whiskasVíce než 70 % koček ve věku 20-27 měsíců má příznaky zánětu dásní. Hlavní příčinou předčasné parodontózy u koček je hromadění zubního plaku ze stravy.

V dutině ústní se běžně vyskytují různé mikroorganizmy a pokud majitelé zanedbávají zubní hygienu své kočky, tyto bakterie se mohou množit a způsobit zánět dutiny ústní. Když se totiž bakterie smísí se sacharidy nebo bílkovinami z potravy, vytvoří na zubech povlak, zubní plak. Minerální látky potom promění zubní plak v zubní kámen, který přilne v blízkosti dásní ke korunce zubu. Hrubý a porézní povrch zubního kamene je ideálním místem pro ukládání odpadních látek a kousků odumřelé tkáně, z nichž se tvoří další plak. Hromadění zubního plaku na zubním kameni je rychlejší než na čistém zubu. Zubní kámen se nedá odstranit kartáčkem, to musí udělat veterinární lékař.  

Příznaky dentálních potíží

Zdravá dutina ústní se zpravidla vyznačuje silnými, bílými a hladkými zuby, růžovými (někdy zbarvenými do černa) dásněmi a jazykem. Naopak špatné zdraví dutiny ústní mohou indikovat tyto příznaky:

  • zápach z dutiny ústní
  • hojné slintání 
  • kousání stravy jen na jedné straně
  • odmítání cokoliv pozřít

Zánětlivá onemocnění

V první fázi parodontózy jsou znatelné pouze okrajové zánětlivé změny dásní, které dále přecházejí v nekrózu, tvorbu parodontálních kapes, ztrátu čelistní kosti a uvolnění zubu. Chronický, dlouhodobě neřešený zánět má závažné dopady na celý kočičí organizmus – dochází k poškození ledvin, jater, srdce a cév, k výraznému oslabení imunitního systému. Veterinární stomatologové se u koček stále častěji setkávají s těžkými záněty dásní a ústní sliznice, které nereagují na běžnou léčbu. Tyto záněty se projevují výraznou bolestivostí, zápachem a sliněním, výrazně zduřelou, zarudlou a při podráždění krvácející ústní sliznicí.

Návštěva veterinárního lékaře

Zánět dásní je pro kočku velmi bolestivý stav, který je třeba řešit u veterinárního lékaře. Vyšetření kočky bývá náročné a u nespolupracujícího pacienta může být v bdělém stavu zcela nemožné. Pokud se kočka vyšetření brání, veterinář ho musí provést v narkóze. K léčbě zánětu se běžně podávají antibiotika. Ta sice odstraní projevy infekce, ale dlouhodobým řešením často bývá až vytrhnutí zubů ze zanícených dásní.

Dutinu ústní nechte své kočce vyšetřit veterinárním lékařem minimálně jednou ročně. Ne všichni veterináři však mají zkušenosti se stomatologií koček. Neváhejte proto navštívit specializované pracoviště doporučené Českou společností veterinárních stomatologů.

Prevence dentálních potíží

Nejlepším přístupem k optimálnímu zdraví kočky je prevence. Základní prevenci představuje pravidelná hygiena dutiny ústní, která snižuje tvorbu zubního plaku a kamene. Čištění zubů je však u koček mnohem problematičtější než u psů. Kočky se velmi nerady podrobují nepříjemné manipulaci a navíc mají malou ústní dutinu. Čištění zubním kartáčkem se stává u mnohých koček komplikovanou, nebo zcela nemožnou záležitostí, proto je třeba trénovat ústní hygienu již u koťat. Kromě kartáčku slouží k zubní hygieně také žvýkání pasivních prostředků pro čištění zubů, jako jsou speciálně upravená krmiva se zvýšenou abrazivitou (schopností obrušování) a dentální pamlsky.

Funkční krmivo a pamlsky

Kočky, které jsou častěji krmeny mokrým krmivem (konzervami, kapsičkami, domácí stravou) a kterým majitel nečistí zuby kartáčkem ani dentálními pamlsky, bývají k zánětu dásní náchylnější. Protože při konzumaci mokrého, měkkého krmiva není kočka nucena stravu pořádně kousat, někdy ji dokonce rovnou polyká

.whiskas

Dentální pamlsky pomáhají udržovat zuby a dásně kočky v dobrém stavu. Speciální tvar a jedinečná abrazivní struktura granulek Whiskas Dentabits podporuje žvýkání a odstraňování zubního plaku, výtažky ze zeleného čaje dezinfikují dutinu ústní a redukují nepříjemný zápach z tlamičky. Podávání několika chutných granulek Whiskas Dentabits po každém krmení nahradí nepříjemné čištění zoubků kočky zubním kartáčkem.

whiskas

Reklama