Zdraví

Mladej, co ti to vyrostlo na bradě?


Akné. Pupínky. Beďary. Uhry. Vejmrlata...

V lepším případě pupínky, které lze jakž takž zakrýt pudrem či make-upem.

V horším – mokvající červené boláky, často zanechávající jizvy, které jejich nositele hyzdí a v důsledku toho mu nezřídka působí i vážné psychické trauma.

Obzvlášť v období dospívání a puberty, kdy se formuje naše sebevědomí, je pro každého mladého člověka důležitý vzhled.

Záleží nám na tom, jak vypadáme, jaký máme účes, jak se oblékáme, jakou máme postavu a v neposlední řadě samozřejmě i jaký máme obličej, pleť...

Patrně mezi námi nežije jedinec, kterého by nikdy – alespoň po krátký čas – netrápilo akné.

Projevy této nemoci (neboť akné je nemoc) jsou různé. Někoho postihne minimálně jako banální kosmetický defekt, jinému pokryje obličej, krk, záda i výstřih hustou sítí červených pupínků s bělavou „čepičkou“ hnisu, které se často dále podebírají a mokvají.


Co je to akné?

 

 • chronické onemocnění kůže způsobené zánětem ve vývodech mazových žláz
 • nejčastější onemocnění v pubertě (mezi 13 rokem až 20 lety) 
 • projevuje se černými tečkami, bílými puchýřky, zarudlými skvrnami, které se nejčastěji vyskytují na tváři a zádech
 • následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy

Stejně jako většina onemocnění postihujících obličej nebo viditelné části těla dovede akné komplikovat život a negativně ovlivnit psychiku i sebevědomí. Je třeba mít na paměti, že akné nejvíc trápí mladé jedince v době, kdy své místo ve společnosti hledají.

Akné – projev dospívání

Podle dermatoložky Edity Jatšové jsou charakteristické projevy akné odpovědí pokožky na hormonální změny podmíněné dospíváním. Zvýšená tvorba kožního mazu a zhrubnutí zrohovatělé povrchové vrstvy pokožky vede k ucpávání vlasových váčků tukem, který vytváří živnou půdou bakteriím.

Ty rozkladem tuku uvolňují látky, které vedou k zarudnutí pokožky a ke vzniku bolestivých zánětlivých změn. Nejběžnější jsou lehké a středně těžké zánětlivé formy akné, projevující se bílými hnisavými pupínky.

Zatímco dívky postihuje akné častěji (90 %), chlapci zase trpívají těžšími formami onemocnění. Z komedonů (ze žlutých či černých teček) se může vyvinout zánětlivý pupínek a boláček nejen v obličeji, ale i na ramenou, hrudníku či na zádech.

„Ideální doba, kdy začít s léčbou akné, nastala právě nyní, kdy všichni lidé postižení tímto nepříjemným dermatologickým problémem stihnou včas připravit pokožku na jaro,“ říká Jatšová.

Příčiny akné

Hlavní příčinou tvorby akné je hormonální nerovnováha
Dospívání zvláště u chlapců a u žen menstruace a těhotenství
Dále může akné způsobit bakteriální infekce
Používání nevhodných kosmetických přípravků je také jednou z příčin
Akné může způsobit i nadměrná péče o pleť
Špatná životospráva (nadměrné solení,cukry,tuky, kořeněná jídla)
Užívání některých léků (antikoncepce, antibiotika)
Svoji roli při vzniku akné hraje i dědičnost

Zvýšená hygiena nestačí

Navzdory dlouhodobé osvětě považuje část veřejnosti stále ještě akné za projev nedostatečné hygieny, špatné životosprávy nebo nedostatečného sexuálního styku.

Akné je závažné onemocnění, jehož rámec překračuje kosmetický problém. Bývá podmíněno geneticky.

Komedomy mohou přejít v abscesy, které se pak hojí rozsáhlými jizvami.

Nejméně vhodné je ošetřování pokožky postižené akné silně vysoušecími pleťovými vodami a také nešetrné – a velmi rozšířené – vytlačování obsahu pupínků. Léčba je dlouhodobá, nejdůležitější je trpělivost a poctivé ošetření podle odborníkem stanoveného postupu.

Můžu mít akné i v pozdějším věku?

Za nestandardních podmínek mohou vznikat specifické typy akné.

Novorozenecký a dětský typ – bývá způsoben změnami po porodu a v časném dětství

Androgenní akné – může provázet hormonální problém

 Popubertální akné (po 18. roce věku) – bývá navozeno některými typy antikoncepce

Mallorka akné – vzniká důsledkem opalování v kombinaci se slunečními bloky v těle

Kosmetické akné – vyvolává aplikace nevhodné kosmetiky

Polékové akné – dostavuje se po hormonálních přípravcích, zejména z řad kortikosteroidů

Nutné je zahájit léčbu co nejdříve. Čištění by měla provádět kosmetička, která také doporučí každodenní péči.

Zevně aplikované léky normalizují rohovatění povrchové vrstvy kůže a likvidují bakterie. Jedná se o lokální retinoidy, benzol-peroxid, kyselinu azelainovou a zevně užívaná antibiotika. Dermatologové často zasahují kombinací místně aplikovaných retinoidů s antibiotiky.

V rámci léčby těžkých forem nemoci se užívají antibiotika, hormony (antikoncepční pilulky), deriváty vitaminu, protizánětlivé léky, vakcíny, zinek. Dnes lze ve všech fázích léčby akné zasáhnout laserem.

Přemíru aktivity kožních žlázek spolehlivě zastaví speciální laser, jenž vyšle paprsek přímo do jejich středů. Zákrok trvá 5–30 minut. Vlastní „výstřel“ paprsku v kombinaci s chladicím sprejem, který chrání kůži, snižuje bolestivost zákroku. Pacienti zásah laseru přirovnávají ke šlehnutí gumičkou.

Při prvním ošetření se redukuje až 63 % akné, při třetím dokonce 98 %. Doporučují se čtyři zákroky s odstupem tří až pěti týdnů. Terapie je šetrná a má dlouhodobý efekt. Je jen nezbytné vyhnout se na čas opalování.

Mívala jste v pubertě depresi z každého pupínku, který jste objevila na tváři? Co se vám osvědčilo na léčbu akné?

   
10.03.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] sjuu [*]

  Dante Alighieri: pri HA jsem mela oblicej jak mimino, pred pul rokem jsem vysadila a jsem hlavně na čele jak puberták. A minuly tyden mi kolega z prace prinesl masticku ECLARAN protoze uz se na me nemohl divat (asi tusite jak mi bylo ...) a svete div se ono to fakt zabira. Uz zase zacinam vypadat jako clovek. Je to bohuzel na predpis, ale ta navsteva dermatologa stoji to za to.

  superkarma: 0 10.03.2009, 22:19:08
 2. avatar
  [20] wich [*]

  Mi se málokdy něco udělá, ale když, tak vždycky někde na nose, na prostředku tváře, bradě, prostě na nějakém nejnápadnějším místě

  superkarma: 0 10.03.2009, 21:21:49
 3. avatar
  [19] Dante Alighieri [*]

  Akné mi zmizelo s užíváním HA. Občas se sice nějakej pupenec objeví, ale když ho rozrejpu a pak poleju obyčejným kysličníkem, zahojí se mnooooohem dřív.

  superkarma: 0 10.03.2009, 18:21:45
 4. avatar
  [18] svetluszka [*]

  ...,..fajn je aknecolor ..... ..za kilo z lékárny...... Mám navíc ještě jakousi dermatidu a dělají se mi někdy i šupinky //fakt skvělá kombinace //.....ale co už přes rok používám jen převařenou vodu, jemnou pleťovou a krém citlivou od Garnier......a ten aknecolor...je to bezva....

  superkarma: 0 10.03.2009, 17:24:11
 5. avatar
  [17] Juana [*]

  mysak: mně kdysi hrozně dávno jeden starej doktor předepsal tetracyklin a ten jsem užívala asi tři měsíce a taky to pomáhalo, ale asi bych musela být na ATB pořád

  superkarma: 0 10.03.2009, 16:19:08
 6. avatar
  [16] oalison [*]

  Mě pomohla moc řada od Neutrogeny a tabletky Biosil a na čištění mýdlo s bahnem z Mrtvého moře, měla jsem osypaný obličej i záda, bohužel mám navíc citlivou pleť a to je tedy kombinace.

  superkarma: 0 10.03.2009, 16:05:00
 7. avatar
  [15] femme [*]

  na pupínky jsem netrpěla ani v pubertě, ani jindy

  superkarma: 0 10.03.2009, 14:50:51
 8. avatar
  [14] kareta [*]

  já mám mallorka akné v dekoltu- nesmím se ničím mazat, jinak se na slunci osypu. Nebo používat fyzické a ne chemické filtry (D-cosi). Akne mi zmizelo, když jsem začala kouřit.

  superkarma: 0 10.03.2009, 12:53:43
 9. avatar
  [13] mysak [*]

  Já jsem kdysi brala antibiotika na něco úplně jiného (daraprim se to myslím jmenvalo) a pleť se začala zlepšovat už za tři dny, po týdnu jsem vypadala jako dospělý člověk. No ale když jsem je dobrala, všechno se vrátilo do původního stavu. Kdybych nebyla líná zajít k doktorovi, nejspíš by už bylo po problému.

  superkarma: 0 10.03.2009, 11:17:00
 10. avatar
  [12] SENSITIVESKIN [*]

  Lindaa: ty jsi nechutná

  superkarma: 0 10.03.2009, 10:11:33
 11. [11] Lindaa [*]

  Me se posledních pár roku delají bedary na stehnech a prdeli, ale vzhledem k lokalite me nechávají v klidu....tyto partie prece jenom nevystavuji svetu

  superkarma: 0 10.03.2009, 09:58:16
 12. avatar
  [10] átéčko [*]

  Já nic takového nemám, ani jsem nikdy neměla. Ale soucítím s těmi, koho akné stíhá. synovi jsem kupovala dost drahou kosmetiku...

  superkarma: 0 10.03.2009, 09:44:00
 13. avatar
  [9] mmarianne [*]

  Asi mám několkátou pubertu, protože mám na obličeji ty mrchy taky a kosmetička kroutí hlavou. Ale třeba mám seniorskou pubertu

  superkarma: 0 10.03.2009, 09:34:03
 14. avatar
  [8] Juana [*]

  mindulinka: nedávno jsem koupila nějaký čističe od Garnieru, ale modrý - původně pro syna, ale používám to nakonec já a asi to funguje. Asi před měsícem jsem měla pěkný hnusy na prsou a rozlezlo se mi to přes ramena až na záda - fakt nechápu, kde se to v mém věku bere. Umejvala jsem si to tímhletím a skoro to zmizelo. Třeba je to náhoda, třeba ne. Naštěstí v ksichtě se mi toho moc nedělá, a když náhdou se mi něco vyrazí, tak na to pomáhají ty vysoušecí gely, mám od Avonu a od Garnieru. Ještě že na obličeji to nemívám, to by byl fakt pohled - vrásky a k tomu beďary.

  superkarma: 0 10.03.2009, 08:59:43
 15. [7] mindulinka [*]

  Tak já se před menstrací osypu - hned vím, že to dostanu. No a pak se z toho 3 neděle dostávám a pleť už vypadá skoro perfektně a já mám opět dostat menstruaci a opět se osypu a pořád dokola - super. Pomáhá mi zelená řada garnier.

  superkarma: 0 10.03.2009, 07:54:00
 16. avatar
  [6] gerda [*]

  Trpěla jsem ledasčím, ale tímhle naštěstí ne. Ale zas mám alergii na slunko, to člověk taky hezky vypadá

  superkarma: 0 10.03.2009, 06:59:31
 17. avatar
  [5] Lotka [*]

  Kdybych nebrala HA, taky bych se osypávala

  superkarma: 0 10.03.2009, 06:56:55
 18. avatar
  [4] Dudlajlama [*]

  Pridavam se do houfu, momentalne mam na brade skvostny utvar a sice hloubkovy, ktery ani nejde vymordovat, zato boli jako cert. Vecne mlada

  superkarma: 0 10.03.2009, 02:27:25
 19. avatar
  [3] Meander [*]

  Hm. Tak to by mě kurwa zajímalo, po čem mám akné já

  superkarma: 0 10.03.2009, 00:50:54
 20. avatar
  [2] Juana [*]

  Suzanne: já nejspíš taky, protože z těch postpubertálních příčin na mne nic nepasuje

  superkarma: 0 10.03.2009, 00:49:23
 21. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Stále ještě dospívám

  superkarma: 0 10.03.2009, 00:15:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme