Přeskakující hlas nebo chrapot poznamenávají právě v této době naše rozhovory. S nastupujícím ochlazením se často ozve místo srozumitelné řeči jen sípání. Hlas jakoby překonával překážku a občas dočista vynechá. Pokud se situace nezmění ani při nasazení osvědčených postupů, je zapotřebí navštívit lékaře.

Něco je ve vzduchu
Podobně jako nálety pylů v létě, mohou i smog, výfukové plyny či pobyt v zakouřené místnosti přispět k zánětu a otoku hlasivek. Z postiženého hrdla pak vycházejí jen sípavé zvuky. Zánět mírníme heřmánkovým či šalvějovým čajem, který kloktáme třikrát denně. Sliznici zvlhčí sůl a balzámem je popíjení teplého čaje s mlékem a medem. Pokud i po třech dnech sípot přetrvává, pomůže specialista nosní–ušní–krční (ORL), který nasadí antibiotika nebo antialergika.

Útok virů na hrtan
Chrapot v důsledku zahleněné sliznice nosu (rýmou) bývá součástí chřipkové infekce. Viry prostě napadly hrtan. Úlevu přináší teplo, proto zabalte krk do šály. Inhalujte emskou sůl, heřmánek pijte teplé čaje, cucejte léčivé tablety z lékárny (obsahují bylinky a med). Nezlepší-li se zdravotní stav během tří dnů, poraďte se s lékařem.


Nemoc z povolání
Práce učitele ve škole, zaměstnání v telefonní ústředně, zpívání s kapelou… Takové a obdobné profese mohou vést ke vzniku uzlin , které se na hlasivkách tvoří v důsledku přetěžování. Pomoc zajistí logoped. Postiženého naučí správné technice řeči a zpěvu, a doporučí jógické cviky, které uleví od stresu. Při přetrvávajících obtížích musí chirurg uzlinky odstranit.

Ochromené hlasivky
Hlasivky jsou ochromeny v důsledku nádoru, poranění nebo jako součást neurologických onemocnění. V tom případě musíte ordinaci navštívit okamžitě. O léčbě rozhodne lékař v závislosti na příčině ochromení hlasivek.

Pálení žáhy
Průnik žaludeční kyseliny do jícnu může vyvolat pálení žáhy i bolesti v krku a chrapot. Omezte proto spotřebu kávy, sladkostí a ovocných šťáv. Zmenšete porce běžného stravování. Pijte heřmánkový čaj Do ordinace k lékaři se vydejte v případě, že vás pálení žáhy trápí pravidelně dvakrát týdně.

Desatero proti chrapotu
- Postihne-li vás zánět hrtanu, alespoň tři dny svůj hlas šetřete.
- Aspirin dráždí sliznici, proti chrapotu ho neužívejte.
- Hodně pijte, nejlépe dva litry čaje nebo vody během dne.
- Nezesilujte hlas, raději mluvte zřetelněji.
- Při chrapotu nešeptejte, pomozte si rukama.
- Vyvarujte se delších a hlasitých projevů v hlučném prostředí.
- Mluvte a zpívejte jen v rozsahu výšky svého hlasu.
- Káva, nikotin i alkohol vysušuje sliznice.
- Ráno pravidelně nastartujte svůj hlas hučením.
- Trvá-li chrapot déle než tři týdny, navštivte ORL specialistu.

Máte nějaký recept po babičce (nebo mamince), kterým si od chrapotu zaručeně pomůžete? Používáte nějakou prevenci?

Reklama