Rodina

Ministryně školství nevidí důvod, proč odkládat státní maturiy

Ministryně školství Miroslava Kopicová nevidí důvod k odkladu státní maturity, jak navrhují ODS a ČSSD. Koncept nové maturity je dobře připravený a přinese zvýšení kvality vzdělávání, uvedla v pátek na stránkách ministerstva.

„Patříme mezi několik málo zemí Evropy, které státní maturitu nemají zavedenou. Věřím, že to Poslanecká sněmovna vezme v úvahu,“ uvedla. Připomněla, že na podzim čeká studenty celostátní maturitní generálka, která by měla ukázat, jak celý systém funguje. Podle ní je tedy zbrklé uvažovat právě teď o odkladu. Tvrdí, že stoupenci odkladu dobře vědí o tom, že současný stav s různou úrovní maturit není udržitelný.

Ministryně připomněla, že nynější vláda má státní maturitu ve svém programovém prohlášení.

Zákon o odkladu státní maturity o dva roky předložila tento týden ODS. Podle ní nejsou prý dobře připraveny. Odklad podpořila i ČSSD, protože se obává vzniku problémů ve školním roce 2009/2010, ve kterém se má státní maturita podle schváleného zákona konat poprvé. Navrhne proto sněmovně, aby se konala poprvé až ve školním roce 2011/2012. Odklad podle ČSSD umožní podrobněji seznámit studenty s hlavními aspekty nové maturity. Informovanost studentů je podle socialistů nedostatečná.

Proti státním maturitám se bouřili někteří studenti, na facebooku dokonce svolávají demonstraci. Kopicová se v pátek 19. června setká s delegací protestujících studentů. Plánuje také setkání se zástupci studentského fóra pro podporu státní maturity.

   
12.06.2009 - Učení - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. avatar
  [6] risina [*]

  Cimea — #5 Jak víš, že je nemají? Já jako učitelka myslím, že mám informace dostatečné a všichni stedenti letošních 2.  a 3. ročníků jednak dostali v tomto školním roce maturtiní zpravodaj (přišly na každou školu přesně podle počtu studentů), jednak se můžou - jako každý - podívat na www.novamaturita.cz

  superkarma: 0 22.06.2009, 13:09:23
 2. [5] Cimea [*]

  Pokud by měly být státní maturity, tak by měli učitelé mít dostatečné informace, samozřejmě i studenti, což ale nemají. Další věcí jsou nesmyslná cvičení, ať už jsou chybná nebo příliš lehká, či naopak tak náročná, že i učitelé si neví rady. Kde se tedy stala chyba??

  1. na komentář reaguje risina — #6
  superkarma: 0 15.06.2009, 08:03:46
 3. [4] kvetinka00 [*]

  já jsem rozhodně pro státní maturity, mezi školami je obrovský rozdíl, a ať už někdo maturuje na gymplu nebo zemědělce má prostě maturitu bez rozdílu, tak by měli být i podobné složitostí..

  superkarma: 0 14.06.2009, 17:04:58
 4. avatar
  [3] wolves13 [*]

  Tak já nestupovala do prváku a řekly, nám, že budeme mt statní maturity. Bohužel bych byla radši, protože sem je dělala 4 x za sebou jako testování, co nás čeká a byly jednoduší, než maturity klasické. A to sem na češtinu např. úplně levá, páč vědět jak udělat slovní rozbor, co sou to příslovce, apod., mě fakt nebere a v práci to po mě nikdo nechce..je to pro mě zbytečnost. Nevím, každý na to má jiný názor.

  superkarma: 0 12.06.2009, 14:13:30
 5. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Četla jsem o tom článek. Údajně na to školy vůbec nejsou připravené a hlavně obsah testů je hodně podrobný, zaměřený spíš na detaily než na obecné znalosti. Tohle by se mělo zavést až za 4 roky, aby studenti nastupující teď do prváku přicházeli do školy s tím, že je něco takového čeká - a aby s tím tedy mohli počítat a připravit se. Né že se dnešním třeťákům řekne "za rok budete dělat státní maturitu" a třeba se po...te!

  superkarma: 1 12.06.2009, 14:09:42
 6. [1] FAXÍK [*]

  já chci odložit státní maturitu, protože mám maturovat v roce 2011, tak prosím o odložení

  superkarma: 0 12.06.2009, 14:04:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme