salacova

První maminka, kterou jsme vybrali do našeho seriálu "Huggies® rozhovory se slavnými rodiči", před narozením děťátka cestovala jako DJka po celém světě, moderovala hudební pořad Frisbee a podílela se jako booking a PR manažerka na jedné z nejoblíbenějších nocí elektronické hudby u nás. S Míšou Salačovou jsme si povídali o těhotenství a o porodu, o její nové ženské roli i tom, jakou hodnotu pro ní má dnes život za gramofony. Miss z roku 2000 vypadala krásně jako vždy a osmiměsíční Oliver rozdával úsměvy na všechny strany...

salacovaNěkteré ženy zpětně hodnotí těhotenství jako několikaměsíční prázdniny, pro jiné znamená nepříjemné období plné komplikací. Jak je to u tebe?
Těhotenství bylo jednou z nejhezčích etap v mém životě. Fyzicky a hlavně psychicky jsem se cítila moc dobře. Hodně jsem spala a jedla... Přibrala jsem sice třicet kilo, ale zároveň zůstala velmi pohyblivá. Den před porodem jsem byla ještě nakupovat.

Jak vzpomínáš na samotný porod?
Jen v dobrém, byl to ohromný zážitek. Všechno proběhlo v pohodě a bez komplikací. Ve čtyři ráno mi praskla voda, ale vůbec nic mi nebylo, tak jsem ještě uklidila, vyvenčila psy a do porodince jsme vyrazili až o tři hodiny později. V deset mi začaly první bolesti, mezi kontrakcemi jsem se pěkně naobědvala a přečetla si časopisy. Náročná byla až fáze vypuzování, ale i ta trvala jen dvacet minut. Ten moment, kdy ti položí malé mokré dítě na břicho, je nádherný. Rozhodně nejsem žena, která by po prvním porodu řekla: už nikdy.

Zvolila jsi cestu „klasického“ porodu, nebo některou z dnes tak módních alternativ?
Od začátku jsem věděla, že chci rodit v porodnici. Porodní asistentku ani svého osobního doktora jsem si ale nevybírala, neměla jsem potřebu to nijak hrotit. Odrodil mě tedy lékař, který měl akorát v tu dobu službu. Na poslední chvíli jsem nechala také volbu, jestli si nechat píchnout Epidural, nebo ne. I když jsem ho nijak dramaticky nepotřebovala, nevěděla jsem, co mě ještě čeká, a raději se pro něj ve finále rozhodla. Hodně mi to samotný porod ulehčilo. Malý měl tři kila, takže jsem to zvládla dokonce bez nástřihu.

salacovaByl u porodu tatínkek?
Byl, celou dobu a hodně pomohl. Odpočítával mi kontrakce a některé úseky filmoval; dneska, když si to občas pouštíme, mi to přijde hrozně vtipný - ležím na posteli jak vyvržený vorvaň, on mě hladí přes ta obrovská záda a povídá: neboj, za dvě hodiny už to máš za sebou. Celou dobu si hrozně vymýšlel a já jsem mu bezhlavě věřila. Byli jsme domluvený, že u porodu zůstane jen u mojí hlavy, ale nakonec mi pomáhal roztahovat nohy, které jsem v těch bolestech a strachu neustále dávala k sobě. Když mi celé vyčerpané řekl, že si mám šáhnout na hlavičku, a já si najednou mohla ohmatat něco, co jsem v sobě nosila devět měsíců, neuvěřitelně mě to nakoplo a vycucla jsem ze sebe poslední zbytky sil. Nejvíc dojatý byl ale Dalin ze stříhání pupeční šňůry.

Jak ses na porod a příchod miminka připravovala?
Čerpala jsem informace z knížek a navštěvovala předporodní kurz. Dneska bych to ale shrnula tak, že je možná lepší nevědět toho tolik, kolik jsem věděla já. Na kurzu tě připravují na různé problémy a alternace, které můžou nastat, a ty se tak tím pádem mnohem více stresuješ. Chodila jsem tam ale především z toho důvodu, že u nás v rodině nikdo malé děti nemá a já jsem nevěděla vůbec nic - neuměla jsem dítě držet, přebalovat... Panenka mi tam tehdy sice pětkát vypadla, ale když se narodil Oliver, přišlo to samo.

salacova

Jak jsi snášela a snášíš pocit, že se na určité období musíš úplně vzdát své profesní kariéry a věnovat čas výhradně dítěti? Přece jen jsi zvyklá na velmi akční život...
Můj život byl akční až moc - měla jsem hraní, moderování Frisbee na Óčku, školu, booking a PR pro Apokalypsu... Jednou, když jsem se vracela ve čtyři ráno z hraní, jsem si říkala, jak by bylo hezké trávit s dítětem čas na pískovišti a nemuset jezdit na vystoupení na druhý konec republiky. V ten moment jsem věděla, že je něco špatně a že se na práci takhle dívat nemám. Už to chtělo změnu. Uvidím, jak dlouho mě to bude bavit, ale zatím mě to baví hodně. Jeden den jsem s maminkami a dětmi v klubovně, druhý den máme plavání, třetí cvičení... Je to hodně o tom dítěti, někdy už je to lehce na hlavu, určitě bych ocenila víc spánku, ale užívám si to.

salacovaPřestalas hrát hned po té, co ses dozvěděla o svém těhotenství?
Měla jsem z toho strach. Ne kvůli nočnímu životu, i když ani ten není úplně ideální, ale bála jsem se hlavně té hlasité hudby. Doktor mi říkal, že vadí především její vibrace. Když se malinký zárodeček vyvíjí, může se lehce něco stát. Nechtěla jsem riskovat, abych si jednou nemusela nic vyčítat.

Trávíš teď čas hlavně ve společnosti maminek, nebo si udržuješ staré přátele?
Snažím se tak napůl. Myslím, že moc pobytu s maminkami škodí, je to lehce omezující. Mám mezi nimi samozřejmě spoustu nových přátel, ale snažím se být v kontaktu i se svými bezdětnými kamarády.

I když jsi přibrala během těhotenství přes třicet kilo, vypadáš teď úžasně. Jak se ti podařilo dostat zpátky na tuhle pěknou váhu?
Jde to skoro samo - moc nespíš, lítáš, kojíš... Často chodím na procházky; Olivera beru do šátku na záda, do každé ruky jednoho psa a vyrážím na několik hodin do lesa, kde sbírám houby a dělám dřepy. Vzhledem k tomu, že nemáme moc hlídání, na cílené cvičení nemám čas. Ale přirozený pohyb úplně stačí.

salacovaČím tě do dnešního dne Oliver nejvíce dojal?
Určitě prvním úsměvem. A těším se na to, až začne lézt. Co se týče prvních slov, tak nejvíc říká "tata". Ale zatím si to s nikým a s ničím konkrétním nespojuje.

Má na tebe nějaký trik, kterým tě spolehlivě odzbrojí?
Když udělá takový ten svůj bezbranný úsměv. A co na mě ještě platí - každý večer mu v postýlce říkám jeho tři oblíbené básničky, z těch je pokaždé úplně vyřízený. V ten moment ho mám hodně ráda. Bohužel za dvě hodiny, když se chystám ke spaní já, se ozve pláč.

Zapojuje se tvůj muž do péče o Olivera?
V prvních měsících se zapojoval spíš tak, že mi pomáhal s domácností, se psama a tak. Úplně malé dítě v té době ještě vůbec nereaguje a pro muže je to většinou takové o ničem. Ale jak to dítě roste, komunikace mezi ním a otcem je mnohem lepší.

Na kdy plánuješ návrat do práce?
Booking a PR zvládám dělat i teď, hlavně po večerech. K moderování Frisbee na Óčku se asi nevrátím, protože ten pořad jde momentálně jiným směrem a jeho nový koncept mi nic neříká. Hrát jsem byla po porodu jen jednou a přišla jsem si jako matka mezi děckama. Ty priority jsou teď prostě jinde. Zatím mám v plánu vystupovat jednou, dvakrát měsíčně a uvidím jak to půjde, jak se tam budu cítit a jak mě to bude bavit. Nebudu hrát za každou cenu.

salacova

Máš už představu, kam bys chtěla svůj život směrovat dál?
Budu se určitě věnovat věcem, které mě baví. Ať už je to taneční scéna, moderování, nebo práce, kde uplatním vystudovanou žurnalistiku. Ale zatím to opravdu neřeším. Teď se chci co nejvíc věnovat Oliverovi a až půjde do školky, nastane čas přemýšlet dál. Určitě bych ale chtěla v dohledné době ještě jedno dítě.

Reklama