Nedávno jsem narazila na léčivku kava, která roste na četných ostrovech v jižním Pacifiku.

Její historie pro nás sahá do období 18. století, kdy posádka Jamese Cooka kavu intuitivně sbírala a používala na zmírnění stresu z dlouhé plavby (domorodci ji pochopitelně znali mnohem dřív).

 

Dnes je tato rostlina ceněna pro své uklidňující účinky a stále získává nové příznivce.

  

Co vlastné kava je?
Kava (někdy také kava-kava) je keř z čeledi pepřovitých. Je známa nejen jako léčivá rostlina, ale také jako  nápoj. Ten se připravuje z jejího rozdrceného kořene, do kterého se přidává kokosové mléko.

Už mnoho let hraje kava důležitou roli při společenských příležitostech a náboženských rituálech ostrovanů v Pacifiku. Nápoj z kavy se obvykle používá na uvítaní královských návštěv. Takto kavu ochutnala například britská královna Alžběta II., papež Jan Pavel II. nebo Hilary Clinton. Místními obyvateli je vnímána stejně jako u nás alkohol. Kava dodává účastníkům setkání pocit pohody, uvolnění a podporuje přátelské popovídaní.

Rostlina má listy ve tvaru srdce, které mohou vážit až 10 kg. Pro její léčivé vlastnosti se dnes ve velkém množství pěstuje v některých částech jižního Pacifiku a vyváží se do celého světa. 

Jak působí

Kořeny kavy obsahují množství sloučenin, které mají celou řadu léčivých účinků. V některých zemích ji lékaři běžně předepisují na léčbu stresu, nervozity, úzkostných stavů, neklidu a nespavosti. Na základě výzkumů se vědci domnívají, že tato léčivka pozitivně působí na část mozku, která ovlivňuje naše emoce.

 

Kava dále pomáhá při odvykání kouření, alkoholu a zmírňuje bolest. Její vysoce uklidňující účinky se úspěšně využívají i při léčbě depresí a při rekonvalescenci pacientů po mozkové příhodě.

Nákup a užívaní 

Kavu můžete užívat v téchto formách:

·         tablety

·         tekutina

·         softgel

·         čaj

·         tobolky

·         tinktura

 

Doporučuje se kupovat produkty, které obsahují nejméně 30 % aktivních složek léčivky, jež se nazývají kavalaktony.

 

Standardně se užívá 2–3x denně v dávce 250 mg, v případě čaje je optimální dávka 3 šálky denně.   

 

Upozornění: nedoporučuje se v období těhotenství a při Parkinsonově chorobě. Nepřekračujte doporučované dávky. Vyšší míra aplikace vede k intoxikaci a dezorientaci.

 

A na závěr perlička

V USA byl odsouzen muž za to, že řídil auto pod vlivem kavy. Muž během večera vypil 16 šálků kavového čaje, které měly účinek, jako by byl pod vlivem alkoholu…

Reklama