.

Mladší kolegyně mě neustále před šéfem sráží, říká Monika

Vztahy

Mladší kolegyně mě neustále před šéfem sráží, říká Monika

Návraty z mateřské dovolené bývají svízelné. Touha po v rámci možnosti spravedlivém rozdělení drahocenného času mezi rodinu a práci se často mění v noční můru. A což teprve, když se v původním zaměstnání objeví rivalka, která dokáže znepříjemňovat už tak náročnou situaci.

Třicetiletá Olga se nedávno vrátila na své původní místo a celkem bez problémů se zapojila zpět do pracovního procesu. Sice toho měla občas nad hlavu, jako většina pracujících matek, ale na druhou stranu byla ráda, že má práci, která ji baví. A že je součástí malého a příjemného kolektivu. Navíc si s šéfem domluvila práci částečně z domova, takže vše se zdálo být naprosto ideální.

 • Spoustu věcí mohla pořešit na počítači, když už děti spaly, a netrpěla tak výčitkami, že je celý den z domova pryč a nevěnuje se jim.

Zásadní zlom nastal, když odešla do důchodu její kolegyně, se kterou se vždy krásně spolupracovalo. Za ni šéf přijal dvacetiletou holčinu, jež pěkně rozvířila tu pohodovou pracovní atmosféru, která zde doposavad panovala.

 • A nejvíce to pocítila zřejmě právě Olga, se kterou se nová zaměstnankyně pustila do tichého boje.

Absolutně její chování nechápu a vysvětluji si to jedině tak, že mě chce vyštípat a nastoupit na moje místo,“ říká Olga a doplňuje, že dotyčná dívka byla přijata jen na zkoušku. Aspoň tak jí to bylo řečeno.

kolegyně

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Už první setkání mi vyrazilo dech,“ pokračuje ve svém vyprávění nešťastná maminka. „Sešli jsme se ve třech, protože šéf mi ji chtěl osobně představit a společně jí zasvětit do projektu, který probíhal pod mým vedením. Ani nepočkala, až k tomu něco řekneme, a hned sebejistě vyrukovala s výčtem věcí, které bych podle ní měla dělat jinak,“ kroutí Olga nevěřícně hlavou.

Sama prý byla ze vzniklé situace tak konsternována, že se nezmohla na kloudné slovo. „Šéf si po té schůzce musí myslet, že jsem úplnej idiot,“ dodává sklesle.

Tím to ovšem neskončilo. Nová posila ji pravidelně častuje emaily, v kterých dává pochopitelně do kopie šéfa, a kde se snaží vyzvednout své přednosti, zejména z oblasti nových technologií.

Ano, přiznávám, že má jisté znalosti, které jsem si ještě nestihla doplnit, neboť pokrok jde v technologiích hodně dopředu, ale na druhou stranu mohu odpřísáhnout, že to mou práci nějak neznehodnocuje, protože jsme v práci tým, kde každý se specializuje na něco, a tak si pomáháme vzájemně vyplnit naše mezery. Vždy to tak aspoň fungovalo,“ vysvětluje Olga, která po pár týdnech zjistila, že ji nová kolegyně v těch emailech začala nepřímo úkolovat a převzala tak vlastně zcela nenápadně vedení onoho projektu.

Jestli jsem to nějak s šéfem řešila? Samozřejmě, že ano. Jen asi ne adekvátním způsobem. Hrozně nerada totiž někoho kritizuji a osočuji, tak nevím, zda to vyznělo, jak mělo. V každém případě to šéf asi aspoň trochu pochopil a řekl, že kdybych cítila nějaké problémy v komunikaci s danou osobou, že mu to mám sdělit,“ říká úlevně Olga, jež přiznává, že by nejraději ovšem hned zakřičela, že se jí na spolupráci s novou kolegyní nelíbí vůbec nic.

Ale to se prý nehodí... Hysterické scény nejsou její doménou. „A možná na to jednou dojedu,“ uzavírá svůj příběh Olga.

Přečtěte si také:

   
01.09.2016 - Ona s ní - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Kadla [*]

  Ricardo — #10Co blbneš, dneska už se nechodí na kurzy do učebny. Devadesát procent kurzů je online formou webinářů. Prostě si večer pustí interaktivní kurz na počítači...

  superkarma: 0 01.09.2016, 21:05:24
 2. [13] bobani [*]

  mladá je podrazácká mrcha , která jde přes mrtvoly , nic jiného

  superkarma: 0 01.09.2016, 18:37:48
 3. avatar
  [12] Dudlajlama [*]

  pajda — #8 Sml67

  superkarma: 0 01.09.2016, 18:26:46
 4. [11] Ricardo [*]

  Ricardo — #10 hlídat dítě...

  superkarma: 0 01.09.2016, 16:45:07
 5. [10] Ricardo [*]

  free — #6 a kdo jí bude hlídat v době těch kurzů?

  1. na komentář reaguje Ricardo — #11
  2. na komentář reaguje Kadla — #14
  superkarma: 0 01.09.2016, 16:44:53
 6. avatar
  [9] Kadla [*]

  pajda — #8Ano, vystihla jsi to naprosto přesně, není co dodat.

  superkarma: 0 01.09.2016, 15:55:18
 7. avatar
  [8] pajda [*]

  Namísto osočování bych si uvědomila, že poklidné doby, kdy se člověk "specializoval" a ostatní ho "doplňovali" skončily. A rychle, ale opravdu rychle, bych se přestala vymlouvat na tempo v technologiích. Dohnala bych to, co neumím a změnila bych práci podle návrhů kolegyně, která má zjevně víc času a podstatně větší přehled.

  A ano, pak bych argumentovala: "Poslechla jsem ji tam a tam a není to ono. Tohle navrhla, ale neosvědčilo se...toto je podle ní, a já si toho vážím, ale...." tedy pokud je ta mladá opravdu tak nemožná. A taky bych si s ní sedla a probrala to, co navrhuje. Určitě jsou hlediska a věci, které ta mladá nezohledňuje prostě proto, že nemá zkušenosti, jenže to chce použít z hlavy mozek k přemýšlení, nikoliv pusu k hysterickému vřískání.

  A nebo bych srazila paty a byla ráda, že kolektiv někdo někam posouvá, když já sama jsem myšlenkami doma u dětí...koneckonců ta mladá taky půjde na mateřskou, že ano?

  1. na komentář reaguje Kadla — #9
  2. na komentář reaguje Dudlajlama — #12
  superkarma: 4 01.09.2016, 13:35:25
 8. [7] Andreadornova [*]

  Snažila bych se sama zajímat o novinky, které v oboru má a nemá je osvojené to především...

  superkarma: 0 01.09.2016, 12:06:26
 9. [6] free [*]

  Moje dcera (doktorka) se ve strachu, že si vykojila mozek, přihlásila už do několika lékařských kurzů a o prázdninách přidala ještě cvičení řeči, protože se na ostravsku nakazila tou rychlou mluvou.

  1. na komentář reaguje Ricardo — #10
  superkarma: 0 01.09.2016, 12:00:09
 10. avatar
  [5] Mickey Mouse [*]

  Paní Olze nerozumím. Vůbec! Sml80

  V chování nové kolegyně nevidím žádné podrazy nebo drzost. Jen se nebojí diskutovat a říct svůj názor. Pravděpodobně toho opravdu ví víc než paní Olga po mateřské. Zatímco paní Olga svůj názor nedokáže obhájit a možná si i uvědomuje, že v některých znalostech zaostává. Namísto stěžování na chování kolegyně by měla zapracovat sama na sobě. A uvědomit si, že každý kolega je současně také konkurence.

  superkarma: 3 01.09.2016, 11:05:57
 11. avatar
  [4] Kadla [*]

  No, Olze bych doporučila, aby na sobě začala honem honem pracovat a doplnila si veškeré znalosti. Spoléhat, že někdo v týmu doplní to, co neumím, je dneska dost zcestné. Nás je v týmu hodně a všichni musíme umět všechno - už kvůli zastupitelnosti.

  superkarma: 4 01.09.2016, 09:01:03
 12. [3] Rikina [*]

  Co když je ta nová opravdu lepší? Sml80 Pochopitelně že ve srovnání s dámou před důchodem, kterou nahradila, to vypadá jinak. Ta, co šla do důchodu, věděla, že to má za pár, nikam se nedrala, leccos jí třeba už bylo šumák, a tak se s ní někomu jistě dobře spolupracovalo. Dvacetiletá slečna je nadupaná vědomostma, ovládá patrně i cizí jazyky, je sebevědomá, k tomu se dnes přece mládež vychovává, a má zájem ukázat ve své nové práci to nejlepší, co umí. To je přece pochopitelné a přirozené. Holt rozvířila vody stojatého rybníčku. Sml57 Vůbec za tím nemusí být žádná zákeřnost a nečestnost, slečna jede jak dráha a ta, co se vrátila z mateřské, jednoduše nestačí tempu. Sml80

  superkarma: 2 01.09.2016, 08:46:21
 13. avatar
  [2] gerda [*]

  Klika je, že je šéf přístupný a podle mě: nejlepší obrana je útok. Přijít za ním s výčtem všeho, co se doposud nad rámec normálních pracovních vztahů stalo. Dokud je ještě čas. Ale polopaticky, ukázat na konkrétním příkladě/příkladech. Ono to v ženském kolektivu funguje trochu jinakSml58, špílce a podrazy jsou mnohdy těžko dokazatelné a chlapi je často nevnímají. Dokud ta holka nepřevezme velení docela a nezmanipuluje ho. Pak by jí mohl dát i za pravdu, že je Olga málo zdatná, když se při konfrontaci nezmůže na slovo - to by měla taky vysvětlit..... No, a potom by mohl přijít na řadu onSml57 Ve dvacíti děvenka moc praxe nemá - zřejmě ji nahrazuje snaživou drzostí - bylo by dobré trochu ji postavit do latě a ukázat, kdo tam správně velí.

  superkarma: 1 01.09.2016, 06:59:05
 14. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Chce to pouze dokonalou přípravu k rozhovoru s kolegyní a šéfem.

  superkarma: 0 01.09.2016, 06:47:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme