Rodina

Mluvte s dětmi o sexu. Ale správně!

Existují hovory s dětmi, kterých se většina rodičů upřímně děsí. Ano, jsou to ty o sexu, který je v některých rodinách dokonce tabu. Před tím však odborníci varují. Ne že by se děti o rozmnožování nedověděly z jiných zdrojů. Informace však mohou být zkreslené a tudíž nebezpečné, nebo přijít pozdě.

Že dětem chybí informace o sexu, dokazuje i počet telefonátů na Linku bezpečí, které se tohoto tématu týkají. Je to každý čtvrtý hovor. Ze statistik vyplývá, že s otázkami a problémy ohledně sexuality volají více dívky (64 %). Nejčastějším zdrojem informací jsou pro děti jejich vrstevníci (46 %), rodičům se svěřuje pouhých 7 procent.

sex

Proč odhodit stud?

O sexualitě je vhodné mluvit s dětmi otevřeně a postupně již od útlého dětství. Měly by ji vnímat jako intimní věc, která je součástí života a láskyplných partnerských vztahů. Pokud s dětmi hovoříte a odpovídáte jim na otázky, posilujete tím vzájemnou důvěru a otvíráte cestu k rozhovoru o dalších důvěrných a závažných tématech do budoucna. Pokud s dítětem o sexualitě naopak hovořit nebudete, udělají to za vás jeho vrstevníci či média. Často však zkresleně, bez kontextu a neúplně. Vrstevníci si navíc o svých sexuálních zkušenostech, ve snaze zlepšit si postavení ve skupině, vymýšlí.

Nezkušenost, stud, komunikační neobratnost, to vše přispívá k rizikovému chování. Mladí lidé by měli být schopni o sexualitě otevřeně mluvit, formovat svá přání a požadavky. Informovanost navíc působí jako prevence sexuálního zneužívání.

„Mluvte se svými dětmi o sexu včas, pravdivě a přiměřeně jejich věku. Pomůžete jim tak lépe se vyrovnat s nesnázemi a nejistotou, která provází dospívání a následně počátky sexuálního života. Zároveň máte možnost alespoň trochu ovlivnit jejich názory a chování v oblasti vztahů a sexuality. Do budoucna jim tak pomůžete vytvořit si přirozený vztah k partnerství a sexualitě a zároveň předejít řadě rizik,“ říká Lenka Šilerová, autorka knihy Sexuální výchova, členka představenstva Linky bezpečí a lektorka kurzů pro rodiče ve Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

Jak s dětmi hovořit o sexu?

Pravdivě a otevřeně

S dítětem mluvte o sexualitě především pravdivě a úměrně jeho věku. Nemusíte se obávat, že svou otevřeností urychlíte začátek jeho sexuálního života.

Konverzujte se svými dětmi

Ale vždy v přátelském duchu a rozhodně nemluvte za ně. Zjistěte, co si myslí o sexualitě a vztazích, co o tématu už ví. A nikdy nevyvozujte z hovoru žádné sankce.

Povídejte si kontinuálně

Klasický scénář, kdy si dítě vezmete stranou s tím, že si „promluvíte o něčem důležitém“, odborníci nedoporučují. S dítětem bychom neměli o sexu hovořit jednorázově, ale kontinuálně.

Zapomeňte na detaily

Neprobírejte s potomkem pikantnosti a detaily ze sexuálního života. Jeho, ani ty své.

Myslete na prevenci

Mluvte s dítětem o možných sexuálních chorobách, o antikoncepci a rizicích souvisejících se zahájením sexuálního života.

Varujte ho

Upozorněte dítě, že nikdo nemá právo dotýkat se jeho těla, pokud si to samo nepřeje.

Bez obalu

Názvy pohlavních orgánů u školních dětí pojmenujte pravými jmény, jako, např. penis a vagina.

Čtěte a učte se

Přečtěte si knížky „Děti a jejich sexualita“ nebo „Sexuální výchova (Jak a proč mluvit s dětmi o sexualitě)“, které vám poslouží jako určitý „manuál“ k vašim hovorům s dětmi na toto téma.

Čtěte také:

   
26.08.2015 - Děti - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Suchanda [*]

  Leena — #6 Děti jsou zvídavé a dokážou zaskočit. Můj 6letý syn se mě nedávno zeptal, co je to sex. Jak se narodil už máme úspěšně za sebou, naštěstí jsem rodila císařem, takže jsem nelhala, když jsem odpověděla, že z bříška a ukázala mu jizvu.Sml32

  superkarma: 0 10.09.2015, 13:06:00
 2. avatar
  [7] danca79 [*]

  to mi krapet pripomnelo kdyz mi mati dala precist knizku "Devcatka, na slovicko" kdyz mi bylo asi 13 a uz jsem o vsem vedela od spoluzacek, jejichz rodice byli trosku otevrenejsi Sml32Sml32Sml32

  nastesti ted uz s mamkou konverzujeme normalne, ale tehda to byl fakt trapas...kez by byvala o vsem mluvila trosku vic na rovinu uz tehda Sml24

  superkarma: 0 07.09.2015, 02:45:45
 3. [6] Leena [*]

  pár dotazů, co jsme řešili naposledy v hospodě (zajímaly by mě odpovědi)

  1) co když jsou děti už před pubertou nebo dokonce v pubertě a vůbec je sexuální osvěta nezajímá a nazajímalo je to nikdy? a už byste je chtěli o některých věcech poučit?

  2) jak vysvětlit 4letému dítěti, na co je komdom? poučka, že to je, aby rodiče neměli další děti, nestačila, dítě se zajímá dál... a kolegyně nechce zabíhat do detailů, říkat, kam se kondom nasazuje, aby to dítě nezkoušelo.

  1. na komentář reaguje Suchanda — #8
  superkarma: 0 27.08.2015, 22:00:02
 4. avatar
  [5] kobližka [*]

  bobani — #4 Ta všechno nevyřeší.

  superkarma: 0 26.08.2015, 17:43:09
 5. [4] bobani [*]

  už jsem koupila knihu

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 0 26.08.2015, 13:54:22
 6. [3] ZdenaZ [*]

  Sml67

  superkarma: 0 26.08.2015, 11:56:49
 7. [2] Bucík [*]

  Je dobře s dětmi oteřeně mluvit, aby byly připravené na život.

  superkarma: 0 26.08.2015, 11:03:01
 8. avatar
  [1] RenataMor [*]

  s dětmi mluvím narovinu

  superkarma: 0 26.08.2015, 10:34:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme