Domácnost

Mlsné kočičí jazýčky I.: Složení kočičí stravy

Kočky jsou známé tím, že jsou mlsné a rády střídají příchutě. V jídle jsou vybíravé a také vynalézavé, pro získání své oblíbené pochoutky dokážou vyvinout až neuvěřitelný důvtip.

Vynalézavé kočky zvládnou bez větších problémů otevřít dvířka kuchyňských skříněk nebo spíž. Najdou se i takové, které si otevřou lednici. Majitelům takto šikovných koček pak nezbývá, než namontovat na dveře zámek. Mnohem horší ale bývá situace, když kočka začne tvrdošíjně odmítat jinou než její oblíbenou (a často nevhodnou) stravu. Kočky dovedou být velmi vytrvalé a majitel po několika dnech hladovění svého miláčka, často spojeného s hlasitě mňoukanými projevy nelibosti, většinou podlehne a naservíruje mu požadovanou pochoutku. Tak vzniká u koček mnoho nevhodných stravovacích návyků, které mohou v krajním případě ohrozit i jejich zdraví.

whiskas

Kočičí laskominy

Kočky milují ryby (zejména uzené), játra, různé uzeniny a podobné aromatické potraviny, které by mohly mlsat dnes a denně. V malé míře můžete svým mazlíčkům tyto dobroty dopřát, z dlouhodobého hlediska je ale nutné myslet na správnou výživu, která má stejně jako u lidí zásadní vliv na jejich zdraví.  

Kompletní potrava

Je nanejvýš důležité, aby kočka dostávala každý den nejen chutnou, ale i kompletní a vyváženou potravu se všemi nezbytnými složkami, které zaručí správné fungování jejího organizmu. Kočičí strava nesmí být jednostranná a rozhodně není vhodné ani dlouhodobé krmení zbytky od stolu. Správné množství nutričně vyvážené stravy přispívá ke zdravému růstu koček, ke kvalitnímu chrupu i srsti a je prevencí obezity a dalších onemocnění.

Hlavní živiny

Kočky jako dravé šelmy potřebují mnohem více masa než člověk, ale krmení čistou svalovinou by pro ně nebylo dostatečné. Kočky jsou přizpůsobeny živit se hlodavci, ptáky nebo drobným hmyzem a těla těchto kořistí obsahují kromě svaloviny také vnitřnosti, kosti, tuk, chrupavky. Jídelníček doma chovaných koček by se měl svým složením co nejvíce přibližovat těmto přirozeným nárokům.      

Bílkoviny mají zásadní význam pro správný vývoj a plnohodnotný život kočky, nelze je ničím nahradit. Obzvláště důležitá je pro kočky aminokyselina taurin, která je součástí pouze bílkovin živočišného původu. Proto se také přidává do řady hotových krmiv nebo doplňků potravy. Bílkoviny ovlivňují tvorbu a funkci svalstva, krve, kůže, srsti a pohlavních buněk. Přirozeným zdrojem živočišných bílkovin je maso, mléko a vejce.

Tuky jsou zdrojem energie a pomáhají organizmu se vstřebáváním některých životně důležitých vitamínů (A, D, E, K). Zdrojem tuků jsou tučnější druhy masa a ryb nebo sýry.

Sacharidy se kočka naučila konzumovat až v blízkosti člověka. Jsou obsaženy v obilovinách (mouka, sója, rýže) a luštěninách.

Minerály a stopové prvky mají zásadní vliv na metabolizmus, regulační funkce a vývoj organizmu. Spotřeba těchto látek je sice velmi malá, ale jejich přítomnost v potravě je nezbytná. Patří k nim například vápník, železo, draslík, jód a fosfor.

Vitaminy patří také k látkám potřebným ve stopovém množství. Významně ovlivňují vývoj a fungování organizmu včetně jeho imunitních procesů. Jde o vitaminy A, B, C, D, E, H, K. Vitamin C si kočka dokáže vytvářet sama, ale v období stresu nebo při infekcích ho potřebuje více.

Vyvážená receptura

Namíchat jednotlivé suroviny ve správném poměru je v domácích podmínkách velmi obtížné. Výhodnější je spolehnout se na průmyslově připravovaná krmiva (granule, kapsičky, konzervy), která svým složením lépe odpovídají požadavkům na výživu koček, protože jejich receptury vycházejí z ověřených vědeckých poznatků. Velcí výrobci kvalitních krmiv spolupracují s výzkumnými centry, která se trvale věnují chutnosti a vyváženosti živin. Rozhodně se vyplatí nechat na odbornících, aby pro vaše miláčky vytvořili to nejlepší. Potom už je na vás, abyste pro ně vybrali přesně to, co právě potřebují. Spokojené určitě budou i ty nejmlsnější jazýčky. Velký výběr příchutí suchého i vlhkého krmiva nabízí např. značka Whiskas, jejíž kvalitu garantuje anglické výzkumné veterinární centrum Waltham.

whiskas

   
07.10.2013 - Zvířátka - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [3] Lyoness [*]

  Tak muj kocour sezere, na co prijde... Rybi konzervy tedy zrovna moc nemusel, ale sezral je.

  Chutnaji mu i psi - pokazde jde dovylizat misticku pani psove..

  Fakt je, ze za zradlo a dobrutky pro ne dva, utracim skoro - ne-li vice - nez za jidlo pro me Sml30

  Dobrutky miluji oba dva a nehlidat je, mam doma dve koule - ukradnou a sererou mi i rohlik...

  superkarma: 0 07.10.2013, 11:03:02
 2. avatar
  [2] gerda [*]

  Kočky by kupovaly whiskasSml30 Ne, že by jim to nechutnalo, přímo naopak! Jenže pokud si vezmete lupu a prohlédnete složení, možná budete překvapeny, kolik masa ve whiskas je!!Sml57 Usnadním vám námahu a napíšu rovnou, že......pozor.....CELÁ ČTYŘI (4) PROCENTA MASA. Ty kostičky v kapsičce nejsou maso, ale zpracované náhražky a doplňky. Jestli chcete kočce prospět, kupujte prémiová krmiva se zaručeným složením. Jsou dražší, ale veterinář ještě víc.Sml24

  superkarma: 0 07.10.2013, 07:12:39
 3. avatar
  [1] DanaD [*]

  no ja bych spis rekla, ze kazda kocka miluje neco jineho, mam kocky ktere si nevezmou nic co je jen trochu citit po jatrech, vetsina z nich miluje hovezi, az na Faustynu, ktera jednoznacne dava prednost rybam. O pamlsky nestoji ani jedna znich  a jednoznacne daji prednost kusu  syroveho masa pred koncervou (ani se jim nedivimSml16, taky mam radeji biftek nez lanšmít)

  superkarma: 0 07.10.2013, 06:44:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme