Zdraví

Mléčné produkty – start dětí do života

Není mnoho oblastí ve výživě člověka, ve kterých se názory odborníků tolik odlišují jako právě ve výživě dětí. Přestože existují skutečně pevné základy, najdou se „zázrační“ léčitelé, kteří je rádi zpochybňují. Mezi tyto „stavební kameny“ výživy dětí patří i mléko a mléčné výrobky ve všech podobách, které by měly být vždy nedílnou součástí dětské stravy.

V poslední době jsou slyšet mylné názory jednotlivců, že mléko a mléčné výrobky nejsou pro člověka přirozenou potravinou. Živočišné tuky obsažené v mléce a neodtučněných mléčných výrobcích však mají své pevné místo v jídelníčku a není možné se snažit je z něj zcela vyloučit. Důvodem je jejich nenahraditelná role při růstu mladého organismu a při zpevňování kostí a zubů. Tato schopnost je dána nejen samotným obsahem vápníku, ale také vitaminu D. Dle Blanky Sekerové z konzultantského centra Forsapi je vitamin D zcela nezbytnou látkou pro vstřebávání vápníku obsaženého právě v různých druzích mléčných produktů, tolik potřebného pro zdravý vývoj kostí.  Je-li vápník konzumován v dostatečném množství, ale bez přítomnosti vitaminu D, pak odchází z organismu nevyužit a na zdraví člověka se jeho účinky neprojeví. Následkem pak může být měknutí kostí, které se u dětí mohou začít deformovat, a časem se může objevit skolióza.

Od mléka až po dezerty

Zajistit dětem dostatečné množství vápníku a vitaminu D můžeme nejen mlékem, ale také u dětí velmi oblíbenými smetanovo-tvarohovými dezerty (například Pribináček). Právě v této přírodní variantě dokáže lidské tělo potřebné látky nejlépe vstřebat a uložit tam, kde je jich zapotřebí. Z toho důvodu není vhodné zařazovat do jídelníčku dětí odtučněné či nízkotučné mléčné výrobky a připravit dětský organismus o řadu zcela nenahraditelných složek. Tvaroho-smetanové dezerty mohou rodiče využít jako dopolední svačinu, aby děti přijatou energii pohybem také vydaly.

Pribinaceklupa

   
27.08.2010 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Radka27 [*]

  Midsummer — #1 Pod to se podepisuji. Taky si myslím, živočišný druh člověk nepotřebuje konzumovat mateřské mléko od živočišného druhu kráva. Sml80 Sice si s oblibou dám kvalitní sýry a jogurt, ale vypít denně litr mlíka to ne. Sml23 Pestrá strava obsahuje vápníku dost i bez přehnané konzumace mléčných výrobků. Spíše by mě potěšil komerční článek na téma ovoce a zelenina a rybí produkty, protože to je, myslím, mnohem větší stravovací problém v ČR.

  superkarma: 0 27.08.2010, 12:39:41
 2. avatar
  [2] maje [*]

  moje dcera jedla jako tank. já jí k odpolední svačince vyšlehala 1 celý tvaroh s vanilkovým cukrem a ona mi vždycky nechala max. 2 lžičky.Sml57

  superkarma: 0 27.08.2010, 12:16:31
 3. avatar
  [1] Midsummer [*]

  Doporučuji knihy Jarmily Průchové "Chudáci děti a jak je chránit" a taky "Pravda o mléce" (tedy potravě pro telátka). A nebo třeba "Jak jste klamáni". To kdyby někdo náhodou tomu nesmyslu s mlékem uvěřil Sml3

  1. na komentář reaguje Radka27 — #3
  superkarma: 0 27.08.2010, 11:02:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme