Zdraví

Mluv nahlas, nerozumím!

Přeskakující hlas nebo chrapot poznamenávají právě v této době naše rozhovory. S nastupujícím ochlazením se často ozve místo srozumitelné řeči jen sípání. Hlas jakoby překonával překážku a občas dočista vynechá. Pokud se situace nezmění ani při nasazení osvědčených postupů, je zapotřebí navštívit lékaře.

Něco je ve vzduchu
Podobně jako nálety pylů v létě, mohou i smog, výfukové plyny či pobyt v zakouřené místnosti přispět k zánětu a otoku hlasivek. Z postiženého hrdla pak vycházejí jen sípavé zvuky. Zánět mírníme heřmánkovým či šalvějovým čajem, který kloktáme třikrát denně. Sliznici zvlhčí sůl a balzámem je popíjení teplého čaje s mlékem a medem. Pokud i po třech dnech sípot přetrvává, pomůže specialista nosní–ušní–krční (ORL), který nasadí antibiotika nebo antialergika.

Útok virů na hrtan
Chrapot v důsledku zahleněné sliznice nosu (rýmou) bývá součástí chřipkové infekce. Viry prostě napadly hrtan. Úlevu přináší teplo, proto zabalte krk do šály. Inhalujte emskou sůl, heřmánek pijte teplé čaje, cucejte léčivé tablety z lékárny (obsahují bylinky a med). Nezlepší-li se zdravotní stav během tří dnů, poraďte se s lékařem.


Nemoc z povolání
Práce učitele ve škole, zaměstnání v telefonní ústředně, zpívání s kapelou… Takové a obdobné profese mohou vést ke vzniku uzlin , které se na hlasivkách tvoří v důsledku přetěžování. Pomoc zajistí logoped. Postiženého naučí správné technice řeči a zpěvu, a doporučí jógické cviky, které uleví od stresu. Při přetrvávajících obtížích musí chirurg uzlinky odstranit.

Ochromené hlasivky
Hlasivky jsou ochromeny v důsledku nádoru, poranění nebo jako součást neurologických onemocnění. V tom případě musíte ordinaci navštívit okamžitě. O léčbě rozhodne lékař v závislosti na příčině ochromení hlasivek.

Pálení žáhy
Průnik žaludeční kyseliny do jícnu může vyvolat pálení žáhy i bolesti v krku a chrapot. Omezte proto spotřebu kávy, sladkostí a ovocných šťáv. Zmenšete porce běžného stravování. Pijte heřmánkový čaj Do ordinace k lékaři se vydejte v případě, že vás pálení žáhy trápí pravidelně dvakrát týdně.

Desatero proti chrapotu
- Postihne-li vás zánět hrtanu, alespoň tři dny svůj hlas šetřete.
- Aspirin dráždí sliznici, proti chrapotu ho neužívejte.
- Hodně pijte, nejlépe dva litry čaje nebo vody během dne.
- Nezesilujte hlas, raději mluvte zřetelněji.
- Při chrapotu nešeptejte, pomozte si rukama.
- Vyvarujte se delších a hlasitých projevů v hlučném prostředí.
- Mluvte a zpívejte jen v rozsahu výšky svého hlasu.
- Káva, nikotin i alkohol vysušuje sliznice.
- Ráno pravidelně nastartujte svůj hlas hučením.
- Trvá-li chrapot déle než tři týdny, navštivte ORL specialistu.

Máte nějaký recept po babičce (nebo mamince), kterým si od chrapotu zaručeně pomůžete? Používáte nějakou prevenci?

   
31.10.2007 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] reditelka [*]

  Před pár lety jsem trpěla chronickým zánětem hrtanu, vedlejší účinky byly děsné - pocit sucha v puse, obavy z páchnoucího dechu, špatné spaní. Díky bohu, už má klid.

  superkarma: 0 22.11.2007, 17:35:21
 2. avatar
  [9] anipek [*]

  vincentka??a já nato piju šaraticu,nepomůže,ale nikdo na mě nemluví

  superkarma: 0 19.11.2007, 19:07:47
 3. [8] menhet [*]

  Já jsem měla teda jen jednou nějakou nemoc, jestli jen nachlazení si už nepamatuju a ráno jsem nemohla tak tři hodiny mluvit, otevírala jsem pusu a pořád nic :) Pak jsem to vždycky nějak rozmluvila, díky bohu, ale už jsem pak chvílema chodila s bločkem. :)

  superkarma: 0 19.11.2007, 12:00:32
 4. avatar
  [7] Madison [*]

  Můj syn nemohl mluvit na jaře asi 3 týdny, doktorka to považovala za běžný chrapot a neléčila ho, mně se to pořád nezdálo, tak jsme zašli na ORL, kde mu zjistili zánět hrtanu. Dostal ATB a po pár dnech už to bylo lepší. Ale mělo to výhodu, byl doma větší klid A nesměl pít teplé nápoje

  superkarma: 0 31.10.2007, 16:17:49
 5. avatar
  [6] femme [*]

  jedna moje kolegyně si nějakou dobu stěžovala, že ji pořád škrábe v krku a občas chraptěla a když se konečně vypravila k doktorovi, tak jí zjistili rakovinu

  superkarma: 0 31.10.2007, 14:17:43
 6. avatar
  [5] MEK [*]

  tak takové problémy mívám,na jaře a na podzim-výkyvy teplot

  superkarma: 0 31.10.2007, 13:49:09
 7. [4] gentiana [*]

  Lindaa: Jo, záněty hlasivek sjem měla svého času tři do roka. ORLista mě miloval, protože jakákoli antibiotika, která mi dal, mi způsobila nějakou zábavnou alergickou reakci jako třeba vyrážku úplně všude včetně těch hlasivek, to mi koukal do krku, pak pozval sestru, ať se mi jde kouknout do krku a ať skočí pro kolegu vedle, že tohle ani neviděl, ani o tom neslyšel. Nikdy to ovšem nebylo tak hrozný, že bych nemohla mluvit, i když někdy si ke měn musel posluchač přiložit ucho. A protože jsem nemohla antibiotika, tak to taky znamenalo tři týdny v pelechu a kloktat Vincentkou, což na gymplu bylo fajn- nic mě nebolelo, jenom trochu v krku, trochu teplota... a mohla jsem si číst do zblbnutí.

  superkarma: 0 31.10.2007, 13:23:43
 8. [3] Lindaa [*]

  Chrapot - cha cha. Me se jednou na prumce povedlo uhnat zánet hlasivek a totálne jsem onemela. Vysvetlit dorostové lékarce, ze mi vlastne nic není jenom jsem nemá pricemz ona na me jecela at nezdrzuji a vyklopím proc k ní vubec lezu -to byl zázitek. Nakonec jsem jí sebrala propisku a na kus papíru napsala, ze jsem pres noc onemela. VYrazilo jí to dech. Nakonec jsem zkoncila v nemocnici na usním-nosním-krcním a s penicilínem 14 dní doma. A nejlepsí bylo telefonování - mela jsem pístalku a jedno písknutí bylo ano a dve ne (mobily a smsky v 1990 holt nebyly). A jeste mesíc potom jsem chraptela. Profesory vytácely hlásky spoluzáku typu - tu nemou nezkousejte.

  superkarma: 0 31.10.2007, 08:48:13
 9. avatar
  [2] Japina [*]

  Jednu dobu mě ztráta hlasu zlobila docela často, nepomohlo nic jiného, než nemluvit a nechat hlasivky odpočinout, a taky inhalovat vincentku.

  superkarma: 0 31.10.2007, 08:45:34
 10. avatar
  [1] Evikus [*]

  To se mi stalo po jednom koncertě

  superkarma: 0 31.10.2007, 07:46:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme