V dnešní době, kdy za umělého osvětlení spoustu času vysedáváme před obrazovkou (ať už televizní či před monitorem počítače), si naše oči zaslouží mimořádnou péči. Při opakujících se obtížích bychom vždy měli včas navštívit očního lékaře.

Nejčastější problémy souvisejí s naším životním stylem. Znečištěné prostředí a permanentně upřený pohled do počítače si vybírají svou daň. Oči nás pálí, jsou unavené, zarudlé nebo vyschlé, případně slzí.

Hrozby
Znečištěnému prostředí (výfukové plyny, prach, smog) se asi těžko vyhneme. Můžeme už ale ovlivnit, zda se například budeme pohybovat v zakouřené místnosti. Vyvarovat bychom se také měli pobutu v místech s nedostatečnou vlhkostí. Našim očím neprospívá ani průvan nebo klimatizace. Při používání kosmetických přípravků, hlavně parfémů, bychom si měli ověřit, zda naše oči nedráždí.

Podobně bychom se měli vyhnout výparům z různých látek, které se uvolňují z lepidel, barev, tapet, laků nebo textilií.

Obrana
Důležité je větrat místnost, ve které se zdržujeme delší dobu, hlavně na pracovišti. Snažme se otevřít okna alespoň jednou za půl hodiny. Očím také prospívají zvlhčovače vzduchu. Na doporučované vůně raději zapomeňte, protože mohou oči ještě více podráždit. Vyhýbejte se také průvanu, protože vysušuje rohovku a naše oči pak slzí.

Nezapomínejme na pitný režim a jezme hodně beta-karotenu, který nám poskytují rajčata, mrkev, špenát, brokolice, zelí, melouny, avokádo, papája nebo meruňky. A na co bychom ještě neměli zapomínat? Často nechávejte oči odpočinout pohledem do zeleně. Sluneční brýle s UV filtrem by měly být v létě nepostradatelné.

Počítač
Monitor počítače přitahuje prach, který naše oči dráždí. Pokud s ním často pracujeme, je třeba si oči občas promnout. Účinné je však především vykapání očním roztokem (úplně postačí borová voda). Námaha a nedostatek kyslíku totiž oči vysušují.

Soustředěný pohled na monitor také snižuje počet mrknutí. To vede k tomu, že se na povrchu oka nepravidelně rozšiřuje slzný film. Odborníci pak hovoří o takzvaném Office Eye Syndromu.

Víte, jaká má být správná vzdálenost pracovní židle od monitoru? Chráníte oči před starším monitorem filtrem proti záření? Jak často navštěvujete očního lékaře (i preventivně)? Používáte nějaké zvlhčovací kapky do očí?

Reklama