Bulvár

Místo plavčíka generálem

Moře má velké kouzlo a malí kluci, opojení dálkami, sní o tom, že jednou utečou k námořníkům. Stejně tak snil i hrdina dnešního příběhu. Jeho starší bratr byl námořník a měl spoustu zajímavých zážitků. A když se sešli jeho kamarádi doma na večeři – to byly, pane, příběhy, které vyprávěli!

Každý večer před usnutím (až do puberty) si opakoval, že až vyroste – nebude nikým jiným než námořníkem. Konečně nadešel věk, kdy bylo možno vstoupit do námořnictva. Starší bratr ho v tom jenom podporoval. Možná s jeho známostmi se mu podaří  dostat se na opravdovou loď a stát se plavčíkem, potom námořníkem, důstojníkem – a kdo ví, kam dál…. Teď už zbýval jenom poslední problém: přemluvit matku, aby s tím souhlasila.

To nebylo tak jednoduché, jak se zdálo na první pohled. Maminka tím nebyla nadšená. Hrdinně se rvala s problémy života, jak jí je servíroval, se ztrátou manžela před 2 lety a s tím, s jakými těžkostmi vychovávala 7 sourozenců. A teď se měla rozloučit s mladíkem, kterého pořád považovala za dítě, a pustit ho na moře. Ale maminka byla statečná a rozumná a povolení dala. Chlapec se může zapsat do námořnictva. A tak se zapsal. Byl šťastný, byl to vrchol života, na který se těšil od dětských let.

Za pár týdnu stál před svou maminkou v nové námořnické uniformě a loučil se před prvním vyplutím na moře. Jeho zavazadlo bylo už na palubě, loď připravená k odplutí. A teď se to stalo: bylo to nečekané, spontánní. Matka plná emocí začala plakat. Žena, která zažila a překonala tolik bolestí a zklamání, odmítla překonat další. Její syn nesmí na moře, nesmí odplout. Nesmí se dát k námořníkům. Musí zůstat doma a být oporou jak rodině, tak jí. Starší bratr zkoušel matku přemlouvat. Marně.

Chlapec v nažehlené uniformě se na maminku podíval a řekl, jak strašně chtěl na moře, celý život se těšil na tento okamžik, ale pokud toto rozhodnutí má způsobit mamince další bolest – vrátí uniformu a odnese si svůj lodní kufr domů. Mnoho chlapců sní o dálkách a mnohým z nich se ten sen nikdy nevyplní. A on byl teď jedním z nich. A přesto – jak takové nepatrné rozhodnutí, nečekaná změna plánu, může změnit běh celých dějin, konkrétně revoluční války v USA?

Jak se tento mladý chlapec, který už už vstoupil do služeb námořnictva anglické koruny a možná by se začal šplhat po žebříčku hodností – se naopak stal nepřítelem toho samého námořnictva, které o pár let později porazil v nejedné bitvě. Tak matčina změna rozhodnutí za pět minut dvanáct zabránila tomuto mladému 15letému chlapci  stát se členem anglické armády, ale spíš jejím nepřítelem, a místo toho se pustil po jiné stezce dějin, ze které si ho pamatujeme až dodnes. Tento 15letý chlapec se jmenoval George Washington.

   
04.03.2004 - Společnost - autor: Ivo G. Kučera

Komentáře:

 1. avatar
  [3] kubikm [*]

  *Kotě*: to máš jako jedna paní u nás v práci, Vila se jmenovala, měla vyznamenání ze SNP - vyprávěla pionýrům....
  pravda byla taková, že v jednom slovenském městě pracovala v bordelu, nejdříve tam chodili Němci, potom partyzáni z toho udělali špitál...ona tam i nadéle pracovala....a dostala metál

  superkarma: 0 04.03.2004, 15:12:16
 2. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Mě fascinuje, kolik legend se s GW pojí, zejména co se týče jeho dětství. Trošku mi to připomíná hagiografické legendy o životech svatých - třeba jak malý Johánek Nepomucký pomohl kamarádovi z nouze, když udělal zázrak, a tak podobně. GW byl zase úžasně pravdomluvný, geniální matematik, zahradník apod. Přitom samozřejmě nic z toho není pravda.

  Taky je zajímavé, že GW původně zdaleka nebyl nejdůležitější postavou americké revoluce, tou byl jednoznačně Thomas Jefferson, po něm například John Hancock a další. Ale nemohli se shodnout na prvním prezidentovi a GW byl takový příkladný voják, něco jako později Eisenhower, takže byl vlastně spíš taková konsenzuální reprezentativní figura. Kde se potom vzala ta jeho legenda, čert ví.

  superkarma: 0 04.03.2004, 08:32:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme