či otevřená výtka či kritika. Se svými kolegy má časté konflikty a nedorozumění a lépe nevypadá vztah ani s jeho nadřízeným.
Na druhé straně, čím méně se komunikuje s tímto kolegou, tím více ostatní pracovníci mluví o něm. Přetřásají jeho chyby a nedostatky, baví se při vzpomínce na trapné situace, do kterých se kdy dostal, ať již shodou náhod, svojí vlastní nešikovností, či přičiněním svých kolegů. Bývá častým terčem takzvaně „přátelských“ vtípků, často se nepěkně hovoří i o jeho soukromých záležitostech a dopustí-li se nějakého porušení podnikových pravidel, jeho kolegové mu nejen nepomohou jeho poklesek zakrýt, ale naopak se postarají o to, aby vedoucí byl promptně a s plnou parádou informován.

Pokud jste tedy již takovou situaci zažili, stali jste se s největší pravděpodobností svědky mobbingu – šikanování na pracovišti.
Je zřejmé, že stát se obětí mobbingu je vždy situace lidsky a psychologicky velmi nepříjemná. V současné ekonomické situaci, kdy se zvyšuje nezaměstnanost, kdy sehnat pracovní místo není jednoduchá záležitost a kdy ekonomická situace a rozpočet většiny rodin je napjatý do krajnosti, může mobbing představovat doslova smrtící past na dotyčného nešťastníka.
Je proto důležité, aby každý člověk byl obeznámený s touto problematikou. Takový člověk pak bude umět lépe předvídat situace a okolnosti, které jsou spouštěcími momenty mobbingu, bude umět rozpoznat a vyhodnotit první nenápadné příznaky a bude tedy lépe připravený podniknout protiopatření dříve, než se zhoubný proces mobbingu rozjede naplno, a kdy již možnosti obrany budou značně omezené.

V následujících kapitolách si povíme o dynamice mobbingového procesu, jeho příčinách, okolnostech, které jeho vznik usnadňují, o strategiích mobbingu a v neposlední řadě i o strategiích obrany.

Základy skupinové dynamiky
Základem šikanování i mobbingu jako určité podmnožiny šikanování jsou zákony skupinové dynamiky.
V každé sociální skupině v živočišné říši, ať už lidské nebo zvířecí, se vytvoří sociální hierarchie. Na vrcholu této hierarchie je jedinec alfa.(Pozice v sociální hierarchii se označují řeckými písmeny). Druhý jedinec v pořadí je tedy beta. Třetí je gama, a tak to jde dále, až poslední jedinec této hierarchie je omega.
Jedinec omega je tedy na chvostu sociální hierarchie, na konci sociometrického žebříčku.
Ve všech skupinách – i v těch, kde se nešikanuje – jedinec omega existuje.
Je to jedinec nejméně oblíbený, má nejméně přátel, pokud vůbec nějakého, slouží jako obětní beránek při neúspěších skupiny, jeho okolí se těší z jeho neúspěchů a tento neúspěch očekává.

Je nutné si uvědomit, že jedinec omega je v každé skupině.
Buď se jedná o jedince, který si dispozice pro zaujetí této pozice nese již v sobě (jaké tyto dispozice jsou, si ukážeme později), nebo, není-li ve skupině žádný takto disponovaný jedinec, na někoho to místo prostě zbude.

Boj o sociální hierarchii proběhne velmi rychle, nemilosrdně a zpravidla platí, že ustavená sociální hierarchie je jednoznačná.
Toto je jistě nepříjemné pro omegu, nicméně to ještě není šikanování.
K šikanování dochází tehdy, existují-li pro to předpoklady.
Tyto předpoklady jsou dány osobností oběti, osobností agresorů (těch, co šikanují) a strukturou skupiny, ve které k šikanování dochází.
Co je to šikanování a mobbing a jak jej odlišit od běžného, třebaže nepříjemného chování ?
O tom si povíme příště.

            
   
06.01.2004 - Láska a vztahy - autor: Václav Janoušek

Komentáře:

 1. [26] Asdareel [*]

  Gedžitka (25): Když šéf šikanuje všechny pracovníky ve firmě, těžko se dá hovořit o mobbingu. Je to prostě šéf blbec, ale mobbing v pravém smyslu to není. Mobbing vzniká, když se lovnou zvěří stává jeden, osamělý kus.

  superkarma: 0 08.01.2004, 08:55:30
 2. avatar
  [25] Gedžitka [*]

  Škoda, že tento článek nevyšel tak před půl rokem. Proč to píšu? Stala jsem se obětí mobbingu, ale nevěděla, co s tím. A nebyla jsem sama, šikanovaní byli všichni ve firmě. Já byla nejmladší, ještě navíc příbuzná, ostatní zas muži už ve středním věku, kdy by se jim horko těžko scháněla práce. Tím šikanujícím byl šéf a přestože se spolupracovníci navzájem zastávali, nebylo to k ničemu. Nakonec jsem byla nazvána lhářkou, protože si šéf myslel, že jsem byla místo doma na neschopence někde na dovolené a nedal si to vymluvit. Mimo jiné nás sprostě urážel ať už jen mezi čtyřma očima nebo před spolupracovníky a nebo úplně cizími lidmi. Svoje chyby sváděl na ostatní, vymýšlel nesplnitelné úkoly, na všem si našel chybu, cokoliv jste udělali, bylo špatně, přestože výsledek byl dobrý, no prostě všichni dostávali pořád vynadáno. Nakonec mi bylo vyhrožováno i snížením platu. Bohužel to odneslo moje zdraví a tak jsem dala výpověď.

  superkarma: 0 06.01.2004, 19:38:38
 3. avatar
  [24] pajda [*]

  medved: Ono to celé je ještě trošku složitější, protože v každé společnosti existují dvě vrstvy toho, co je popsáno v článku: rozdělení od alfa po omega sice funguje, jenže je jedno rozdělení uvnitř skupiny samotné a další, vznikající zvenku - a jedinec alfa přirozený není jedinec afla "umělý". Jinými slovy šéf si málokdy udělá svého zástupce z nejlepšího z vás...a u omegy to funguje podobně. Problém je v tom, že to, co popisuješ, dospěje mnohem spíš k vyhledání zástupné oběti než k nějakému vyřazení nepříjemného kolegy z koletivu. Někdy se ale podobná averze upraví kupodivu prostě jen tím, že tebe přesadí do jiné místnosti - protože averze může vzniknout zvenčí (nebo mezi konkrétní dvojicí z konkrétního důvodu, který časem zapadl) a přenášet se dál a dál už bez zjevné příčiny - vždycky se tak ale děje uvnitř určité skupiny lidí.

  superkarma: 0 06.01.2004, 19:04:13
 4. [22] Asdareel [*]

  Susina: Mobbing to sice není, ale ten člověk je zřejmě opravdu potenciální oběť.

  superkarma: 0 06.01.2004, 16:15:08
 5. avatar
  [21] Susina [*]

  medved: ahoj, ale to taky asi není mobbing - mobbing je v podstatě šikanování, jak je to uvedeno v článku - a ty ho přece nešikanuješ, snažíš se být na něj normální, ale nejde to. To je přece normální, ne každý nám sedne. Mobbing už je vědomé ubližování lidem, to přece není tvůj případ..

  superkarma: 0 06.01.2004, 16:08:19
 6. avatar
  [20] medved [*]

  mam taky v praci problem....jeden clovek me tady neuveritelne stve...z ruznych duvodu jsem na nej alergicka jen vstoupi do dveri bych ho ...navic vim, ze nejsem sama kdo touto "alergii" trpi....asi je ten dotycny potencialni obet mobbingu...jenze co s tim ? snazim se k nemu chovat pokud mozno normalne, ale ne vzdy to dokazu a pak jsem na sebe nastvana, ze jsem k nemu byla hnusna

  superkarma: 0 06.01.2004, 15:44:18
 7. avatar
  [19] Susina [*]

  Anonym:ale tohle není mobbing, aspoň myslím...

  superkarma: 0 06.01.2004, 14:24:08
 8. avatar
  [17] Vivian [*]

  Máňa-opice: ale huš, vopice... nerej furt taky... vždyť jsem se přiznala, že je to opsáno ze slovníku...

  superkarma: 0 06.01.2004, 14:17:34
 9. avatar
  [16] k@tchabinka [*]

  Mana: to bude vyvoj na dlouhe lokte coz :))))

  superkarma: 0 06.01.2004, 13:51:13
 10. avatar
  [14] Luciš [*]

  Bugdolova:To já se radši sbalím a jdu o dům dál.
  Tenkrát s tou šéfovou to navíc nebylo ani finačně nic moc, tak proč tam zůstávat. Chtěla do svého obchodního absolventky, asi aby víc peněz zbylo na její plat. Nebylo co řešit, teď mám dá se říct havaj, šéfa v letech mého táty, nekonfliktního.
  Milá paní skončila někde ve statistice, kde nemá koho buzerovat, brzo jde do důchodu, chudák manžel.

  superkarma: 0 06.01.2004, 13:24:14
 11. avatar
  [13] Vivian [*]

  Naštěstí nemám osobní zkušenost I když většinou jsem pracovala v ženském kolektivu a ženský si mezi sebou většinou našly někoho, na kom se mohly hojit, koho beztrestně pomlouvat a ostouzet, na koho kydat špínu a hrát si na svaté... Bylo to děsný a já nechápala, proč to dělají. Ale je mi jasný, že mobbeři mají sami chatrné sebevědomí a potřebují se na někom hojit. Proto...

  "mob", z angl. - lůza, dav, chátra, srocovat se, obklopit, zástup, napadnout hromadně, dotírat (hromadně)zaplňovat, gang, napadnout, masy, zaplavovat, sběhnout se, neklidný dav, skupina, mafie, zločinecká parta, lynč
  (opsáno ze slovníku)

  superkarma: 0 06.01.2004, 12:43:00
 12. avatar
  [9] Luciš [*]

  Zažila jsem takovou šéfovou. Schválně si vybírala holky ze školy, aby je mohla peskovat a ponižovat. A dávala si sakra pozor, aby to neslyšeli kolegové z jiných oddělení.
  Kde je jí ale dnes konec. Boží mlýny...

  superkarma: 0 06.01.2004, 12:05:21
 13. avatar
  [8] Susina [*]

  Máňa-opice: ahoj, nemusí to být jen případ nejslabšího článku. viz můj manžel - je podstatně vzdělanější než jeho šéf, s více zkušenostma, lepším jazykovým vybavením, což všichni kolegové berou a respektují, manžel s nima spolupracuje úplně v pohodě - jen šéf to cítí jako ohrožení svého postavení a proto ten mobbing..

  superkarma: 0 06.01.2004, 11:46:56
 14. avatar
  [7] Susina [*]

  Žábina: u mobbingu ale ani nejde tak o to, jestli sedíš sama v kanceláři nebo ne - sedět sama navíc může být podnět k mobbingu, právě proto, že jsi mimo ostatní (proboha, teď nemyslím, že by to byl tvůj případ, mluvím zcela obecně!!!). Pokud navíc nemáš mobbujícího šéfa, tak je to prima..

  superkarma: 0 06.01.2004, 11:45:20
 15. avatar
  [5] Žábina [*]

  Jsem ráda, že sedím sama v kanceláři a mobbing si tedy mohu dělat jedině sama sobě ..

  superkarma: 0 06.01.2004, 11:31:10
 16. avatar
  [2] Susina [*]

  tak mobbing zažívá zrovna manžel - ne ze strany kolegů, ale šéfa, který se dostal na šéfovské místo před pár měsíci jen proto, že je to kamarád nejvyššího šéfa. Je to hrůza, prostě se šéf snaží manžela vyštvat.

  superkarma: 0 06.01.2004, 09:50:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme