Zdraví

Místo pilulek a vitaminů pupeny aneb okusujte na jaře větve!

Jarní toulky přírodou s kamarádem Františkem jsou pro naši rodinu i pro všechny další případné účastníky zájezdu opravdovým zážitkem. Místo objevování krás jarní přírody vždy všichni sledujeme se zatajeným dechem Františka, jak pobíhá jako smyslů zbavený od stromů ke keříkům a zase zpátky, nadšeně vykřikuje, hlasitě mlaská a vábí nás velice názorným předstíráním svých kulinářských zážitků. Franta je rozený bavič, jeho divadelní kousky jsou nezapomenutelné. A nejen to! Je i výborným vypravěčem, jen opravdu nedokážu pochopit, jak si ty tuny rostlin i s jejich účinky pamatuje. Proč ten náš František ty stromy a keře vlastně ohlodává?

 

Co se skrývá v pupenech?   

Podobně jako naklíčená semínka, jež mají naprosto úžasnou výživovou hodnotu, lze s úspěchem používat i pupeny a výhonky rostlin. Co tak cenného obsahují? Dalo by se říci, že pupeny jsou zárodečnou tkání rostlin, v níž se skrývá v primitivní podobě to nejcennější – list, květ i plod. Látky z pupenů jsou účinné i v malém množství, a tak není třeba propadat panice při představě okusování centrálních větví, což by ani nebylo k rostlině či stromu příliš ohleduplné. V pupenech najdeme hormony, enzymy, stopové prvky, vitaminy a mnoho dalších látek, které mnohdy čekají na svůj podrobnější výzkum. U některých víme sice, jak působí, ale nevíme, proč tomu tak je. Léčebné metodě pomocí těchto malých a půvabných částí rostlin se dokonce věnuje obor fytoterapie zvaný gemmoterapie (pupen = latinsky gemmon). Gemmoterapie se orientuje především na užívání kapek (tinktur) z pupenů.

Co sezobnout při procházce? (uvádím jen ty nejběžnější a nejznámější u nás rostoucí stromy a keře)

Bez černý  býval oblíbenou rostlinou léčitele faráře Ferdy, který pupeny ordinoval při revmatických potížích a dně. Příznivě ovlivňují také cévní stěny a za zmínku stojí i analgetický účinek (nejčastěji u zánětu trojklanného nervu). Bez je možné použít při problémech s akné a dalších kožních nemocech. Prý je účinný i jako odstraňovač nežádoucího tělesného pachu.


Bříza bradavičnatá – tento strom decentně oždibujte v případě, že trpíte zánětem ledvinových pánviček. Podpůrně lze pupeny chroupat jako doplňující prostředek při žloutence. Dle některých asijských nauk jsou březové pupeny účinné při odvápňování kostí. Prý pomáhají i při zánětu slinivky břišní a dobrou službu vykonají jako léčebný prostředek impotentních mužů.

Buk  bukové pupeny jsou naprostou jedničkou v terapii ledvinových kolik, písku a kamenů. 

Černý rybíz – je ideální v případě nutné prevence nádorových onemocnění. Ověřené jsou i protizánětlivé účinky (např. kloubů při artróze).  Někteří autoři doporučují užití při senné rýmě, astmatu a po prodělaných infekčních nemocech.

Dub – tento strom se honosí pupeny, které brání vzniku paradentózy a hojí sliznici ústní dutiny.

Jedle – pupeny pomáhají léčit angínu, urychlují hojení zlomenin a vůbec příznivě působí na kosti. Uplatnění nachází i zevně na těžce se hojící rány.

Kaštan pravý – trápí-li vás chronické astma, našli jste svého favorita! Pupeny dále příznivě ovlivňují jaterní činnost, zlepšují žilní a zejména lymfatickou cirkulaci. Kůra z mladých větviček je ve formě odvaru výborná na oplachování hemeroidů.

Lípa srdčitá – lípa je stromem, jenž vám nabídne pupeny zmírňující úzkost a uvolňující psychické napětí, lze je též využít při kinetóze. Trpíte-li žlučníkovými kameny, hurá na lípu!

Maliník obecný – je pravou rostlinou pro ženy. Působí proti cystám na vaječnících, menstruačním poruchám a napomáhá tlumit poševní záněty.

Ořech vlašský – vám dodá malé zelené protizánětlivé medikamenty, ty oceníte především u chronických zánětů. Někteří bylinkáři poukazují na kladné působení při hepatitidě.

Ostružiník křovitý – ocení pacienti s artrózou, osteoporózou (v kombinaci s maliníkem), dnou a revmatismem.

Růže šípková – je dalším protiastmatickým lékem z přírodní lékárny. Doporučuje se především u astmatu na alergickém podkladě a u dechových alergií. Pupeny šípku se ordinují dětem, které mají potíže s růstem.

Topol černý – dle známého bylináře Pavla Váni jsou topolové pupeny výborným prostředkem při problémech s prostatou. Neméně zajímavé je doporučení vybízející ke konzumaci po prodělané borelióze, EB viróze či mononukleóze. Pozor, láky obsažené v topolu mají vliv na hustotu krve (zvyšují ji). To lze sice s výhodou uplatnit při zvýšené krvácivosti, ale u vnímavých jedinců je riziko vzniku trombů!

Vrba – máte-li chřipku nebo běžnou virózu, pupeny vrby vám budou laskavým pomocníkem. Tím výčet schopností nekončí, pomocnicí je i u zánětů močových cest, měchýře a trávicího ústrojí.

Zdroj: Průvodce bylináře Pavla celým rokem, Pavel Váňa

 

Tak co milé čtenářky,  nemáte chuť si okousat malou větévku s křehkými pupeny?

   
22.03.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. avatar
  [15] gerda [*]

  na tomhle je založena gemmoterapie Mgr. Podhorné.

  superkarma: 0 22.03.2007, 14:25:15
 2. [13] a.... [*]

  Zatím na tom tak špatně nejsme, abychom chodili okusovat stromy. Možná někdy za pár let....
  Z ne zcela běžných přírodních poživatin konzumuju jen mladé kopřivy, dělám si je jako špenát.

  superkarma: 0 22.03.2007, 13:49:39
 3. avatar
  [11] Aja [*]

  Martina Machová: Pokud vím, tak mandloň kvete až když má listy Lýkovec napřed kvete, pak má listy...a na magnolii to má zase ta poupata malá A větvička je došeda...

  superkarma: 0 22.03.2007, 13:32:24
 4. avatar
  [10] Meander [*]

  Mně by těch stromů bylo líto.

  superkarma: 0 22.03.2007, 12:59:05
 5. avatar
  [7] Eliza [*]

  Aja: to horní nevim, ale ten spodní obrázek dost připomíná třešeň.
  Ještě jsem slyšela že pupeny černého rybízu pomáhá proti alergiím, tak jsem jednou na jaře ohlodávala pruty z průklestu, ale nezanechalo na mě žádné následky, asi jsem jich snědla málo... Takže, jaká je ta dávka

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:44:17
 6. avatar
  [6] Aja [*]

  Není náhodou na to ilustračním obrázku zrovna jedovatý lýkovec?

  superkarma: 0 22.03.2007, 11:29:14
 7. [4] Lollitaaa [*]

  To myslíte vážně? A co třeba varování typu - 5 pupenů už vás zabije nějak se mi nechce věřit, že ty pupeny by se daly chroupat "bez omezení".

  superkarma: 0 22.03.2007, 09:12:34
 8. avatar
  [3] Evikus [*]

  Co na to řeknou ochranáři přírody

  superkarma: 0 22.03.2007, 07:37:08
 9. avatar
  [2] MEK [*]

  asi by mi to neprošlo hrdlem,to radši slivovici

  superkarma: 0 22.03.2007, 07:15:54
 10. avatar
  [1] kočka123 [*]

  Takže už nemusíme chodit k doktorovi, stačí hlodat stromy v parcích . . .

  superkarma: 0 22.03.2007, 06:23:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme