.

Mirabilandia - místo, kde se nechávají emoce

Cestování

Mirabilandia - místo, kde se nechávají emoce

Do italského zábavního parku Mirabilandia se můžete dostat ze dvou směrů. Buď od severu přes Alpy, nebo mnohem impozantnější cestou přes prosluněné Benátky. Pak už jen sto dvacet kilometrů a jste v Ravenně, rozkošném městečku se zachovalými mozaikami z dob raného středověku. Další, co vás uhodí modře do očí, bude Středozemní moře, a za pět minut už se přes oblohu klene největší a nejstrašlivější horská dráha Evropy. Nejvhodnější doba návštěvy Mirabilandie je v srpnu, kdy tu můžete strávit celkem patnáct hodin, tedy od deseti dopoledne do jedné hodiny ráno.

Svět sám pro sebe
Je to malý svět, ve kterém najdete všechno, co se zábavy týče: třicet sedm atrakcí, sedm speciálních show, třináct barů a restaurací a devět obchodů. Vstupné je pro dospělé 21 euro, pro děti 17 euro.
Většina dětí tráví čas v průhledné atrapě kosmické lodi, do níž jsem se vzhledem ke svým rozměrům ani nenamáhala vlézt. Pokud sem zavítáte, nenechte si ujít vodní atrakce s nejrůznějšími vodopády, gejzíry a klouzačkami. Ovšem za slunečného dne, nikoli v noci, jako jsme to neuváženě udělali my. Byly nám sice podezřelé ženy, vycházející necudně pouze v krajkových podprsenkách,... a byli nám podezřelí muži v plavkách, ale... A tak jsme ždímali solidárně taky. Bohužel za chladné noci.

Krásné peklo
Hranici mezi parkem a civilizací tvoří řeka. Přešli jsme ji po mostě podél barevných vodopádů a vkročili do pohádkového světa barev. Velmi uvážlivě jsem odsunula horskou dráhu ne později a nechala se připoutat do tzv. Crazy loop.
Na čtyřech pohyblivých kruhových podstavcích tu sedí šestnáct odvážlivců, se kterými si odstředivá, dostředivá a gravitační síla pohazují a zbavují je pojmu o prostoru. Slyšela jsem jen zoufalý jekot sousedky a snažila se nepolykat její vlasy. Vycházely jsme jako skutečné dámy - ona ubrečená a opile se potácející, já uslintaná a s roztrženou sukní.
Po absolvování jízdy na Kamikadze, dvou otáčejících se desetimetrových ramenech, jsem si začala věřit. Teď už klidně i peklo.

Nic pro slabší žaludky (třeba ten můj)
Sierra tonante, největší horská dráha v Evropě, mě nadchla. Řítíte se po padesát centimetrů širokých kolejích rychlostí sto kilometrů v hodině, jako v transu zvedáte ruce a křičíte a křičíte. Vlak křupe, chrastí, praská, nahýbá se a hrozí každou chvíli vyjet z trasy a opustit sluneční soustavu. Je to věčnost, ve skutečnosti však pouhé dvě minuty.
Následovala letící tramvaj Volabus, pak pirátská loď, město her a nakonec Evolution - obrovská centrifuga, po jejímž zdolání jsem se zcela bez okolků vyzvracela do křoví.

Čím delší fronta, tím méně nebezpečná atrakce
Nejkratší fronty byly před Turbo Drop a Space Shot. Jedná se o dvě šedesátimetrové železné konstrukce, na jejichž obvodu se nalézá prstenec z devíti sedadly. Zvolili jsme Turbo Drop. Ještě jsem kousek popárla sukni a zaujala sed roznožný. Pracovník mě připoutal, pak v té svojí hatmatilce něco řekl a začal mi rvát sandály z nohou. Prosím, když mu to udělá radost, nevadilo mi je sundat. Když mi ale jakási žena bez vysvětlení sundala brýle a všechno se tak potáhlo bělavou mlhou (mám pět dioptrií), už jsem věděla, že jsem přestřelila.
Dlouho, až moc dlouho veze vás zvedák těch šedesát metrů nahoru. Z těžařské věže je prý nádherný výhled. Já ho jen slepě tušila. Chvíle ticha - pěkně podusit. Uvědomíte si, že to chcete vzdát, ale je pozdě. Už nemůžete nic dělat. Pak hrobový hlas: “Uno, due, tre...” A volný pád a křik a nohy nahoře a vlasy nahoře a vytřeštěné oči, pak se to zhoupne, žaludek se taky zhoupne a ještě kousek nahoru. Adrenalin na nejvyšších hodnotách, křičíte a hystericky se smějete.
Fotobuňka vám poskytne velmi, ale velmi realistický záběr. Vícekrát jsme sem už nešli.

Konec dobrý, všechno dobré
Bylo už jedenáct hodin, tma a hlásil se hlad. Hamburgery jsme z principu zamítli - jsme přece v Itálii! Dali jsme si pizzu, přeskočili zábradlí a jali se hodovat na pečlivě upraveném trávníku. Z trávení nás vytrhla hudba a světla. Začínala velkolepá laserová Night show. Jedním slovem - nádhera.
Nový den jsme přivítali na horské dráze. Teď už jsme se nebáli. Zvedla jsem ruce, křičela a prožívala naplno opojení rychlostí a strachem. Jezdili jsme znova a znova a autobus o půl jedné nakonec dobíhali. Třásli se mi ruce, byla jsem unavená, utýraná a vnitřně jakoby čistá.
Ono není na škodu jednou za čas vykřičet hrdlem všechny emoce. Škoda jen, že jsem druhý den třesoucíma se rukama bryndala polévku a moje hlasivky jednoduše stávkovaly.

 
   
24.06.2004 - Zahraničí - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [14] snurecka [*]

  Mirabilandia je uuuuuzasna, byla jsem tam asi pred 5ti lety a nemuzu si to vynachvalit!! Zejmena ta horska draha a ruzny volny pady!!!

  superkarma: 0 28.06.2004, 09:30:36
 2. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Hůůů Mně je špatně, jenom to čtu Kdysi jsem byla na Matějské - byla to taková lavice, ta se točila dopředu a dozadu a celé to ještě lítalo dokola Ale byla to nádhera. Dneska už jsem trochu chabrus na žaludek

  superkarma: 0 24.06.2004, 19:28:05
 3. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  Ťapina: taky jsem rekla : uz NIKDY! A ted planujeme, ze si zajedeme na let do Vesmiru... Ale tam zesilim na 100%! Jenze - prece nebudu cekat pred barakem, aby mi pak rekli, jake to bylo!

  superkarma: 0 24.06.2004, 16:33:29
 4. avatar
  [11] Landriel [*]

  Tak tam by mě nikdo nedostal. Ale čte se to krásně.

  superkarma: 0 24.06.2004, 10:38:29
 5. avatar
  [9] Petra K [*]

  Jen pro doplnění, děti do 90 cm nesmějí téměř na žádné atrakce. Za uvedené vstupné můžete park navštívit i druhý den, pokud jdete jako skupina, pak je vstup 16 euro, pro dospělého i dítě (děti do 1 m neplatí)

  superkarma: 0 24.06.2004, 09:55:59
 6. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Já taky vždycky na něco takovýho vlezu, pak si týden říkám "už nikdy" a pak jdu klidně zas

  superkarma: 0 24.06.2004, 09:55:25
 7. [7] Hanule [*]

  To také není pro mně (mám ráda řetízkáč a mini horskou dráhu v Holešovicích). Díky za typ na Slovenský raj - už se tam chystáme delší dobu.

  superkarma: 0 24.06.2004, 08:55:11
 8. avatar
  [4] Clerenc [*]

  jee takovyhle atrakce je moje. Muj zvraci i na retizkaci a to nekecam, takze tohle na dovoleny musim vetsinou absolvovat sama

  superkarma: 0 24.06.2004, 08:13:36
 9. avatar
  [3] Aja [*]

  Eleno, máš příjemné články. Moc hezky se to čte a je to milý...

  superkarma: 0 24.06.2004, 07:55:37
 10. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  No jooooo, ale kdybychom ty silenosti neabsolvovali, zase bychom nevedeli....
  Fakt nevim, kde se ve me vzala odvaha vlezt na HULKa, nechat se vzapeti vystrelit na vez a padat pak volnym padem dolu.... Na ,,uklidnenou" jsme pak skocili na Spidermana - a tam jsem uz mela fakt dost, toho jsem hruzou prorvala.... Prisery s plamenometem u ksichtu, zar hrozil spalit kuzi, pad z mrakodrapu - no fuj....
  Jenze kdybych tam pod tim jen tak postavala, dodnes by me mrzelo, ze jsem TO NEUDELALA...

  superkarma: 0 24.06.2004, 01:31:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme