Zdraví

Mňam kuře

To, jaké máme vlasy, nám určuje matka příroda. Rovné, vlnité, vše je ovlivněno geneticky. Ani barvu, pokud si ji neupravujeme chemickými barvivy, nemůžeme ovlivnit. Časem nám začnou vlasy šedivět, což je přirozený jev. Tmavovlasým lidem se šediny objeví dříve, nejčastěji na skráních. I začátek doby šedivění vlasů je podmíněn geneticky.
V aktivní růstové fázi je na naší hlavě asi 95% vlasů. Podle odborníků vyroste jednotlivý vlas o 1 až 1,5 cm měsíčně. Máte pocit, že vám vlasy padají? Je normální, že vám vypadne za den 80 až 100 vlasů, která vám ale zase vyrostou. Nejvíce vlasů vypadne během česání nebo při mytí.


Změnu kvality vlasů má na svědomí mnoho příčin. To, že vlasům neprospívá trvalá, časté barvení, fénování horkým vzduchem, nadměrné kartáčování a kulmování, je všeobecně známé. Ale co by člověk nevytrpěl pro krásu, natož žena?


Pokud se vlasy díky nešetrnému zacházení lámou a třepí, náprava bývá snadná. Kadeřník vám upraví účas, ostříhá ošklivé konečky vlasů a poradí výživný šampon na regeneraci vlasů. Na kvalitní vlasy má vliv i správná životospráva. Zřejmý faktor, který se odrazí v kvalitě vlasů, je stres.


Příčina zhoršení kvality vlasů nebo jejich padání může být však i závažnější. Jednou z možností je hormonální nerovnováha v těle. Často to bývá v období těhotenství nebo po porodu. Návrat k normálu někdy trvá i několik měsíců. V některých případech ovlivňují stav vlasů i nesprávné redukční diety, hladovění a nedostatek bílkovin. Nedostatek bílkovin způsobuje jemné, řídké a křehké vlasy. Vinu nese i deficit železa a zinku. Vlasy mohou vypadávat rovněž po nadměrném užívání vitamínu A. Lékař by mohl po vyšetření diagnostikovat i poruchu štítné žlázy.


Vypadávání vlasů však mohou zavinit i traumatické zážitky, často prodělané dávno v dětství. Tyto zážitky mohou způsobit i šedivění. To jsou věci, které neovlivníme, a často hledáme příčinu někde jinde.


Skoro všechny vlasy vypadají lidem, kteří prodělají chemoterapii. Po léčbě však všechny vlasy narostou.


Jakmile zjistíte, že s vašimi vlasy není něco v pořádku, navštivte kožního lékaře. Může vám předepsat účinné medikamenty, např. dehtový šampon, který zabraňuje padání vlasů, nebo tabletky Panthenolu, jenž vlasy vyživuje. Možností je spousta. Jen aby byly účinné!
Existují speciální kadeřnické salony, kde vám z vytrženého vlasu zjistí stav vlasů a příčinu padání. Vše zjišťují pomocí přístroje, který dokáže tuto informaci vyhodnotit. Jak se to dělá, kolik to stojí, kde se to dělá, co jsou schopni zjistit a jak problém řešit se dozvíte brzy v připravované reportáži.
   
29.06.2000 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  taky me padaj ale v norme

  superkarma: 0 04.11.2012, 22:51:17
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Ťapina: to bych mohla vyzkoušet, díky za tip

  superkarma: 0 07.12.2003, 13:16:50
 3. avatar
  [3] Andula [*]

  Šedina mám uprosteřd hlavy...
  A tď mi dost padají, ze stresu.

  superkarma: 0 07.12.2003, 13:14:49
 4. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Já jsem si jednou naordinovala vitamíny sama, přečetla jsem si, co působí proti vypadávání vlasů, naklusala jsem do lékárny a vychrlila na magistru, že chci něco, v čem je to, to, to a to (už si nepamatuju co všechno, vím že tam byl zinek). Vyklubaly se z toho tabletky Feminine Support a pomohly mi.

  superkarma: 0 06.12.2003, 14:41:12
 5. avatar
  [1] Simba [*]

  Jeden čas jsem měla pocit, že mi vlasy vypadávají více. Lékařka mi doporučila Panthenol pěnu vždy nanést na vlasy a naecht působit. Nějlépe před mytím, přeci jen zůstávají slepené. Dost to pomohlo.

  superkarma: 0 12.11.2003, 09:54:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme