S jazykem si hraju rád, i když mé okolí to ne vždy přijímá s pochopením. Zrovna nedávno jsme se procházeli po městě a já dělal všelijaké závěry z nápisů vůkol. Mí společníci mě málem ukamenovali.

haha

Všeho moc škodí - to je ale pěkné rčení, že? Sám vím, že mám jednu takovou vlastnost, kterou mé okolí ne vždy přijímá s pochopením. Přesto jsem doposud vždy škrcení a lynčování přežil, a tak nějak si nemohu vnitřně pomoci, vždycky to z mého nitra probublá ven. Tou vlastností je přebujelá fantazie zvláště v jazykové oblasti. Je strašně těžké nepodělit se o krásy našeho jazyka, když na vás útočí z kdekterého Billova prkna (čti: billboardu).

A to je právě ono. Nejen pronikání cizích slov do naší mateřštiny mě nutí k různým zvláštním vývodům. Zrovna nedávno jsme se ve větší skupince procházeli městem a já oblažoval společnost rozbory okolních nápisů. A tak jsme šli okolo pár kingů, tedy několika králů, zastavili se na tom... no, tom... jo té čené zmrzlině, která mrzla nikoli líně, jak by se na správnou zmrzlinu slušelo a patřilo, leč se roztávala skutečně rychle - takřka jsme na ni popatřit nestačili a už byla pryč. Pak, když jsme dorazili k tabuli směřující v centrum, prosil jsem všechny, aby prohledali peženěnky a zapátrali po britských mincích, abychom mohli za ten rum nějaké centy utratit. To už mě začalo okolí málem kamenovat.

Jak správně tušíte, opět jsem přežil, páč jináč bych vám to teď nepsal. Ale dost o mé jazykové zhýralosti, mě zajímají ta vaše...

Téma dne 12. srpna 2011: Jazykové paskvily

Na redakční e-mail (viz níže) zasílejte...

  • ... jazykové hříčky...
  • ... zkomoleniny našich či počeštěných slov...
  • ... zvláštní slova složená z jiných či připomínající jiná...
  • ... jména obcí, která vás pobavila...
  • ... další jazykové hříčky...

Podmínkou je i zaslání krátkého textu, ve kterém zdůvodníte, proč vás slovo či slovní spojení zaujalo a kde jste ho slyšela či viděla poprvé. A cílem je pořádně se pobavit. Sluší se však říct, že jeden z příspěvků, respektive jeho autorka, obdrží malý knižní dárek na končící léto: román Julie od Anne Fortierové (nakladatelství iKAR) a k němu diář Paula Coelho - Okamžiky (vydal Knižní klub).

Příspěvky zasílejte do 12. srpna 2011 15.00 hodin.

knihakniha

Reklama