Zdraví

Místo kávy si dopřejte kavu

 

Nedávno jsem narazila na léčivku kava, která roste na četných ostrovech v jižním Pacifiku.

Její historie pro nás sahá do období 18. století, kdy posádka Jamese Cooka kavu intuitivně sbírala a používala na zmírnění stresu z dlouhé plavby (domorodci ji pochopitelně znali mnohem dřív).

 

Dnes je tato rostlina ceněna pro své uklidňující účinky a stále získává nové příznivce.

  

Co vlastné kava je?
Kava (někdy také kava-kava) je keř z čeledi pepřovitých. Je známa nejen jako léčivá rostlina, ale také jako  nápoj. Ten se připravuje z jejího rozdrceného kořene, do kterého se přidává kokosové mléko.

Už mnoho let hraje kava důležitou roli při společenských příležitostech a náboženských rituálech ostrovanů v Pacifiku. Nápoj z kavy se obvykle používá na uvítaní královských návštěv. Takto kavu ochutnala například britská královna Alžběta II., papež Jan Pavel II. nebo Hilary Clinton. Místními obyvateli je vnímána stejně jako u nás alkohol. Kava dodává účastníkům setkání pocit pohody, uvolnění a podporuje přátelské popovídaní.

Rostlina má listy ve tvaru srdce, které mohou vážit až 10 kg. Pro její léčivé vlastnosti se dnes ve velkém množství pěstuje v některých částech jižního Pacifiku a vyváží se do celého světa. 

Jak působí

Kořeny kavy obsahují množství sloučenin, které mají celou řadu léčivých účinků. V některých zemích ji lékaři běžně předepisují na léčbu stresu, nervozity, úzkostných stavů, neklidu a nespavosti. Na základě výzkumů se vědci domnívají, že tato léčivka pozitivně působí na část mozku, která ovlivňuje naše emoce.

 

Kava dále pomáhá při odvykání kouření, alkoholu a zmírňuje bolest. Její vysoce uklidňující účinky se úspěšně využívají i při léčbě depresí a při rekonvalescenci pacientů po mozkové příhodě.

Nákup a užívaní 

Kavu můžete užívat v téchto formách:

·         tablety

·         tekutina

·         softgel

·         čaj

·         tobolky

·         tinktura

 

Doporučuje se kupovat produkty, které obsahují nejméně 30 % aktivních složek léčivky, jež se nazývají kavalaktony.

 

Standardně se užívá 2–3x denně v dávce 250 mg, v případě čaje je optimální dávka 3 šálky denně.   

 

Upozornění: nedoporučuje se v období těhotenství a při Parkinsonově chorobě. Nepřekračujte doporučované dávky. Vyšší míra aplikace vede k intoxikaci a dezorientaci.

 

A na závěr perlička

V USA byl odsouzen muž za to, že řídil auto pod vlivem kavy. Muž během večera vypil 16 šálků kavového čaje, které měly účinek, jako by byl pod vlivem alkoholu…

   
11.04.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] jaku [*]

  zkoušejte si co chcete, co mne se týče - není nad ranní kávu...

  superkarma: 0 11.04.2006, 20:13:24
 2. avatar
  [10] Vivian [*]

  A poslední zásadní informace - kava se do ČR nesmí dovážet a nesmí se zde ani prodávat.

  "04.07.2002 - Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření ze dne 4. 7. 2002, jímž zakázalo vyrábět, dovážet, nabízet a prodávat ke spotřebě potraviny, které obsahují účinné látky - kavapyrony, popř. kavain z rostliny Kava-Kava (Pepřovník opojný - Piper methysticum). Současně Státní ústav pro kontrolu léčiv pozastavil používání léčivých přípravků obsahujících výše uvedené látky. Důvodem je prokázané poškození jater při použití přípravků - léčiv, které obsahují tyto látky. Podkladem opatření byly informace získané od zahraničních lékových agentur některých evropských a amerických států a Světové zdravotnické organizace."

  superkarma: 0 11.04.2006, 13:57:36
 3. avatar
  [9] Vivian [*]

  Ovšem pozor, kava má prý i anafrodiziakální účinky (ztráta zájmu o sex!)
  Dál tam píšou, že "pro dlouhodobé užívaní vysokých dávek je také typickým charakteristický ekzém, který odezní po skončení aplikace.
  Dlouhodobé užívání drogy (roky) vede u konzumenta ke ztrátám tělesné hmotnosti, k větší náchylnosti k chorobám, k poškození jater a ke změnám na erytrocytech a leukocytech.
  Nebezpečí, které se v poslední době v souvislosti s touto drogou objevuje je její potenciální hepatotoxicita (kavapyrony). Je třeba zvýšené pozornosti u lidí s jaterním onemocněním."

  Doporučuju prostudovat, než začnete shánět kavu

  superkarma: 0 11.04.2006, 13:44:46
 4. avatar
  [8] Vivian [*]

  Objevila jsem zajímavý článek: http://www.biotox.cz/enpsyro/index.php?R=pj3rpim&Q=1144755695

  "Kava-kava vcelku pozitivně ovlivňuje mysl. Jde zde spíše o přechod z lineárního do mnohorozměrného způsobu bytí a chápání smyslu bytí. Zdá se, jako by se rozšířila paměť, mozek si žádá intenzivní přísun podnětů, které přicházejí prostřednictvím světla, pohybů, zvuků apod. Mír a klid jsou velmi intenzivní složkou pocitu vnitřní vyrovnanosti. Smysly jsou vnímavější, takže každý šepot je vnímán hlasitě a hlasitý zvuk je nepříjemný. Kava zvedá hladinu emocí. Cítíte se přátelsky, ne sentimentálně. Svět nezískává žádné nové barvy ani červený nádech. Všechno je na svém místě a tvoří to dohromady lehce pochopitelný celek. V nízkých dávkách ulevuje únavě a lehce stimuluje duševní činnost.
  Kava má však také opojné a euforické účinky (zejména ve vyšších dávkách). U konzumenta, užívajícího tuto drogu, se zprvu dostavuje pocit únavy doprovázený zblednutím, po kterém následuje zlepšení nálady provázené pocitem opojení. Ve větších dávkách kava-kava ovlivňuje rovnováhu a motorickou stabilitu (srovnatelné s účinky alkoholu), působí miózu (stahuje zorničky) a mění vnímání hloubky a vzdálenosti."

  superkarma: 0 11.04.2006, 13:43:32
 5. avatar
  [5] svetluszka [*]

  sarume: gerda: ..no, já začala pít spíš z donucení... ...jsem těhotná a doktor do mě hučí,že musím do sebe dostat mléčný výrobky, který já ráda zrovna nemám ráda... ..A tak jsem začala pít tu Meltu s mlíkem a ja to fakt moc dobrý... ..i se cítím tak nějak víc v pohodě.. ...
  Doporučuju každýmu...

  superkarma: 0 11.04.2006, 09:44:45
 6. avatar
  [4] gerda [*]

  svetluszka: Melta, ňam! Je to podivné, ale když ji vařili ve špitále, moc mi tam chutnala. Má zvláštní typickou chuť, je dobrá i jako bílá káva s mlékem.

  superkarma: 0 11.04.2006, 09:34:42
 7. avatar
  [2] svetluszka [*]

  tak o tomhle slyším poprvé... ..zato poslední dobou místo kávy piju Meltu.. ...a chutná mi čím dál víc...

  superkarma: 0 11.04.2006, 09:11:40
 8. avatar
  [1] gerda [*]

  Kava? Poprvé jsem se s ní setkala v literatuře. Cestopis líčil domorodou slavnost, při které se podávala kava (cestovateli moc nechutnala, mluvil o břečce), u níž byla pikantní především její příprava. Domorodé ženy ji žvýkaly na kaši, plivaly do společného kotle a tam to pak nechávaly zkvasit. Cestovatel ovšem hostitele urazit nesměl, tak to statečně vypil.

  superkarma: 0 11.04.2006, 08:59:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme