Jarní toulky přírodou s kamarádem Františkem jsou pro naši rodinu i pro všechny další případné účastníky zájezdu opravdovým zážitkem. Místo objevování krás jarní přírody vždy všichni sledujeme se zatajeným dechem Františka, jak pobíhá jako smyslů zbavený od stromů ke keříkům a zase zpátky, nadšeně vykřikuje, hlasitě mlaská a vábí nás velice názorným předstíráním svých kulinářských zážitků. Franta je rozený bavič, jeho divadelní kousky jsou nezapomenutelné. A nejen to! Je i výborným vypravěčem, jen opravdu nedokážu pochopit, jak si ty tuny rostlin i s jejich účinky pamatuje. Proč ten náš František ty stromy a keře vlastně ohlodává?

 

Co se skrývá v pupenech?   

Podobně jako naklíčená semínka, jež mají naprosto úžasnou výživovou hodnotu, lze s úspěchem používat i pupeny a výhonky rostlin. Co tak cenného obsahují? Dalo by se říci, že pupeny jsou zárodečnou tkání rostlin, v níž se skrývá v primitivní podobě to nejcennější – list, květ i plod. Látky z pupenů jsou účinné i v malém množství, a tak není třeba propadat panice při představě okusování centrálních větví, což by ani nebylo k rostlině či stromu příliš ohleduplné. V pupenech najdeme hormony, enzymy, stopové prvky, vitaminy a mnoho dalších látek, které mnohdy čekají na svůj podrobnější výzkum. U některých víme sice, jak působí, ale nevíme, proč tomu tak je. Léčebné metodě pomocí těchto malých a půvabných částí rostlin se dokonce věnuje obor fytoterapie zvaný gemmoterapie (pupen = latinsky gemmon). Gemmoterapie se orientuje především na užívání kapek (tinktur) z pupenů.

Co sezobnout při procházce? (uvádím jen ty nejběžnější a nejznámější u nás rostoucí stromy a keře)

Bez černý  býval oblíbenou rostlinou léčitele faráře Ferdy, který pupeny ordinoval při revmatických potížích a dně. Příznivě ovlivňují také cévní stěny a za zmínku stojí i analgetický účinek (nejčastěji u zánětu trojklanného nervu). Bez je možné použít při problémech s akné a dalších kožních nemocech. Prý je účinný i jako odstraňovač nežádoucího tělesného pachu.


Bříza bradavičnatá – tento strom decentně oždibujte v případě, že trpíte zánětem ledvinových pánviček. Podpůrně lze pupeny chroupat jako doplňující prostředek při žloutence. Dle některých asijských nauk jsou březové pupeny účinné při odvápňování kostí. Prý pomáhají i při zánětu slinivky břišní a dobrou službu vykonají jako léčebný prostředek impotentních mužů.

Buk  bukové pupeny jsou naprostou jedničkou v terapii ledvinových kolik, písku a kamenů. 

Černý rybíz – je ideální v případě nutné prevence nádorových onemocnění. Ověřené jsou i protizánětlivé účinky (např. kloubů při artróze).  Někteří autoři doporučují užití při senné rýmě, astmatu a po prodělaných infekčních nemocech.

Dub – tento strom se honosí pupeny, které brání vzniku paradentózy a hojí sliznici ústní dutiny.

Jedle – pupeny pomáhají léčit angínu, urychlují hojení zlomenin a vůbec příznivě působí na kosti. Uplatnění nachází i zevně na těžce se hojící rány.

Kaštan pravý – trápí-li vás chronické astma, našli jste svého favorita! Pupeny dále příznivě ovlivňují jaterní činnost, zlepšují žilní a zejména lymfatickou cirkulaci. Kůra z mladých větviček je ve formě odvaru výborná na oplachování hemeroidů.

Lípa srdčitá – lípa je stromem, jenž vám nabídne pupeny zmírňující úzkost a uvolňující psychické napětí, lze je též využít při kinetóze. Trpíte-li žlučníkovými kameny, hurá na lípu!

Maliník obecný – je pravou rostlinou pro ženy. Působí proti cystám na vaječnících, menstruačním poruchám a napomáhá tlumit poševní záněty.

Ořech vlašský – vám dodá malé zelené protizánětlivé medikamenty, ty oceníte především u chronických zánětů. Někteří bylinkáři poukazují na kladné působení při hepatitidě.

Ostružiník křovitý – ocení pacienti s artrózou, osteoporózou (v kombinaci s maliníkem), dnou a revmatismem.

Růže šípková – je dalším protiastmatickým lékem z přírodní lékárny. Doporučuje se především u astmatu na alergickém podkladě a u dechových alergií. Pupeny šípku se ordinují dětem, které mají potíže s růstem.

Topol černý – dle známého bylináře Pavla Váni jsou topolové pupeny výborným prostředkem při problémech s prostatou. Neméně zajímavé je doporučení vybízející ke konzumaci po prodělané borelióze, EB viróze či mononukleóze. Pozor, láky obsažené v topolu mají vliv na hustotu krve (zvyšují ji). To lze sice s výhodou uplatnit při zvýšené krvácivosti, ale u vnímavých jedinců je riziko vzniku trombů!

Vrba – máte-li chřipku nebo běžnou virózu, pupeny vrby vám budou laskavým pomocníkem. Tím výčet schopností nekončí, pomocnicí je i u zánětů močových cest, měchýře a trávicího ústrojí.

Zdroj: Průvodce bylináře Pavla celým rokem, Pavel Váňa

 

Tak co milé čtenářky,  nemáte chuť si okousat malou větévku s křehkými pupeny?

Reklama