Domácnost

Mlsné kočičí jazýčky II. Výběr kvalitního krmiva

Jak se vyznat v záplavě různých značek a široké nabídce jednotlivých druhů kočičího krmiva? Co je podstatné při výběru kvalitního krmiva pro kočky? Chovatel by si měl v první řadě uvědomit, čeho chce krmivem dosáhnout…

kočka

Chcete své kočce zajistit pouze přísun energie, nebo chcete zohlednit její různé životní fáze a přirozeným způsobem podporovat zdraví jednotlivých orgánů, s využitím posledních poznatků z celosvětového výzkumu na poli výživy koček?  

Záruka kvality

Základem kvalitního krmiva je výzkum a použité vstupní suroviny. Pokud najdete na obalu výrobku logo nějakého výzkumného veterinárního centra, kde probíhá vývoj receptur, které se dlouhodobě testují, než jdou do prodeje, máte vyhráno. Takové logo (např. anglického výzkumného veterinárního centra Waltham) vám pomůže v rozhodování, protože je zárukou kvalitní, prověřené značky (např. Whiskas). Výzkumná veterinární centra garantují svým jménem kvalitu výrobků, použitých surovin i výrobních technologií.

Optimální výsledek

Kvalita surovin použitých pro výrobu krmiva zásadně ovlivňuje obsah některých aminokyselin, omega mastných kyselin, vitamínů a dalších důležitých látek. Pokud by se k výrobě používalo nekvalitní maso, obiloviny nebo tuky, výsledné produkty by nemohly dosahovat potřebných nutričních hodnot. V tomto ohledu je kontrola a laboratorní rozbor vstupních surovin pro kočičí krmivo naprosto srovnatelná s potravinářskou výrobou pro „lidské“ spotřebitele.

Samotné kvalitní suroviny však ještě nejsou zárukou optimálního výsledku, podstatná je také technologie jejich zpracování. Proto je důležité provádět laboratorní rozbor nejen ve vstupních surovinách, ale i ve finálních výrobcích.

Krmivo by zároveň mělo mít při konzumaci formu, která je stravitelná a pro organizmus kočky dobře využitelná. Čím méně zatěžujícího balastu krmivo obsahuje, tím je pro kočku stravitelnější a kvalitnější.

Základní receptury

Podezřele levná krmiva mají ceny nízké na úkor kvality použitých surovin, nemohou proto obsahovat správné množství nezbytných živin. Rozumně levná krmiva obsahují všechny potřebné živiny a dostatek energie na pokrytí základních životních potřeb, kočku jimi tedy lze bez problémů krmit celý život.

Dražší receptury nabízejí určitý benefit, např. lepší stravitelnost díky použití stravitelnějších bílkovin. Základní receptury obsahují převážně hovězí maso, zatímco dražší receptury drůbeží a nejdražší receptury většinou lehce stravitelné rybí maso.

Vylepšené receptury

Složení krmiv mohou vylepšit také rostlinné extrakty a byliny pro posílení funkce jednotlivých orgánů nebo zdraví celého organizmu. Namíchat zdravotně prospěšnou a přitom chutnou recepturu je však umění. Na recepturu se musí pohlížet jako na celek, každý přídavek jakékoli látky se musí vyzkoušet a správně vyvážit. Nebylo by nic platné přidat do receptury všechno najednou, kdyby to kočce nechutnalo.

Rozdíly mezi kvalitními značkami

Všechny kvalitní značky používají kvalitní vstupní suroviny a k nim přidávají látky, které podle jejich výzkumů zlepšují zdraví zvířat např. tím, že podporují imunitu, trávení, kvalitu srsti nebo zdraví dutiny ústní. V těchto „drobnostech“ se kvalitní značky liší a je na chovateli, aby se v tom trochu zorientoval, a na jeho mazlíčkovi, aby si vybral recepturu, která mu bude chutnat a bude přispívat k jeho celkovému zdraví.

Investice do prevence

Pokud chcete svojí kočce dopřát krmivo, které podpoří její zdravotní stav a vitalitu, sáhněte po krmivu, které je vyrobeno z kvalitních surovin, které je lehce stravitelné a prověřené, jehož složení a technologie odpovídá posledním vědeckým poznatkům. Takové krmivo je sice dražší, ale investice do něj se vyplatí. Prevence zdraví je vždy levnější než řešení zdravotních problémů jako např. obezity, cukrovky, špatného vývinu kostry, problémů s kůží a srstí, reprodukčních problémů, průjmů.

whiskas

   
21.10.2013 - Zvířátka - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Hanice [*]

  Moje kočičky její jenom Whiskas!

  superkarma: 0 23.10.2013, 20:13:24
 2. avatar
  [5] tomáš [*]

  Tak naši hoši mají pomalu 6 kg - na zimu se vždycky řádně připravují. Hitparádu začíná u nás syrové a vařené maso,občas filé. Pak konzervy od Animondy. Dále kapsičky všech značek z obchoďáku (whiskas,kitekat,friskies,felix,sheba...). Granule pro dny všední - whiskas. A pro pošmáknutí: royal canin. Rádi jim dáme i "tlustý od šunky". 9 + 7 let, a kondice velmi dobrá. Jsou polovenkovní . Jó a abych nezapomněla: samozřejmě si přilepšují  venku, vlastnoručně ulovenými myškami.

  superkarma: 0 21.10.2013, 19:17:51
 3. [4] grafkova [*]

  mně jiný granule nesežerou, a prospívají po nich dobře, nejstaršímu bude na jaře 13 let a pohoda Sml80

  superkarma: 0 21.10.2013, 17:38:35
 4. avatar
  [3] DanaD [*]

  grafkova — #2  Sml16 me z toho blinkaji

  superkarma: 0 21.10.2013, 16:26:38
 5. [2] grafkova [*]

  Já mám odporně komerční kocoury, všichni tři žerou pouze Whiskas,  kdykoliv jsem zkoušela něco jiného, radši by chcípli hladem Sml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #3
  superkarma: 0 21.10.2013, 16:19:48
 6. avatar
  [1] DanaD [*]

  A uz je to tady zase... kdyby kocky mely na vyber, kupovaly by mysi a ptaky a sem tam brouka a po granulich by ani nevzdechly Sml30

  superkarma: 0 21.10.2013, 07:53:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme