Pár rad či doporučení, jak vychovávat dítě:

První rok dítěte

- už těsně po porodu se podívejte svému novorozenému dítěti zpříma do očí a s láskyplným úsměvem mu nastiňte své výchovné představy a plány do společné budoucnosti

- večer naučte usínat dítě nejlépe po večerníčku. Pokud s tím má problém, ať si zvyká na hořkou příchuť mateřského mléka, pokud je jeho dodavatelce znemožněn cukr v podobě sledování "Růžovkovoordinačních" slaďáků.

- v noci se spí a neřve. V případě nutnosti pomůže hlasitá hudba do sluchátek, případně špunty do uší. Myslím tím samozřejmě pro rodiče. Pro dítě to má nespornou výhodu v tom, že máma, která má po ničím nerušené noci nadprůměrně nabité endorfiny, bez mrknutí oka přejde i opakované třísknutí kostkou doprostřed čela, během jednoho dne.

Dítě ve věku 1 - 5 let

- v případě náhlého návalu vzteku dítěte (nejčastěji se toto děje na veřejnosti, před kterou se matka snaží předstírat, že výchovu zvládá levou zadní) dítě ponechte svému osudu a odcházejte. Pokud za vámi s plnou pusou omluv neběží, ale naopak stojí, či hůře - prchá na druhou stranu (lesa, obchodního centra, nádraží), nastartujte levou zadní a pro dítě se urychleně vracejte (vzpouzející se dítě hlavně nedržte jeho končetinami k sobě, nýbrž obličejem od sebe, nechcete-li se proměnit ve fackovacího panáka či kopací míč)

- jasně vymezte pravidla při stravování: "Pokud nesníš oběd, nepočítej dnes se sladkostmi" - v některých případech můžeme změnit na: "Pokud si dáš i ten 4. řízek, nedostaneš zítra najíst!"  - ostatní hladoví členové rodiny vám budou jistě vděční.

- pokud dítě neposlechne váš příkaz či žádost ohledně nějaké jeho činnosti a vy se uchýlíte k oblíbenému: "počítám do 3" - mějte dopředu promyšleno, co bude probíhat po vyslovení číslovky "TŘI!" - jinak si autoritu už jen těžko získáte.. ( pro osoby s malou schopností fantazie - nejpozději při "DVA A PŮL" mějte nasazen výraz poštovní úřednice těsně před zavíračkou, která přes sklo přepážky uzře opozdilce s obří krabicí doporučených zásilek - dítě obvykle vykoná požadované a číslovka TŘI zůstává nepoužita)

Školní léta

 - zde jsem, co se týče potomstva, zatím neznalá věci, ale pokud můžu čerpat z vlastní dětské zkušenosti, nelze lámat hůl ani nad takovými "zabitými" případy, které domů přinesou ředitelskou důtku, neomluvené hodiny či nedostatečnou z tělocviku. I takové bytosti jsou v jádru hodné, dobře vychované a jen zřídka napáchají větších škod.

I když tomu výše uvedené "rady" možná nenasvědčují, myslím, že je sice důležité dítě vychovávat spíše přísně, ale zároveň dbát na to, aby i s relativně přistřihnutými křidélky pocítilo vlastní volnost a hlavně, aby i vedle zdviženého prstu a zvýšeného hlasu, vždy našlo v náručí svých rodičů pohlazení, úsměv a lásku. Pak vše půjde samo.

Vaše mio

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

To jsem se zas zasmála! Díky mio :)


Liberální nebo přísná výchova?

  • Jaký přístup je vám bližší?
  • Jak jste byly vychovávány vy?
  • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
  • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
  • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
  • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

Reklama