Znáte příběh krásné Alex z filmu Flashdance? Jak se hlavní hrdinka, která se živila jako svářečka, snažila stát tanečnicí? Takovéhle zajímavé životní cesty ale nepatří jen na filmová plátna. I když ve skutečnosti to třeba není taková romantika, vyplatí se naslouchat svému srdci a jít si za svým.

Dnes si povídáme s ženou, která ze svého koníčka vybudovala vlastní firmu. Shodou okolností bylo její hobby dost podobné tomu, které jsme zmínili v úvodu – týká se totiž rovněž tance. Mirka Toušová sice vystudovala genové inženýrství a již několik let se ve svém civilním zaměstnání věnuje online projektům. Jejím koníčkem je však už přes 25 let tanec. Téměř bez přestávky se mu věnuje již od střední školy. Postupně přerostl od prvních krůčků v klasických tanečních pro mládež až do podoby vlastního tanečního studia. Každý večer se v něm z manažerky v upjatém kostýmku stává diva v rozevlátých šatech, která učí ostatní tančit.

Mirka Toušová

Mirko, kdy poprvé tě nadchlo tancování? Vybavuješ si ten moment?
Matně si vzpomínám, že už na základní škole jsme na hodinách sborového zpěvu začaly společně s holkami rozebírat, jak se tančí polka a valčík, měly jsme tenkrát v repertoáru oba hudební žánry. Tak jsme se pokoušely během zpěvu i tančit jen tak pro sebe, ale moc nám to nešlo, šlapaly jsme si na nohy, žádná z nás neznala správné kroky.

A kdy ses tedy začala tanec opravdu učit? Řada tanečníků začíná s tancem už v dětství – byla jsi i ty ten případ?
Já jsem začala s tancem koketovat až poměrně pozdě, až v klasických tanečních pro mládež v prvním ročníku na gymnáziu. Tam mě tanec uchvátil natolik, že jsem se rozhodla intenzivně trénovat a nasávat taneční kroky, pohyby a rytmiku v tanečním klubu, kde jsem se poprvé ponořila mezi podobně tanečně „postiženými“ do tajů latinskoamerických tanců. Asi jsem nebyla takové poleno, protože jsem nakonec odtančila na vlastním maturitním plese i předtančení. Bylo to moje první veřejné vystoupení. A pak už to šlo samospádem přes taneční klub na VŠ, po škole přišel kurz salsy, další vystupování, ježdění po evropských kongresech, po vystoupeních, večerní tréninky, až jsem tanec začala postupně i sama učit.

Mirka Toušová

Jak jsi to všechno stíhala během zaměstnání?
Jednoduše (smích). Ráno do práce, po práci se šlo tančit nebo dnes chodím učit. Tanec je skvělý relax, kombinace pohybu a hudby, úplně odlišná atmosféra vás donutí vypnout pracovní myšlenky a přeladit na totálně jinou vlnu. Tanec zároveň trénuje mozek, paměť, prostorové vnímání, podporuje sociální vazby. Pro mě to není ani tak druhá práce, jako spíš způsob, jak strávit volný čas něčím, co mě baví natolik, že si tím pravidelně dobíjím baterky. Teď mě to zároveň částečně i živí, otevřela jsem v Praze před pěti lety vlastní taneční studio Dancers´ Club.

Takže z genové inženýrky a později manažerky v různých firmách ses stala ještě majitelkou tanečního studia, kde sama učíš. Není to už trochu moc? Máš vůbec nějaký čas na osobní život?
Když jsem se rozhodovala, zda otevřít paralelně vedle svého zaměstnání ještě vlastní studio  se třemi sály a taneční terasou, bylo mi jasné, že nějakou dobu nebudu mít volného času nazbyt. De facto jsem se domů chodila jen vyspat a přes den jsem byla v práci nebo na parketě. Ale v té době jsem ukončila jeden delší vztah a nový projekt vlastního tanečního studia mi naopak dost přišel vhod – na smutnění nebo nějakou depresi prostě nebyl čas. Můžu to vřele doporučit – na špatnou náladu si zkuste naordinovat nějaký pěkný vlastní projekt. Ten můj taneční se během třech let rozrostl natolik, že mě začal i slušně živit a po prvotních problémech se rozjel vlastní setrvačností natolik, že mi už zbývá čas i na osobní život.

A co na to tvůj současný partner? Přeci jen se musíš věnovat práci i studiu? Nežárlí na všechny tyhle tvé aktivity?
Můj současný přítel je podobně jako já také tanečník a nyní i lektor, i když se v civilním zaměstnání také věnuje jiné oblasti. Asi to chtělo čas, abych našla toho pravého, který mě bude chápat a podporovat. Momentálně vlastníme studio s přítelem společně a pomohl mi v něm spoustu věcí vylepšit, takže teď máme víc času na sebe. Musím říct, že lidí jako je on jsem zatím moc nepotkala. Ale kdo hledá, najde, jen to chce čas a dát o sobě vědět, povídat si s lidmi, zajímat se o ně. Mimochodem mezi naše klienty, kteří přicházejí na taneční lekce, patří spousta strašně zajímavých, kreativních, otevřených a srdečných lidí, kteří se chtějí něco naučit a pracovat na sobě.

Mirka Toušová

Který tanec je ti dnes nejbližší a proč?
Těžko vyberu tanec, který je ten nej. Nejdéle se věnuji salse a bachatě, latino hudba je moje srdeční záležitost. Dlouho jsem se věnovala i modernímu tanci a jazzu, kde nepotřebujete tanečního partnera, což dostává zase jiný rozměr. Poslední dva roky ještě vedu kurzy pro dámy ve stylu burlesque a flirt dance, máme na lekcích skvělou atmosféru a dost se spolu nasmějeme, zatímco trénujeme naše sexy choreografie, je to trochu takový dámský klub.

Když jsme tedy u toho, co bys třeba doporučila ženám, které by se rozhodly naučit se tancovat? Jde nějak zjednodušeně říct, který tanec se pro koho hodí? A je lepší se věnovat jednomu tanci, nebo je kombinovat?
Pokud se bavíme o tanci jako o aktivitě pro volný čas, tak tam asi nejvíc záleží na tom, co vás chytí za srdce a co vás opravdu baví. Ve třiceti se z vás asi už nestanou primabaleríny, ale to neznamená, že nemůžete začít s baletem. Skvěle vám zpevní tělo a zlepší vaši flexibilitu a rovnováhu. Často je to skvělý doplněk k dalším tancům jako už zmíněný flirt dance nebo párová salsa či společenský tanec. Někdo zase preferuje současný tanec pro jeho expresivitu apod. Jednoduše si vyzkoušejte jednu nebo pár lekcí od všeho, co vás zaujme, a potom se v klidu rozhodněte, čemu se budete chtít věnovat pravidelně. A potom to chce vydržet trénovat a nevzdávat to po prvních pokusech, chce to čas a trpělivost.

Jak dlouho to trvá naučit se dobře tančit? Díky pořadu StarDance je nyní tancování opět hodně skloňované téma…
Na jednu stranu jsem ráda, že pořady jako StarDance zpopularizují tanec a přitáhnou k němu možná hodně nových lidí. Ale občas mají někteří z nich představu, že stačí pár lekcí a už budou tančit tak jako v televizi, což ale často nefunguje. V populárních soutěžích páry tvrdě trénují několik hodin denně a jeden z páru je vždy profík. Když se párový tanec učí spolu dva začátečníci, tak to obvykle trvá déle, než si osvojí správnou techniku, rytmus, a nebo dokonce začnou třeba improvizovat. Chce to vydržet a trénovat, abyste na sobě viděli nějaký progres, což je ale potom to příjemné, když cítíte, že jste se někam posunuli a něco se naučili (i kdyby to mělo být jen pár nových kroků nebo pohybů).

Máš nějaké plány do budoucna? Chystáš se svoje aktivity ještě nějak dál rozšiřovat nebo měnit?
Stále se mám co učit a stále je co vylepšovat. Uvidíme, jaké příležitosti mi život nabídne. Pokud budou zajímavé, stojí za to je vyzkoušet. Chce to trochu odvahy a nevzdávat se, když se něco napoprvé nepodaří. Jedině tak má člověk možnost ovlivnit svůj život a věnovat svůj čas věcem, které ho baví. Ani potom skoro nevnímáte, že je za tím vším spousta práce, pro vás je to všechno spíš zábava. Prostě relaxujete prací na vlastním projektu, který vám dává smyl a který vás baví.

Děkujeme za rozhovor.

Přečtěte si také:

Reklama