Domácnost

Mladý setr je pošuk, ke stáru se však uklidní

Irský červenobílý setr je milý a krásný společník pro aktivní lidi, v mládí ale budete bojovat s jeho loveckým pudem. Více o této rase zjistíte v pokračování našeho Atlasu psích plemen. O červenobílém setru jsem si povídal s kamarádem Martinem...

Země původu: Irsko
Použití: velmi přátelský společník, stejně v domě jako v poli, červenobílý setr byl vyšlechtěn hlavně pro práci v poli
setterKlasifikace podle FCI:

Velikost (v kohoutku):

 • psi: 62–66 cm
 • fenky: 57–61 cm

Hmotnost: 24–31 kg

Průměrně se dožívá: až 13 let
Chovatelský klub:

Historie plemene...

Irský setr se objevuje ke konci 17. století. Mimo hranice Irska nebylo příliš známo, že tam existují dva typy setrů, ale je téměř jisté, že červenobílé zbarvení je původnější než to druhé a je především zásluhou výběru výstavních rozhodčích, že se následně objevilo a rozšířilo jednobarevně červené. Když byli irští setři vystavováni těsně před koncem XIX. století, červený setr měl možnost zastínit červenobílého, který se stával čím dál tím vzácnější, až se nakonec mělo za to, že plemeno zaniklo. Ve 20. letech XX. století byly napřeny síly k jeho znovuoživení. Okolo roku 1944 bylo plemeno natolik rozšířené, že mohl být založen jeho klub a zároveň byl vidět dostatečný počet těchto psů i na výstavách a FT v Irsku. Současný klub, nazývaný Společnost pro irského červenobílého setra pracovního a výstavního, byl založen v roce 1981 a díky jeho činnosti je nyní plemeno dobře umístěné na žebříčku obliby jak v Irsku, tak na mezinárodní scéně.

Červenobílý irský setr získává úspěchy na FT v konkurenci ostatních plemen stavěcích psů a stále více těchto psů dobývá tituly šampionů práce a šampionů krásy.

Vzhled psa...

Silný, harmonicky stavěný, správných proporcí, bez znaků hrubosti (lymfatičnosti). Je spíše atletický než elegantní. Červenobílý setr byl vyšlechtěn především pro práci v poli a jeho hodnocení na výstavě musí být prováděno právě z tohoto úhlu pohledu.

Povaha červenobílého setra...

Je to pes aristokratický, temperamentní a čilý. Vyzařuje z něj půvab a přátelství, ale také rozhodnost, odvaha a pracovní nasazení. Červenobílý setr je lovecký pes pro lov se střelnou zbraní, pracuje jemně, jistě a je snadno voditelný.

Jak o něj pečovat?

Je to lovecký pes a vlídný společník, který není příliš náročný na péči. Jeho srst je potřeba občas česat. Výživa by měla odpovídat aktuální pracovní zátěži - setr sportovec či lovec má větší spotřebu, než setr mazel.

Je asi jasné, že aby byl irský červenobílý setr šťastný, je potřeba mu zajistit dostatek pohybu. Jde o ideálního společníka pro sportující lidi, věnující se třeba ježdění na inlinech.

Dobře snáší pobyt v bytě i v kotci.

O červenobílých setrech jsem si povídal s kamarádem Martinem...

Máš dva setry, jak se jmenují?
Starší je Max, tomu už je skoro dvanáct let a mladší Theodor, ten je dvouletý.

Předpokládám, že jsi měl tedy nejdřív Maxe?
K Maxovi jsem přišel před dvěma lety, ale pořád je fit. K němu jsme si pořídili toho mladého. Jiné plemeno už bych nechtěl, i když na tom asi nezáleží...

Máte nějaké výchovné problémy s Theodorem?
Je to hrozně těžký, oni jsou pošuci. Třeba jdeme po Petříně, tam jsou všude zajíci, tak není v mých silách ho odvolat.

Jasně, takže silný lovecký pud...
Řešíme ho pořád a myslím si, že z toho musí spíš vyrůst.

Ten druhý to nedělá?
Už ne, je mu dvanáct, tak si zavětří a to mu stačí.

A co nějaký nešvar, kromě loveckého pudu, který má zakódovaný v plemeni. Kouše třeba boty?
Jako štěně měl tyhle zlozvyky, demoloval by, když jsme nebyli doma. Vyřešili jsme to tak, že přes den jsou zavření v předsíni, kde nic není. Vlastně nejsem schopen říct, jestli to dělá dál, protože nemá co demolovat. A nábytek nikdy nekousal.

Čím tě nejvíc rozesmáli?
Ten mladší se překvapivě bojí plavat. Na Petříně vlezl do jezera s vodopádem, z ničeho nic spadl do hloubky a začal se jakoby topit. Pak ale připlaval ke kraji, chytil se předníma tlapkama kamenů a koulel oči. Jako by říkal, co se mi to přihodilo? Pánečku, vytáhneš mě? Já ale nemohl, musel jsem se tomu s jinýma pejskařema smát. To ode mě nebylo hezký, ale kdybys ho viděl, jak se tváří, taky by ses smál. Jinak krásný je, když spolu běhají po poli, to je prostě nádhera!

Co s jinými psy, jak se chovají?
Jsou v zásadě nekonfliktní. Max úplně bez problémů a Theodor má nějaké předsudky vůči pitbullům a boxerům, což je dost nerozumný, protože ho dřív nebo později nějaký sežere. Snažím se ho to odnaučit a doufám, že ho to brzo přejde. Prostě si ho ten pes vůbec nevšímá a on na něj začne štěkat. Ale jen na pitbulla nebo boxera, vážně nevím, jak na to přišel... Nikdy mu žádný nic neudělal. Je to divný...

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

   
18.07.2013 - Atlas psů - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [12] Míša 12 [*]

  Hezký ,ale domácí mazelíček je pro mě jinýSml59

  superkarma: 0 21.07.2013, 14:19:41
 2. avatar
  [11] arminka [*]

  ondrasek74 — #9 co jo ?.. nechápu význam tvých výkřikůSml80

  superkarma: 0 18.07.2013, 22:35:44
 3. avatar
  [10] Jindriska8 [*]

  Pěkná rasaSml59

  superkarma: 0 18.07.2013, 21:11:54
 4. avatar
  [9] ondrasek74 [*]

  jo :-)

  1. na komentář reaguje arminka — #11
  superkarma: 0 18.07.2013, 21:04:14
 5. avatar
  [8] RosaGloriaDei [*]

  hezký pes, ale asi si tuto rasu nepořídíme

  superkarma: 0 18.07.2013, 18:36:23
 6. [7] freyacz [*]

  krasavci Sml79

  superkarma: 0 18.07.2013, 15:16:10
 7. avatar
  [6] marde [*]

  Moc hezký pejsekSml16

  superkarma: 0 18.07.2013, 14:10:10
 8. avatar
  [5] lenig [*]

  setry moc osobně neznám, spíš jen z knížek a obrázkůSml80

  superkarma: 0 18.07.2013, 13:15:36
 9. avatar
  [4] pajda [*]

  Mám irského setra. Utíkání přejde kolem čtvrtého roku, kdy už pes nepotřebuje tak obrovskou dávku pohybu - ten můj si "nudu s paničkou" - pouhých cca 11 km procházek denně (já 5 po asfaltu, on asi těch 11 kolem mě ve vinicích) - řešil tak, že pokud jsme potkali někoho na koni, přidal se k němu a s ním se pak vrátil do vesnice. Takže asi dvakrát týdně asi 25 kilometrů v celkem slušném tempu. U koní se držel, neutíkal od nich a protože do stájí často chodil, nikdo si nestěžoval. Dneska ho v klidu odvolám i od srnčího, zajíce a kočky neřeší vůbec.

  Napadání jiných psů je bohužel jiná věc a odanučit se ho to nepovedlo nikdy. Napadá určitý typ vlčáka. S některými, tzv. "nejedlými", si hraje a má je rád, jiné je schopen sežrat na místě, prostě vystartuje a chudák vlčák je na fašírku. Ani zkušená policejní kynoložka si nedokázala vysvětlit důvod (určitě ho nikdy vlčák nenapadl) a odnaučit se to taky nepovedlo. Nefunguje ani u nás jinak oblíbený povel "neprovokuj", na který pes otočí hlavu od druhého psa a přitiskne se mi k noze. Netřeba se obávat, že by ho pitbull sežral - setr je sice míň robustní, ale je výrazně rychlejší, takže třeba ti vlčáci jsou opravdu snadná kořist...bohužel.

  superkarma: 0 18.07.2013, 09:10:46
 10. avatar
  [3] gerda [*]

  jestli nemá něco proti placatému čumáku, když má sám dlouhý čenichSml30

  superkarma: 0 18.07.2013, 09:05:28
 11. avatar
  [2] denkas [*]

  Ten je krásnýSml79

  superkarma: 0 18.07.2013, 08:45:59
 12. avatar
  [1] Brixik [*]

  No teda, pesani nádherní, ale myslím, že pan Martin by měl na výchově Theodora tvrdě zapracovat. Nesmí utíkat ani nesnášet psy. Teď je ještě tvárný, pak to bude jenom horší. Vím to z vlastní zkušenosti s výmarským ohařem.

  superkarma: 0 18.07.2013, 07:12:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme