Zdraví

Místo Popelčiny nožky – zdeformovaná šlapka

hallus valgus

Mívala jste nožku jako Popelka a najednou se nevejdete do „svého“ čísla? Trápí vás ukrutná bolest při chůzi a kvůli citlivosti zduřelého kloubu palce nemůžete často ani spát? Pak se u vás nejspíš vyvinul tzv. vbočený palec.

Vbočený palec (Hallux valgus) je patrně nejčastější deformitou nohy, se kterou pacienti přicházejí do ortopedických ambulancí. A ve většině případů je nutný chirurgický zákrok. (Nedávno podstoupila stejnou ortopedickou operaci například i zpěvačka Lucie Vondráčková.)

hallus valgusVbočený palec je velmi časté onemocnění nohy, při kterém je palec v základním kloubu uchýlený směrem ven. Vzniká většinou na podkladě dědičnosti a nošením nevhodné (velmi těsné, či s příliš vysokým podpatkem) obuvi.

Nejčastější příčinou postupného vbočení palce bývá ochabnutí (či méněcennost) vazivového a svalového aparátu, v jehož důsledku dochází k poklesu podélné i příčné nožní klenby.

Vnitřní strana nohy je přetížená, a tím vznikne přetížení ne té straně nohy, kde je palec, ochabnutí a uvolnění svalů mezi prsty, rotaci palce a postupnému rozšiřování přední části chodidla. Tah svalů a šlach následně mění osu palce, dochází k otlakům kůže i zhrubění kosti.

Variantou onemocnění je juvenilní hallux valgus, který může vzniknout už v dětství jako zděděná odchylka. Postihuje mladé lidi ve věku 10–20 let, častěji dívky a vyskytuje se oboustranně. Objevuje se také u revmatických onemocnění.

Příznaky vbočeného palce

Vbočený palec se projevuje hlavně bolestí při chůzi a v obuvi na vnitřní straně palce v oblasti zduření. Kůže je zarudlá, v místě zduření se může vytvořit váček a hrozí jeho zanícení. Nohy se brzy unaví, palec se vychyluje směrem k druhému prstu. Zevně vbočený palec často kříží i ostatní prsty.

S přibývajícím časem vznikají problémy, bolestivost narůstá. Šlacha palce sklouzává do plosky a zhoršuje deformitu. Postupně vznikají degenerativní změny na základním kloubu palce.

Diagnostika vbočeného palce není obtížná, onemocnění bývá na první pohled viditelné. Přesto je třeba provést rentgenový snímek, který ukáže stav kloubu a okolních kostních struktur.

Léčba a prevence

Hlavním předpokladem prevence i léčby vbočeného palce je nošení vhodné obuvi. Měla by mít pružnou podrážku, nízký podpatek a dostatek prostoru pro prsty.

Zvláště u dětí hrozí nebezpečí vzniku deformit, protože často na problémy s obuví neupozorní. Rodiče se o tom, že dítě boty tlačí nebo jim nevyhovují, mnohdy dozví, až pozorují, že dítě při hře pokulhává, má nepřirozenou chůzi nebo otlaky na chodidlech.

hallus valgusV lehčích případech lze ke vbočenému palci přikládat tzv. korektory, které udržují palec ve správné poloze. Nezbytné bývá chránit místo bolestivého zduření, většinou se k tomu používají plstěné kroužky a jiné chrániče.

Velmi často se používá ortopedická obuv nebo speciální ortopedické vložky. Tyto postupy však nedokážou účinně a trvale předejít dalšímu zhoršení vady.

Dříve nebo později je třeba přistoupit k operačnímu řešení. Operatér na základě vzhledu postižené končetiny, její funkčnosti, ale i věku pacienta zvolí nejvhodnější typ operačního postupu.

Základním typem operace je tzv. resekční artroplastika, při které se odstraní část základního článku palce. Tento postup je pojmenován podle jeho autorů Brandes-Keller. V některých případech je nutné provést protětí (osteotomii) první zánártní kůstky, zúžení základního kloubu (artrodéza) a zcela výjimečně i implantaci náhradního kloubu.

Obecně lze říci, že u pacientů do 50 let věku se provádí operace na měkkých tkáních v kombinaci s osteotomií, u pacientů vyššího věku převažuje resekční artroplastika. Podle typu operace se také volí typ anestezie, která je buď celková, nebo spinální.

Po operaci se u mladých lidí provádí sádrová fixace, která je ponechána až do úplného zahojení, někdy může být k dobré fixaci použit i drát. U starších lidí se operační rána překryje běžným měkkým krytím, vyvazuje se palec a noha je uvedena do zvýšené polohy.

Máte stejné potíže? Raději trpíte, než abyste podstoupila operaci a údajně i dost bolestivou rekonvalescenci? Jak jste k deformaci přišla? Víte, že prý stačí jediný den v příliš těsných či malých botách a klenba nohy se zbortí?

   
12.10.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [20] Anai [*]

  Dante Alighieri — #12 Mám pocit, že zrovna boty na vysokém podpatku jsou nejlevnější - nebo ve velké slevě - nebo jich mají mraky v levných krámech, kterých se vůbec nebojím, já vím, že to bude znít šíleně kacířsky, ale od té doby, co mám více bot právě z levných krámů, tedy je střídám, tedy skoro každý den jiné, haluxy se mi za poslední dva roky STABILIZOVALY. Od 15 let mi postupně rostou a rostou, jasně že jsem před dětma nosila vysoké podpatky, pak už ne....Dnes už vůbec nebolí, myšlenku na operaci mohu pustit z hlavy (stejně se to vrací, jako křečovky), jsou mi dokonce zase pohodlné vyšší podpatky - zvláštní, dnes už bych trpět jako za mlada nedokázala.... Jak je to možné, netuším, ještě před cca 4 lety mě doslova paralyzovaly křeče v chodidlech, bylo to strašlivé... Před 10 lety (!!) jsem si koupila za 1000 Kč (sleva 50%), myslela jsem si, že to bude za ty prachy bačkůrka, opak pravdou, vyklubala se z nich "španělská bota", použila jsem je právě jen na to jeviště (škoda jich, za ty prachy) a i tak dostávala při hraní křeče... ještě, že role umožňuje rozvinout improvizaci i na toto téma, takže jsem si všelijak mohla ulevovat. Od té doby vím, že pohodlné boty nohu neničící nerovná se nutně drahé boty... i když jsou vyjímky, na léto se mi naopak drahé sandály osvědčily.

  superkarma: 0 20.10.2009, 09:26:59
 2. [19] xenie [*]

  tohle mam taky, obcas se budim bolesti, a protim nenosim vysoke podpatky ani lodicky...ted babo rad...

  superkarma: 0 12.10.2009, 20:08:44
 3. avatar
  [18] succubus [*]

  ...jo a navíc mě to bolí tak strašně, že se v noci budím a nevím, jak si ty nohy poskládat.

  superkarma: 0 12.10.2009, 16:09:38
 4. avatar
  [17] succubus [*]

  Já to mám v rodě! Babička to měla příšerné, vůbec se divím, jak s tím mohla vydržet. Máma to taky zdědila, ale šla na operaci, a pak měla nožky jako panenka. Já s tím mám už pár let velký problém, ale bojím se operace. Když si vzpomenu, jak si máma stěžovala, jak jí to po operaci bolelo, a na ty dráty se špunty na koncích, co jí natloukli do palců a zasádrovali - hrůza.

  superkarma: 0 12.10.2009, 16:08:03
 5. avatar
  [16] Bazuzu [*]

  Také je to můj problém. Částečně jsem to zdědila, ale hodně udělaly i malé boty - brikety - kdy jsem si zakládala na své šestatřicítce! Sestra měla 35 a já jí to záviděla, tak jsem se rvala do úzkých těsných bot. Teď mám místo nohou hnusné rozpláclé pařáty a pohodlně se nevejdu do ničeho, kromě bačkor!

  superkarma: 0 12.10.2009, 16:02:22
 6. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Dante Alighieri — #12 Investuj do kvalitních nadčasových modelů a nebude tě mrzet, že jsi je oblékla pětkrát za zimu, protože je užiješ i tu další a další....ale každý den, co je budeš mít na sobě budou nepřehlédnutelné- Trust me:)

  superkarma: 0 12.10.2009, 14:22:17
 7. avatar
  [14] Žábina [*]

  tak tohle naštěstí neznám

  superkarma: 0 12.10.2009, 13:40:00
 8. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Střídám podpatky i placky, jehly i holínky. Nemám potíže žádné.

  superkarma: 0 12.10.2009, 13:33:52
 9. avatar
  [12] Dante Alighieri [*]

  A jak mě pořád mrzí, že se k těm podpatkům jaksi "nemůžu" dostat! Mám jen dvoje letní podpatkové sandály, ale stejně pořád nejvíc nosím něco placatého. V zimě je pak můj sen mít kozačky na jehle, ale koupila jsem si radši chlupaté sněhule - zase placaté. Joo, kdyby ty podpatkáče byly zdarma, tak proč ne. Ale solit např. 1500 Kč za kozačky, když bych je vyvedla 3x za zimu, je hýření. No a tak chci říct, že mě snad aspoň nečeká ten vbočenej palec... Ale máma to má na jedné noze (a nosí korektor).

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #15
  2. na komentář reaguje Anai — #20
  superkarma: 0 12.10.2009, 12:24:57
 10. avatar
  [11] femme [*]

  naštěstí nemám tyhle problémy Sml23Sml67

  superkarma: 0 12.10.2009, 11:23:07
 11. avatar
  [10] MEK [*]

  mněla jsem stejné potíže, tak jsem šla na operaci, a mám popelčinou nožkuSml79

  superkarma: 0 12.10.2009, 10:35:37
 12. avatar
  [9] olga ebertová [*]

  Palec mám v pohodě,ale mám patní ostruhu a od ní chronický zánět šlachy.Při chůzi to pěkně bolí.Sml58

  superkarma: 0 12.10.2009, 10:25:26
 13. avatar
  [8] Linde [*]

  nosím jen pohodlné boty a bez podpatku. Nohy mám OK. Ale na tohle trpěla moje babička a tchýně to má taky (ale ta lítá celý život jen na podpatcích, frajerka Sml24, musela na operaci a čtvrt roku naříkala bolestí.)Do druhé nohy už se pouštět nebude, prý to byl nejhorší zážitek života.

  Starší dcera (10let) k tomu začíná mít sklon - tvarem nohy z toho usuzuji a to jí kupuji jen kvalitní boty. Asi to zdědilaSml80

  superkarma: 0 12.10.2009, 10:20:31
 14. [7] Bébina [*]

  Nemam, svoje nozicky si hyckam a nosim jen boty, v kterych jsem schopna chodit nekolik hodin v kuse, aniz by me nohy bolely.

  superkarma: 0 12.10.2009, 09:14:16
 15. avatar
  [6] Juana [*]

  Něco podobného má na nohách tchýně, ale ne tak hrozný jako na obrázku. Celý život chodí na podpatcích a ve sportovních botách ji prý nohy bolí a nemůže je nosit. Já už léta podpatky nenosím a nohy jsou OK. Sml30

  superkarma: 0 12.10.2009, 09:09:10
 16. avatar
  [5] Tulinka [*]

  Tak v 80% chodím v botách na podpatku,ale boty střídám a zatím si nestěžuji.

  Co mi trochu dělá problém je prsteníček na levé noze.Jako dítě jsem si ho zlomila a špatně mi srostl,proto při výběru mi vždy nesedí jedna nebo druhá bota Sml80

  superkarma: 0 12.10.2009, 08:43:32
 17. [4] Hanule [*]

  U nás je palec dědičný (sestra, mamka, teta ..). Byla jsme v lednu na operaci na Bulovce. Bez narkozy - pouze umrtvení v oblasti kotníku.  Bolest šla přežít, ale horší je dlouhá doba rekonvalescence. Jakž takž jsem mohla chodit za 2 a půl měsíce (předtím jen s berlí). Sml22

  superkarma: 0 12.10.2009, 08:13:16
 18. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Anime Otaku — #2 prodávají je ve zdravotnických potřebách a dokonce už i v některých lékárnách Sml67, ano jsou dražšší, ale i hezký Sml67

  Já nejraději chodím ve sportovní obuvi, ovšem občas je nutný si vzít společenskou obuv Sml30

  superkarma: 0 12.10.2009, 07:44:08
 19. [2] Anime Otaku [*]

  Vbočený palec nemám, ale spíš vybočený, na noze mezi palcem a ukazovákem mám místa asi ještě na jeden a půl prstu. JInak mám jiný problém, už někdo někdy popsal vbočený malíček? protože většina obrázků kostí opdpovídá postavení mého malíčku vůči ostatním prstům.

  A jeeště bych se chtěla zeptat, kde koupím vhodné boty? Protože jsem jetště takové napotkala.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #3
  superkarma: 0 12.10.2009, 06:33:07
 20. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml15 mám na obou, ale od doby, kdy nosím pohodlnou obuv, nemám bolesti.

  Ano od 15 let jsem chodila zásadně ve vysokých podpatcích, bohužel výsledek se dostavil, oba klouby zdeformovaný.Sml15

  Na operaci bych nešla Sml23

  superkarma: 0 12.10.2009, 06:30:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme