Kotě není plyšová hračka. Aby z něj vyrostla krásná kočka nebo urostlý kocour, potřebuje správnou péči a kvalitní stravu. Obsah i poměr jednotlivých živin je pro koťata, která rostou asi osmnáctkrát rychleji než děti, velmi důležitý.

whiskas

První až třetí měsíc

Během prvních tří týdnů jsou koťátka zcela závislá na matce, jejím mléku a teple. Na samostatný příjem potravy si začínají zvykat ve čtvrtém týdnu života, kdy už jim nestačí pouze mateřské mléko. Jako příkrmy jsou ideální kompletní krmiva určená speciálně pro rostoucí koťata (např. Whiskas Junior). Mohou to být granule namočené do vody nebo vývaru, kapsičky, případně konzervy. Příkrmy podávejte nejprve v malém množství a dávku postupně zvyšujte. Odstavování trvá do osmého týdne života a musí být pozvolné, aby si zažívací trakt kotěte mohl zvyknout na tuhou stravu. Plně odstavené kotě pak krmte malými dávkami 6x denně. V deseti týdnech věku jí kotě 5-6x denně naprosto samostatně.

Tři až šest měsíců

V tomto období krmte kotě podle jeho potřeb, ideálně 4-5x denně. Pro chovatele je to velká výzva, protože péče o mládě představuje především zodpovědnost za jeho zdraví a harmonický vývoj. Pravidelný přísun správného množství nutričně vyvážené stravy přispívá k zdravému růstu, kvalitnímu chrupu a srsti, je prevencí obezity a dalších onemocnění. Většina koček vypadá dospěle již ve věku čtyř až šesti měsíců, ale nezapomínejte, že koťata rostou a vyvíjejí se až do svých prvních narozenin. Do té doby mají jiné nutriční nároky než dospělé kočky, například vyžadují více tuků a bílkovin a jiný poměr minerálních látek.

Šest až dvanáct měsíců

Po šestém měsíci života krmte kotě 2-3x denně. Každá porce musí obsahovat všechny potřebné výživné látky. Také musí mít správnou konzistenci, aby kotě mohlo potravu snadno rozžvýkat a strávit. Do žaludku koťat se vejde jen malý objem krmiva, o to kvalitnější musí být. Kvalitní značky průmyslově vyráběných krmiv obsahují ve správných poměrech všechny živiny podporující zdraví koťat a koček. Proto je lepší spolehnout se na výrobce, kteří mají za sebou nějaké renomované veterinární výzkumné centrum a vyrábějí krmivo určené speciálně pro koťata (junior). Krmiva společnosti Mars, např. Whiskas nebo Perfect Fit, jsou vyrobena na základě výsledků výzkumů prováděných v anglickém výzkumném centru Waltham a ve spolupráci s odborníky z více než dvaceti univerzit po celém světě.

Po dvanáctém měsíci

whiskasTeprve po ukončeném dvanáctém měsíci života je možné přejít ze stravy pro koťata na krmivo pro dospělé kočky. Přes oblibu hotového krmiva mají někteří chovatelé pocit, že kočka potřebuje maso v přírodní podobě. Přemražením masa sice vyloučíte zdravotní rizika naprosté většiny parazitárních onemocnění, ale nezničíte všechny ostatní původce infekčních onemocnění, například salmonely. Ani domácí strava není pro kočky vhodná, protože laik nedokáže sestavit nutričně vyvážený recept a připravit biologicky vstřebatelnou a stravitelnou dávku. Nejčastější problémy domácích receptur souvisí s nadměrným obsahem bílkovin, převahou fosforu v poměru k vápníku a nedostatkem tuku. Z toho plynou problémy jako odmítání krmiva, chronické selhání ledvin, zánět slinivky břišní, cukrovka a další.

Desatero výživy kotěte

1.        Koťátko má jiné požadavky na výživu než dospělá kočka, proto mu podávejte kvalitní průmyslově připravené krmivo určené pro jeho věkovou kategorii (junior).

2.        Koťátko má malý žaludek a potřebuje častější přísun hodnotné stravy. Denní krmnou dávku proto rozdělte na několik porcí – ze začátku krmte 4-5 dávkami denně, po šesti měsících 2-3 dávkami denně.

3.        Dodržujte pravidelný čas krmení. Kotě by si mělo zvyknout, že dostává potravu ve stejnou dobu. Misku s čerstvou vodou má mít k dispozici celý den.

4.        Kotě ani dospělá kočka nesní víc, než potřebuje. Na rozdíl od psa můžete nechat kotěti granule v misce po celý den i noc. Kočky dávají přednost postupnému uzobávání a k misce s granulemi se vracejí 8-14x denně.

5.        Potrava má mít pokojovou teplotu (max. do 40 °C). Konzervu můžete ohřát ve vodní lázni, granule přelít teplou vodou nebo masovým vývarem.

6.        Kravské mléko nahraďte speciálním kočičím mlékem se sníženým obsahem laktózy (catmilk), které je přirozeným zdrojem vápníku a vitamínů.

7.        Můžete kombinovat více forem krmiv jedné značky (granule, kapsičky, konzervy) a střídat různé příchutě (drůbeží, hovězí, jehněčí, rybí).

8.        Chuť koček není uzpůsobená pro cukry. Rozmazlování lidskými pamlsky (čokoláda, bonbóny) kočkám škodí.

9.        Před podáváním jakéhokoli vitamínového preparátu se poraďte s veterinářem.

10.    Kočky nekrmte v blízkosti jejich záchodů, protože ani ve volné přírodě by nepřijímaly potravu blízko místa, kde se vyprazdňují.

Reklama