Máte rády tajemno? Pokud ano, pak není nad to projít se v mlze. Obzvláště v té listopadové. Ta podle lidových pranostik zhasíná slunce.

mlha

Příznivci tajemna nedají na mlhu dopustit. Je věčným a vděčným námětem všech napínavých, hororových scénářů, podněcujících lidskou fantazii.
Mlha vymazává okolní svět. V mlze je každý sám, pouze v kontaktu se zemí skrze půdu pod nohama. Mlha je tajemná, záhadná, svírající a skličující.
Co se za ní skrývá? Fantazie a představivost pracují na plné obrátky. Pod závojem mlhy číhá tajemství a skryté nebezpečí.
V mlze se mohou objevit nadpřirozené bytosti, duchové i přízraky...
I „Ti druzí“ přichází za mlhy...

Ti druzí (2001)

Za rouškou pravé, anglické mlhy se skrývají zločinci i záhadní tvorové. Takoví, se kterými si poradí jenom věhlasný Sherlock Holmes...

Pes baskervilský (1983)

Mlha může přijít zcela nečekaně a spoustu lidí vystrašit. Třeba jako ta od „Kinga“.

Mlha (2005)

Co je mlha? Pojďme od filmové fantazie k realitě.

Podle meteorologické definice je mlha jev obsahující produkty kondenzace a snižující dohlednost pod 1 km. Produkty kondenzace jsou například mikroskopické vodní kapičky, vzniklé ve vzduchu při vysoké vlhkosti z vodní páry. Jsou tak malé, že jednotlivě nejsou vidět, ale ve velkém množství vypadají - právě jako mlha.
Nejběžnější způsob vzniku (zejména ranní mlhy) je radiační mlha, která vzniká při jasném a klidném počasí v noci vyzařováním zemského povrchu. Radiační ranní mlha vzniká kdykoli, i v létě, ale nejvíce na podzim.

Mlha není tak nebezpečná jako třeba bouřka, tornádo nebo sněhová vánice. Pokud se ale při mlze vyskytujete na místě, které neznáte, mějte se na pozoru. Anebo se s ní spřátelte a ona vás ochrání.

Magie mlhy

Pokud netrpíte dýchacími problémy a máte odvahu, vydejte se doprostřed mlhy, a to nejlépe v noci.
Aby bylo ochranné kouzlo účinné, nemělo by v okolí kolem vás svítit vůbec žádné světlo, měly byste být „s mlhou“ úplně samy. Plně se soustřeďte a představte si, jak mlha krouží kolem vašeho těla proti směru hodinových ručiček, zaplétá vás do sebe, do svého jasně zářícího světla.
Komu se podaří toto světlo, byť jen koutkem oka, v setině vteřiny zachytit, ten se s mlhou spřátelil a už ho nikdy nenechá ztratit se a zabloudit. Ani v životě. Mlha vás bude chránit před vším neznámým a neočekávaným.
A s tím už byste určitě obstála i coby hrdinka v některém z výše uvedených hororových titulů. :)

použitý zdroj:mraky.astronomie.cz, M. Zerbstová, Pozitivní magie, ABC, 2000 a www.youtube.com

Reklama