Miss Junior ČR, to je název soutěže krásy pro dívky ve věku mezi 15 a 18 roky. Nyní probíhá již 7. ročník, což značí, že je soutěž dobře zavedená a mladým slečnám může přinést vhodný start do světa modelingu, ale i zdravého životního stylu...

Záštitu nad dívkami a post výkonné ředitelky soutěže Miss Junior ČR přijala pro tento ročník Kateřina Hamrová, rozhlasová a televizní moderátorka, která proslula jako autorka, scenáristka a dramaturgyně pořadu TABU (TV NOVA). Tehdy zvala do studia lidi s nejrůznějšími úchylkami. V současnosti je “Blondýnou“, která každé ráno „zvedá mandle“ populárnímu Janu Krausovi na Frekvenci 1. Pro dívky v této soutěži však znamená mnohem více: ukazuje jim cestu, jak správně a zdravě vstoupit do světa modelingu.

Pro tuto soutěž nejsou důležité míry 90-60-90, „vyhladovělá“ těla, či výška nad 180 cm. Jak sama Kateřina říká: „Konec všemu hladovění, bulimiím a anorexiím. Konec polykání namočené vaty. Letošní Missky budou zdravé, krásné holky krev a mlíko bez zbytečných faldíků. Jednou z hlavních zásad letošního ročníku Miss Junior Česká republika, kterou chceme dívky naučit, je, jak si udržet krásu i štíhlost a být zdravá! Každá finalistka získá preventivní lékařskou prohlídku zdarma, včetně sestavení jídelníčku a vymezení rizikových faktorů v péči o své zdraví. Všechny soutěžící pak mají možnost v elektronickém systému e-health pečovat o svoje zdraví a naučit se správné návyky prevence. Češky jsou přece počítány mezi nejkrásnější ženy světa!

My chceme dokázat, že být krásná znamená být i zdravá a že se vyplatí starat a investovat do zdraví. Mne osobně například velmi překvapilo, nakolik na první pohled krásné slečny nemají zpevněnou postavu. Sice štíhlé, ale s celulitidou a povoleným svalstvem na zadečku. To jen dokládá moji teorii, že většina dívek raději hladoví, než by jedla správně a více sportovala. Tohle především chceme v soutěži změnit.

Chceme dívky naučit žít zdravě, naučit se starat o své zdraví, protože to je investice, která se do budoucna jedině vyplatí. Máme ambici zásadně tak změnit celkový pohled a přístup k životnímu stylu modelek. Miss Junior ČR je krásná, charismatická dívka, kterou zajímá život a dění kolem. Zdravý životní způsob patří k jejím prioritám, stejně jako sebevzdělávání. Svůj život žije aktivně, ví, co je IN a kde a v čem jsou její osobnostní trumfy. Zkrátka Miss Junior baví život a je to na ní na první pohled znát! Taková bude letošní Miss Junior ČR 2006! Chceme budovat značku životního stylu mladých dívek, nejsme „jen“ soutěží krásy!“

Jaká je organizace takové soutěže? Během dubna až června proběhly po celé ČR regionální castingy, kterých bylo celkem 12. Na každém z nich byly vybrány dívky, které postoupily do semifinále. Semifinálový nominační večer proběhl v pátek 16.6.2006 na střeše obchodního domu Kotva v Praze – mladé modelky zde předvedly přehlídku módního oblečení a promenádu v plavkách či spodním prádle. Porota vybrala ze 44 dívek z celé republiky 15 finalistek. Jsou to tyto dívky: Andrea Zemánková, Monika Šarajová, Jana Kvapilová, Michaela Pecnová, Eliška Kudělová, Adéla Seidelová, Barbora Žížalová, Lucie Pavlasová, Denisa Chalupová, Michaela Frűhaufová, Kateřina Puschnerová, Eva Kukrálová, Vanda Soukeníková, Tereza Marková, Gabriela Kmečová. Finále pak proběhne 17. října v Praze a bude obsahovat, stejně tak jako „dospělé“ soutěže krásy, módní přehlídku, rozhovor, volnou disciplínu a promenádu v plavkách.

Na několik otázek k soutěži jsme se zeptali Kateřiny Hamrové, výkonné ředitelky Miss Junior ČR 2006:

Co Vás vedlo k tomu, aby šlo i o zdraví a ne jen o krásu?

Když jsem dostala nabídku stát se výkonnou ředitelkou, přemýšlela jsem, jak soutěž odlišit od mnoha desítek podobných soutěží krásy. Věk čtrnáct až osmnáct let (věkové rozmezí, ve kterém se dívky mohou přihlásit) je poměrně zásadní etapou v životě dívek, v utváření jejich pohledů na život, hledání vzorů a závěrů o tom, jak sama žít. Obecným a stále trvajícím trendem ve světě modelingu a focení je docílit hubenosti hladověním. A tak jsem si dala za cíl, pootočit tímhle trendem a dokázat, že krása vychází zevnitř, že krása je komplex osobnosti - charisma, vzdělanost, spontánnost, vytvarovaná postava a ladnost pohybu a především osobní vyrovnanost sama se sebou. Mít se ráda a věřit si. Ze svých nedostatků udělat přednosti. Každá žena je krásná, jen tu krásu musí v sobě objevit a stavět na ní svoji jedinečnost. Chci, aby značka Miss Junior ČR v sobě nesla životní styl mladé generace, která bude vědět, že krásná znamená především být zdravá.

Závidíte něco těmto mladým dívkám? Nebo jinak, myslíte, že mají v současné době v něčem výhody, než když jste byla vy v jejich věku?

Závist užírá ducha :-). Nezávidím nikomu nic :-). Výhodou jsou podle mého dneska především daleko větší a širší možnosti než měla moje generace. Na druhou stranu je to spojeno s tvrdou konfrontací - máš-nemáš-li na to. Modelka může pracovat i v zahraničí, ale souvisí s tím komplex dalších okolností - znalost cizího jazyka, samostatnost, disciplína, výdrž, sebekontrola, motivace...

Řada rodičů se o své dcery bojí, pokud začínají s modelingem v patnácti. Co byste jim vzkázala? Jaký je vhodný věk pro start kariéry?

Těžko říct. Já mám z dosavadního běhu soutěže spíše pocit, že většina rodičů slečen je podporuje, někdy i dost tlačí, aby se téhle dráze věnovaly. Víte, sama mám dvě dcery a zastávám ten názor, že pokud budou cokoli chtít, půjdou si za tím samy a je jedno v jakém věku.

Jak správně takovou dívku ze strany rodiče podporovat a co nechat na ní?

Určitě zdravě podporovat. Děti by měly mít dostatek lásky a zdravého sebevědomí. Ale zdravě neznamená zaslepeně a ve špatném směru. Když jsem třeba viděla maminku, co tvrdila dceři, že na to má, a slečna se doslova klepala a byla ztrémovaná z obyčejného pohovoru s porotou, nenápadně jsem se jí zeptala, jestli si myslí, že její dcera právě o tuhle soutěž stojí... Ta dívka si pak sama prosadila, aby odešly.

Jaké věcné ceny mohou dívky vyhrát?

Nechte se překvapit a přijďte se podívat na finále 17. října.

Co soutěž zúčastněné dívce přinese krom těchto cen?

Myslím, že především zkušenost z téhle oblasti, kontakty a další možnosti zviditelnění se. Pak už je jen na ní, chce-li postupovat v modelingu a focení dál...

Reklama